Codzienny ekonomiczny przegląd 10.08.2023

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

A w dzisiejszym zestawieniu:

Krótkie informacje.

 • Dolar na giełdzie wczoraj był powyżej 98 rubli.
 • Biden zwróci się do kongresu o 25 mld USD dodatkowych na wsparcie Ukrainy. Do tej pory przekazano ponad 40 mld, 4 mld pentagon twierdzi, że są w zapasie.
 • Władimir Putin ustanowił tytuł „Zasłużony pracownik kompleksu wojskowo-przemysłowego Rosji” – dekret.
 • Do Rady Najwyższej wpłynął projekt ustawy, który ograniczyłby wyjazd młodzieży w wieku od 16 do 18 lat za granicę.
 •  Rosja zbojkotuje warszawską konferencję OBWE, w której uczestnicy będą dyskutować na tematy związane z prawamiczłowieka. Rosyjski MSZ oświadczył że strona polska „nie daje żadnych gwarancji ani bezpieczeństwa, ani wiz” rosyjskiej delegacji.
 • Amerykański Departament sprawiedliwości i stanu wysuwa oskarżenia wobec Kirgistanu. W odpowiedzi prezydent Sadyr Dżaparow : USA nie mają żadnego powodu, by podejrzewać Kirgistan o obchodzeniu sankcji,
 • Prezydent ZEA Mohammed bin Zeid Al Nahyan chciałby zorganizować spotkanie Putina i Zełenskiego na konferencji klimatycznej ONZ, która odbędzie się w listopadzie-grudniu w Dubaju.
 •  15 sierpnia władze litewskie mają zamknąć dwa z sześciu przejść granicznych na granicy z Białorusią.
 • Głośne dźwięki słyszane przez mieszkańców Starego Krymu są związane z utylizacją amunicji na wysypisku – doradca szefa Krymu Olega Kriuczkowa.
 • Gubernator Sewastopola Michaił Razvozhaev: dym w rejonie Zatoki Sewastopolskiej jest związany ze szkoleniami wojskowymi, wszystko jest pod kontrolą w mieście.
 1. Olbrzymia eksplozja pod Moskwą

Według wstępnych informacji w Siergijew Posadzie eksplodował hangar z pirotechniką. Służby ratunkowe poinformowały TASS, że przyczyną eksplozji nie był dron.

Oficjalną przyczyną wybuchu było naruszenie przepisów BHP, dokładna przyczyna zostanie ustalona na podstawie wyników badania. 

W wyniku wybuchu na terenie Zagorskich Zakładów Optyczno-Mechanicznych w Siergijew Posad rannych zostało 60 osób. Ośmiu kolejnych jest zaginionych. Analiza gruzu trwa, powiedział szef miasta Dmitrij Akułow Jedna osoba zmarła wiele jest w stanie ciężkim.

Wybuch w nastąpił w magazynie pirotechnicznym. Powierzchnia pomieszczenia wynosi 100 mkw., z powodu eksplozji ulega całkowitemu zniszczeniu. 

Gubernator obwodu moskiewskiego Andriej Worobjow powiedział, że w wyniku eksplozji w mieście uszkodzonych zostało 38 budynków mieszkalnych.

2. Producenci herbaty i kawy przygotowują się do podwyżek cen w związku z osłabieniem rubla.

Wielcy producenci herbaty i kawy ogłosili wzrost cen sprzedaży od września, wynoszący 6-9%, z powodu dewaluacji rubla – informuje Kommersant, powołując się na źródła branżowe.

Firma May, w której importowane surowce stanowią ponad 80% towaru końcowego, wysłała wiadomość o wzroście cen swoich marek, takich jak Maisky, Lisma, Curtis, Richard, Coffesso.

JDE (Jacobs, L’OR, Tassimo, Pickwick) również informuje o podobnym kroku, tłumacząc to około 20% wzrostem cen surowców.

Orimi (Greenfield, Tess, Jardin) planuje podwyżki cen na poziomie 4-5% od września.

Wszystkie powyższe dane dotyczą podwyżek w stosunku do sierpnia a nie od początku roku.

Ramaz Chanturia, dyrektor stowarzyszenia Roschaikofe, wskazuje, że tylko 0,2% rosyjskiego zapotrzebowania na herbatę pochodzi z Kraju Krasnodarskiego. Większość importowanej herbaty (95%) i kawy (75%) jest pakowana na terenie Rosji.

Zasoby ziaren kawy i herbaty kupowane po kursie 75 rubli za dolara są prawie wyczerpane, twierdzą źródła rynkowe. Przewidują one możliwość wzrostu cen tych produktów nawet o 20% do zimy.

Dane z Check Index pokazują, że w drugim kwartale sprzedaż detaliczna ziaren kawy spadła o 12%, choć średni rachunek wzrósł o 30% do 1,35 tys. rubli za 1 kg. W przypadku kawy rozpuszczalnej popyt spadł o 6%, a średni rachunek wzrósł o 23% do 368 rubli.

Pamiętacie jak mówiliśmy wielokrotnie, że szacujemy inflacje na poziomie 25-30%? Spójrzcie na powyższe dane z Check index 23% kawa rozpuszczalna i 30% ziarna mówimy teraz o danych za drugi kwartał, czyli do czerwca. Czyli dokładnie wtedy zaczęliśmy pisać i mówić o tym, że szacujemy inflację na takim poziomie.

3.  Wolumen gotówki w obiegu w lipcu wzrósł prawie czterokrotnie rok do roku. 

Popyt na gotówkę doprowadził do odpływu pieniędzy z rosyjskich banków w wysokości 0,4 biliona rubli. 

Wielkość rubli gotówkowych „w rękach” Rosjan w pierwszej połowie roku po raz pierwszy przekroczyła 16 bilionów rubli, poinformowała o tym agencja „RIA Novosti” w odniesieniu do danych Banku Rosji.

Wzrost ilości rubli gotówkowych wśród ludności zwiększa ryzyko inflacji, Niemniej najważniejszym czynnikiem jest wzrost gotówki w rękach państwa.

W lipcu Bank Rosji podniósł główną stopę procentową po raz pierwszy od września ubiegłego roku do 8,5% w skali roku. Wiceprezes banku centralnego Aleksiej Zabotkin przyznał, że kluczowa stopa procentowa może zostać podniesiona na najbliższym posiedzeniu rady dyrektorów – 15 września.

4. Rząd zarobił bilion na upadku rubla. O przeniesieniu kosztów na obywatela.

I tu znów, musimy zacząć od słynnego „A nie mówiłem?” W ostatnich tygodniach mówiliśmy kilkukrotnie, że taka sytuacja nastąpi.

Rosyjski rynek walutowy przeżywa załamanie. Wartość dolara zbliża się do poziomu 100 rubli, a euro przekracza 106 rubli. Zgodnie z oczekiwaniami daje to wytchnienie budżetowi rosyjskiemu.

Według niepublicznych wyliczeń rządu, do końca roku do skarbu federalnego wpłynie około biliona rubli nadwyżki z podatków od ropy i gazu.

Wzrost wartości dolara i euro wpłynął na budżet. Każdy rubel osłabienia się do dolara przyczynia się do większych wpływów do budżetu w wysokości 100-120 miliardów rubli. Pomimo korzyści dla budżetu, silny rubel może wpłynąć negatywnie na eksporterów i podmioty zajmujące się substytucją importu. O czym powiedziałem między innymi na przykładzie kawy czy herbaty.

Analitycy Alfa-Bank przewidują, że wartość dolara może osiągnąć 100 rubli już w sierpniu. Pomimo korzystnego wpływu na budżet, rosyjskie władze muszą zaradzić skomplikowanym wyzwaniom wynikającym z tej sytuacji.

I aby to uprościć. Wyobraźcie sobie kołdrę za krótką w zimny wieczór. Mocny rubel to kołdra zaciągnięta na twarz którzy będą symbolizować społeczeństwo. Stopy jednak marzną. Stopy to budżet Federacji Rosyjskiej. Tak mieliśmy w zeszłym roku. Dziura rosła bardzo szybko, ale społeczeństwo długo nie odczuwało skutków wojny. Teraz mamy przesunięcie kołdry na stopy. Budżet może odetchnąć, natomiast obywatele dostają chłodem po twarzy. Ceny rosną, a przeciętni Rosjanie odczuwają realny spadek siły nabywczej.

W tym całym bałaganie chodzi o to, że kołdra z miesiąca na miesiąc się kurczy. Nie dużo, o kilka centymetrów. Natomiast bez zwiększenia wpływów i bez ograniczenia wydatków będzie coraz trudniej się po prostu przykryć.

5. 15 sierpnia Rosja rozpocznie operacje próbne z cyfrowymi rublami.

Bank Centralny Rosji ogłosił, że już 15 sierpnia rozpocznie się faza próbna dla transakcji cyfrowym rublem, w której wezmą udział klienci i pracownicy 13 banków.

„Pierwsze testy obejmą produkty takie jak przelewy i płatności, a cyfrowy rubel ma ogromny potencjał dzięki swojej naturze kodu, który pozwala na osadzenie algorytmów i inteligentnych kontraktów” – wyjaśnił Vadim Kulik, wiceprezes VTB.

W ramach próbnych faz będą testowane otwieranie cyfrowych portfeli, przelewy między klientami oraz płatności w cyfrowym rublu za zakupy. Liczba uczestników projektu będzie ograniczona, ale planowane jest rozszerzenie w przyszłym roku.

Ustawa o wprowadzeniu rubla cyfrowego w Rosji została przyjęta w lipcu i weszła w życie 1 sierpnia 2023 roku. Bank Rosji ustalił taryfy dla transakcji cyfrowymi rublami, a płatności i przelewy dla ludzi będą bezpłatne.

Cyfrowy rubel ma być stopniowo wprowadzany do szerokiego obiegu od 2025 roku. Według Banku Centralnego Rosji, ten krok pozwoli na rozwijanie płatności transgranicznych z krajami, które również wprowadzają waluty cyfrowe.

To jest ciekawy temat. Publikowaliśmy już informację o tym jak ma działać taki cyfrowy rubel. Dla przypomnienia w pełni cyfrowa waluta oznacza w pełni kontrolę Państwa. Rząd będzie znał każdy twój wydatek. Będzie w stanie zablokować ci oszczędności w razie nieposłuszeństwa. W sytuacji kraju który jest zarządzany w taki sposób jak Rosja jest to potężne narzędzie kontroli. Możesz skazywać ludzi na pieniężną banicję za zachowania które nie spodobają się reżimowi.

Jeżeli dołożymy sobie informacje o zakazie publikowania książek, o przepisywaniu historii w podręcznikach, o blokadach VPN-ów, o tworzeniu listy bajek które są wskazane, to tworzy nam się bardzo ponury obraz dla społeczeństwa rosyjskiego.

W takiej sytuacji rząd będzie mógł swobodnie obniżać dobrobyt społeczeństwa, nie zważając na protesty społeczne. Obserwujemy obecnie proces na zasadzie krojenia plastrów salami. Widać jak rząd obcina pojedyncze małe elementy, każdy z nich gdy się na niego spojrzy w oderwaniu od kontekstu, nie sprawia wrażenia strasznego zdarzenia. Natomiast gdy się zacznie składać te pojedyncze elementy, to tworzy się bardzo mroczny obraz sytuacji.

6. Każdy może sie mylić. Czyli rządowe wytyczne dla banku centralnego

Saldo rachunku bieżącego bilansu płatniczego Rosji w czerwcu nie było ujemne , wynika z nowej oceny Banku Centralnego. Regulator zrewidował tę liczbę z deficytu w wysokości 1,4 miliarda dolarów do nadwyżki w wysokości 1,2 miliarda dolarów.

7. Częstość występowania chorób zakaźnych dramatycznie rośnie wśród dzieci.

W okresie styczeń-maj tego roku częstość występowania odry wśród dzieci poniżej 14 roku życia wzrosła prawie 150 razy (1,7 tys. przypadków) w porównaniu z zeszłorocznymi danymi, krztusiec – pięć razy (3,6 tys. przypadków), świnka – 2,3 razy (267), ospa wietrzna – o 20% (391 tys. przypadków).

Od początku roku nowo zdiagnozowaną gruźlicę stwierdzono u 703 dzieci, czyli o 17% więcej niż w ubiegłym roku. Częstość występowania gruźlicy oddechowej wzrosła o 19% (666 przypadków). Jednocześnie, j

Częstość występowania ostrych postaci zapalenia wątroby wśród dzieci wzrosła o prawie jedną czwartą (22%) do 398 przypadków. Znaczna część przypadków ostrego zapalenia wątroby typu A (359) – ich liczba wzrosła o 20%.

Za najczęstszą przyczynę uznaje sie odmowę szczepień i pogarszające się warunki bytowe.

Dziękujemy za śledzenie portalu ekonomiarosji.pl
Pamiętaj, jest to inicjatywa oddolna, bez finansowana zewnętrznego.
Utrzymujemy się tylko z reklam na stronie i waszych wirtualnych kaw.
To dzięki Wam tworzymy tę bazę informacji nieodstępnych nigdzie indziej w Polsce.

Serdecznie dziękujemy za wasze wsparcie!

Redaktorzy ekonomiarosji.pl
Facebook Comments Box
Mateusz Lech Opublikowane przez:

Jeden komentarz

 1. Ppp
  2023-08-10

  Punkt piąty nadaje się na temat całego osobnego odcinka, lub porządnego omówienia w czwartkowym „Podsumowaniu”. PRZERAŻAJĄCE! Bardzo bym Rosjanom współczuł, gdybym nie uważał, że sami sobie są winni.
  Pozdrawiam.

Brak możliwości komentowania.