Codzienny ekonomiczny przegląd 30.08.2023

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wspsarcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

A w dzisiejszym zestawieniu:

  1. Dronowa noc nad Rosją

W ciągu ostatniej nocy drony zaatakowały osiem regionów Kaługa, Orzeł, Riazań, Sewastopol i region moskiewski, pskowski, obwód Briański i Krym.

Podczas ataku dronów na lotnisko w Pskowie uszkodzone zostały cztery wojskowe samoloty transportowe Ił-76.

Wcześniej gubernator regionu Michaił Wiedernikow twierdził, że Ministerstwo Obrony odparło atak dronów na lotnisko w Pskowie. Według wstępnych danych nie było ofiar w ataku dronów.

Międzynarodowy port lotniczy Psków (Kresty) znajduje się na południowo-wschodnich obrzeżach miasta. Jest to zarówno lotnisko cywilne, jak i wojskowe.

W Briańsku w wyniku upadku drona częściowo uszkodzony został dach i przeszklenie budynku administracji lokalnej.

Wcześniej w nocy, gubernator informował o trzech zestrzelonych dronach, a następnie, że nie było ofiar ani zniszczeń.

Gubernator regionu orłowskiego Andriej Kłyczkow powiedział na swoim kanale Telegram, że w nocy 30 sierpnia dwa ukraińskie drony zostały zestrzelone nad terytorium regionu.

„Nie ma informacji o zniszczeniach i ofiarach. Wszystkie służby operacyjne są zaangażowane w zapewnienie bezpieczeństwa” – napisał szef regionu.

Schemat działań jest następujący informacja o ataku, sukcesie obrony przeciwlotniczej, braku strat i ofiar. Następnie za kilka godzin o przypadkowych stratach wywołanych spadającymi szczątkami w przypadkowe rządowe lub wojskowe obiekty.

2. Chiny wykonują ruch.

Agencja kartograficzna „Serwis map standardowych” z Chin przedstawiła nowy zestaw map geograficznych na rok 2023, na których po raz pierwszy widnieje pewna część obszaru Rosji jako część terytorium Chin. Chodzi tu o Wyspę Ussuri, leżącą na rzece Amur.

W zgodzie z porozumieniem między Rosją a Chinami z 2008 roku, Wyspa Ussuri została podzielona między oba kraje. Na nowej oficjalnej mapie Chin cała wyspa została zaznaczona jako część terytorium Chin, a nowa mapa i określenie granic zawarte zostało w kontekście „krajowych standardów dotyczących ustalania granic Chin i innych państw na świecie”.

Ten oficjalny zestaw map będzie wykorzystywany w różnych mediach, w tym w wiadomościach, książkach i materiałach promocyjnych. Mapy te będą również służyły jako źródło podstawowych informacji referencyjnych.

Wyspa Bolszoj Ussurijski zajmuje powierzchnię od 327 do 350 kilometrów kwadratowych, w zależności od poziomu wód rzeki. Historia tego obszaru sięga początków XIX wieku. W przeszłości toczyła się długa rywalizacja między Rosją a Chinami o kontrolę nad nią. W latach 20. i 30. XX wieku wyspa znalazła się pod kontrolą wojsk radzieckich.

Po rozpadzie Związku Radzieckiego wyspa pozostała w jurysdykcji Rosji. Chiny wyrażały zainteresowanie tym obszarem, kwestionując jego status od 1964 roku. W 2008 roku Rosja przekazała zachodnią część Wyspy Bolszoj Ussurijski Chinom, wraz z innymi terytoriami. Eksperci podkreślają, że Rosja ma długofalowy interes w utrzymaniu stabilnych relacji z Chinami.

W 2023 roku relacje między Rosją a Chinami wkroczyły w „nową erę”, jak oświadczył prezydent Rosji Władimir Putin. Oba kraje podkreślają wysoki poziom zaufania w ich strategicznej współpracy i opisują swoje stosunki jako „ponad modelem” sojuszu militarnego.

Oprócz Wyspy Ussuri, Chiny również na mapach zaznaczyły obszar indyjskiego stanu Arunachal Pradesh oraz inny drobny obszar. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Indii już wyraziło swój protest wobec Chin.

Ciekawe co zrobi Rosja?

3. Jak przeprowadzać wybory? Najlepiej czerpać wiedzę z Zimbabwe.

Andriej Szutow, członek Centralnej Komisji Wyborczej w Rosji, podzielił się doświadczeniami z obserwacji procesu wyborczego w Zimbabwie, sugerując, że te praktyki mogą okazać się wartościowe dla Rosji.

Szutow zauważył, że kraje, takie jak Zimbabwe, zdobyły cenne umiejętności w przeciwdziałaniu ingerencji zewnętrznych w kampanie wyborcze.

Pomimo kontrowersji, które wybuchły w związku z wyborami w Zimbabwe, Szutow wskazał na spokojny i stabilny przebieg głosowania oraz umiejętne zabezpieczenia, takie jak nieusuwalna farba na paznokciu wyborcy, aby zapobiec oszustwom.

Jego uwagi wydają się sugerować, że współczesne państwa, niezależnie od regionu, starają się chronić integralność swoich procesów wyborczych przed ewentualnymi próbami ingerencji.

Praktyki takie jak te, obserwowane w Zimbabwie, mogą okazać się cenne dla różnych krajów, w tym także dla Rosji, która stara się utrzymać uczciwość swoich wyborów.

Podsumowując, nauka i wymiana doświadczeń między krajami mogą przyczynić się do wzmocnienia demokratycznych procesów wyborczych na całym świecie. Prawda? Prawda?

4. GAZPROM- Nowe informacje.

Raport opublikowany przez rosyjską spółkę Gazprom ujawnia spadek jej zysku netto w pierwszym półroczu. Mówimy o spadku ośmiokrotnym w porównaniu z poprzednim rokiem, osiągając poziom 296,2 miliarda rubli (około 3,1 miliarda dolarów) wobec 2,5 biliona rubli (około 26,2 miliarda dolarów) rok wcześniej.

W drugim kwartale 2023 roku Gazprom odnotował stratę netto wynoszącą 18,6 miliarda rubli (około 194,6 miliona dolarów), podczas gdy rok wcześniej w tym samym okresie osiągnął zysk w wysokości 1 biliona rubli (około 10,5 miliarda dolarów).

Spadek zysków jest przypisywany wpływom różnic kursowych, szczególnie deprecjacji rubla wobec dolara i euro, które wpłynęły na pozycje finansowe firmy o wartości 567 miliardów rubli (około 5,9 miliarda dolarów).

Pomimo tych trudności, EBITDA (skrót z angielskiego od – zysk przed odsetkami, podatkami, amortyzacją i odpisami) za pierwsze półrocze wyniósł 1,23 biliona rubli (około 12,9 miliarda dolarów),

Przychody Gazpromu za pierwsze sześć miesięcy 2023 roku spadły o 41% do 4,1 biliona rubli (około 42,9 miliarda dolarów) w porównaniu z 6,99 biliona rubli (około 73,2 miliarda dolarów) rok wcześniej. W drugim kwartale przychody spadły o 29% do 1,8 biliona rubli (około 18,9 miliarda dolarów).

„Spadek eksportu do Europy został częściowo zrekompensowany wzrostem dostaw do Chin, które będą nadal rosły w ramach zobowiązań kontraktowych, a także sprawnego funkcjonowania biznesu naftowego” – powiedział Gazprom, cytując wiceprezesa Zarządu.

Według niego podstawa dywidendy za pierwsze półrocze 2023 roku wyniosła 618 miliardów rubli (około 6,5 miliarda dolarów).

Spółka zainwestowała 1,188 biliona rubli (około 12,4 miliarda dolarów) w pierwszej połowie 2023 roku, głównie w realizację strategicznych projektów grupy. Dług netto (skorygowany) na koniec drugiego kwartału 2023 roku wyniósł około 4,9 biliona rubli (około 51,3 miliarda dolarów), a wzrost w porównaniu do roku 2022 był głównie efektem wpływu różnic kursowych.

Analizując tę sytuację, można dostrzec, że Gazprom boryka się z wyzwaniami wynikającymi z różnic kursowych oraz zmieniających się warunków rynkowych. Jednak strategiczne inwestycje i zobowiązania kontraktowe do dostaw do Chin pozostają czynnikami, które mogą pomóc w stabilizacji i dalszym rozwoju spółki.

5. Jak spowolnienie gospodarcze Chin wpłynie na Rosję?

Chiny są drugą co do wielkości gospodarką na świecie i największym importerem wielu rodzajów surowców, w tym ropy naftowej. Słaby wzrost gospodarki oznacza osłabienie globalnego popytu na surowce, w tym rosyjski eksport. Jak zaznaczyła w wywiadzie dla Gazety. Według Olgi Belenkaya, szefowej działu analiz makroekonomicznych FG Finam, wpływ procesów gospodarczych w Chinach na Rosję nasilił się jeszcze bardziej po odwróceniu rosyjskiego handlu zagranicznego „na wschód”.

Obroty handlowe między Rosją a Chinami wzrosły o 41% w ciągu pięciu miesięcy 2023roku. Według niektórych szacunków Chiny stanowią 54% rosyjskiego eksportu i są to głównie zasoby energetyczne. Z danych Generalnej Administracji Ceł Chińskiej Republiki Ludowej wynika, że w lipcu Chiny jako całość zmniejszyły import ropy o 16,1% w porównaniu z czerwcem, a zakupy rosyjskiej ropy zmniejszyły się o 23,2% w porównaniu z poprzednim miesiącem.

„Spadek importu ropy przez Chiny w lipcu może być jedną z przyczyn osłabienia rubla z powodu zmniejszenia napływu juana” – wyjaśnił Belenkaya.

Niezależny ekonomista i finansista Konstantin Tserazov uważa, że spowolnienie chińskiej gospodarki może doprowadzić do spadku globalnego popytu i pogłębienia recesji. Jego zdaniem może to zadać podwójny cios rosyjskiemu eksportowi energii, przede wszystkim ropy.

Osłabienie rubla z powodu zmniejszenia zysków z wymiany walut stworzy ryzyko wzrostu inflacji w Federacji Rosyjskiej. Ponadto deprecjacyjny juan zdewaluuje Fundusz dobrobytu Rosji, co również negatywnie wpłynie na kurs rubla.

Tserazov przewiduje wzrost inflacji w Federacji Rosyjskiej z powodu spowolnienia chińskiej gospodarki.

Dziękujemy za śledzenie portalu ekonomiarosji.pl
Pamiętaj, jest to inicjatywa oddolna, bez finansowana zewnętrznego.
Utrzymujemy się tylko z reklam na stronie i waszych wirtualnych kaw.
To dzięki Wam tworzymy tę bazę informacji nieodstępnych nigdzie indziej w Polsce.

Serdecznie dziękujemy za wasze wsparcie!

Redaktorzy ekonomiarosji.pl
Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: