Codzienny ekonomiczny przegląd 25.08.2023

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

A w dzisiejszym zestawieniu:

1 Putin żegna Prigożyna.

Po tragicznym zdarzeniu z przedwczoraj, w którym stracił życie założyciel grupy Wagnera , Jewgienij Prigożyn, Prezydent Rosji Władimir Putin, wydał oficjalne oświadczenie, wyrażając swoje kondolencje rodzinom ofiar. Cytuję:

„Chcielibyśmy podkreślić, że ci ludzie wnieśli znaczący wkład w naszą wspólną walkę przeciwko neonazistycznemu reżimowi na Ukrainie. Nie zapominamy o tym, zdajemy sobie sprawę i pamiętamy” – zaznaczył Putin.

Prezydent wspomniał, że miał długotrwałe kontakty z Prigożynem, sięgające początków lat dziewięćdziesiątych.Cytat:

„Prigożyn był postacią o burzliwym życiu. Popełnił poważne błędy, ale również osiągnął zamierzone cele – zarówno osobiste, jak i w kontekście naszych wspólnych działań. Zzarówno kiedy poprosiłem go o to osobiście, jak i w ostatnich miesiącach” – zaznaczył Putin.

Dodatkowo, Putin podkreślił, że Prigożyn był „zdolnym przedsiębiorcą”, prowadzącym działalność międzynarodową, w tym w Afryce, gdzie angażował się w sektory takie jak ropa, gaz, metale szlachetne i kamienie. Nie za bardzo wspomniał o morderstwach i destabilizacji regionu.

Zdaniem prezydenta, szef Wagnera powrócił do Moskwy 23 sierpnia z podróży z Afryki, gdzie miał spotkania z różnymi „urzędnikami”.

Putin zapewnił, że już zapoznał się z raportem przygotowanym przez przewodniczącego Komitetu Śledczego w sprawie katastrofy lotniczej. Śledztwo w tej sprawie już się rozpoczęło.

„Badania będą prowadzone w sposób kompleksowy i starannie przeprowadzone. Nie ma żadnych wątpliwości. Oczekujemy na wyniki pracy śledczych” – dodał Putin, informując, że zakończenie dochodzenia może wymagać pewnego czasu.

Oczywiście możemy sobie teraz nakreślić milion scenariuszy. A właściwie zrobiliśmy to już we wczorajszej wieczornej „Kolacji czwartkowej” z Krzysztofem Wojczalem, na którą serdecznie zapraszam w imieniu wszystkich uczestniczących. Moim skromnym zdaniem jedna z lepszych i ciekszwszych rozmów, jakie udało nam się w te wieczorne spotkania odbyć.

2. Kasa zablokowana do czasu wypłaty odszkodowań.

Decyzją Stanów Zjednoczonych, wypłata odszkodowań Ukrainie stała się warunkiem, który musi być spełniony przed odmrożeniem aktywów Federacji Rosyjskiej. Amerykański doradca ds. bezpieczeństwa narodowego, Jake Sullivan, ogłosił to w swoim oświadczeniu po negocjacjach z przedstawicielami krajów europejskich.

Aktywa Rosji znajdujące się w jurysdykcjach państw pozostaną zamrożone, dopóki Rosja nie zrekompensuje szkód wyrządzonych Ukrainie. Ponadto, omówiono różne strategie, jak skłonić Rosję do poniesienia odpowiedzialności za swoje działania”.

Szczegóły przedstawione w oświadczeniu nie zostały podane, jednak wynika z niego, że uczestnicy negocjacji rozważali metody postawienia Rosji do odpowiedzialności za zniszczenia na Ukrainie. Wspomniano również,( i to jest bardzo ważne, a często ten głos niknie), że pięć krajów wyraziło gotowość do wspierania Ukrainy „tak długo, jak będzie to konieczne”.

W związku z tymi wydarzeniami, aktywa rosyjskie ulegną zamrożeniu w USA, Francji, Niemczech, Włoszech i Wielkiej Brytanii do momentu wypłacenia odszkodowania Ukrainie. Francja zablokowała środki Rosyjskiego Banku Centralnego o wartości 22 miliardów euro oraz około 150 milionów euro na prywatnych kontach. We Włoszech zamrożono rosyjskie aktywa o wartości 2,5 miliarda dolarów, w Wielkiej Brytanii – 20,95 miliarda dolarów, zaś w USA – 330 miliardów dolarów. W Niemczech zablokowano około 5,32 miliarda euro, obejmujące środki z Banku Centralnego oraz aktywa osób fizycznych.

Jak sobie sumuję te kwoty, to wychodzi mi łącznie 380 mld dolarów. I to jest dla mnie kwota nowa i większa niż ostatnie wyliczenia, jakie znałem. Warto zapamiętać.

3. Wyprawki szkolne, nigdy nie były tak drogie.

Zbliża się wrzesień, wielu słuchaczy ma zapewne dzieci w okresie szkolnym. Mamy zatem garść informacji jak to wygląda w Rosji.

Z wyników sondażu przeprowadzonego przez Rosyjski Wszechrosyjski Centrum Badań Opinii Publicznej wynika, że wydatki Rosjan na przygotowanie uczniów do nowego roku akademickiego wzrosły w ciągu roku o 30 %

Jeśli w zeszłym roku całkowity koszt wyniósł 33 225 rubli (około 349 dolarów), to w tym roku wzrósł do 43 029 rubli (około 452 dolarów). Tyle pieniędzy potrzeba na zakup mundurka szkolnego, plecaka, artykułów papierniczych, podręczników, prezentów dla nauczycieli do 1 września oraz opłacenie czesnego.

Jednocześnie, jak zauważają socjolodzy, nie wszystko jest kupowane „w całości”: co dziesiąty (9%) kupuje jedną rzecz, co trzeci (31%) ma dwie lub trzy pozycje wydatków, a około jedna czwarta (23%) nie kupuje wcale. Niektórzy decydują się nie wydawać pieniędzy na te cele.

Niemniej jednak co dziesiąty Rosjanin przeznaczy maksymalną kwotę na czesne dla jednego ucznia, a przygotowania do szkoły w tym roku dotkną co drugiego (49%) posiadającego dzieci i wnuki w wieku szkolnym.

Najczęściej zakupy szkolne obejmują: ubrania i buty szkolne (69% zamierza je kupić), przybory szkolne (59%), tornister (57%), kwiaty i prezenty dla nauczycieli do 1 września (49%), a także jako edukacyjne – materiały dydaktyczne (47%).

Ubrania szkolne najbardziej wpływają na budżet rodzinny. Średnio kosztuje 20 414 rubli (około 215 dolarów) na studenta (wzrost o 23% rocznie). Kwota ta obejmuje mundurki szkolne i sportowe, obuwie na zmianę oraz pozostałą odzież i obuwie.

Nowy tornister będzie kosztować średnio 4998 rubli (około 52 dolarów) (wzrost o 21%), materiały edukacyjne – 4688 rubli (około 49 dolarów) (wzrost o 40%) i wyposażenie sal lekcyjnych – 3581 rubli (około 38 dolarów) (wzrost o 22%). Rosjanie z okazji Dnia Wiedzy wydadzą średnio 2113 rubli (około 22 dolarów) na prezenty dla nauczycieli (wzrost o 36%).

Jednocześnie w tym roku większa liczba Rosjan będzie musiała opłacać składki szkolne, m.in. na bezpieczeństwo, wyposażenie techniczne klas, środki czystości itp. Konieczność przekazania środków na te potrzeby stwierdziło 31% Rosjan, czyli o 7% więcej niż w 2022 roku.

Średnio składki w porozumieniu z administracją szkoły i innymi rodzicami wzrosły do 3361 rubli (około 35 dolarów) (wzrost o 63%), a składki dobrowolne – do 3873 rubli (około 41 dolarów) (wzrost o 45%).

4 Spirala podwyżek napędzi inflację.

Mamy kolejne ciekawe dane statystyczne. 73% przedsiębiorstw wybiera zwiększenie wynagrodzeń jako sposób na zatrzymanie pracowników – wynika z badania przeprowadzonego przez Rosyjski Wszechrosyjski Centrum Badań Opinii Publicznej. Ankieta, przeprowadzona wśród działów HR, ukazała, że dwie trzecie firm dąży do zatrzymania pracowników poprzez podniesienie płac.

W obliczu niedoborów kadrowych pracodawcy są zobowiązani do działań, które zapobiegną utracie personelu.

Co trzecia firma (35,8%) proponuje pracę zdalną jako środek zatrzymania, a co czwarta (23,5%) ucieka się do innych działań mobilizacyjnych.

Firmy sięgają po te same strategie, aby przyciągnąć nowych pracowników. 63,2% przedsiębiorstw oferuje hybrydową formę pracy, a 56,3% oferuje wynagrodzenia przekraczające medianę rynkową.

Ponadto, znaczenie ma komfortowe biuro oraz renoma firmy – takie opcje wskazała połowa ankietowanych. Badanie RosExpert zwraca uwagę na dwie główne obawy pracodawców na rynku pracy: niedobór wykwalifikowanych pracowników oraz wzrost przeciętnego wynagrodzenia.

Wśród najbardziej pożądanych stanowisk w firmach, specjaliści IT (programiści, analitycy biznesowi, specjaliści ds. bezpieczeństwa informacji itp.) zajmują pierwsze miejsce. Niedobór tego rodzaju pracowników wykazało 54% ankietowanych.

Co trzecia firma zwraca uwagę na duże zapotrzebowanie na pracowników produkcyjnych i inżynierów. Strategia zatrzymania pracowników polega głównie na podnoszeniu wynagrodzeń. Zarówno fundusz wynagrodzeń w bieżącym czasie, jak i roczna rewizja płac pracowników, rosną.

Wzrost wynagrodzeń jest również stymulowany obecnie obowiązującymi przepisami podatkowymi. Pracownicy mieszkający za granicą zostali zobowiązani do płacenia 30% podatku dochodowego w Rosji.

Wszystko to sprawia, że pracodawcy borykają się z kosztami związanymi z przewalutowaniem i koniecznością zachowania konkurencyjności na globalnym rynku wynagrodzeń. Badanie hh.ru wykazuje, że większość pracodawców jest gotowa poradzić sobie z niedoborami kadrowymi, oferując elastyczne warunki pracy i godziwe płace.

W sektorach handlu detalicznego i przemysłu ciężkiego często zwiększa się fundusz płac. Branża wydobywcza również angażuje się w szkolenia, rozwój i przekwalifikowanie pracowników. Podsumowując, utrzymanie obecnych pracowników oraz pozyskanie nowych stają się wyzwaniem na tle niskiego bezrobocia i braków kadrowych. Podwyższanie wynagrodzeń stanowi główną strategię, jednak pracodawcy poszukują także nowych narzędzi, takich jak elastyczne warunki pracy i zainteresowanie różnymi grupami wiekowymi.

Dziękujemy za śledzenie portalu ekonomiarosji.pl
Pamiętaj, jest to inicjatywa oddolna, bez finansowana zewnętrznego.
Utrzymujemy się tylko z reklam na stronie i waszych wirtualnych kaw.
To dzięki Wam tworzymy tę bazę informacji nieodstępnych nigdzie indziej w Polsce.

Serdecznie dziękujemy za wasze wsparcie!

Redaktorzy ekonomiarosji.pl
Facebook Comments Box
Mateusz Lech Opublikowane przez: