Codzienny ekonomiczny przegląd 12.08.2023

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

A w dzisiejszym zestawieniu:

  1. Złe traktowanie muzułmanów w więzieniach rosyjskich.

W rosyjskim zakładzie karnym w obwodzie uljanowskim, muzułmańscy więźniowie doświadczyli znęcania się ze strony personelu więziennego. Pięciu osadzonych skontaktowało się z Komitetem Pomocy Obywatelskiej, organizacją broniącą praw człowieka, i poinformowało o przymusowym goleniu głów, konfiskacie mat do modlitw i tekstów religijnych. Prawnik współpracujący z nimi przeprowadził wywiady z więźniami i złożył skargę do Prokuratury Generalnej Rosji w związku z tą sytuacją.

W czerwcu muzułmańscy więźniowie zostali przyprowadzeni do łaźni, gdzie przechowywany był sprzęt do strzyżenia włosów. Zostali zmuszeni do przycięcia brody do długości nieprzekraczającej 9 mm oraz włosów na głowie do maksymalnie 20 mm. Pracownicy więzienni zdejmowali nasadki z golarek i wymagali całkowitego ogolenia zarostu. Jeden z więźniów odmówił wykonania tego polecenia, twierdząc, że naruszałoby to jego prawa. W odpowiedzi na to funkcjonariusz więzienny użył przemocy. Incydent ten doprowadził do bójki, w wyniku której więzień odniósł rany kłute drutem między żebra. Po tym zdarzeniu więzień trafił do szpitala, gdzie przeszedł operację, a następnie został przeniesiony do innego zakładu karnego.

Raport dotyczący praw człowieka ujawnił również, że personel więzienny zakłócał sesje modlitewne poprzez włączanie głośnej muzyki. Muzułmańscy więźniowie wyrazili niezadowolenie z dodawania wieprzowiny do posiłków, co jest sprzeczne z ich wierzeniami, skutkując rezygnacją z jedzenia.

Również ogólne warunki w zakładzie karnym wzbudzają obawy. Cele są niehigieniczne, dotknięte wilgocią i obecnością insektów, takich jak karaluchy, pająki i stonogi.

Dlaczego uważam, że warto o tym powiedzieć. Dziś na stronie ekonomia Rosji ukazał się mój artykuł pod tytułem, nadchodzi pokolenie bankrutów część 2. Gorąco zapraszam do przeczytania. Jest on, pełen danych i rzuca nowe światło na wielkie problemy z kredytami wśród Rosjan. Gorąco polecam, aby każdy sobie rzucił okiem.

I teraz tak. Jeżeli społeczeństwo będzie biednieć, to będą wzrastały napięcia społeczne. Społeczeństwo rosyjskie jest bardzo podzielone pod względem etnicznym i religijnym. Nie wszystkie regiony i nie wszystkie grupy społeczne będą tracić równomiernie. Nastąpią pewne rozwarstwienia. Mieliśmy w zeszłym roku wielokrotnie na filmach z rosyjskiej armii, pokazane jak duże tarcia są między Rosjanami prawosławnymi rasy białej a resztą obywateli rosyjskich. Jeżeli będą się zachowywać tak prowokacyjnie jak w tym więzieniu to nie wróży to niczego dobrego dla samej Rosji.

2. Ruski odpowiednik Androida i iOS.

Rosyjscy urzędnicy i legislatorzy zaczęli otrzymywać smartfony z systemem operacyjnym „Aurora” w ramach testów. Szczególnie w Radzie Federacji dostarczono kilkadziesiąt takich urządzeń. Obecnie trwa testowanie kilku rosyjskich marek, w tym „Aquarius”. Urządzenia na „Aurorze” mają uzupełnić istniejące zagraniczne gadżety i przygotować grunt dla przyszłego przejścia na rosyjskie urządzenia.

„Otwarta platforma mobilna”, która należy do „Rostelekomu”, zajmuje się rozwojem i wdrażaniem „Aurory”. Źródło w tej firmie potwierdziło, że są gotowi pomóc klientom przejść na rodzimy ekosystem mobilny. Ostatnio zwiększyło się zapotrzebowanie na urządzenia z „Aurorą”.

Testowanie urządzeń z systemem „Aurora” następuje w okresie, gdy wiele państwowych agend, takich jak Ministerstwo Przemysłu i Handlu czy Ministerstwo Transportu, zakazało swoim pracownikom korzystania z iPhone’ów w związku z wykryciem sieci wywiadowczej wykorzystującej złośliwe oprogramowanie na urządzeniach firmy Apple do szpiegowania użytkowników.

Oczywiście iPhone ich szpiegowały, więc są złe, a rosyjskie oprogramowanie „Aurora” wyprodukowane pod nadzorem „Rostelekomu” który należy do Mikhail Oseevsky, polityka z ramienia największej partii jedna Rosja szpiegować nie będzie. Ależ oczywiście…

3. Ryż cenny jak złoto.

Susza w Azji grozi wzrostem cen ryżu. To może wpłynąć na Rosjan. Ceny tajskiego białego ryżu, będącego punktem odniesienia dla eksporterów, wzrosły na światowych giełdach żywności o 50% w porównaniu z ubiegłym rokiem. To zmartwienie dotyczy nie tylko Azji, ale także Rosji, gdzie ryż jest ulubionym pożywieniem wielu rosyjskich obywateli. Urzędnicy zwykle tłumaczą wzrost cen globalnych jako powód do podniesienia cen w kraju.

Sytuacja jest poważna na całym świecie. Indie, główny eksporter ryżu, ograniczyły eksport o 80% w celu zaspokojenia potrzeb krajowych. Tajlandia również ogranicza uprawy ryżu z powodu suszy. Nie ma dobrych prognoz dla cen ryżu, zarówno na świecie, jak i w Rosji.

Jeżeli w przeciągu roku na rynkach globalnych ryż podrożał o 50%, a jednocześnie waluta rosyjska się osłabiła o 50% to albo Rosjanie zapłacą za ryż dwukrotność, albo rząd będzie musiał wprowadzić ograniczenia w eksporcie własnego ryżu, gdyż dla eksporterów to świetna wiadomość. Tak czy inaczej, nadchodzi problem ryżowy w tym roku.

4. Wzrost akcyzy na papierosy o 30%.

Od zawsze osoby uzależnione są najlepszym dostarczycielem pieniędzy dla Państwa. Akcyza na papierosy czy alkohol, jest idealna do zasypywania dziury budżetowej.

W roku 2022 straty budżetowe związane z nielegalnym handlem papierosami wyniosły 81,5 mld rubli, czyli jakieś 3,3 mld zł. Władze wprowadzają 30% wzrost akcyzy na papierosy o wartości powyżej 200 rubli ( około 8 zł), co ma dostarczyć fundusze na ochronę zdrowia. Eksperci spierają się, czy wzrost cen papierosów zmniejszy ich konsumpcję, czy też spowoduje falę podrabianych wyrobów. Tu mogę wyjaśnić ekspertów. Nałogowcy nie rzucą, będą kupować podróby. Rosja walczy z paleniem tytoniu, ale istnieją wyzwania związane z niskimi cenami i akcyzą oraz leczeniem uzależnionych. Podniesienie akcyzy o 30% może skutkować wzrostem cen papierosów o co najmniej 20 rubli za paczkę. Firmy tytoniowe obawiają się skutków wzrostu akcyzy, ale eksperci twierdzą, że ich interesy nie cierpią. Inwestorzy uważają jednak, że obecne środki regulacji rynku tytoniowego są nieskuteczne.

Mój punkt widzenia. Palaczy nie ubędzie a jeśli już to będą to zmiany kosmetyczne. Wszyscy wybiorą nielegalne, alternatywne dostawy, dokładnie tak jak z alkoholem. Znów nabije to kieszenie grupom przestępczym czy przemytnikom.

5. Bank Centralny Rosji ostrzega. Grozi nam wyczerpanie Funduszu Opieki Społecznej.

Bank Centralny Rosji podkreśla, że istnieje ryzyko wyczerpania płynnych środków z Narodowego Funduszu Dobrobytu i planowanie polityki budżetowej będzie musiało to uwzględniać. Kluczowym czynnikiem są dochody z ropy i gazu w latach 2023-2026, które mogą wpłynąć na stan Narodowego Funduszu Dobrobytu. Jeśli dochodzy przekroczą prognozowany poziom, nadwyżka trafi do Funduszu Majątku Narodowego (KFD), a jeśli będzie niższy, braki zostaną skompensowane z Narodowego funduszu dobrobytu NWF.

Ze względu na sankcje i spadające ceny surowców, Bank Centralny rozważa możliwość dostosowania podatków w sektorze naftowo-gazowym w celu akumulacji NWF.

Wśród scenariuszy Banku Centralnego dla przyszłości mamy scenariusz o nazwie „narastająca fragmentacja” Opisuje on deglobalizację i rosnące podziały międzynarodowe, co może prowadzić do trudniejszych warunków handlu i zwiększenia presji sankcji. Inne scenariusze uwzględniają spadające stopy procentowe, globalny kryzys finansowy, spowolnienie wzrostu gospodarczego oraz wpływ cen ropy na sytuację gospodarczą Rosji.

Bank Centralny podkreśla, że konieczne będzie elastyczne podejście do planowania budżetowego, biorąc pod uwagę zmienne czynniki zewnętrzne. Sankcje, ceny surowców i globalne wydarzenia mają kluczowy wpływ na kondycję gospodarki rosyjskiej w nadchodzących latach.

Mój komentarz. Wyobraźcie sobie małą łódeczkę w trakcie sztormu. Bank centralny wie, że wpakował się między wielkie fale małą łódeczką. W zależności od tego, w którą burtę uderzy fala, tam trzeba będzie szybko i elastycznie interweniować, aby łódki nie zatopić.

Oczywiście łódka to Rosja. Sztorm spowodował Putin, a fale nadchodzą wysokie i Bank Centralny zdaje sobie z tego sprawę.

Dziękujemy za śledzenie portalu ekonomiarosji.pl
Pamiętaj, jest to inicjatywa oddolna, bez finansowana zewnętrznego.
Utrzymujemy się tylko z reklam na stronie i waszych wirtualnych kaw.
To dzięki Wam tworzymy tę bazę informacji nieodstępnych nigdzie indziej w Polsce.

Serdecznie dziękujemy za wasze wsparcie!

Redaktorzy ekonomiarosji.pl
Facebook Comments Box
Mateusz Lech Opublikowane przez: