Codzienny ekonomiczny przegląd 29.08.2023

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

A w dzisiejszym zestawieniu:

 1. Rosja wygrywa z USA na rynku azjatyckim.

Na tle oszczędności konsumentów Rosja znacznie zwiększyła dostawy do Chin i Korei Południowej surimi, surowca do produkcji paluszków krabowych. Liderem w dostawach surimi do Azji były Stany Zjednoczone, ale niższe ceny pozwoliły Rosji wyprzedzić konkurenta jeśli chodzi o wolumen.

Zostało to zgłoszone przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w opublikowanym w sierpniu raporcie na temat rynku białych ryb,

Według FAO sprzedaż surimi na rynkach europejskich i azjatyckich spadła o prawie 10% w pierwszym kwartale 2023r., A marże producentów stały się bardzo niskie.

Powodem spadku popytu jest to, że konsumenci coraz bardziej zmniejszają wydatki na produkty inne niż niezbędne, a surimi jest jednym z rodzajów towarów, które cierpią z tego powodu, zauważa FAO. To z kolei doprowadziło do tego, że niektórzy nabywcy przeorientowali się na tańsze rosyjskie produkty: „Ceny surimi spadają, a Rosjanie mogą je produkować po niższych kosztach niż Amerykanie.

Dla przypomnienia paluszki krabowe nie zawierają mięsa z kraba a zmielone mięso białych ryb. Często dodawane jest do wyrobów wiele wypełniaczy, substancji barwiących, zapachowych i konserwujących. Tym sposobem w znacznej większości produktów typu surimi znajdziemy benzoesan sodu, sorbinian potasu, cukier, sorbitol, węglan wapnia, glutaminian sodu itp.

Rosyjscy rybacy rozpoczęli masową produkcję surimi dopiero w 2021 roku, wspomina Zverev. Jak dotąd wielkość produkcji w Rosji pozostaje w tyle za amerykańskimi, ale tempo wzrostu produkcji jest bardziej zauważalne.

Ceny surimi, które Rosja eksportuje, według Zvereva, są rzeczywiście bardziej konkurencyjne w porównaniu z amerykańskimi. Na przykład średnia cena rosyjskiego mięsa mielonego z mintaja surimi dostarczanego do Chin w pierwszej połowie 2023 r. wyniosła około 2,1 tys. USD za tonę. Jest to prawie dwa razy tańsze niż koszt podobnych amerykańskich produktów – około 4,1 USD za tonę.

Tym samym dostawy rosyjskiego mięsa mintaja typu surimi, do Chin wzrosły 102-krotnie w porównaniu z pierwszą połową 2022 r. i osiągnęły 8,9 tys. ton. Dostawy do Korei Południowej wzrosły prawie 3,8 razy i osiągnęły 2,1 tys. ton.

Wyjątkiem była Japonia, do której eksport rosyjskiego surimi w pierwszej połowie 2023 r. spadł rok do roku o prawie 14% do 5,4 tys. ton.

2. Rosjanie przygotowują się na Chińską dominację.

Język chiński zostanie włączony do programów rosyjskich uniwersytetów, ponieważ stanie się „jednym z głównych” języków świata w nauce, powiedział Andriej Fursenko, asystent Prezydenta Federacji Rosyjskiej ds. Nauki i Edukacji.

Przypomniał również, że język chiński został wcześniej wprowadzony jako drugi obowiązkowy język obcy w Moskiewskim Instytucie Fizyki i Technologii (MIPT), co wywołało „dziki opór”.

Wiosną kierownictwo MIPT zastąpiło w roku akademickim 2023–24 naukę języka hiszpańskiego, francuskiego i niemieckiego nauką języka chińskiego. Po masowym proteście studentów, którzy byli gotowi organizować zamieszki, pikiety i bojkoty, zdecydowano się porzucić tę „aktualną i obiecującą” inicjatywę .

Duma Państwowa wezwała także do włączenia języka chińskiego do obowiązkowego programu nauczania. Propozycję tę złożył członek Komisji Bezpieczeństwa i Przeciwdziałania Korupcji Bijsułtan Chamzajew.

Wcześniej pracownicy Banku Rosji byli również zmuszani do nauki języka chińskiego. Dlatego Bank Centralny ma nadzieję nawiązać profesjonalną interakcję między swoimi pracownikami a kolegami z Pekinu. Organ nadzoru finansowego planuje co roku uczyć języka chińskiego cztery grupy liczące od czterech do ośmiu uczniów. Szkolenie do 32 osób rocznie przy zatrudnieniu ponad 45 000 pracowników nie wygląda na dużą skalę, ale będzie miało cykliczny, roczny charakter.

Jednocześnie ankieta przeprowadzona przez Otkritie Bank z okazji Dnia Języka Chińskiego, który odbył się 20 kwietnia , wykazała , że ​​w ciągu ostatnich dwóch lat odsetek osób uważających język chiński za najważniejszy język obcy potroił się do 16%. Okazało się, że jest największy popyt w regionach geograficznie bliskich Chin.

3. Rosyjskie samoloty składane będą nie w Rosji?

Spółka SuperJet International (SJI), będąca wspólnym przedsięwzięciem UAC i włoskiego Leonardo, próbuje sprzedać swoje udziały w UAC, które zostały zamrożone z powodu sankcji, spółce inwestycyjnej MarkAB Capital z Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Ten krok ma umożliwić produkcję samolotów Sukhoi Superjet 100 (SSJ 100) w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jednak SJI musi uzyskać europejski certyfikat dla samolotu, który należy do firmy Jakowlew.

„Szczegółowo pracujemy nad planem wznowienia działalności spółki, co będzie możliwe dopiero po spełnieniu określonych warunków i uzyskaniu niezbędnych zezwoleń od władz włoskich i rosyjskich” – oświadczyła SJI.

Biuro Inwestycyjne w Abu Zabi zatwierdziło w czerwcu projekt budowy regionalnej linii montażowej samolotów w Al Ain, lecz nie ujawniło informacji na temat konkretnego samolotu, który planuje się tam produkować. Przedstawiciele SJI podali, że fabryka mogłaby powstać do 2025 roku, a do 2026 roku zorganizowany zostanie łańcuch dostaw niezbędnych komponentów z Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Włoch. Koszty inwestycji w pierwszym etapie oszacowano na 200 milionów euro.

Eksperci zwracają uwagę, że przenoszenie certyfikatów typu jest rzadkie, ale możliwe. Przykładem może być zakup przez Airbusa w 2018 roku projektu Bombardier CSeries, który później zmieniono na A220.

Do przeniesienia certyfikatu typu wymagana jest pełna dokumentacja projektowa, której właścicielem jest wyłącznie Jakowlew. Eksperci rosyjscy są sceptyczni co do perspektyw tego projektu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, ze względu na sankcje. Uważają, że strona rosyjska może mieć trudności z uzyskaniem pomocy od obcokrajowców lub zdobyciem komponentów. „Mogą pojawić się problemy ze znalezieniem alternatyw dla wielu komponentów, od systemów klimatyzacji po unikalne opony, których produkcję wstrzymał francuski Michelin w 2022 roku”.

Rozwijanie przemysłu lotniczego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich ma bardziej charakter wizerunkowy niż praktyczną konieczność. Zjednoczone Emiraty Arabskie niekoniecznie obawiają się pozostania bez samolotów produkowanych na Zachodzie.

4. Od początku roku liczba samozatrudnionych w Rosji wzrosła o 23%

Liczba samozatrudnionych w Rosji wzrosła o 23% od początku 20233 r., Osiągając w lipcu 8,06 mln osób. Jednocześnie podatki i dochody naliczone przez niego w ciągu ostatniego miesiąca spadły, zgodnie ze statystykami Federalnej Służby Podatkowej (FTS).

W lipcu samozatrudnieni oddali państwu 4,99 mld rubli podatków. To o 125,6 mln rubli mniej niż opłaty z czerwca.

Dochody osób samozatrudnionych w lipcu spadły o 2,2 mld rubli w porównaniu z końcem czerwca i wyniosły 108,72 mld rubli.

Najczęstsze branże wśród samozatrudnionych od października 2020 r. to: usługi remontowe (576,3 tys.), transport ciężarowy (483,6 tys.), IT (366,9 tys.) oraz usługi kosmetyczne (297,05 tys.).

Największa liczba samozatrudnionych – 1,416 mln – jest zarejestrowana w Moskwie. W regionie PetersburgA – 525,8 tys., na terytorium Krasnodaru – 386,5 tys.

Specjalny system podatkowy dla samozatrudnionych obowiązuje w Rosji od 1 stycznia 2019 r. Początkowo został wprowadzony w formacie eksperymentalnym w kilku regionach, a od 1 lipca 2020 r. Stawka podatku wynosi 4% dochodu dla osób fizycznych i 6% dla osób prawnych w całej Federacji.

5. Nie pójdziesz do wojska. Zabiorą ci nabyte obywatelstwo.

Duma Państwowa Rosji planuje rozpatrzeć nowy projekt ustawy, który miałby na celu pozbawienie nabytego obywatelstwa w przypadku odmowy zgłoszenia się do służby wojskowej lub służby w wojsku w ramach poboru.

Według projektu ustawy, osoby, które nie zarejestrują się do rejestracji wojskowej w terminie po nabyciu obywatelstwa rosyjskiego lub unikną służby wojskowej, mogą stracić obywatelstwo i zostać wydalonymi do kraju, z którego pochodzą.

Matwiejew sugeruje również, że w przypadku takich działań obywatelstwo powinno być odebrane także członkom rodziny migrantów, którzy otrzymali obywatelstwo w związku z nabyciem go przez osobę najbliższą.

W ostatnich miesiącach pojawiło się kilka przypadków, gdzie policja zatrzymywała obywateli, którzy właśnie otrzymali rosyjskie obywatelstwo, i kierowała ich do urzędów rejestracji wojskowej w celu spełnienia obowiązku wojskowego.

W sierpniu na przykład policja w Petersburgu przeprowadziła specjalne obławy migracyjne, podczas których zatrzymano ponad 100 osób.

Warto zaznaczyć, że obecnie osoby naturalizowane jako obywatele są zobowiązane zarejestrować się w urzędzie rejestracji i poboru do wojska w miejscu zamieszkania w ciągu dwóch tygodni, zgodnie z ustawą federalną nr 53-FZ „O służbie wojskowej i służbie wojskowej”.

Jednak Konstytucja zabrania pozbawiania obywateli Rosji obywatelstwa, niezależnie od tego, czy jest to obywatelstwo z urodzenia, czy nabyte.

Jednakże w kwietniu prezydent Władimir Putin podpisał już ustawę umożliwiającą pozbawienie obywatelstwa nabytego w przypadku szerzenia „fałszywych” informacji na temat armii rosyjskiej, jej dyskredytacji, stworzenia zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego lub za naruszenie określonych artykułów Kodeksu karnego.

Dzieci do pracy, imigranci do wojska. Ot kolejny dzień w Federacji Rosyjskiej.

6. Jesienne podwyżki chleba

Piekarniom coraz trudniej jest ograniczyć ceny sprzedaży chleba w kontekście znacznego wzrostu kosztów produkcji: Wzrost cen sprzedaży od producentów wkrótce wyniesie 10%.

Ostatni raz piekarnie przemysłowe podniosły ceny sprzedaży swoich produktów wiosną 2022 r. po „nieprzewidywalnym gwałtownym wzroście wszystkich kosztów”.

Na początku sierpnia kanał telegramu Baza poinformował o prawdopodobnym wzroście cen chleba o 10% tej jesieni, powołując się na źródła wśród producentów. Głównym powodem wzrostu cen, kanał nazwał „wycofanie się Rosji z umowy zbożowej”, co doprowadziło do wzrostu cen mąki i zboża.

Inne powody to sankcje, które spowodowały wzrost kosztów obsługi importowanego sprzętu, oraz upadek rubla, który wpłynął na koszt zakupu zagranicznych komponentów, takich jak importowany słód.

Ministerstwo rolnictwa zapewniło wówczas, że dane o znacznym wzroście cen chleba w Rosji nie odpowiadają rzeczywistości.

Teraz okazuje się, że to kanał Baza będzie miał prawdopodobnie racje.

Główne przyczyny wzrostu to:

 • W ciągu ostatniego miesiąca mąka pszenna premium wzrosła w tempie, którego nie obserwowano w ciągu ostatnich 15 lat, wzrost o 15-18% w ciągu miesiąca, a trend ten jeszcze się nie zatrzymał.
 • Wzrost usług i taryf firm transportowych wyniósł prawie 30% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Wzrost kosztów logistycznych, nie zatrzymuje się drugi rok z rzędu i bezpośrednio wpływa na koszty produkcji w piekarniach.
 • Przemysł piekarniczy doświadcza katastrofalnego niedoboru personelu w branży, zwłaszcza personelu produkcyjnego, według związku branżowego.

Nadal odmiennego zdania jest rosyjski rząd. Według ministra rolnictwa koszt mąki pszennej od producentów jest o 13,2 proc. niższy niż rok wcześniej, a ceny przemiału pszenicy są obecnie „niższe lub na poziomie wartości z ubiegłego roku” w zależności od klasy.

Dodatkowo Ministerstwo Rolnictwa uznaje, że znaczna część kosztów produkcji w piekarniach spada między innymi płace, energia elektryczna i logistyka.

Dziękujemy za śledzenie portalu ekonomiarosji.pl
Pamiętaj, jest to inicjatywa oddolna, bez finansowana zewnętrznego.
Utrzymujemy się tylko z reklam na stronie i waszych wirtualnych kaw.
To dzięki Wam tworzymy tę bazę informacji nieodstępnych nigdzie indziej w Polsce.

Serdecznie dziękujemy za wasze wsparcie!

Redaktorzy ekonomiarosji.pl
Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez:

2 komentarze

 1. Ppp
  2023-08-29
  Reply

  Dolar już po 96,22 RUB. Jak tak dalej pójdzie, w Piątek znowu puknie w setkę.
  Pozdrawiam.

 2. kmat
  2023-08-29
  Reply

  Podejrzewam, że jakieś dewizy wyskrobią i rzucą na rynek, żeby ratować rubla. Ale będzie tych dewiz coraz mniej i będzie to coraz mniej efektywne. Jedyne, co wydaje się działać, to podniesienie stóp procentowych, ale to z kolei zarzyna gospodarkę. Już jest 12%. Podniosą do 20%? Skończy się powrotem do neolitu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *