Codzienny ekonomiczny przegląd 17.08.2023

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

A w dzisiejszym zestawieniu:

 1. Dolar spadł poniżej 94 rubli.

Dolar na otwarciu handlu na moskiewskiej giełdzie spadł poniżej 94 rubli Od 7:37 dolar jest notowany na poziomie około 93,9 rubli / $ (-0,79%). Euro spadło o 0,83% do 102,3 rubli / €. Juan spadł o 0,36% do 12,8 rubla.

Wczoraj natomiast na otwarciu handlu na moskiewskiej giełdzie, dolar wahał się na 97 rubli / $, euro było sprzedawane na około 106 rubli / €, juan – 13,3 rubla W tym tygodniu dolar przekroczył 102 ruble, euro – 110 rubli.

14 sierpnia, po ogłoszeniu przez Bank Rosji posiedzenia w sprawie głównej stopy procentowej, dolar zaczął spadać, ale powrócił do wzrostu 15 sierpnia po decyzji o natychmiastowym podniesieniu stopy o 3,5 pkt proc., do 12%. Regulator przyznał, że może ponownie podnieść stopę, jeśli nasilą się ryzyka proinflacyjne.

2. UE tworzy magazyny leków na wypadek nuklearnej katastrofy.

Unia Europejska tworzy w Finlandii największą strategiczną rezerwę leków na wypadek awarii nuklearnej, zagrożeń chemicznych i bakteriologicznych, informuje Bloomberg, powołując się na oświadczenie fińskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Projekt, który otrzymał 242 mln euro dofinansowania z Komisji Europejskiej, zakłada utworzenie rezerwowych zapasów leków, wyrobów medycznych, detektorów, sprzętu ochronnego i szczepionek. Tworzenie rezerwy rozpocznie się w 2024 roku.

„Zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne i nuklearne stały się bardziej prawdopodobne ze względu na obecną sytuację międzynarodową” – powiedziała kierownik projektu w fińskim Ministerstwie Spraw Wewnętrznych.

„Jest to również związane z rosyjską inwazją na Ukrainę” – dodała.

Podobne rezerwaty tworzone są obecnie we Francji, Polsce i Chorwacji, ale według Bloomberga rezerwa fińska stanie się największa w Europie. Będzie częścią unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności, którego rezerwy strategiczne postanowiono zwiększyć wkrótce po rozpoczęciu wojny.

W kwietniu ubiegłego roku Komisja Europejska przeznaczyła 540 mln euro na ochronę przed zagrożeniami chemicznymi, biologicznymi, radiacyjnymi i nuklearnymi. Pieniądze zostały przeznaczone na zakup sprzętu medycznego, leków, szczepionek i środków dezynfekujących, a także na opłacenie pracy eksperckich zespołów reagowania.

Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji władze europejskie sprawdziły zapasy leków zawierających jod i dowiedziały się, że posiada je tylko 20 krajów UE.

3. Powody wzmocnienia się rubla

Prezydent Rosji Władimir Putin zwołał nadzwyczajne spotkanie z przedstawicielami rządu ze względu na fakt, że wzrost głównej stopy procentowej przez Bank Centralny do 12% nie powstrzymała osłabienia rubla, . Na spotkaniu Prezydent rozpatrzy propozycje Ministerstwa Finansów dotyczące wzmocnienia kontroli walutowej.

Ministerstwo Finansów w szczególności zaproponowało zobowiązanie rosyjskich eksporterów do sprzedaży do 80% swoich dochodów z wymiany walut w ciągu 90 dni po dostawie. Firmy, które nie spełnią tych wymogów, zostaną pozbawione dotacji państwowych.

Inne proponowane środki kontroli dewizowej obejmują:

 • zakaz wypłaty dywidend i udzielania pożyczek osobom znajdującym się za granicą,
 • zniesienie subsydiów przywozowych,
 • ograniczenie swapów walutowych,
 • zmniejszenie ilości obcej waluty, którą eksporterzy mogą eksportować z Rosji,

Jak się okazało na ten moment żadne z ograniczeń nie zostało wprowadzone, ale sama groźba oraz przyjacielskie telefony do zaprzyjaźnionych eksporterów w celu sprzedaży waluty skutkują spadkami juana dolara na moskiewskiej giełdzie.

4. Załamanie kredytów hipotecznych.

Nieoczekiwany i gwałtowny wzrost głównej stopy procentowej z 8,5% do 12% może wywrzeć negatywny wpływ na rynek mieszkaniowy.

Ostrzeżenia ekspertów odnośnie przegrzania tego sektora stają się teraz coraz bardziej zauważalne. Spodziewane są obniżki zarówno w zakresie dostępności mieszkań, jak i spadku cen.

W miastach o najwyższym stopniu niesprzedanych mieszkań, problem niskiej absorpcji i opadających cen staje się wyraźnie widoczny.

Tu warto zaznaczyć, że w okresie 2021-2022 deweloperzy ruszyli z rekordową ilością nowych projektów mieszkaniowych, co w rezultacie przyczyniło się do zwiększenia nadwyżki mieszkań niesprzedanych na rynku. Nabijanie PKB inwestycjami mieszkaniowymi może być strzałem w kolano które dopiero teraz staje się zauważalne.

Równolegle z tym dynamicznym wzrostem na rynku mieszkaniowym, zaczynają się pojawiać oznaki wyhamowania w sektorze kredytów hipotecznych na skutek kluczowego podwyższenia stóp procentowych.

W rzeczywistości, w wyniku podwyżki stopy procentowej z 12%, stopy kredytów hipotecznych oferowane przez banki komercyjne mogą sięgnąć 15-16%.

Ponadto, ekspert Igor Lipsits, mając na uwadze potencjalny wpływ na rynek budowlany i deweloperów, ostrzega przed skomplikowaną sytuacją, jaką może spowodować jeszcze wyższa stopa procentowa. Tak, jeśli podniosą jeszcze bardziej stopy i potrwa to chwile to cała branża praktycznie stanie moim zdaniem bo zdolności kredytowe Rosjan będą gwałtownie spadać.

My mamy swój Państwowy program kredyt 2% z wieloma obostrzeniami, a w Rosji jest państwowy program preferencyjnych kredytów hipotecznych, które obecnie wynosi 7%. Tam też się szykują do podwyżek.

5. Zdrowy tryb życia młodych rodzin

W 2022 r. młode rodziny zmniejszyły spożycie podstawowych produktów spożywczych, ujawnił Rosstat.

Pod koniec 2022 r. młode rodziny w Rosji zmniejszyły spożycie wszystkich głównych grup żywności – w zakresie od minus 8% do minus 22% w porównaniu z 2021 r., wynika z biuletynu Rosstat „Konsumpcja żywności w gospodarstwach domowych Federacji Rosyjskiej”,

Ilość mleka, owoców i masła w diecie młodych rodzin zmniejszyła się najbardziej,

Młode rodziny były jedyną kategorią populacji, w której nastąpiło frontalne zmniejszenie spożycia żywności w 2022 r.

Młode rodziny najbardziej zmniejszyły spożycie mleka i produktów mlecznych – o 22% w porównaniu z 2021 r., Do średnio 217,5 kg na osobę rocznie, wynika z danych Rosstat. Ilość owoców i jagód, a także oleju roślinnego i innych tłuszczów zmniejszyła się odpowiednio o 19% do 62,8 kg i 7,8 kg na osobę.

Młode rodziny zaczęły spożywać w mniejszej ilości ryby i produktów rybnych spadek o 17% mniej (do 17,5 kg), spożycie chleba spadło o 15% (do 76 kg), cukru i wyrobów cukierniczych o 14% (do 25,6 kg), jaj (do 12 sztuk) o 19%. Najskromniejszą redukcję odnotowano w spożyciu ziemniaków (minus 8%, do 44,4 kg).

Czy coś się zwiększyło ?.

Przede wszystkim młode rodziny zwiększyły wagę mięsa (o 1,3 pkt proc.). Również wygląda na to że zwiększyły spożycie napoi, jednak Rosstat nie podaje tutaj dokładnych danych.

Z punktu widzenia składu składników odżywczych w diecie młodych rodzin najbardziej spadło spożycie węglowodanów (o 50 g, do 271 g) i tłuszczów (średnio o 16,5 g, do 90,8 g) dziennie. Spożycie białka zmniejszyło się nieco mniej znacząco – o 14 g, do 68,8 g W rezultacie całkowite spożycie kalorii młodych rodzin spadło o 393 kilokalorii, do 2186 dziennie, wynika z biuletynu Rosstatu.

Kolejną kategorią ludności, która również zmniejszyła spożycie żywności w 2022 r., były rodziny niepełne, wynika z biuletynu Rosstat. Ich dieta została zmniejszona we wszystkich kategoriach, z wyjątkiem warzyw i melonów, ich liczba pozostała mniej więcej na poziomie z poprzedniego roku.

Pomimo zmniejszenia spożycia żywności w kategoriach fizycznych, w kategoriach pieniężnych, koszt młodych rodzin na żywność nie zmniejszył się, wynika z danych Rosstatu. Tym samym udział ich wydatków na produkty w całkowitym wolumenie wydatków konsumpcyjnych za rok wzrósł o 5,4 pkt proc. i osiągnął 29,3%, stając się jednak najniższym spośród wszystkich kategorii gospodarstw domowych.

Jak rosyjskie media tłumaczą owe spadki:

Osoby poniżej 35 roku życia są bardziej podatne na modę na tak zwaną zdrową dietę i częściej niż inne kategorie obywateli ograniczają się w liczbie spożywanych kilokalorii, mówi Lyubov Khrapylina, profesor na Wydziale Pracy i Polityki Społecznej Rosyjskiej Prezydenckiej Akademii Gospodarki Narodowej i Administracji Publicznej. Na to pragnienie wskazuje między innymi fakt, że ich spożycie węglowodanów spadło najbardziej w 2022 r. – zauważa ekspert.

Dieta oparta o mielonkę i napoje w mojej ocenie nie jest najzdrowsza, ale nie śledzę najnowszych trendów żywieniowych.

6. Iran gra na siebie, Chiny grają na siebie.

Chiny zwiększyły swoje zakupy ropy z Iranu, zastępując baryłki pochodzące z Rosji, które stają się coraz droższe i przekraczają pułap ustalony przez Zachód.

W sierpniu Chiny sprowadziły z Iranu dziennie aż 1,5 miliona baryłek ropy, co jest rekordem od co najmniej ostatnich 10 lat, wynika z danych Keplera.

W porównaniu do okresu od stycznia do lipca, gdy Chiny średnio nabywały 917 tysięcy baryłek ropy na dzień, popyt na irańską ropę wzrósł o 150%.

Irańska ropa jest oferowana z rabatem 10 dolarów za baryłkę w porównaniu do ceny Brent, co sprawia, że jest znacznie bardziej przystępna cenowo niż rosyjska ropa.

W rzeczywistości, według Ministerstwa Finansów, w lipcu średnia cena ropy Ural wyniosła 64,37 USD za baryłkę na rynki zagraniczne, co oznacza wzrost o 9 USD miesięcznie.

W sierpniu koszt rosyjskiej ropy Ural w zachodnich portach Federacji Rosyjskiej wzrósł do 70 dolarów za baryłkę, podaje Reuters. Pomimo że jest to o 15 dolarów mniej niż obecne notowania ropy Brent, rzeczywista różnica cenowa jest mniejsza, gdyż ostateczny koszt ropy dla kupujących uwzględnia także koszty transportu i ubezpieczenia.

Nowe ceny rosyjskiej ropy przestają cieszyć się tak dużym zainteresowaniem ze strony kluczowych odbiorców, w tym nie tylko Chin, ale także Indii. Eksport ropy z Rosji do Azji spadł o 25% od połowy maja, a jego wolumen wynoszący 2,6 miliona baryłek dziennie na koniec lipca osiągnął najniższy poziom od początku stycznia.

Przedstawiciel indyjskiego rynku ropy wyjaśnił agencji Reuters: „Jeśli poziom rabatów będzie nadal spadał, to nie będzie już żadnej komercyjnej ani innej korzyści związanej z zakupem rosyjskiej ropy”. To reakcja na apel prezydenta Rosji Władimira Putina, który już w grudniu ubiegłego roku żądał zmniejszenia rabatów na eksport ropy. Rząd wprowadził w odpowiedzi w kwietniu maksymalne rabaty podatkowe: początkowo wynosiły one 34 dolary za baryłkę, potem spadły do 25 dolarów w lipcu, a od 1 września wyniosą już tylko 20 dolarów.

Tak więc moi drodzy. Pułap cenowy pokrętnie ale wciąż działa. Rosja jeśli chce podwyższyć cenę to w te miejsce wkracza Iran, a obroty Rosyjskie spadają o ¼.

Mówiliśmy o tym już jakiś czas temu, ale myślę, że warto powtarzać i przytaczać takie informacje, aby się utrwaliły. Rosjanie mogą próbować przebijać pułap cenowy. Może się to udawać. Ale nie oznacza to, że nagle zacznie się dla nich prosperity. Jest Iran, może być Wenezuela czy nawet Saudowie. Ważne jest aby zwrócić uwagę na koszt ubezpieczenia i fracht. Coś co również omawialiśmy i nie był to wtedy jakiś znaczący czynnik. Ale teraz jeśli cena za baryłkę Urals zbliża się do Brent to każdy dolar wyższych kosztów frachtu od konkurencji sprawia że Rosja ma gorsze karty w talii.

7. Miszustin polecił obniżyć cenę samolotu, który zastąpi „kukuryźnika” An-2

Premier Michaił Miszustin polecił Ministerstwu Przemysłu i Handlu, Ministerstwu Transportu, Ministerstwu Finansów i Ministerstwu Rozwoju rosyjskiego Dalekiego Wschodu przedłożyć propozycje obniżenia kosztów produkcji lekkiego samolotu wielozadaniowego Bajkał. Taki punkt znajduje się na liście instrukcji premiera, która jest publikowana na stronie internetowej rządu.

Mówimy o produkcji i zakupie lekkiego samolotu wielozadaniowego LMS-901 „Baikal”. Zamówienie musi zostać zrealizowane do 25 września.

Ministerstwo Przemysłu i Handlu, Ministerstwo Transportu, Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Rozwoju Rosyjskiego Dalekiego Wschodu, wraz z innymi zainteresowanymi organizacjami, muszą przedstawić propozycje obniżenia kosztów budowy samolotów, zmniejszenia opłat leasingowych i możliwości obniżenia opłat lotniskowych za społecznie znaczący transport na Dalekim Wschodzie” – czytamy w raporcie.

W 2023 roku planowane jest zakończenie prac certyfikacyjnych nad projektem. Ural Civil Aviation Plant planuje dostarczyć pierwsze pięć samolotów Baikal w 2025 roku. Dostawy będą systematycznie wzrastać do 10, 15, 20, 25 samolotów i osiągną 60 samolotów rocznie, wyjaśnił Evgeny Sergeev, zastępca dyrektora generalnego Ural Civil Aviation Plant.

8. Kącik ewenemestand- upu Miedwiediewa.

Na swoim kanale telegramowym pijany Dima napisał dowcip podsumowujący wejście Finlandii do NATO. Posłuchajcie.

– Pekka, dlaczego nasz kraj wstąpił do NATO?
Rosjanie nam grożą.
Dlaczego nam grożą?
„Ponieważ, Matti, przystępujemy do NATO.

Jak wam się podoba? Mnie tak średnio. Wole jak Dima pisze groźby. 1300 km nowej granicy z NATO raczej bawi nas a nie ich. Ale może to humor bardziej wyszukany i ja go nie rozumiem.

Dziękujemy za śledzenie portalu ekonomiarosji.pl
Pamiętaj, jest to inicjatywa oddolna, bez finansowana zewnętrznego.
Utrzymujemy się tylko z reklam na stronie i waszych wirtualnych kaw.
To dzięki Wam tworzymy tę bazę informacji nieodstępnych nigdzie indziej w Polsce.

Serdecznie dziękujemy za wasze wsparcie!

Redaktorzy ekonomiarosji.pl
Facebook Comments Box
Mateusz Lech Opublikowane przez:

Jeden komentarz

 1. Krzysiek
  2023-08-17

  Jak tylko zobaczymy F35 w polskich barwach, wtedy będziemy oczekiwać potwierdzenia Nucklear sharing.
  Prorok

Brak możliwości komentowania.