Codzienny ekonomiczny przegląd 01.09.2023

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wspsarcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

A w dzisiejszym zestawieniu:

1 Niemal 55 mln Rosjan żyje za mniej niż 10 dolarów dziennie.

Choć oficjalne statystyki sugerują, że średnia pensja w Rosji zbliża się do granicy 76 tys. rubli, (czyli jakieś 3267 zł ) większość obywateli tego kraju nie ma takich pieniędzy w kieszeni.

Według danych Rosstatu dotyczących nierówności społeczno-ekonomicznych, aż 64,4% Rosjan utrzymuje się z dochodów poniżej 45 000 rubli miesięcznie (1934 zł). Ponad jedna trzecia (37,7%) otrzymuje zaledwie 27 000 rubli miesięcznie ( 1160 zł ), co w przeliczeniu na dzisiejszy kurs wymiany wynosi 9,3 dolara dziennie.

Co piąty (21,7%) osiąga dochody poniżej 19 tys. rubli miesięcznie, co równa się zaledwie 6,6 dolarom dziennie ( a to 816zł) . A co ósmy (11,7%) musi żyć z kwoty poniżej 14 tysięcy rubli miesięcznie, czyli zaledwie 4,9 dolara dziennie (601zł ) .

Jedynie 14,7% Rosjan ma dochody na poziomie 75 tys. rubli miesięcznie, co jest równoważne ze średnią pensją w najuboższych krajach Europy, takich jak Serbia czy Macedonia Północna. A jedynie 7,6% otrzymuje miesięcznie ponad 100 tys. rubli, co jest równoważne z przeciętną pensją w Bułgarii.

Mimo to obywatele masowo skarżą się na brak pieniędzy i zaczynają oszczędzać na podstawowych dobrach. Z sondażu wynika, że co piąty (19%) był zmuszony w lipcu ograniczyć wydatki na jedzenie. 22% zaczęło oszczędzać na lekarstwach, 37% zrezygnowało z wypoczynku i rozrywki, a 41% oszczędza na drogich zakupach i przedmiotach trwałego użytku.

W sumie 38% konsumentów przyznało, że przeprowadza „redystrybucję budżetu na rzecz najbardziej niezbędnych potrzeb”. 15% ludzi żyje z upraw na wsi, uprawiając warzywa, owoce, jagody i grzyby.

Rosjanie starają się oszczędzać pieniądze „w obliczu obecnej sytuacji gospodarczej i rosnących cen”

Jest bardzo, ale to bardzo źle…

2. Zakazy, zakazy

Ministerstwo Gospodarki zaproponowało rozważenie wprowadzenia zakazu reklamy i sprzedaży mieszkań turystycznych, które nie przeszły obowiązkowej klasyfikacji. Inicjatywa została zaproponowana na strategicznej sesji na temat rozwoju turystyki 29 sierpnia przez hotelarzy i Rosyjski Związek Przemysłu Turystycznego.

Ma nastąpić „obowiązkowa klasyfikacja wszystkich rodzajów obiektów noclegowych ze wzrostem jej efektywności”, a także „zakazu reklamowania i sprzedaży niesklasyfikowanych obiektów noclegowych „.

Klasyfikacja zakwaterowania turystycznego obejmuje przypisanie „gwiazdek” zgodnie ze stanem pokoi, oceną personelu i obsługi. Od 1 stycznia 2022 r., Zgodnie ze zmianami w ustawie „O podstawach działalności turystycznej”, wszystkie hotele muszą być sklasyfikowane. Jednocześnie nie reguluje funkcjonowania innych rodzajów zakwaterowania turystycznego, w tym pensjonatów i mini-hoteli.

3. Rosja wykupi zachodnie samoloty, które wcześniej „przywłaszczyła” ?

Informacja jest nowa, dosyć skomplikowana, ale postaram się wyjaśnić ją, najbardziej jak potrafię.

Na wstępie w zeszłym roku, po ataku na Ukrainę, wszystkie zachodnie firmy leasingowe wycofały się z Rosji, oraz wypowiedziały umowy na samoloty zachodnich marek. Boeingi i Airbusy, które były na terenie Federacji Rosyjskiej, Putin nakazał zatrzymać i nie zwracać ich swoim pierwotnym właścicielom. De facto je sobie przywłaszczył. Od tego momentu, maszyny te jeżeli wyleciały poza teren Rosji, były konfiskowane na zagranicznych lotniskach. Rosja nie ma również dostępu do części, oraz serwisów tych samolotów.

Trzy rosyjskie linie lotnicze – Aeroflot, Ural Airlines i iFly – planują przeznaczyć środki z Rosyjskiego Funduszu Opieki Narodowej na zakup i przerejestrowanie 40 zagranicznych samolotów na własność rosyjską. Czyli mówimy o tych samolotach które sobie „pożyczyli”.

Operacja nie będzie tania – oszacowana kwota to od 80 do 96 miliardów rubli ( około 1 mld $) , biorąc pod uwagę kurs wymiany rubla na dolara wynoszący obecnie 95,5 rubla za 1 dolar. W zamian za dofinansowanie ze strony państwa, linie lotnicze będą zobowiązane przekazać cały zysk netto osiągnięty w 2022 roku. To jest bardzo ciekawa konstrukcja kontraktowa.

Przerejestrowanie samolotów na własność rosyjską wiąże się z korzyściami, takimi jak możliwość prowadzenia lotów międzynarodowych. W chwili obecnej rosyjskie linie lotnicze posiadają wiele zagranicznych samolotów zarejestrowanych w krajach jak Bermudy czy Irlandia, co ogranicza ich możliwość wykonywania tras zagranicznych. Tak jak wspomniałem wyżej. Wyleci np. do Turcji… zostanie samolot zatrzymany.

Aeroflot planuje nabyć 18 samolotów od irlandzkiego AerCap, Ural Airlines zamierza kupić 19 maszyn od różnych właścicieli, zaś iFly zamówi trzy Airbusy A330 od American Air Lease Corporation. O ile Aeroflot pierwotnie zamierzał nabyć co najmniej 47 samolotów, procedury związane z uzyskaniem zezwoleń opóźniają ten proces.

Rosyjskie linie lotnicze liczą na rozliczenia z zagranicznymi właścicielami samolotów w ramach ugód ubezpieczeniowych, co pozwala im obejść sankcje Unii Europejskiej. Procedura ta wymaga jednak licencji Departamentu Skarbu USA . To USA trzyma nad tym pieczę. I z jednej strony chciałoby pewnie utrzeć nosa Rosjanom, ale z drugiej, to są poważne straty dla tych firm, więc może się rzeczywiście skończyć ugodą.

4. Prawo Szariatu w części Rosji ?

Dzisiaj w Rosji rozpocznie się eksperyment z wprowadzeniem bankowości islamskiej. Miesiąc temu taka ustawa została przyjęta przez Dumę Państwową. 

W pilotażu wezmą udział cztery regiony: Dagestan, Czeczenia, Baszkiria i Tatarstan. Finansowanie partnerskie powinno opierać się na religijnych zasadach szariatu: zabraniają one naliczania odsetek, a także ograniczają inwestycje, na przykład w produkcję alkoholu lub wieprzowiny.

Na podstawie jego wyników planowana jest decyzja, czy rozszerzyć regulację finansowania partnerskiego na inne regiony Rosji.

Sbierbank powiedział Izwiestii, że planują wziąć udział w eksperymencie, takie produkty finansowe zostaną zaprezentowane na terytoriach pilotażowych we flagowych biurach i spółkach zależnych banku. Sovcombank bada również możliwości oferowane przez prawo w zakresie produktów inwestycyjnych i pracuje nad opcjami świadczenia takich usług. Inni główni gracze nie odpowiedzieli na prośbę Izwiestii.

Sbierbank dodał, że oferuje już klientom rachunek bieżący Aman, rozliczenia islamskie i usługi gotówkowe dla osób prawnych, finansowanie handlu, strategię zarządzania powiernictwem „Halal Investments” i podobny fundusz inwestycyjny giełdowy.

5. Wielki Brat na Twoim telefonie

RuStore będzie preinstalowany na wszystkich urządzeniach dostarczanych do Rosji, powiedział przedstawiciel rosyjskiego rządu.

Preinstalacja sklepu z aplikacjami RuStore będzie obowiązkowa dla urządzeń sprzedawanych w Rosji, nawet jeśli zostanie zakazana przez właścicieli praw autorskich do systemów operacyjnych (OS) lub powiązanych struktur,

Wyjaśniono, że taka norma wyeliminuje przypadki omijania wstępnej instalacji RuStore przez producentów technicznie złożonych towarów.

Dekret wyjaśnia również, że wersja preinstalowanego RuStore musi być bezpłatna dla użytkowników w momencie pierwszej aktywacji i w trakcie użytkowania.

RuStore został opracowany przez VK wraz z największymi rosyjskimi firmami IT przy wsparciu Ministerstwa Rozwoju Cyfrowego. Został uruchomiony w zeszłym roku, po tym, jak zagraniczne sklepy z aplikacjami – App Store na iOS i Google Play na Androida – zaczęły usuwać rosyjskie programy w związku z sankcjami.

RuStore umożliwia pobieranie aplikacji tylko na urządzenia z systemem Android.

Ja się pytam a co z urządzeniami o Apple.

Oprócz RuStore lista wstępnie zainstalowanych aplikacji, zatwierdzonych 13 sierpnia tego roku, obejmuje Yandex i jego produkty – przeglądarkę, mapy, dysk; Usługa mapowania 2GIS, poczta Mail.ru, asystent głosowy Marusya, komunikator ICQ, sieci społecznościowe VKontakte, Odnoklassniki, Mir Pay, Gosuslugi i inne programy.

6. Aborcja w Tatarstanie.

W Tatarstanie jedna trzecia komercyjnych placówek medycznych odmówiła przyznania licencji na wykonywanie aborcji – poinformowała Irina Wołyniec, komisarz ds. praw dziecka w Republice

. W trakcie spotkania, które odbyło się 2 sierpnia, zaproponowała to zarówno władzom regionalnym, jak i prywatnym klinikom. Wołyniec powiedziała, że wynik był dla niej niespodzianką i powiedziała, że „wynik spotkania to najlepszy prezent urodzinowy”. W wyniku tego spotkania kliniki w regionie zaczęły kolejno usuwać aborcje z listy oferowanych usług.

Wołyniec przygotowuje także apel do Ministerstwa Zdrowia Tatarstanu w sprawie rekompensaty dla klinik, które dobrowolnie zrezygnowały z wykonywania aborcji, ale nie ujawniła jeszcze kwoty, którą będzie prosić o zwrot.

W maju Wołyniec wezwała parlamentarzystów do przyjęcia ustawy, która zezwoliłaby na aborcję wyłącznie w placówkach obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Przewodnicząca Komisji ds. Rodziny Dumy Państwowej, Nina Ostanina, skrytykowała tę inicjatywę, argumentując, że ludzie powinni mieć prawo wyboru miejsca, gdzie chcą przeprowadzić procedurę medyczną.

Jednakże później rosyjski minister zdrowia, Michaił Muraszko, ogłosił gotowość do rozważenia zakazu świadczenia usług aborcyjnych w prywatnych klinikach, twierdząc, że kontrola państwa nad procedurą zwiększy wskaźnik urodzeń w kraju. Wołyniec wcześniej proponowała także ukaranie lekarzy grzywną do 90 tys. rubli i zawieszeniem w pracy na okres do 2 lat za „nawoływanie do aborcji”.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez:

2 komentarze

 1. Ppp
  2023-09-01

  Komentator z „Militaryland” podał linka do bardzo ciekawego opracowania nt rosyjskich czołgów – może Kapitan Lisowski by coś o tym powiedział?
  Tytuł: HOW MANY TANKS LEFT FOR RUSSIA NOW ?
  Link: https://institutactionresilience.fr/publications.php
  Pozdrawiam.

 2. Cave
  2023-09-01

  Halal investments to jest to,
  a jeszcze muzułmanie będą im powoli ograniczać aborcję xD

  Natomiast te numery z „klasyfikacją” lokali turystycznych – no nic nowego pod słońcem, nawet orki są takie same, Więksi hotelarze chcą utrudnić życie drobnym właścicielom pensjonatów i ludziom wynajmującym pokoje. Zapewne istotne nad Bałtykiem, M. Czarnym i jakimiś popularnymi jeziorami.

Brak możliwości komentowania.