Dzień Dobry,
Zapraszam na subiektywne zestawienie top 10 Wieści z Rosji.
A w dzisiejszym zestawieniu:
Miejsce 10 – Prawo Szariatu w części Rosji ?
Dzisiaj w Rosji rozpocznie się eksperyment z wprowadzeniem bankowości islamskiej. Miesiąc temu taka ustawa została przyjęta przez Dumę Państwową.
W pilotażu wezmą udział cztery regiony: Dagestan, Czeczenia, Baszkiria i Tatarstan. Finansowanie partnerskie powinno opierać się na religijnych zasadach szariatu: zabraniają one naliczania odsetek, a także ograniczają inwestycje, na przykład w produkcję alkoholu lub wieprzowiny.
Na podstawie jego wyników planowana jest decyzja, czy rozszerzyć regulację finansowania partnerskiego na inne regiony Rosji.
Sbierbank powiedział Izwiestii, że planują wziąć udział w eksperymencie, takie produkty finansowe zostaną zaprezentowane na terytoriach pilotażowych we flagowych biurach i spółkach zależnych banku. Sovcombank bada również możliwości oferowane przez prawo w zakresie produktów inwestycyjnych i pracuje nad opcjami świadczenia takich usług. Inni główni gracze nie odpowiedzieli na prośbę Izwiestii.
Sbierbank dodał, że oferuje już klientom rachunek bieżący Aman, rozliczenia islamskie i usługi gotówkowe dla osób prawnych, finansowanie handlu, strategię zarządzania powiernictwem „Halal Investments” i podobny fundusz inwestycyjny giełdowy.
Miejsce 9 -Nowe chińskie mapy
Agencja kartograficzna „Serwis map standardowych” z Chin przedstawiła nowy zestaw map geograficznych na rok 2023, na których po raz pierwszy widnieje pewna część obszaru Rosji jako część terytorium Chin. Chodzi tu o Wyspę Ussuri, leżącą na rzece Amur.
W zgodzie z porozumieniem między Rosją a Chinami z 2008 roku, Wyspa Ussuri została podzielona między oba kraje. Na nowej oficjalnej mapie Chin cała wyspa została zaznaczona jako część terytorium Chin, a nowa mapa i określenie granic zawarte zostało w kontekście „krajowych standardów dotyczących ustalania granic Chin i innych państw na świecie”.
Ten oficjalny zestaw map będzie wykorzystywany w różnych mediach, w tym w wiadomościach, książkach i materiałach promocyjnych. Mapy te będą również służyły jako źródło podstawowych informacji referencyjnych.
Wyspa Bolszoj Ussurijski zajmuje powierzchnię od 327 do 350 kilometrów kwadratowych, w zależności od poziomu wód rzeki. Historia tego obszaru sięga początków XIX wieku. W przeszłości toczyła się długa rywalizacja między Rosją a Chinami o kontrolę nad nią. W latach 20. i 30. XX wieku wyspa znalazła się pod kontrolą wojsk radzieckich.
Po rozpadzie Związku Radzieckiego wyspa pozostała w jurysdykcji Rosji. Chiny wyrażały zainteresowanie tym obszarem, kwestionując jego status od 1964 roku. W 2008 roku Rosja przekazała zachodnią część Wyspy Bolszoj Ussurijski Chinom, wraz z innymi terytoriami. Eksperci podkreślają, że Rosja ma długofalowy interes w utrzymaniu stabilnych relacji z Chinami.
W 2023 roku relacje między Rosją a Chinami wkroczyły w „nową erę”, jak oświadczył prezydent Rosji Władimir Putin. Oba kraje podkreślają wysoki poziom zaufania w ich strategicznej współpracy i opisują swoje stosunki jako „ponad modelem” sojuszu militarnego.
Oprócz Wyspy Ussuri, Chiny również na mapach zaznaczyły obszar indyjskiego stanu Arunachal Pradesh oraz inny drobny obszar. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Indii już wyraziło swój protest wobec Chin.
Miejsce 8 – Rosyjskie samoloty składane będą nie w Rosji ?.
Spółka SuperJet International (SJI), będąca wspólnym przedsięwzięciem UAC i włoskiego Leonardo, próbuje sprzedać swoje udziały w UAC, które zostały zamrożone z powodu sankcji, spółce inwestycyjnej MarkAB Capital z Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Ten krok ma umożliwić produkcję samolotów Sukhoi Superjet 100 (SSJ 100) w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jednak SJI musi uzyskać europejski certyfikat dla samolotu, który należy do firmy Jakowlew.
„Szczegółowo pracujemy nad planem wznowienia działalności spółki, co będzie możliwe dopiero po spełnieniu określonych warunków i uzyskaniu niezbędnych zezwoleń od władz włoskich i rosyjskich” – oświadczyła SJI.
Biuro Inwestycyjne w Abu Zabi zatwierdziło w czerwcu projekt budowy regionalnej linii montażowej samolotów w Al Ain, lecz nie ujawniło informacji na temat konkretnego samolotu, który planuje się tam produkować. Przedstawiciele SJI podali, że fabryka mogłaby powstać do 2025 roku, a do 2026 roku zorganizowany zostanie łańcuch dostaw niezbędnych komponentów z Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Włoch. Koszty inwestycji w pierwszym etapie oszacowano na 200 milionów euro.
Miejsce 7 -Liczba samozatrudnionych w Rosji wzrosła o 23%.
Liczba samozatrudnionych w Rosji wzrosła o 23% od początku 20233 r., Osiągając w lipcu 8,06 mln osób. Jednocześnie podatki i dochody naliczone przez niego w ciągu ostatniego miesiąca spadły, zgodnie ze statystykami Federalnej Służby Podatkowej (FTS).
W lipcu samozatrudnieni oddali państwu 4,99 mld rubli podatków. To o 125,6 mln rubli mniej niż opłaty z czerwca.
Dochody osób samozatrudnionych w lipcu spadły o 2,2 mld rubli w porównaniu z końcem czerwca i wyniosły 108,72 mld rubli.
Najczęstsze branże wśród samozatrudnionych od października 2020 r. to: usługi remontowe (576,3 tys.), transport ciężarowy (483,6 tys.), IT (366,9 tys.) oraz usługi kosmetyczne (297,05 tys.).
Największa liczba samozatrudnionych – 1,416 mln – jest zarejestrowana w Moskwie. W regionie PetersburgA – 525,8 tys., na terytorium Krasnodaru – 386,5 tys.
Specjalny system podatkowy dla samozatrudnionych obowiązuje w Rosji od 1 stycznia 2019 r. Początkowo został wprowadzony w formacie eksperymentalnym w kilku regionach, a od 1 lipca 2020 r. Stawka podatku wynosi 4% dochodu dla osób fizycznych i 6% dla osób prawnych w całej Federacji.
Miejsce 6 – Nie pójdziesz do wojska. Zabiorą ci nabyte obywatelstwo.
Duma Państwowa Rosji planuje rozpatrzeć nowy projekt ustawy, który miałby na celu pozbawienie nabytego obywatelstwa w przypadku odmowy zgłoszenia się do służby wojskowej lub służby w wojsku w ramach poboru.
Według projektu ustawy, osoby, które nie zarejestrują się do rejestracji wojskowej w terminie po nabyciu obywatelstwa rosyjskiego lub unikną służby wojskowej, mogą stracić obywatelstwo i zostać wydalonymi do kraju, z którego pochodzą.
Matwiejew sugeruje również, że w przypadku takich działań obywatelstwo powinno być odebrane także członkom rodziny migrantów, którzy otrzymali obywatelstwo w związku z nabyciem go przez osobę najbliższą.
W ostatnich miesiącach pojawiło się kilka przypadków, gdzie policja zatrzymywała obywateli, którzy właśnie otrzymali rosyjskie obywatelstwo, i kierowała ich do urzędów rejestracji wojskowej w celu spełnienia obowiązku wojskowego.
W sierpniu na przykład policja w Petersburgu przeprowadziła specjalne obławy migracyjne, podczas których zatrzymano ponad 100 osób.
Warto zaznaczyć, że obecnie osoby naturalizowane jako obywatele są zobowiązane zarejestrować się w urzędzie rejestracji i poboru do wojska w miejscu zamieszkania w ciągu dwóch tygodni, zgodnie z ustawą federalną nr 53-FZ „O służbie wojskowej i służbie wojskowej”.
Jednak Konstytucja zabrania pozbawiania obywateli Rosji obywatelstwa, niezależnie od tego, czy jest to obywatelstwo z urodzenia, czy nabyte.
Jednakże w kwietniu prezydent Władimir Putin podpisał już ustawę umożliwiającą pozbawienie obywatelstwa nabytego w przypadku szerzenia „fałszywych” informacji na temat armii rosyjskiej, jej dyskredytacji, stworzenia zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego lub za naruszenie określonych artykułów Kodeksu karnego.
Dzieci do pracy, imigranci do wojska. Ot kolejny dzień w Federacji Rosyjskiej.
Miejsce 5 – Koniec z preferencyjnymi kredytami dla rolników
Emisja pożyczek uprzywilejowanych w wysokości do 3% rocznie na zakup mieszkań na obszarach wiejskich jest tymczasowo zawieszona. Jak poinformowało w piątek Ministerstwo Rolnictwa, miało to na celu „uniemożliwienie bankom przekroczenia” limitów programu po gwałtownym wzroście kluczowej stopy przez Bank Centralny, co doprowadziło do wzrostu wydatków budżetowych na dotacje dla banków na już udzielone pożyczki.
Stwierdzono, że przerwa w pracach tego kluczowego mechanizmu rządowego programu państwowego mającego na celu zmniejszenie odpływu ludności z obszarów wiejskich potrwa do „zmiany obecnej sytuacji gospodarczej”.
Banki czasowo zawiesiły emisję preferencyjnych kredytów hipotecznych w ramach programu Rural Mortgage Ministerstwa Rolnictwa. W komunikacie prasowym ministerstwo poinformowało, że środek został podjęty ze względu na wzrost stawki kluczowej do 12% i w celu „zapobieżenia przekroczeniu zgłoszonych limitów zobowiązań budżetowych”.
Służba prasowa Ministerstwa Rolnictwa wyjaśniła, że wydawanie kredytów zostanie wznowione „po zmianie sytuacji gospodarczej”.
Od 2020 roku Ministerstwo Rolnictwa realizuje program Rural Mortgage, który pozwala uzyskać preferencyjny kredyt hipoteczny na zakup i budowę mieszkań w wysokości od 0,1% do 3% rocznie. Według agencji przez cały okres realizacji program pomógł poprawić warunki życia 120 tys rodzin.
Miejsce 4 – Rosja wykupi zachodnie samoloty, które wcześniej „przywłaszczyła”
Trzy rosyjskie linie lotnicze – Aeroflot, Ural Airlines i iFly – planują przeznaczyć środki z Rosyjskiego Funduszu Opieki Narodowej na zakup i przerejestrowanie 40 zagranicznych samolotów na własność rosyjską. Czyli mówimy o tych samolotach które sobie „pożyczyli”.
Operacja nie będzie tania – oszacowana kwota to od 80 do 96 miliardów rubli ( około 1 mld $) , biorąc pod uwagę kurs wymiany rubla na dolara wynoszący obecnie 95,5 rubla za 1 dolar. W zamian za dofinansowanie ze strony państwa, linie lotnicze będą zobowiązane przekazać cały zysk netto osiągnięty w 2022 roku. To jest bardzo ciekawa konstrukcja kontraktowa.
Przerejestrowanie samolotów na własność rosyjską wiąże się z korzyściami, takimi jak możliwość prowadzenia lotów międzynarodowych. W chwili obecnej rosyjskie linie lotnicze posiadają wiele zagranicznych samolotów zarejestrowanych w krajach jak Bermudy czy Irlandia, co ogranicza ich możliwość wykonywania tras zagranicznych. Tak jak wspomniałem wyżej. Wyleci np. do Turcji… zostanie samolot zatrzymany.
Aeroflot planuje nabyć 18 samolotów od irlandzkiego AerCap, Ural Airlines zamierza kupić 19 maszyn od różnych właścicieli, zaś iFly zamówi trzy Airbusy A330 od American Air Lease Corporation. O ile Aeroflot pierwotnie zamierzał nabyć co najmniej 47 samolotów, procedury związane z uzyskaniem zezwoleń opóźniają ten proces.
Rosyjskie linie lotnicze liczą na rozliczenia z zagranicznymi właścicielami samolotów w ramach ugód ubezpieczeniowych, co pozwala im obejść sankcje Unii Europejskiej. Procedura ta wymaga jednak licencji Departamentu Skarbu USA . To USA trzyma nad tym pieczę. I z jednej strony chciałoby pewnie utrzeć nosa Rosjanom, ale z drugiej, to są poważne straty dla tych firm, więc może się rzeczywiście skończyć ugodą.
Miejsce 3 –Dronowe noce nad Rosją.
Od ponad dwóch tygodni lotniska moskiewskie są zamkniete. Kazdej nocy od 50 do 110 lotów jest opóźnionych lub odwołanych.
W mijającym tygodniu drony zaatakowały osiem regionów Kaługa, Orzeł, Riazań, Sewastopol i region moskiewski, pskowski, obwód Briański i Krym.
W tym roku szacuje się że terytorium Rosji zostało zaatakowane 110 razy przez 501 dronów. 82 razy odnotowana lekkie szkody. 21 razy szkody uznaje się za poważne. Tylko 7 razy nie odnotowano żadnych szkód. w 16 przypadkach odnotowano ofiary śmiertelne.
Miejsce 2 –Export rosyjskiej ropy do Indii spadł w Sierpniu o 24%
Zgodnie z naszymi przewidywaniami Sierpień okazał się najgorszym miesiącem dla rosyjskiej ropy jeżeli chodzi o wolumen zakupów przez Indie.
W sierpniu z Rosji wysłano się 1,46 mln baryłek dziennie, w porównaniu z 1,91 mln baryłek zakupionych w poprzednim miesiącu, wynika z danych firmy Vortexa. Przypomne że nasze szacunki mówiły o 1,5 mln baryłek i mam nadzieje że wybaczycie dosyć mały margines błędu.
Indyjskie rafinerie zmniejszyły również import z Iraku, innego głównego dostawcy, do 866 000 baryłek dziennie z 891 000 baryłek dziennie. Niektóre z tych wolumenów zostały zastąpione krótkim wzrostem importu z Arabii Saudyjskiej, który skoczył do 820 000 baryłek dziennie z 484 000 baryłek dziennie w lipcu. Część jednek ekspertów uważa że jest to w dużej mierze ropa irańska.
Ogólny import ropy w Indiach, który spadł o 7 procent w sierpniu do 4,35 miliona baryłek dziennie.
Miejsce 1 – Czy czeka Rosję kryzys systemu bankowego ?
Niecodzienna wypowiedź Elwiry Nabiuliny
Bank Centralny Federacji Rosyjskiej powinien utrzymywać stałą gotowość gospodarki na szok i niezbędny margines bezpieczeństwa dla systemu finansowego – prezes Banku Rosji Nabiullina.
Jeśli to podsumowanie osłodziło Wam ☕, to możecie postawić mi kawę.
Proszę pamiętajcie to zestawienie jest dla Was ❤️
Całe zestawienie w wersji Video:
Co oznacza punkt 1, czyli oświadczenie pani prezes?
Można prosić o szerszy komentarz?