Codzienny ekonomiczny przegląd 23.08.2023

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

A w dzisiejszym zestawieniu:

 1. Co czwarty pracujący Rosjanin nie jest w stanie spłacić kredytu.

Po intensywnym ruchu na kredyty konsumenckie, jaki Rosja przeżywała w latach przedwojennych, obecnie przeradza się w kryzys braku płatności. Dane za pierwsze półrocze są tak złe, że aż cieżko nie uwierzyć.

Liczba osób, które nie spłaciły swoich bankowych kredytów, sięgnęła 17,7 mln, co stanowi 23,3% populacji Rosji w wieku produkcyjnym. 17,7 mln ludzi i tu znów zwracamy uwagę, że każda z tych osób ma rodzinę, którą to bezpośrednio lub pośrednio też dotyka.

W przeciągu czterech lat liczba osób, które borykają się z niespłacalnymi długami, niemal podwoiła się: w 2020 roku było ich 9 mln, w 2021 roku – 12 mln, a w 2022 roku – 14,4 mln. Łączna kwota przeterminowanych zadłużeń wynosi 2,5 bln rubli i zwiększyła się o 100 miliardów w porównaniu z ubiegłym rokiem. Mamy więc łącznie ponad 26,5 mld $ zaległości. To już są bardzo poważne kwoty.

„Wzrost liczby osób, które nie dotrzymują swoich zobowiązań, można tłumaczyć wzrostem zadłużenia obywateli oraz, ogólnie rzecz biorąc, wzrostem kosztów utrzymania” – mówi dyrektor departamentu ds. przeterminowanych długów w Rosbanku.

Na przykład, aż dwie trzecie kredytów hipotecznych (63%) udzielanych jest osobom, które nie posiadają wystarczających środków na pokrycie nawet jednej piątej ceny nowego mieszkania (z wkładem własnym poniżej 20%).

Jednocześnie, około 40% kredytów mieszkaniowych przyznawanych jest klientom, którzy będą musieli przeznaczyć niemal cały swój dochód (ponad 80%) na spłatę odsetek i całkowitego zadłużenia. O tym też już wcześniej wspominaliśmy.

Komornicy podejmują wszelkie możliwe działania, włączając w to zajmowanie pieniędzy, wynagrodzeń i innych źródeł dochodu klientów, a także mienia dłużników. Jednak niska zdolność płatnicza obywateli z opóźnieniami w spłacie podatków i opłat za mieszkanie i usługi komunalne, a także wysoki poziom zadłużenia utrudnia przymusową spłatę kredytów bankowych, zaznaczyła służba.

I tu mamy po raz pierwszy wyciek przypadkowych informacji. Wiele z tych osób ma problem nie tylko z kredytami, ale i z czynszem, podatkami i opłatami miejskimi. I mówimy tu o ludziach, którzy pracują. Stan milionów gospodarstw domowych jest w opłakanym stanie. A najgorsze jeszcze naszym zdaniem nie nadeszło.

2. Putin zakazał wzrostu cen.

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił wzrost ryzyka inflacyjnego i wezwał rząd do ograniczenia wzrostu cen. Według niego zadanie kontrolowania cen „wysuwa się teraz na pierwszy plan”.

„Obiektywne dane pokazują, że ryzyka inflacji, chcę zwrócić na to uwagę, moi koledzy i ja stale poruszamy ten temat ostatnio, ryzyko inflacji wciąż rośnie. A zadanie ograniczenia wzrostu cen wysuwa się teraz na pierwszy plan” – powiedział szef państwa na posiedzeniu Rady ds. Rozwoju Strategicznego i Projektów Narodowych.

Według Władimira Putina Bank Centralny i rząd powinny „utrzymywać sytuację pod stałą kontrolą i budować odpowiednią politykę gospodarczą”, aby zapobiec gwałtownemu wzrostowi cen.

Jednakże Według Ministerstwa Gospodarki roczna inflacja w Federacji Rosyjskiej przyspieszyła nieznacznie do 4,6% z 4,33% . Docelowy poziom Banku Centralnego to 4% w 2024 roku. 15 sierpnia na nadzwyczajnym posiedzeniu podniósł główną stopę procentową o 3,5 punktu procentowego , do 12% „w celu ograniczenia ryzyka dla stabilności cen”.

Dobry car źli urzędnicy/bojarze.

3. Putin instruuje jak robić dzieci.

Sytuacja demograficzna w Rosji pozostaje trudna, stwierdził prezydent Władimir Putin na wtorkowym posiedzeniu Rady Projektów Narodowych.

„Jak dotąd w Rosji rodzi się mniej dzieci niż rok temu” – stwierdził, zauważając, że w niektórych miesiącach nastąpił wzrost, ale ogólnie „tendencja powinna być lepsza”.

Zwracając się do członków rady, w skład której wchodzi całe kierownictwo rządu, w tym premier Michaił Miszustin i dziesięciu jego zastępców, Putin przypomniał, że wydawał już wcześniej instrukcje mające na celu zwiększenie wskaźnika urodzeń, a we wszystkich regionach realizowane są odpowiednie programy Federacji Rosyjskiej.

Niestety instrukcje Putina jak zwiększyć dzietność wśród Rosjanek nie za bardzo zadziałały.

Według Rosstatu w pierwszej połowie 2023 roku liczba dzieci urodzonych w Rosji spadła o kolejne 3%, do 616,2 tys. Liczba urodzonych w czerwcu okazała się najniższa w całej historii obserwacji – 104,4 tys., o 6,7% mniej niż rok wcześniej.

Spadek liczby urodzeń objął 78 z 85 podmiotów Federacji Rosyjskiej, a w niektórych był dwucyfrowy. Mówiliśmy o tym również z tydzień temu. Ale myślę, że warto zwrócić uwagę na czynniki, które chyba docierają też do Putina.

Wojna to nie tylko śmierć swoich obywateli, czyli strata siły roboczej, która płaci podatki. Wojna to też aborcje, gdyż nie chce się mieć dzieci gdy nie wiadomo, czy partner wróci. O wzrostach sprzedaży tabletek dzień po i leków na poronienie mówiliśmy tydzień temu. Wojna to dzieci, które spłodzone nie zostaną, ze względu na śmierć tych mężczyzn. Straty, straty, same straty…

4. Putin wezwał Bank Centralny do ograniczenia odpływu kapitału z Rosji.

Prezydent Rosji Władimir Putin na posiedzeniu Rady ds. Rozwoju Strategicznego i Projektów Narodowych wezwał rząd i Bank Centralny do efektywniejszego korzystania z dostępnych narzędzi w związku ze zmiennością na rynkach finansowych. Głowa państwa ostrzegła ich, biorąc pod uwagę sytuację, do kontrolowania odpływu kapitału.

Oprócz kontrolowania odpływu kapitału Władimir Putin wskazał na potrzebę „ograniczenia nieproduktywnego popytu spekulacyjnego w gospodarce” i „monitorowania zachowań głównych uczestników rynku finansowego”.

5. Chiny ostrzą zęby na rosyjskie srebro.

Największe rosyjskie złoża srebra, zlokalizowane na Syberii i Dalekim Wschodzie, mogą znaleźć się pod chińską kontrolą. Dla czytających nas regularnie nie będzie to jakaś szokująca informacja. O tym, że takie ruchy w różnych branżach będą następować, informowaliśmy już dawno temu.

Chińscy inwestorzy są zainteresowani kupnem rosyjskich aktywów firmy Polymetal, największego w kraju wydobywcy srebra, informuje „Financial Times”

Polymetal w sierpniu zmienił „rejestrację” na Kazachstan i ogłosił plany całkowitego pozbycia się rosyjskiego biznesu. Mowa o ośmiu kopalniach, które dostarczają trzy czwarte rocznej produkcji firmy.

Chińscy nabywcy ostrzą sobie na nie zęby, natomiast nie wymieniono konkretnych firm.

Środki ze sprzedaży Polymetal właściciel zamierza zainwestować w przedsiębiorstwa w Kazachstanie, które w ubiegłym roku zapewniły firmie połowę przychodów netto i całość przepływów pieniężnych. Transakcja będzie wymagała zgody rosyjskiego rządu, ale uważa się, że władze przystaną na taką transakcję.

Oprócz chińskich inwestorów o aktywa Polymetalu ubiegają się także firmy rosyjskie. Wśród nich jest między innymi największy kopalnia złota Polius, który przed wojną należał do rodziny senatora z Dagestanu Sulejmana Kerimowa.

Każdy z potencjalnych inwestorów nie chce nabyć całego majątku, a jedynie pojedyncze co lepsze kawałki biznesu.

19 maja Ministerstwo Skarbu USA umieściło rosyjską strukturę Polymetal na liście sankcji, natomiast, spółka matka Polymetal International nie podlegała sankcjom i może normalnie działać w Kazachstanie.

6.  Kredyty hipoteczne w Rosji wzrosły średnio do 14%

Co drugi bank podniósł oprocentowanie kredytów hipotecznych średnio o 3 punkty procentowe. Są to wyniki monitorowania rynku finansowego . Obecnie kredyty mieszkaniowe udzielane są średnio na poziomie 14%. 

Powodem jest nieplanowany wzrost stopy bazowej z 8,5% do 12% tydzień temu. . Eksperci spodziewają się spadku popytu na programy rynkowe i wzrostu dla preferencyjnych przy wsparciu państwa. W tym samym czasie ceny nieruchomości podskoczyły już o 5%.

W rzeczywistości oprocentowanie standardowych programów staje się i bardzo wysokie – 13-15% rocznie. Teraz, dla wszystkich wcześniej zatwierdzone wniosków, banki proszą o zawarcie nowej umowy i zmieniają zatwierdzone decyzje.

7. Wszystkie lotniska w Moskwie ponownie zamknięte w nocy

Powodem oczywiście atak dronowy. Staje się to już regularne a firmy przewozowe i lotniska zaczynają się tym poważnie martwić. Dla przykładu dzisiaj w nocy jak wynika z danych usługi „Harmonogram Yandex” do 03:55, 13 lotów było opóźnionych we Wnukowo, pięć zostało odwołanych, pięć lotów było opóźnionych w Szeremietiewie, siedem było opóźnionych w Domodiedowie, trzy zostały odwołane.

Dziękujemy za śledzenie portalu ekonomiarosji.pl
Pamiętaj, jest to inicjatywa oddolna, bez finansowana zewnętrznego.
Utrzymujemy się tylko z reklam na stronie i waszych wirtualnych kaw.
To dzięki Wam tworzymy tę bazę informacji nieodstępnych nigdzie indziej w Polsce.

Serdecznie dziękujemy za wasze wsparcie!

Redaktorzy ekonomiarosji.pl
Facebook Comments Box
Mateusz Lech Opublikowane przez:

2 komentarze

 1. Ppp
  2023-08-23

  Czytając pkt 3 popłakałem się ze śmiechu – zwłaszcza z tytułu!
  W następnej rundzie służby będą chodzić po domach młodych kobiet i przymusowo zapładniać – podobno tak było w hitlerowskich Niemczech.
  Pozdrawiam.

 2. Paweł Fons
  2023-08-23

  Ad 3. Proponuję jakiś Wszechrosyjski inseminacyjny program narodowy.

Brak możliwości komentowania.