Codzienny ekonomiczny przegląd 09.08.2023

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

A w dzisiejszym zestawieniu między innymi:

1. Biedaruble, czyli jak Afryka ma ratować rubla.

Prezydent Rosji Władimir Putin nakazał przeniesienie części transakcji na dostawy produktów rolnych za granicę w rublach. Rząd musi określić w ciągu miesiąca, do których produktów taka procedura będzie miała zastosowanie.

Dekret prezydencki został opublikowany na portalu informacji prawnej i wszedł w życie 8 sierpnia. Jak wynika z dokumentu, banki będą otwierać specjalne rachunki na wniosek zagranicznych wnioskodawców. Pieniądze zostaną zaksięgowane w walucie obcej(najczęściej w juanach), a następnie bank przekaże równowartość kwoty w rublach na rosyjskie konto specjalne, a następnie środki trafią do sprzedawcy.

W marcu 2022 r. Związek Eksporterów Zbóż zwrócił się do Banku Centralnego o wypracowanie możliwości płacenia za dostawy zboża za granicę w rublach. W lipcu 2023 r. wicepremier Wiktoria Abramczenko ogłosiła prace nad dekretem o płatności za produkty rolne w rublach. 

2. Oficjalna Dziura budżetowa rośnie

Ministerstwo Finansów informuje, że wielkość dochodów budżetowych na siedem miesięcy 2023 r. wyniosła 14,5 bln rubli, czyli o 8% mniej r/r.

Przychody z ropy i gazu wyniosły 4,193 bln RUB i spadły o 41,4% r/r, 

Bardzo dobre wyniki osiągnęły dochody spoza wydobycia ropy i gazu wyniosły 10,332 bln rubli i wzrosły o 19,8% r/r. Złośliwi zauważą, że poziom wzrostu tych dochodów wiąże się w dużej mierze z ponad 20% wzrostem dochodów z Vatu (+20,5%) i 30% inflacją ale oni pewnie się nie znają.

Według wstępnych szacunków wielkość wydatków budżetu federalnego na 7 miesięcy 2023 r. wyniosła 17,341 bln rubli.

Deficyt budżetu federalnego w okresie styczeń-lipiec wyniósł 2,817 bln rubli. W lipcu deficyt budżetowy wzrósł o 222 mld rubli. 

Przypomnijmy, że według mf w czerwcu budżet zanotował niewytłumaczalną nadwyżkę ponad 800 mld rubli. a planowany według projektu budżet ma zapisany deficyt w wysokości 2.9 bln rubli.

Warto zauważyć dwie rzeczy, że eksport za pierwsze półrocze jest o 50% niższy od 2022 r a wpływy poza surowcowe to tak naprawdę wyższy Vat od drożejących produktów.

Więcej danych wkrótce w osobnym artykule jeśli pod naszym CEP pojawi się 200 łapek.

3. Państwo przejmie 240 tys. hektarów!

Prokuratura Generalna ma zamiar przekształcić majątek Andrieja Korowajko, założyciela kompleksu rolnego Pokrovsky, w dochód państwa. Skonfiskowanych zostanie około 50 organizacji, działek o łącznej powierzchni 240 tysięcy hektarów o wartości 67,8 mld rubli oraz inny majątek. Prokuratura twierdzi, że Korowajko wykorzystał swoje oficjalne stanowisko do nielegalnego wzbogacenia się. Jego stanowisko nie pozwalało na prowadzenie działalności gospodarczej.

Korowajko i jego partner wykupili działki w obwodzie rostowskim i Kraju Krasnodarskim. Ziemię przekazali gospodarstwom rolnym, a dochód z działalności wykorzystali na zakup fikcyjnych projektów, tworząc „Pokrovsky”. Sprawa naruszeń w pracy projektu Pokrovsky została wszczęta w 2021 roku, a Korowajko i Chebanov są poszukiwani za wymuszenie. Pomimo tego, kontrolują spółkę za granicy.

Agroholding „Pokrovsky” zaczynał jako zakup gruntów i uzdrowiska w 2000 roku. Rozszerzał działalność poprzez przejmowanie zakładów mięsnych. Konflikty z innymi przedsiębiorcami i problemy kredytobiorców komplikowały sytuację. Beneficjenci są poszukiwani za przestępstwa finansowe i obecnie są na międzynarodowej liście poszukiwanych. „Pokrovsky” miał w posiadaniu 240 tysięcy hektarów gruntów.

Powierzchnia 240 tysięcy hektarów odpowiada mniej więcej obszarowi większemu niż Stan Delaware w Stanach Zjednoczonych lub terenowi porównywalnemu z powierzchnią Luksemburga w Europie. To olbrzymi obszar, który mógłby pomieścić wiele miast, pól uprawnych, lasów i innych terenów.

4. Agent FBI pomagał Oligarchom obejść sankcje.

Były szef nowojorskiego kontrwywiadu FBI, Charles McGonigal, prowadzi negocjacje dotyczące przyznania się do winy w sprawie rosyjskiego miliardera Olega Deripaski, donosi CNN. McGonigal został zatrzymany w styczniu tego roku i oskarżony o łamanie sankcji, spisek oraz pranie brudnych pieniędzy związane z pracą dla Deripaski.

Prokuratura twierdzi, że McGonigal rozpoczął pracę dla Deripaski po odejściu z FBI w 2018 roku. Oskarżono go również o współudział z byłym rosyjskim dyplomatą Siergiejem Szestakowem w próbie zniesienia sankcji na rzecz Deripaski oraz badania konkurenta miliardera. Akt oskarżenia stwierdza, że za te działania otrzymali wynagrodzenie przez struktury fasadowe.

Wcześniej McGonigal zaprzeczał wszystkim zarzutom, jednak sędzia Jennifer Reardon ogłosiła, że były agent FBI może zmienić swoje stanowisko i przyznać się do winy. Rozprawa w tej sprawie jest planowana na przyszły tydzień.

McGonigal jest również oskarżony w innej sprawie o przyjęcie 225 000 dolarów od byłego albańskiego oficera wywiadu, który pracował dla chińskiej firmy energetycznej.

Oleg Deripaska został objęty sankcjami w 2018 roku, jednak w grudniu tego samego roku firmy Deripaski zostały z nich wyłączone. Nadal obowiązują sankcje osobowe.

W 2019 roku Deripaska pozwał Departament Skarbu USA, twierdząc, że sankcje nałożone na niego są niesprawiedliwe i nielegalne. Jego próba zniesienia sankcji nie powiodła się w sądzie.

W październiku ubiegłego roku brytyjski biznesmen Graham Bonham Carter został oskarżony za pomoc w obejściu amerykańskich sankcji na rzecz Deripaski. Washington domaga się ekstradycji Cartera, który pracował dla Deripaski przez wiele lat.

5. Zgodnie z przewidywaniami władze szykują się na wprowadzenie regulowanych cen żywości w Rosji.

Ministerstwo Przemysłu i Handlu postawiło handlowe sieci w stan gotowości na ewentualne nagłe wzrosty cen spowodowane osłabieniem rubla. Taka instrukcja padła podczas spotkania z przedstawicielami handlu detalicznego, które miało na celu zrozumienie prognoz i oczekiwań sieci w obliczu obecnej sytuacji gospodarczej. Jedno ze źródeł podkreśla, że wzrost cen towarów kluczowych dla społeczeństwa jest możliwy już we wrześniu w związku z osłabieniem rubla.

Ministerstwo Przemysłu i Handlu podkreśliło, że w miarę możliwości nie spodziewa się gwałtownych zmian cen w detalicznych sklepach. Niemniej jednak przewiduje się, że ceny skupu ulegną zmianie, gdyż rosną koszty firm na materiały eksploatacyjne, sprzęt i części zamienne, co jest efektem dewaluacji rubla.

Tu bardzo ważna informacja.

Ministerstwo Rolnictwa jest otwarte na ewentualną regulację cen w tym kontekście. Wcześniej ogłoszono, że regionalne i federalne sieci handlowe podejmą dobrowolne ograniczenia marż na towary społecznie ważne. Wsparcie dla takiego podejścia pozwala utrzymać korzystne połączenie kosztów i jakości towarów na rynku konsumenckim.

Osłabienie rubla w stosunku do dolara jest głównym czynnikiem wzrostu cen. To prowadzi do wyższych kosztów importowanych towarów i surowców, co ma wpływ na cenę produktów krajowych. Warto zauważyć, że dolar i euro na moskiewskiej giełdzie utrzymują wysokie notowania, a nowa fala odpływu kapitału wpływa na spadek wartości rubla.

Proszę pamiętajcie to zestawienie jest dla Was ❤️.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez:

2 komentarze

 1. Marek
  2023-08-09

  Super prasówka na rano. Dzięki

 2. Ppp
  2023-08-09

  W sumie takie krótkie newsy lepiej się czyta niż słucha.
  A skoro YT robi problemy, to może powinniście po prostu założyć stronę www i tam publikować filmy i podkasty?
  Pozdrawiam.

Brak możliwości komentowania.