Codzienny ekonomiczny przegląd 07.08.2023

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

A w dzisiejszym zestawieniu między innymi:

1. Ukochane mięso Rosjan drożeje.

Rosyjscy eksperci przewidują wzrost cen wieprzowiny na rynku krajowym. Sieci handlowe już postanowiły działać i przepisują nowe metki cenowe na szynkę i mięso na kości.

„Wszystko podskoczyło o 20 procent”, mówi kobieta z działu mięsnego. – Nawet mielona wieprzowina kosztuje już 360 rubli. I nikt nie wie, z czego przygotowują go przetwórcy, może z ogonów i kości świń … a może, ale o tym we wtorek.

Cena szynki wzrosła o 20-25%. Teraz Rosjanie będą musieli nieco złagodzić swoje apetyty.

Przyczyny nagłego i gwałtownego wzrostu cen wieprzowiny nie są jeszcze całkowicie jasne i przekonujące dla rosyjskiego nabywcy.

W pierwszej połowie tego roku eksport produktów wzrósł o 86%, w 2023 roku może osiągnąć rekordowy poziom 230 tys. ton. Co daje podstawy niektórym ekspertom do wyjaśnienia wzrostu cen wieprzowiny na rynku krajowym właśnie rekordowym eksportem.

Jednak fizyczna wielkość dostaw za granicę nie przekracza 10% całkowitej produkcji wieprzowiny i nie może mieć tak dużego wpływu na +ceny krajowe.

Co jeszcze? Trzeba powiedzieć jasno mówić o upadku rubla, który doprowadził do wzrostu kosztów produkcji. A ta branża jest jedną z niewielu, która w pełni pokrywa krajowe potrzeby Rosjan.

Ministerstwo Rolnictwa nazwało dynamikę cen wieprzowiny stabilną i wyjaśniło ten trend czynnikiem sezonowym i wzrostem popytu na produkty. 

2. Ministerstwo Finansów zaproponowało obniżenie ceny minimalnej alkoholu etylowego.

Proponuje się obniżenie minimalnej ceny litra alkoholu etylowego z 68 rubli do 55 rubli, Ministerstwo Finansów wyjaśnia tę decyzję spadkiem cen zbóż na rynku krajowym z powodu wysokich zbiorów w 2022 r.

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie obniżenia ceny minimalnej alkoholu etylowego z surowców spożywczych z 68 rubli do 55 rubli za litr, poinformowała służba prasowa departamentu.

„Obniżenie ceny minimalnej pozwoli producentom alkoholu etylowego na bardziej elastyczne dostosowanie się do zmieniających się warunków rynkowych po spadku kosztów takich produktów” – czytamy w raporcie.

Agencja tłumaczy decyzję o obniżeniu ceny minimalnej spadkiem cen zbóż na rynku krajowym ze względu na wysokie zbiory w 2022 r.

Dodatkowo na początku lipca przewodnicząca Rady Federacji Walentina Matwijenko ogłosiła konieczność wprowadzenia podatku akcyzowego na cały alkohol etylowy w Rosji w celu zwalczania produkcji i obrotu nielegalnym alkoholem.

3. Wzrost sprowadzonych samochodów do Rosji.

W lipcu 2023 roku liczba nowych samochodów sprowadzonych do Rosji wyniosła 80,3 tysiąca, co stanowi absolutny rekord w porównaniu z 55,7 tysiącami w czerwcu wykazała agencja analityczna Avtostat.

Ok. 25 000 z tych pojazdów zostało sprowadzonych w celu uniknięcia przewidywanego wzrostu cen związanych ze zwiększeniem opłat recyklingowych za samochody i umocnieniem kursu rubla od 1 sierpnia, wyjaśnił Siergiej Udałow, dyrektor wykonawczy Avtostat. Import nowych samochodów wzrósł zwłaszcza w przypadku dystrybutorów, którzy mieli większą zdolność przyspieszenia, w przeciwieństwie do prywatnych handlowców, którzy skoncentrowali się na importowaniu używanych samochodów. Warto dodać, że import używanych samochodów również wzrósł o 23,3%, osiągając 51,3 tysiąca w lipcu w porównaniu z 41,6 tysiącem w czerwcu.

W lipcu zanotowano także gwałtowny wzrost zarówno sprzedaży nowych samochodów osobowych, jak i udzielania kredytów na rynku. Ogółem sprzedaż nowych samochodów osobowych wzrosła aż 2,7-krotnie w porównaniu z zeszłym rokiem i o 16% w porównaniu z czerwcem, osiągając 95,7 tysiąca.

Udałow zauważył, że wszyscy, którzy planowali zakup samochodu, postanowili się spieszyć, aby uniknąć wzrostu cen, który już nastąpił – dealerzy z Chin zlikwidowali rabaty, a wielu sprzedawców podniosło ceny swoich zapasów.

A co się sprzedaje? Oczywiście Chińczyki. Chińskie marki samochodów nadal mają ambicje podbicia rynku w Rosji, osiągając już ponad 50% udział w sprzedaży nowych pojazdów. Spośród 25 najlepiej sprzedających się marek, aż 12 to marki z Chin. Dodatkowo, w drugiej połowie roku ogłoszono produkcję 49 modeli chińskich samochodów, w porównaniu z 32 modelami w pierwszej połowie roku, co wskazuje na rosnące szanse na ich sukces na rynku rosyjskim -podkreślił Siergiej Celikow, dyrektor generalny Avtostat.

I teraz dwie uwagi i przewidywania portalu ekonomia Rosji. Po gwałtownym wzroście sprzedaży teraz, za miesiąc lub dwa będziemy mieli potężny spadek. Wszyscy, których było stać na samochód, na kredyt, lub ci, którzy mieli gotówkę i chcą przetrzymać jej wartość, ruszyli na zakupy. Kto sprytniejszy i ze smykałką do interesów, może kupić nawet dwa samochody teraz. Na pewno w ciągu kilku miesięcy zarobi na tym kilkanaście procent, bo podwyżki są pewne i zapowiadane.

Sprytnym gratulujemy, a biedni i żyjący dniem codziennym jak zwykle dostaną piachem w oczy. Ale to dotyczy wszystkich nacji. Nie tylko Rosjan. Zawsze warto wiedzieć szybciej i wiedzieć więcej.

4. Rosyjscy urzędnicy muszą jeździć krajowymi samochodami.

Władimir Putin zapowiedział kampanię przesiadki urzędników do krajowych samochodów. Na spotkaniu z szefami przedsiębiorstw prezydent powiedział, że prośba ministerstw i departamentów o rozszerzenie możliwości zakupu zagranicznych samochodów pozostanie bez odpowiedzi: „nasza wspaniała biurokracja”, jego zdaniem, powinna wspierać rosyjskie marki.

Jednak produkty przemysłu motoryzacyjnego nadal mają znaczące wady dla konsumentów: German Gref nie mógł dla przykładu uruchomić samochodu, a Valentina Matvienko była zaskoczona brakiem w nim automatycznej skrzyni biegów. Jednak problemy są już rozwiązywane z pomocą Chińczyków.

W 2020 roku rząd wprowadził całkowity zakaz zamówień publicznych na samochody niewyprodukowane w Rosji. Teraz najwyraźniej zagraniczne samochody (chińskie) produkowane w krajowych zakładach również zostaną zakazane. Jednak marki krajowe, jak wiadomo, są również licencjonowanymi kopiami chińskich samochodów lub zmontowanymi z chińskich komponentów. Ale jednocześnie są 1,5-2 razy droższe.

5. Napięcia Chiny Rosja

W relacjach między Moskwą a Pekinem wybuchł skandal, którego powodem był incydent na granicy rosyjsko-kazachstańskiej. Chińska ambasada w Moskwie oskarżyła stronę rosyjską o „okrutne i nadmierne egzekwowanie prawa” oraz naruszenie praw obywateli Chin, po tym jak pięciu z nich odmówiono wjazdu do Federacji Rosyjskiej. Nagrania obiegły chińskie media i sieci społecznościowe. Napięcia między oboma krajami powstały również na tle spotkania w sprawie Ukrainy w Dżuddzie bez udziału Rosji , w którym Chiny zgodziły się uczestniczyć.

7 lipca pięciu obywateli Chin, którzy próbowali przejechać z Kazachstanu przez port Kalaudzek w obwodzie astrachańskim, nie mogło wjechać do Rosji, a ich wizy turystyczne zostały anulowane, a im odmówiono wjazdu.

8 sierpnia ambasada chińska oświadczyła, że brutalne egzekwowanie prawa i nadmierne zachowanie organów ścigania strony rosyjskiej w tym incydencie poważnie zaszkodziło uzasadnionym prawom i interesom obywateli chińskich, było niezgodne z ogólną sytuacją obecnej przyjaźni między Chinami a Rosją. Zażądało, aby strona rosyjska natychmiast poznała przyczynę incydentu, podjęła aktywne działania, dołożyła wszelkich starań, aby wyeliminować zły wpływ i zapewnić, że podobne incydenty nie będą miały miejsca w przyszłości.

6. Elektronika drożeje.

Ceny sprzętu gospodarstwa domowego i elektroniki w Federacji Rosyjskiej wzrosły o ponad 10% w lipcu, a nawet 1,5 razy w przypadku niektórych przedmiotów. Wynika to ze wzrostu dolara i euro. Smartfony, drukarki, zmywarki i inne stają się coraz droższe. Jak dotąd dalszy wzrost cen jest ograniczony jedynie przez fakt, że na rynku nadal są towary zakupione po starym kursie. 

Przewidujemy, że ceny wzrosną jeszcze bardziej, szczególnie w przypadku smartfonów i tabletów – wszystkie te urządzenia są importowane do Rosji z zagranicy. Cena sprzętu będzie nadal rosła proporcjonalnie do wzrostu kursów głównych walut: dolara amerykańskiego, euro i juana

Wzrost kursów walutowych najwyraźniej jest zjawiskiem długoterminowym, więc wzrost cen w nadchodzących miesiącach prawdopodobnie będzie kontynuowany, mówi prezes TelecomDaily Denis Kuskov. Najprawdopodobniej proces ten zostanie zaostrzony przez początek zakupu sprzętu na nowy rok szkolny, nie wykluczył.

Ponadto, jak na standardy handlu detalicznego, noworoczne wyprzedaże są tuż za rogiem, podczas których popyt rośnie jeszcze silniej, dodaje ekspert. W takiej sytuacji najprawdopodobniej będzie kontynuowana migracja użytkowników w kierunku taniego i wysokiej jakości sprzętu AGD i elektroniki z Chin.

7. Przywódcy Puczu w Nigrze zwrócili się o pomoc do grupy Wagnera.

Po przejęciu władzy w Nigrze przez juntę wojskową, dowódcy puczu zwrócili się o wsparcie do rosyjskiej prywatnej firmy tzw. Grupy Wagnera.

Generał Salifu Modi, jeden z przywódców zamachu stanu, miał spotkanie z rosyjskimi najemnikami w Mali, donoszą malijskie źródła, oraz jeden z francuskich dyplomatów. Potwierdza też to telewizja France 24.

Nowe władze potrzebują wsparcia Wagnera, aby utrzymać się przy władzy. Rosyjscy najemnicy zdają się rozważać tę propozycję. Dla tych, którzy nie słyszeli o tych wydarzeniach krótkie wprowadzenie. 27 lipca prezydent Nigru, Mohamed Bazum, został obalony w wyniku zamachu stanu. Jego miejsce zajął generał pułkownik Amadou Abdurakhman, który wprowadził stan wyjątkowy, zamknął granice, ogłosił godzinę policyjną i zawiesił instytucje konstytucyjne.

Regionalny blok Państw Afrykańskich ECOWAS wyznaczył niedzielę jako termin na uwolnienie i przywrócenie demokratycznie wybranego prezydenta. W przypadku niewykonania tego ultimatum, państwa bloku zagroziły interwencją wojskową w celu przywrócenia Bazuma na stanowisko. Burkina Faso i Mali, które doświadczyły podobnych sytuacji, uważają interwencję wojskową w Nigrze za akt wypowiedzenia wojny.

Wydarzenia w Nigrze budzą obawy w Europie związane z potencjalnymi zmianami w polityce zagranicznej tego kraju. Sąsiednie państwa, takie jak Burkina Faso i Mali, po swoich zamachach stanu zacieśniają współpracę z Rosją, oddalając się od wpływów Francji.

Warto zwrócić uwagę, że kolejne wojny to znów kolejne fale uchodźców z Afryki. Dziś mamy poniedziałek, a więc termin ultimatum minął. Będziemy obserwować sytuacje i zaangażowanie Rosji, oraz grupy Wagnera w tym miejscu na świecie.

Proszę pamiętajcie to zestawienie jest dla Was ❤️.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: