Codzienny ekonomiczny przegląd 05.09.2023

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wspsarcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

A w dzisiejszym zestawieniu

1. Rekordowe hurtowe ceny paliw

Koszt letniego oleju napędowego na Międzynarodowej Giełdzie Handlowej w Petersburgu drugi dzień z rzędu aktualizuje rekord.  Cena paliwa osiągnęła 68 278 rubli za tonę (+0,41%). Koszt benzyny AI-95 podczas aukcji wzrósł o 0,35% do 75 030 rubli za tonę.

Benzyna AI-92 wzrosła o 0,28% do 64 814 rubli za tonę. Koszt oleju opałowego wzrósł o ,0,82% do 34 188 rubli za tonę, skroplone gazy ropopochodne do 30 674 rubli za tonę (+4, 24%).

W sierpniu cena oleju napędowego na tle osłabienia rubla wzrosła o 18,5%. Pod koniec ubiegłego miesiąca rosyjski wicepremier Aleksandr Nowak powiedział, że rząd pracuje nad środkami stabilizującymi sytuację na rynku paliw. Według niego wkrótce zostanie sporządzona lista firm, które będą mogły eksportować paliwo.

2. Banki udzieliły rekordowej ilości kredytów na rynku hipotecznym.

Rynek kredytów hipotecznych w Rosji wydaje się nie reagować na działania Banku Centralnego, który podnosi stopy procentowe i próbuje ograniczyć ryzykowne pożyczki hipoteczne. Banki i społeczeństwo wydają się ciągnąć ten wózek w drugą stronę.

Według danych od VTB, w sierpniu banki w Rosji przekazały ludności około 800 miliardów rubli (około 8,36 miliarda dolarów) na zakup nieruchomości. Jeśli te liczby są dokładne, to oznacza wzrost o ponad 20% w porównaniu do lipca, który już był drugim wynikiem wszech czasów. Poprzedni rekord padł w grudniu 2022 roku – wynosił 679,3 miliarda rubli (około 7,1 miliarda dolarów). Obecnie wydaje się, że ten nowy rekord będzie trudny do pobicia.

Jest to ostatni wzrost przed spodziewanym spadkiem, spowodowanym podwyżką głównej stopy procentowej przez Bank Centralny w sierpniu. Wzrost stóp procentowych zazwyczaj skutkuje spadkiem popytu na kredyty hipoteczne, ale niekoniecznie natychmiast. Banki zwykle honorują wnioski, które zostały złożone przed podwyżką stóp procentowych, więc ludzie, którzy zamierzali wziąć kredyty hipoteczne, mogli się pospieszyć.

Banki w Rosji wydają coraz więcej kredytów hipotecznych, a ekspertów martwi to, że może to prowadzić do niezdrowego wzrostu cen nieruchomości i ryzyka dla systemu finansowego.

Wczoraj mówiliśmy o tym, że Bank Centralny próbuje ograniczyć ryzykowne kredyty konsumpcyjne, dziś mamy informacje o hipotecznych, ale jak na razie nie przynosi to spodziewanych efektów.

3. Spadek dostaw gazu do Turcji o 39%

Turcja szybko ogranicza zakupy gazu z Federacji Rosyjskiej. Według prezydenta Rosji Władimira Putina Rosja dostarczyła Turcji ponad 10 miliardów metrów sześciennych gazu za pośrednictwem Turkish Stream i Blue Stream w pierwszych ośmiu miesiącach 2023 roku, podczas gdy w ubiegłym roku dostawy osiągnęły 21,5 miliarda metrów sześciennych gazu, a dostawy do końca sierpnia 16.3 mld m3 .

Tak niskiego poziomu dostaw do Turcji nie zaobserwowano od 2019 roku, kiedy Federacja Rosyjska dostarczyła do tego kraju 15,2 mld m sześc. Według analityków do końca 2023 roku dostawy gazu do Turcji mogą pobić ten antyrekord, wynoszący zaledwie 14-15 mld m3.

Głównymi przyczynami spadku dostaw rosyjskiego gazu do Turcji jest jego stosunkowo wysoka cena (wycena w kontrakcie Blue Stream przewiduje fix price , w pozostałych kontraktach – powiązanie ze spotowymi cenami gazu w Europie). Ponadto dewaluacja liry utrudnia lokalnym konsumentom import gazu w obcej walucie. Popyt na gaz w Turcji w tym roku generalnie spada, import LNG spadł o 10% w okresie styczeń-lipiec.

Niedostarczone ilości mogą zostać przeniesione na kolejne lata, ale w przyszłości, biorąc pod uwagę sytuację gospodarczą w Turcji, dostarczenie tych wolumenów może być trudne.

4. Przeszkolenie wojskowe dla dzieci.

Wyniki sondażu przeprowadzonego przez Ogólnorosyjskie Centrum Badania Opinii Publicznej pokazują, że 78% Rosjan popiera powrót podstawowego szkolenia wojskowego do szkół. Są różne powody, dla których ludzie popierają tę inicjatywę:

  • 17% uważa, że takie szkolenie to cenne doświadczenie, które może pomóc dzieciom zdobyć umiejętności przydatne w przyszłości. (No tak, zawsze lepiej, niż uczyć informatyki, czy malowania)
  • 14% uważa, że szkolenie takie to coś, co już istniało w przeszłości.
  • 13% uważa, że jest to potrzebne do nauki umiejętności obrony ojczyzny.
  • 13% chce, aby uczniowie uczyli się obsługi broni.
  • 11% uważa, że dzieci mogą nauczyć się udzielania pierwszej pomocy.
  • 10% widzi wartość w poszerzeniu horyzontów.
  • 9% uważa, że szkolenie wojskowe przydaje się w samoobronie.

Jedynie 9% ankietowanych jest przeciwnych pomysłowi przywrócenia szkolenia wojskowego wśród dzieci, a 2% jest obojętnych w tej sprawie. Co dziesiąta osoba ma mieszane uczucia na ten temat. Powrót podstawowego szkolenia wojskowego do szkół jest planowany od tego roku szkolnego i ma mieć charakter zajęć pozalekcyjnych.

Paweł czy my jesteśmy świadkami szkolenia kolejnego pokolenia, na kolejną wojnę? Jak oceniasz takie wydarzenia?

5. Nowe spotkanie Putin – Erdogan.

A na nim. Prezydent Rosji, Władimir Putin, ogłosił, że oczekuje zakończenia rozmów dotyczących hubu gazowego w Turcji i jest otwarty na negocjacje w sprawie umowy zbożowej. Putin wyraził nadzieję, że negocjacje w sprawie hubu gazowego w Turcji zostaną sfinalizowane wkrótce, co ma na celu zapewnienie stabilności i zrównoważenia sytuacji energetycznej w regionie.

Rosja, która utraciła dużą część rynku eksportu gazu do Europy, planuje utworzenie największego hubu gazowego w Europie w Turcji, aby przenieść część utraconych zdolności tranzytowych z obszaru Bałtyku na Morze Czarne.

Putin podkreślił również gotowość Rosji do negocjacji w sprawie umowy zbożowej z Turcją. Zapewnił, że Rosja jest otwarta na takie rozmowy.

„Wiem, że zamierzacie zadawać pytania dotyczące umowy zbożowej. Jesteśmy otwarci na negocjacje w tej sprawie” – powiedział Erdoganowi.

Prezydent Rosji potwierdził również, że pierwszy blok elektrowni jądrowej w Turcji zostanie uruchomiony zgodnie z planem w 2024 roku.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: