Dzień Dobry,
Zapraszam na subiektywne zestawienie top 10 Wieści z Rosji.
A w dzisiejszym zestawieniu,stopy procentowe do góry, ceny do góry papierosy drożeją, benzyna również. Lodówka z polityką przestają się zgadzać.
Miejsce 10 – Drony wciąż atakują Moskwę i Krym ale coraz odleglejsze cele.
Jeden
W wyniku ataku na parkingu samolotów wybuchł pożar.Ze strony Rosjan pojawiają się sugestie, że dron został wystrzelony z terytorium znajdującego się w pobliżu lotniska wojskowego.
Ataki na Krym i Moskwę stają się coraz bardziej regularne. Lotniska w Moskwie przez połowe czasu w ostatnim tygodniu były wyłączone z ruchu.
Co rusz mamy informacje typu:
Siły obrony powietrznej zniszczyły drona „podczas próby przelotu do Moskwy”. Szczątki spadły w rejonie Expocenter pod Moskwą. Ściana jednego z pawilonów centrum częściowo się zawaliła.
Miejsce 9 – Spadek eksportu rosyjskiej broni na Forum Armia-2023
Odbyło się Forum Armia-2023, w Kubince. Trwało tydzień między 15 a 20 sierpnia, zakończyło się słabym wynikiem dla rosyjskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego. Mimo zaangażowania prezydenta Władimira Putina w promocję broni i obietnic sojusznikom, wolumen zagranicznych kontraktów podpisanych był ponad trzykrotnie niższy niż przed konfliktem wojennym.
Rosoboroneksport, państwowa korporacja eksportująca broń, podpisała tylko kilka kontraktów o wartości 600 mln USD, mimo prezentacji ponad 350 próbek rosyjskich produktów wojskowych na forum. W porównaniu do 2021 roku, gdzie podpisano 20 umów o wartości 2 mld euro, wynik był znacząco niższy. Jednak trzeba uczciwie powiedzieć, że jednak kilka kontraktów zostało podpisanych. Natomiast nie byłbym sobą gdybym czegoś nie dodał, gdyż jest drobny szczegół.
To Ministerstwo Obrony Rosji podpisało kontrakty na 400 miliardów rubli, stając się największym nabywcą rosyjskiej broni na forum.
Eksport broni systematycznie spada od pięciu lat. W latach 2018-2022 udział Rosji w światowym rynku broni spadł z 22% do 16%, a ekspert Sztokholmskiego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI) Peter Wezeman ostrzega, że Rosja może stracić status drugiego co do wielkości dostawcy broni na świecie już w 2024 roku.
Rosja traci pozycję także na swoim kluczowym rynku, Indiach, gdzie dostawy spadły o 37% w ciągu ostatnich pięciu lat. Wezeman przewiduje, że spadek eksportu broni będzie kontynuowany, ze względu na priorytetowe traktowanie zaopatrzenia sił zbrojnych Rosji i niski popyt innych państw, wynikający z sankcji handlowych i presji ze strony Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników.
Miejsce 8 – Rupie za dostarczoną Ropę do Indii
Rosyjscy eksporterzy, którzy zwiększyli dostawy ropy do Indii i zaczęli handel walutami narodowymi w obliczu sankcji, wciąż napotykają na problem z otrzymaniem zapłaty za sprzedane surowce.
Mówiliśmy i pisaliśmy o tym jakiś czas temu. Około 39 miliardów dolarów, które pozostają w indyjskich bankach, jest niemożliwe do odzyskania przez koncerny naftowe w Rosji. Obejmuje to rupie indyjskie.
Zatrzymanie kwoty to około 3,6 biliona rubli według kursów ostatnich, co stanowi równowartość rocznego budżetu programu wsparcia gospodarki narodowej.
Rosyjscy eksporterzy nie mogą obecnie wykorzystać rupii, które otrzymują za sprzedaną ropę. Wycofanie rupii z Indii jest utrudnione przez lokalne przepisy zabraniające obiegu indyjskiej waluty poza granicami kraju. Dostawy towarów z Indii, na które można by wydać rupie, są znikome w porównaniu do ogromnej wartości rosyjskiego eksportu do Indii.
Poszukiwania rozwiązania tego problemu trwają już od pewnego czasu, i nadal nie udało się znaleźć satysfakcjonującego wyjścia. Przypominam, na stronie ekonomiaRosji jest artykuł o tym napisany chyba w maju.
Również próby negocjacji zakupów towarów za rupie nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Ograniczenia te wynikają z sankcji nałożonych na Rosję, co sprawia, że rozliczenia w dolarach są zbyt ryzykowne.
Problem ten dotyka oczywiście rosyjską gospodarkę i eksport. Sytuacja nadal pozostaje nierozwiązana, a Rosja szuka mechanizmów i sposobów wyjścia z tej trudnej sytuacji.
Miejsce 7 – Irańska ropa na fali, wypiera rosyjską.
Chiny zwiększyły swoje zakupy ropy z Iranu, zastępując baryłki pochodzące z Rosji, które stają się coraz droższe i przekraczają pułap ustalony przez Zachód.
W sierpniu Chiny sprowadziły z Iranu dziennie aż 1,5 miliona baryłek ropy, co jest rekordem od co najmniej ostatnich 10 lat, wynika z danych Keplera.
W porównaniu do okresu od stycznia do lipca, gdy Chiny średnio nabywały 917 tysięcy baryłek ropy na dzień, popyt na irańską ropę wzrósł o 150%.
Irańska ropa jest oferowana z rabatem 10 dolarów za baryłkę w porównaniu do ceny Brent, co sprawia, że jest znacznie bardziej przystępna cenowo niż rosyjska ropa.
W rzeczywistości, według Ministerstwa Finansów, w lipcu średnia cena ropy Ural wyniosła 64,37 USD za baryłkę na rynki zagraniczne, co oznacza wzrost o 9 USD miesięcznie.
W lipcu koszt rosyjskiej ropy Ural w zachodnich portach Federacji Rosyjskiej wzrósł do 70 dolarów za baryłkę. Pomimo że jest to o 15 dolarów mniej niż obecne notowania ropy Brent, rzeczywista różnica cenowa jest mniejsza, gdyż ostateczny koszt ropy dla kupujących uwzględnia także koszty transportu i ubezpieczenia.
Nowe ceny rosyjskiej ropy przestają cieszyć się tak dużym zainteresowaniem ze strony kluczowych odbiorców, w tym nie tylko Chin, ale także Indii. Eksport ropy z Rosji do Azji spadł o 25% od połowy maja, a jego wolumen wynoszący 2,6 miliona baryłek dziennie na koniec lipca osiągnął najniższy poziom od początku stycznia.
Przedstawiciel indyjskiego rynku ropy mówi:
„Jeśli poziom rabatów będzie nadal spadał, to nie będzie już żadnej komercyjnej ani innej korzyści związanej z zakupem rosyjskiej ropy”. To reakcja na apel prezydenta Rosji Władimira Putina, który już w grudniu ubiegłego roku żądał zmniejszenia rabatów na eksport ropy. Rząd wprowadził w odpowiedzi w kwietniu maksymalne rabaty podatkowe: początkowo wynosiły one 34 dolary za baryłkę, potem spadły do 25 dolarów w lipcu, a od 1 września wyniosą już tylko 20 dolarów.
Miejsce 6 – Nauka w Rosji coraz droższa.
W głównych rosyjskich uniwersytetach medycznych znacznie wzrosły opłaty za edukację w nowym roku akademickim. Najbardziej widoczny wzrost cen zanotowano w Pierwszym Moskiewskim Państwowym Uniwersytecie Medycznym.
Opłaty za pierwszy rok na kierunku „Medycyna” skoczyły z 415 tys. do 650 tys. rubli, a całkowity koszt pięcioletniego programu z 2,2 mln do 4,48 mln rubli. Czyli od 100-200 tysięcy złotych.
W przypadku kierunku „Stomatologia” koszt pierwszego roku również znacząco wzrósł – z 450 tys. do 700 tys. rubli. Inflacja 3% prawda? Całkowity koszt pięcioletnich studiów wynosi teraz 3,91 mln rubli w porównaniu do poprzednich 2,49 mln rubli.
Koszty studiów na specjalności „Pediatria” zwiększyły się z 343 tys. do 400 tys. rubli na pierwszym roku. Całkowity koszt pięciu lat nauki wynosi teraz 3,91 mln rubli. Czyli jakieś 165 tysięcy złotych.
Miejsce 5 – Premier Miszustin polecił obniżyć cenę samolotu, który zastąpi An-2
Premier Michaił Miszustin polecił Ministerstwu Przemysłu i Handlu, Ministerstwu Transportu, Ministerstwu Finansów i Ministerstwu Rozwoju rosyjskiego Dalekiego Wschodu przedłożyć propozycje obniżenia kosztów produkcji lekkiego samolotu wielozadaniowego Bajkał. Taki punkt znajduje się na liście instrukcji premiera, która jest publikowana na stronie internetowej rządu.
Mówimy o produkcji i zakupie lekkiego samolotu wielozadaniowego LMS-901 „Baikal”. Zamówienie musi zostać zrealizowane do 25 września.
Ministerstwo Przemysłu i Handlu, Ministerstwo Transportu, Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Rozwoju Rosyjskiego Dalekiego Wschodu, wraz z innymi zainteresowanymi organizacjami, muszą przedstawić propozycje obniżenia kosztów budowy samolotów, zmniejszenia opłat leasingowych i możliwości obniżenia opłat lotniskowych za społecznie znaczący transport na Dalekim Wschodzie” – czytamy w raporcie.
W 2023 roku planowane jest zakończenie prac certyfikacyjnych nad projektem. Ural Civil Aviation Plant planuje dostarczyć pierwsze pięć samolotów Baikal w 2025 roku. Dostawy będą systematycznie wzrastać do 10, 15, 20, 25 samolotów i osiągną 60 samolotów rocznie, wyjaśnił Evgeny Sergeev, zastępca dyrektora generalnego Ural Civil Aviation Plant.
Miejsce 4 – Rząd przygotowuje zakaz swobodnego eksportu benzyny.
Rosyjski rząd planuje wprowadzić zakaz bezpłatnej sprzedaży benzyny za granicą w celu złagodzenia wzrostu cen na krajowym rynku paliw, który od początku roku wzrósł o 60% i osiągnął rekordowe poziomy.
Wicepremier Aleksander Nowak, nadzorujący sektor energetyczny, zalecił Ministerstwu Energii rozważenie możliwości wprowadzenia koncesji na eksport produktów ropopochodnych – donosi Interfax, powołując się na źródło zaznajomione z sytuacją.
Początkowo resort proponował dopuszczenie eksportu paliwa tylko przez ograniczoną liczbę firm, które zostałyby umieszczone na oficjalnej liście „specjalnych eksporterów”. Jednak Ministerstwo Rozwoju wyraziło sprzeciw, obawiając się możliwych sankcji wobec firm i ich agentów w związku z publikacją takiej listy.
Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego sugeruje wprowadzenie licencji, a Nowak zaakceptował ten pomysł – podaje źródło Interfax. Wicepremier opowiada się za ograniczeniem liczby eksporterów produktów naftowych. Jednak nadal nie jest jasne, kto i na jakich zasadach otrzyma takie licencje.
Ceny benzyny AI-92 na Międzynarodowej Giełdzie Towarowo-Surowcowej w Petersburgu wzrosły od początku roku o 67%, a AI-95 o 64%. W lipcu ceny obu typów osiągnęły historyczne rekordy – odpowiednio 64 tys. i 69,7 tys. rubli.
Wzrost cen oleju napędowego przyśpieszył w lipcu, rosnąc o 23% w ciągu ostatniego półtora miesiąca. W sierpniu ceny oleju napędowego osiągnęły rekordowe poziomy dziewięciokrotnie (ponad 65 tys. rubli za tonę w poniedziałek), a olej opałowy trzykrotnie (prawie 35 tys. rubli).
Handlowcy wskazują na niedobór hurtowej benzyny i redukcję dotacji dla firm naftowych jako przyczyny braków. W związku z trudnościami budżetowymi od września władze zmniejszają płatności o 30 mld rubli miesięcznie w ramach mechanizmu amortyzującego wprowadzonego w 2018 roku w celu stabilizacji cen benzyny. Pamiętacie jak Paweł o tym opowiadał kilka miesięcy temu? No i się ziściło.
W niektórych regionach rafinerie ograniczyły podaż benzyny w małych hurtowniach lub w ogóle jej nie dostarczają – „W takiej sytuacji ludzie ruszają na giełdę, co powoduje kolejny wzrost cen”.
O jeszcze jednej podstawowej przyczynie większość woli milczeć. Więcej w poniższym materiale.
Miejsce 3 – Wzrost akcyzy na papierosy o 30%.
Od zawsze osoby uzależnione są najlepszym dostarczycielem pieniędzy dla Państwa. Akcyza na papierosy czy alkohol, jest idealna do zasypywania dziury budżetowej.
W roku 2022 straty budżetowe związane z nielegalnym handlem papierosami wyniosły 81,5 mld rubli, czyli jakieś 3,3 mld zł. Władze wprowadzają 30% wzrost akcyzy na papierosy o wartości powyżej 200 rubli ( około 8 zł), co ma dostarczyć fundusze na ochronę zdrowia. Eksperci spierają się, czy wzrost cen papierosów zmniejszy ich konsumpcję, czy też spowoduje falę podrabianych wyrobów. Tu mogę wyjaśnić ekspertów. Nałogowcy nie rzucą, będą kupować podróby. Rosja walczy z paleniem tytoniu, ale istnieją wyzwania związane z niskimi cenami i akcyzą oraz leczeniem uzależnionych. Podniesienie akcyzy o 30% może skutkować wzrostem cen papierosów o co najmniej 20 rubli za paczkę. Firmy tytoniowe obawiają się skutków wzrostu akcyzy, ale eksperci twierdzą, że ich interesy nie cierpią. Inwestorzy uważają jednak, że obecne środki regulacji rynku tytoniowego są nieskuteczne.
Miejsce 2 – Bazowa stopa Banku Centralnego rośnie do 12%
Jak informuje Kommersant Bank Rosji wspiera entuzjastów oszczędzania dwucyfrową stopą procentową.
Główna stopa procentowa Banku Centralnego Rosji została podniesiona na wczorajszym nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Dyrektorów do 12% rocznie. Według władz banku wystarczy, aby inflacja powróciła do 4% w 2024 r. pod warunkiem braku wstrząsów. Regulator nie podał informacji o tym, co stanie się ze stopą 15 września, już na kolejnym posiedzeniu rady.
Pytaniem ret0rycznym jest, dlaczego Bank Rosji zdecydował się zwołać nadzwyczajne posiedzenie rady dyrektorów przy obecnej 3% inflacji oraz czym tak olbrzymia zmiana jest powodowana z 8,5% do 12% rocznie, Bank Centralny nie poinformował oficjalnie , jakie dodatkowe informacje zmusiły go do zakłócenia harmonogramu posiedzeń lub kto. Formalnie wyjaśnienie brzmi: „Presja inflacyjna nadal się nasila. Od 7 sierpnia roczna stopa inflacji wzrosła nagle do 4,4%. Jednocześnie obecne tempo wzrostu cen nadal przyspiesza. Średnio w ciągu ostatnich trzech miesięcy obecny wzrost wyrównany sezonowo wyniósł 7,6% w ujęciu rocznym. Ten sam wskaźnik inflacji bazowej wzrósł do 7,1%.” Przypomnijmy, że według Rosstat na początku sierpnia mieliśmy oznaki sierpniowej deflacji „owocowo-warzywnej” a reszta danych była znana w czasie ostatniego regularnego posiedzenia zarządu banku.
Należy zauważyć, że sama decyzja o kursie stóp niekoniecznie stabilizuje rynek walutowy – w każdym razie obserwacje opóźnień czasowych Banku Rosji w złożonym mechanizmie transmisji polityki pieniężnej pokazują, że stały się one większe niż rok temu.
Decyzja Banku Centralnego o radykalnym podniesieniu stóp, w przeciwieństwie do wcześniejszych zmian, może wiele zmienić. Przede wszystkim zmniejszyć dostępność kredytu w rosyjskiej gospodarce, który w dużej mierze zapewniał szybki wzrost importu. Utrudni to procesy zakupowe wielu rosyjskich producentów, którzy ściągają potrzebne komponenty z zagranicy, często potrzebując gotówki z góry.
Bank dopuszcza kolejną podwyżkę stopy bazowej na kolejnym wrześniowym posiedzeniu „w przypadku wzrostu ryzyk proinflacyjnych”. Jest to prawdopodobnie możliwe, jeśli ryzyka te są tworzone przez kontynuację dewaluacji rubla.
Miejsce 1- Kredyty hipoteczne.
Nieoczekiwany i gwałtowny wzrost głównej stopy procentowej z 8,5% do 12% może wywrzeć negatywny wpływ na rynek mieszkaniowy.
Ostrzeżenia ekspertów odnośnie przegrzania tego sektora stają się teraz coraz bardziej zauważalne. Spodziewane są obniżki zarówno w zakresie dostępności mieszkań, jak i spadku cen.
W miastach o najwyższym stopniu niesprzedanych mieszkań, problem niskiej absorpcji i opadających cen staje się wyraźnie widoczny.
Tu warto zaznaczyć, że w okresie 2021-2022 deweloperzy ruszyli z rekordową ilością nowych projektów mieszkaniowych, co w rezultacie przyczyniło się do zwiększenia nadwyżki mieszkań niesprzedanych na rynku. Nabijanie PKB inwestycjami mieszkaniowymi może być strzałem w kolano które dopiero teraz staje się zauważalne.
Równolegle z tym dynamicznym wzrostem na rynku mieszkaniowym, zaczynają się pojawiać oznaki wyhamowania w sektorze kredytów hipotecznych na skutek kluczowego podwyższenia stóp procentowych.
W rzeczywistości, w wyniku podwyżki stopy procentowej z 12%, stopy kredytów hipotecznych oferowane przez banki komercyjne mogą sięgnąć 13-16%.
Jeśli to osłodziłem Wam ☕, to możecie postawić mi kawę.
Proszę pamiętajcie to zestawienie jest dla Was ❤️
Całe zestawienie w wersji Video:
Dziękujemy za śledzenie portalu ekonomiarosji.pl
Redaktorzy ekonomiarosji.pl
Pamiętaj, jest to inicjatywa oddolna, bez finansowana zewnętrznego.
Utrzymujemy się tylko z reklam na stronie i waszych wirtualnych kaw.
To dzięki Wam tworzymy tę bazę informacji nieodstępnych nigdzie indziej w Polsce.
Serdecznie dziękujemy za wasze wsparcie!
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz