Codzienny ekonomiczny przegląd 11.08.2023

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

A w dzisiejszym zestawieniu:

Krótkie informacje.

 • Rosja uruchomiła międzyplanetarną automatyczną stację Łuna-25 na Księżyc – dla kraju jest to pierwsza wyprawa do satelity Ziemi od prawie 50 lat. Misja miała się odbyć jeszcze w 2015 roku, ale była kilkakrotnie przekładana. Stacja powinna wylądować od 21 do 24 sierpnia.
 • Mnister edukacji Federacji Rosyjskiej Siergiej Krawcow powiedział, że pierwsza partia nowych podręczników historii dla klas 10-11 z sekcją dotyczącą specjalnej operacji wojskowej zostanie dostarczona najpierw do regionu Sachalin.
 • Przedstawiciel Głównego Zarządu Wywiadowczego Ministerstwa Obrony Ukrainy, Andriej Jusow, przyznał, że batalion Szaman, który jest uważany za jednostkę sił specjalnych Głównego Zarządu Wywiadowczego, przeprowadza ataki dywersyjne na terytorium Rosji.
 •  Siły Morskie Ukrainy ogłosiły otwarcie tymczasowych korytarzy dla statków handlowych płynących do lub po ukraińskich portach nad Morzem Czarnym. Określono, że przede wszystkim trasy będą wykorzystywane do umożliwienia opuszczenia statków cywilnych, które znajdują się w portach w Czarnomorsku, Odessie i Jużnym 
 • Bloomberg umieścił rubla w pierwszej trójce najgorszych walut krajów rozwijających się.

 1. Mamy dziś po raz kolejny wypowiedź profesora ekonomii Steve Hanke.

Gwałtowny spadek wartości rubla napędza INFLACJĘ W ROSJI. Dziś mierzę rosyjską inflację na poziomie 63% rocznie, ponad 19 razy wyższym niż oficjalna stopa Rosstatu wynosząca 3,25% rocznie. Profesor jest wykładowcą na amerykańskim uniwersytecie Johna Hopkinsa.

Mamy zatem pojedynek na dane. A my jako ekonomia Rosji wciąż przypominamy, że szacowaliśmy jeszcze niedawno 25-30%. Ale w tym momencie, gdyż minął miesiąc możemy już zmienić tablicę na 30% a może 35%?

Co gorsza tegoroczna kluczowa stopa procentowa może stać się dwucyfrowa.

Aby ograniczyć tempo wzrostu cen, regulator będzie musiał podnieść do 10-10,5% do końca roku. Jednak coraz więcej, większość rosyjskich ekspertów jest przekonana, że,Rada Dyrektorów Banku Centralnego podniesie stopę do dwucyfrowego poziomu na następnym posiedzeniu 15 września: przynajmniej o 1,5 punktu procentowego . A to z kolei może zmniejszyć tempo wzrostu cen, choć nie musi.

Dlaczego powiemy w dzisiejszym Cepie.

 Niektórzy prognozują jeszcze wyżej ekonomista Siergiej Griszunin:

„Zakładamy, że tym razem stopa zostanie podniesiona dość ostro – o 2 punkty procentowe, do 10,5%

2.Microsoft przestanie odnawiać licencje na oprogramowanie.

Oprogramowanie Microsoftu przestanie być odnawiane dla rosyjskich firm po 30 września, zgodnie z oświadczeniem wsparcia technicznego firmy, jak podaje agencja TelecomDaily.

Z powodu ograniczeń związanych z płatnościami na lokalne konta bankowe w Rosji, Microsoft nie będzie już przyjmował płatności za swoje usługi. Firma poinformowała, że istniejące subskrypcje będą obowiązywać do końca ich okresu, jednak nie będą przedłużane po tej dacie.

Wcześniej, w 2022 roku, Microsoft wstrzymał sprzedaż nowych produktów w Rosji po konflikcie na Ukrainie. Ostatnie wydarzenia sugerują, że rosyjskie przedstawicielstwa międzynarodowych firm oraz podmioty prawne, które nie podlegały sankcjom, miały możliwość przedłużenia swoich licencji na oprogramowanie korporacji.

Dla przypomnienia omówmy co Rosjanie mogą stracić:

Microsoft Windows: – System operacyjny.

Microsoft Office: Pakiet biurowy zawierający programy do edycji dokumentów tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych, prezentacji i inne, takie jak Word, Excel, PowerPoint, Outlook i inne.

Microsoft Outlook: Aplikacja do zarządzania pocztą elektroniczną, kalendarzem i kontaktami. Często używana jako klient poczty w firmach.

Microsoft OneDrive: Usługa chmurowa do przechowywania i udostępniania plików online. Integruje się z innymi programami Microsoftu.

Microsoft Teams: Platforma do komunikacji i współpracy zespołowej. Oferuje chat, wideokonferencje, udostępnianie plików i wiele innych funkcji.

Microsoft Azure: Platforma chmurowa do hostingu aplikacji, przechowywania danych i dostarczania różnych usług dla firm.

Microsoft Edge: Przeglądarka internetowa firmy Microsoft, która zastąpiła Internet Explorer. Oferuje szybkość, bezpieczeństwo i różne narzędzia do pracy online.

No i perełka dla graczy Xbox – czyli Xbox Live, Xbox Store itd. Możliwości wykupienia abonamentu do grania w gry z tego co rozumiem również znikną.

2b Google Workspace nie nie dla rosyjskich firm

W nocy 10 sierpnia Google zaczęło masowo blokować korporacyjne usługi Google Workspace (poczta firmowa, Google Documents, Google Drive itp.) dla rosyjskich firm objętych sankcjami. „Po zablokowaniu usług pracownicy firm nie mogą uzyskiwać dostępu do poczty korporacyjnej, korzystać z elektronicznego zarządzania dokumentami za pośrednictwem Dokumentów Google, przez co istnieje ryzyko strat finansowych i wizerunkowych, prawie wszystkie ważne dokumenty i korespondencja pozostały w korporacyjnej pamięci Google” 

3. Nie milion nie 400 tyś a 25 tyś ton darmowego zboża

Rosyjski minister rolnictwa Dmitrij Patruszew powiedział, że Federacja Rosyjska przekaże od 25 do 50 tysięcy ton zboża sześciu krajom afrykańskim. Podczas szczytu Rosja-Afryka prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział bezpłatne dostawy 25-50 tys. ton zboża dla Burkina Faso, Zimbabwe, Mali, Somalii, Republiki Środkowoafrykańskiej i Erytrei w ciągu trzech-czterech miesięcy.

„Jak powiedział nasz prezydent, oprócz tego, że jesteśmy dość wiarygodnym partnerem w zakresie dostaw zboża na rynek światowy, będziemy również dostarczać zboże do krajów afrykańskich bezpłatnie. Do tej pory mówimy o sześciu krajach i ilościach od 25 do 50 tysięcy ton „- powiedział Patruszew.

4. Największy rosyjski internetowy kolos Yandex chce opuścić Rosję.

Koncepcja nacjonalizacji Yandexu ponownie wzbudza zainteresowanie na Kremlu, w miarę osłabiania się dyskusji na temat podziału największej rosyjskiej firmy internetowej. Zagraniczni akcjonariusze są niechętni sprzedaży swoich udziałów miliarderom objętym sankcjami, co utrudnia proces.

Sektor państwowy zaproponował, aby zagraniczni udziałowcy holenderskiej struktury holdingowej Yandex NV, kontrolującej Yandex, zrezygnowali z zapłaty. Reuters podaje, że Kreml rozważa ten scenariusz, choć obawia się, że taki krok, równoznaczny z de facto nacjonalizacją, może prowadzić do ucieczki talentów z kraju.

Wcześniej Yandex, poprzez Yandex NV, był kontrolowany przez Arkady Volozh, założyciela firmy, i jej kierownictwo. Jednak po sankcjach nałożonych na Volozha, zarząd firmy przejął kontrolę nad jego akcjami. Kreml planował podzielić Yandex na dwie odrębne firmy, zachowując kluczowe usługi w Rosji. Miliarderzy Władimir Potanin, Aleksiej Mordaszow i Wagit Alekperow uważani są za potencjalnych inwestorów.

Negocjacje w sprawie transakcji utknęły w martwym punkcie, ponieważ zagraniczni akcjonariusze obawiają się, że nie otrzymają płatności od rosyjskich miliarderów objętych sankcjami. Mimo że Kreml ma oporządzenie, by podejść do sprawy bardziej zdecydowanie, nie chce on zaryzykować utraty kluczowych pracowników Yandexu.

Firma zatrudniała ponad 20 tysięcy osób na początku 2022 roku, z których wielu przeniosło się do Serbii po inwazji na Ukrainę. Zagrożenie dalszym odpływem talentów uniemożliwia Kremlowi radykalne działania. Ludzie są kluczowym zasobem Yandexu i istnieje obawa, że ich odejście mogłoby doprowadzić do upadku firmy w przypadku nacjonalizacji lub przejęcia przez spółkę państwową.

Dalej jest również ciekawie. Współzałożyciel Yandex Arkady Volozh publicznie potępia inwazję na Ukrainę Mamy też jego bardzo ciekawe oświadczenie, które pozwolę sobie przytoczyć:

„W ciągu ostatniego roku zadano mi wiele pytań, ale szczególnie w tym tygodniu. Chcę jasno przedstawić swoje stanowisko i piszę to po angielsku i rosyjsku, ponieważ zależy mi na tym, aby usłyszały to wszystkie strony.

Mój pogląd na wojnę

Inwazja Rosji na Ukrainę jest barbarzyństwem i jestem jej kategorycznie przeciwny. Jestem przerażony losem ludzi na Ukrainie – wielu z nich to moi przyjaciele i krewni – których domy są codziennie bombardowane.

Chociaż przeprowadziłem się do Izraela w 2014 roku, muszę wziąć na siebie część odpowiedzialności za działania tego kraju.

Moja historia Yandex

Jestem znany jako jeden z założycieli Yandex. W naszych głowach, kiedy ją zakładaliśmy, nie tworzyliśmy tylko firmy technologicznej. Pomagaliśmy tworzyć nową Rosję – otwartą, postępową, zintegrowaną z globalną gospodarką i zdolną do wniesienia do świata wartości wykraczającej poza zasoby naturalne.

Yandex powstał dzięki niewiarygodnemu talentowi inżynieryjnemu i technologicznemu, który udało nam się przyciągnąć, zatrzymać i kultywować.

Nie byliśmy jedynymi, którzy budowali tę nową Rosję. Wielu innych rosyjskich przedsiębiorców, naukowców i innych, którzy mogli opuścić Rosję w latach 90., zdecydowało się zostać i zbudować kraj, który chcieliśmy zobaczyć. To była jedyna taka okazja w życiu. Wiele międzynarodowych firm, biznesmenów i przedsiębiorców przybyło do Rosji, aby być tego częścią.

Z biegiem czasu stawało się coraz bardziej jasne, że nadzieja na zbudowanie globalnie zintegrowanej Rosji staje się coraz trudniejsza do zrealizowania. W tym samym czasie na firmę narastały naciski. Ale nie poddaliśmy się, zrobiliśmy co w naszej mocy, nawet gdy środowisko stało się trudniejsze. Czy zawsze znajdowano właściwą równowagę? Z perspektywy czasu rozumiem, że pewne rzeczy można było zrobić inaczej.

Co ja robiłem przez ostatnie półtora roku

W 2014 roku przeniosłem się do Izraela, aby rozwijać międzynarodowe projekty firmy. Ale w lutym 2022 świat się zmienił i zdałem sobie sprawę, że moja rola w historii Yandex dobiegła końca.

Od początku wojny koncentrowałem się na próbach wspierania utalentowanych rosyjskich inżynierów, którzy podjęli decyzję o wyjeździe z kraju. Był to niezwykle złożony proces, który pomógł tym inżynierom rozpocząć nowe życie. Wymagało skupienia, staranności i dyskrecji.

Ci ludzie są już na wolności i są w stanie rozpocząć coś nowego, nadal napędzając innowacje technologiczne. Będą ogromnym atutem dla krajów, w których wylądują.

* * *

Były powody, by milczeć podczas tego długiego procesu. Chociaż i tak pojawią się pytania o czas mojego dzisiejszego oświadczenia, nie powinno być pytań o jego istotę. Jestem przeciw wojnie.

6. Rosyjscy oficerowie będą sądzeni za błędy w odpieraniu ataku Sił Zbrojnych Ukrainy

Sąd w Moskwie rozpatrzy pierwszą sprawę karną o naruszenie zasad obowiązku bojowego, aby odeprzeć niespodziewany atak na terytorium Rosji przeciwko dwóm oficerom Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Donosi o tym gazeta Kommiersant„.

Podpułkownik Anatolij Bondariew i major Dmitrij Dmitrakow nie byli w stanie zapobiec ostrzałowi przez Siły Zbrojne Ukrainy  ich jednostki i składu amunicji w regionie Biełgorodu, w wyniku którego zginęło siedmiu żołnierzy i zniszczono 15 jednostek różnego sprzętu wojskowego.

Według Kommiersanta rozpatrzenie sprawy prawdopodobnie odbędzie się za zamkniętymi drzwiami. Sprawa karna przeciwko oficerom została przekazana do 2 Zachodniego Okręgowego Sądu Wojskowego. Są oskarżeni o popełnienie przestępstwa zgodnie z częścią 2 artykułu 340 Kodeksu Karnego Federacji Rosyjskiej, czyli naruszenie zasad obowiązku bojowego w celu wykrycia i odparcia niespodziewanego ataku na Federację Rosyjską.

Dziękujemy za śledzenie portalu ekonomiarosji.pl
Pamiętaj, jest to inicjatywa oddolna, bez finansowana zewnętrznego.
Utrzymujemy się tylko z reklam na stronie i waszych wirtualnych kaw.
To dzięki Wam tworzymy tę bazę informacji nieodstępnych nigdzie indziej w Polsce.

Serdecznie dziękujemy za wasze wsparcie!

Redaktorzy ekonomiarosji.pl
Facebook Comments Box
Mateusz Lech Opublikowane przez:

Jeden komentarz

 1. Sébastien 😉
  2023-08-11

  Jestem na etapie nadrabiania zaleglosci ( koncowka urlopu). Dzieki za informacje i przyjemnie spedzony czas na lecture.👍

Brak możliwości komentowania.