CEP 2 – Codzienny Ekonomiczny Przegląd.

1 „Zapotrzebowanie na pigułki aborcyjne w Rosji gwałtownie wzrosło”

Według gazety Kommersant, zapotrzebowanie na leki do aborcji medycznej i antykoncepcję awaryjną w Rosji wzrosło o 50-60% w 2022 roku. Dostarczyła te dane firma analityczna RNC Pharma.

Całkowita konsumpcja produktów do aborcji medycznej osiągnęła 1,4 miliona opakowań, co stanowiło wzrost o 60% w porównaniu z rokiem 2021. Podobnie zanotowano wzrost sprzedaży antykoncepcji awaryjnej o 53%, czyli 2,2 miliona sztuk.

Jednak w pierwszych pięciu miesiącach 2023 roku spożycie mizoprostolu i mifepristonu do aborcji spadło o 7,4%, natomiast zapotrzebowanie na antykoncepcję awaryjną wzrosło o 26% w porównaniu z tym samym okresem w roku poprzednim. Mamy więc odejście od stosowania leków podawanych w gabinetach lekarskich, gdzie pozostaje dokumentacja medyczna, na korzyść, radzenia sobie z problemem w zaciszu domowym. Może to sugerować to, że kobiety chcą radzić sobie z sytuacją, niekoniecznie informując swoich mężczyzn o zaistniałej potrzebie. To z kolei może oznaczać, za owa potrzeba nie powstała z relacji ze stałym partnerem, który być może jest na wojnie.

Eksperci za cały trend obwiniają obecne warunki polityczne, takie jak operacje wojskowe, sankcje i spadające dochody, które wpływają na wątpliwości kobiet co do powiększania rodziny. To spowodowało wzrost popytu na procedury aborcyjne, a niektóre kobiety bardziej interesują się kontrolą narodzin dzieci.

Ministerstwo Zdrowia nie odpowiedziało na prośbę o komentarz gazety kommersant, ale według oficjalnych danych, liczba wszystkich aborcji w Rosji spadła o 3,9% do 395 000, a liczba aborcji medycznych na prośbę kobiety spadła o 5,3% do 179 000. Wzrosty zapotrzebowania na wyżej wymienione leki sugerują jednak, że dane podawane przez Ministerstwo Zdrowia, są tak wiarygodne jak dane Rosstatu o inflacji.

2 „Japoński sprzęt fotograficzny i markowe produkty trafiają na listę importu równoległego do Rosji”

Federacja Rosyjska umieściła japoński sprzęt fotograficzny, takich marek jak Sony, Canon, Fujifilm, oraz baterie Duracell na liście importu równoległego. Na tej samej liście znajdują się także popularne marki okularów, takie jak Ray-Ban, Hugo, Calvin Clein oraz części zamienne do samochodów marki Isuzu.

Ministerstwo Przemysłu i Handlu podkreśla, że import równoległy to legalna forma dostaw oryginalnych produktów marek, które wcześniej opuszczały Rosję alternatywnymi trasami. Jest to zastąpienie oficjalnego kanału dostaw, a nie legalizacja podrabianych produktów. Teraz konsumenci w Rosji będą mieli możliwość zakupu tych marek za pośrednictwem oficjalnych kanałów importu równoległego.

Dla wyjaśnienia, niemal cały biznes japoński wycofał się z Rosji. Informacja podana w jednym z portali pro-rządowych jako informacja pozytywna jest tak naprawdę informacją dla Rosjan negatywną. Wymienione bowiem zostały wszystkie marki, których oficjalnymi kanałami nie da się kupić w Rosji. Ogłoszenie, które ma pozytywny wydźwięk, jest niczym innym jak informacją, że te marki opuściły Rosję. Towar będzie ściągany drogą okrężną, Będzie drożej, będzie mniej dostępny. Część serwisów będzie niedostępna. Ewentualne procesy reklamacyjne będą utrudnione. Tu warto podkreślić, czym się zajmujemy. Jako że mamy szerszy ogląd sytuacji i wiemy, na jakim portalu, w jaki sposób piszą rosyjscy dziennikarze, potrafimy dostrzec takie właśnie zależności.

3. „AvtoVAZ rozważa specjalne modyfikacje samochodów dla rynków afrykańskich”

Szef AvtoVAZ największej fabryki produkującej samochody w Rosji, Maxim Sokołow, ogłosił, że rosyjski producent rozważa stworzenie specjalnych modyfikacji samochodów Łada dla krajów afrykańskich, w tym samochodów z kierownicą po prawej stronie.

Jest to Reakcja na chęć importu Łady przez kraje Afryki takie jak RPA. Spotkanie z przedstawicielami biznesu miało odbyć się na niedawnym szczycie w Petersburgu.

Planowane jest ożywienie produkcji modelu Niva z kierownicą po prawej stronie. Jednakże, z uwagi na różnice w ruchu drogowym (lewostronny ruch) na południu kontynentu afrykańskiego, rozwój eksportu Ład może wymagać znacznych środków finansowych i inżynierskich. AvtoVAZ dokłada jednak wszelkich starań, aby przywrócić produkcję i zlokalizować bazę komponentów krajowych, aby usprawnić eksport samochodów do Afryki. Łada Niva była dosyć topornym modelem produkowanym przez ponad 40 lat. Początki produkcji sięgają 1977 roku, a zakończyła się w roku 2020.

Niestety musimy wrzucić łyżkę dziegciu do tej beczki miodu planów rosjan. AvtoVaz ma ciągłe problemy z podzespołami do produkowanych aut. 70% nowo wyprodukowanych Ład wysłanych do salonów samochodowych ma braki w wyposażeniu takich jak nawigacja, czy liczniki prędkości. W czerwcu cała fabryka wysłana była na przymusowe urlopy z powodu zakłóconych łańcuchów dostaw. Po drugiej stronie kraj zainteresowany to RPA, który obecnie boryka się z wieloma problemami gospodarczymi i politycznymi. Mówimy więc o dwóch niepewnych kooperantach, którzy próbują w ten sposób rozwiązać pewne problemy. Co z tego wyniknie? Czas pokaże.

4. „Rosja przygotowuje się na ewentualną nową falę mobilizacji”

Brytyjski wywiad donosi, że Rosyjskie władze rozpoczęły przygotowania do możliwej nowej fali mobilizacji, na co wskazuje wzmożona aktywność sił zbrojnych. Szef rosyjskiego Sztabu Generalnego zapowiedział utworzenie dwóch nowych armii, pięciu dywizji i 26 brygad. Analitycy zwracają uwagę na „odrodzenie” 25 Armii Połączonych Sił Zbrojnych. Jest to kolejne nawiązanie historyczne do ZSRR i Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. 25 Armia Została sformowana w czerwcu 1941 w składzie Frontu dalekowschodniego.

Analitycy twierdzą, że bez mobilizacji na dużą skalę, Rosja nie będzie w stanie uzupełnić nowych formacji wojskowych odpowiednią liczbą personelu. O szczegółach pod względem ekonomicznym społecznym, oraz typowo wojskowym mówiliśmy wielkrotnie w czwartkowych programach wieczornych. Dziś również zapraszamy na godzinę 19.00. Postaramy się jeszcze raz rozwinąc temat o nowe informacje.

Natomiast dla przypomnienia. Po inwazji na Ukrainę Rosja wykorzystywała głównie zmobilizowanych rezerwistów do uzupełniania istniejących formacji wojskowych. Teraz podejmuje działania mające na celu wzmocnienie sił zbrojnych, w tym utworzenie nowych formacji wojskowych. Natomiast, aby rozbudować lub stworzyć nową formację to należy posiadać właśnie rezerwy- trzon. Wokół którego będzie się nadbudowywało nową tkankę. Ostatnio przyjęto szereg ustaw dotyczących mobilizacji i działań wojennych, w tym wydłużenie granicy wieku poboru do służby wojskowej oraz zaostrzenie kar za unikanie poboru. Pisaliśmy również o elektronicznych systemach, które ułatwią ten proces. EkonomiaRosji.pl wspominała już o wszystkich tych elementach od wielu miesięcy. Odsyłamy do opracowań na stronie.

5. Lokaty w rupiach

Bank VTB rozszerzyło listę walut dostępnych dla klientów detalicznych – teraz mogą oni otworzyć konto i dokonywać transakcji wymiany w rupiach indyjskich, powiedział Anatolij Pieczatnikow, wiceprezes zarządu VTB.

„Klienci VTB mają możliwość otwierania rachunków w rupiach indyjskich, dokonywania wymiany walut i przelewania środków w rupiach między klientami VTB”.

Scenariusz transakcji transgranicznych w rupiach indyjskich będzie identyczny z obecnymi operacjami dla szczegółów w walutach krajowych, powiedział kierownik najwyższego szczebla.

Przypomnijmy, że naftowe firmy rosyjskie posiadają olbrzymie kwoty sięgające 50 mld USD.

6. Spadek dostaw ropy do Indii.

W lipcu wolumen eksportu rosyjskiej ropy do Indii spadł drugi miesiąc z rzędu i w sierpniu może spaść do najniższego poziomu od stycznia. 

Dostawy spadły do ​​2,09 mln baryłek dziennie w lipcu z 2,11 mln baryłek dziennie w czerwcu. 

Analitycy firmy przewidują, że eksport ropy z  Rosji może spaść w sierpniu do 1,5 mln baryłek dziennie. Będzie to najniższy poziom od stycznia 2023 roku. 

Obecny wzrost cen ropy w kontraktach krótkoterminowych stwarza problemy indyjskim rafineriom, ponieważ zakupy rosyjską ropę wprowadzono pułap cenowy, a jej przekroczenie grozi importerom sankcjami.

Dodatkowo na rynku indyjskim odnotowuje się coraz więcej ropy z Iraku i Iranu.

Sytuacji nie poprawiają toczące się remonty rosyjskich rafinerii.

Przypomnijmy, Rosja obiecała w sierpniu ograniczyć eksport ropy o 0,5 miliona baryłek dziennie. Arabia Saudyjska przedłużyła również dobrowolne cięcia produkcji w ramach umowy OPEC+.

Dziękujemy za śledzenie portalu ekonomiarosji.pl
Pamiętaj, jest to inicjatywa oddolna, bez finansowana zewnętrznego.
Utrzymujemy się tylko z reklam na stronie i waszych wirtualnych kaw.
To dzięki Wam tworzymy tę bazę informacji nieodstępnych nigdzie indziej w Polsce.

Serdecznie dziękujemy za wasze wsparcie!

Redaktorzy ekonomiarosji.pl
Facebook Comments Box
Mateusz Lech Opublikowane przez: