Codzienny ekonomiczny przegląd 04.08.2023

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

A w dzisiejszym zestawieniu między innymi: Czy Rosję zdradzi chiński Sojusznik, Windowy dramat w Rosji, Tajne wydawnictwa wracają w Rosji. Głównym tematem to braki personelu. Wspomnimy też o pracy zdalnej rosyjskich ministerstw po ataku ukraiński „Bobrów” na Moskwę.

1. Chiny są gotowe do negocjacji w sprawie Ukrainy bez udziału Rosji.

„Przedłużenie wojny na Ukrainie może zwiększać ryzyko dla Chin, pomimo ich werbalnego poparcia dla Rosji. Chociaż retoryka Pekinu się zmienia, teraz wydają się być skłonni rozważyć ukraiński plan pokojowego rozwiązania tej sytuacji.

Arabia Saudyjska będzie gospodarzem drugiej międzynarodowej konferencji, aby omówić możliwe porozumienie pokojowe. Ukraina promuje 10-punktową propozycję pokojową zaproponowaną przez prezydenta Zełenskiego.

Oczekuje się, że Xi Jinping wyśle swojego specjalnego wysłannika ds. pokoju na Ukrainie, Li Hui. Poprzednie tournée po europie pana Li po Europie nie przyniosło żadnych skutków. Chiny są największym odbiorcą ukraińskich zbóż i kukurydzy, ale wycofały się z umowy zbożowej z Rosją. Pojawiały się artykuły, jakoby Chińczycy nie byli zadowoleni z jakości fitosanitarnych rosyjskiego zboża.

Formuła pokojowa Kijowa zdobywa poparcie na świecie. Prezydent Zełenski zachęca szefów misji dyplomatycznych do aktywnego promowania i wyjaśniania jej. Konferencja w Arabii Saudyjskiej będzie rzadką okazją do omówienia sytuacji na Ukrainie dla Chin i Stanów Zjednoczonych.

Rosja nie będzie reprezentowana na konferencji, co świadczy o tym, że nie będzie wpływania na dyskusję przez rosyjskich polityków. ”

Rosja niszczy możliwość wpływania na dyskusję na temat, który jej dotyczy, – pisze politolog Abbas Gallyamov . Jej koledzy z BRICS, a nawet Iran zostali zaproszeni na konferencję, na której będzie około 30 państw (tu przypomnienie Polska również będzie), ale nie będzie samej Rosji, bo jej „nieadekwatność jest dość męcząca dla wszystkich”.

„Władze rosyjskie traktują swoich partnerów jak idiotów, sprzedając im propagandę, ale cudzoziemcy nie chcą słuchać rosyjskich bzdur. Im więcej ich słuchasz, tym więcej kłamią, więc lepiej nie słuchać ich wcale. Dlatego nie ma potrzeby, aby omawiać z nimi warunków porozumienia pokojowego.  Konieczne jest wypracowanie wspólnego stanowiska bez Rosji, a następnie przedstawienie im go przedstawić.”

Abbas Gallyamov, to były autor przemówień Władimira Putina. Obecnie trafił na listę osób poszukiwanych w Rosji.

2. W pierwszym regionie Rosji wprowadzono kary za „propagandę” aborcji.

Mamy dalsze rozwinięcie informacji dotyczących aborcii w Rosji. Poprzednie informacje były podane w dniu wczorajszym, zapraszam do poprzedniego CEP-a.

„Republika Mordowii (cóż za piękna nazwa republiki) jako pierwszy region w Rosji zakazała „propagandy” aborcji i wprowadziła za nią kary. Ustawa zakazuje rozpowszechniania informacji na temat „perspektyw życia dziecka” ze względu na warunki ekonomiczne i społeczne rodziny.

Autorem projektu ustawy jest Izba Społeczna Mordovii, która zwraca uwagę, że aborcja jest szkodliwa dla zdrowia Rosjanek i nazywa aborcję jednym z czynników niskiego wskaźnika urodzeń w kraju. Izba Społeczna nie stwierdziła, jakoby setki tysięcy żołnierzy ginących na froncie wpływało na demografię. Obwinia za to portale społecznościowe. Cytat:

„Na portalach społecznościowych działają zorganizowane grupy, których zadaniem jest narzucanie aborcyjnego myślenia, zastraszanie orędowników życia, podżeganie do nienawiści wobec przeciwników aborcji i tworzenie iluzji opinii publicznej. Społeczeństwu narzucane są antynaukowe idee oparte na ideologii redukcji populacji” – czytamy w dokumencie.

Naruszenia, które się pojawiają, obejmują także przymusową perswazję i przekupstwo. Wygląda na to, że można kogoś przekupić, aby dziecko usunął.

Ustawa ma wejść w życie po dziesięciu dniach od publikacji i przewiduje grzywny dla obywateli i organizacji.

Rosja stała się światowym liderem w liczbie aborcji, a kraj zmaga się z kryzysem demograficznym. W 2022 roku Rosjanie kupili o 60% więcej leków do aborcji medycznej niż rok wcześniej, choć oficjalna ogólna liczba aborcji spadła o 3,9%.” Kupują, ale nie biorą….

3. Windy przestały się jeździć w 59 rosyjskich regionach.

Tu mały powrót do moich pierwszych informacji, jakie kiedykolwiek napisałem na Twiterze. Opisałem sytuację dotyczącą wind i przewidywałem, że w wyniku sankcji i wycofania się firm zachodnich problem się pojawi na dużą skalę. Mamy więc potwierdzenie.

Prokuratura Generalna Federacji Rosyjskiej poinformowała, że w 59 regionach kraju stare windy w budynkach mieszkalnych nie są wymieniane. Oszacowano, że 47 tysięcy wind osiągnęło swój termin ważności, ale nie są one objęte regionalnymi programami modernizacji infrastruktury mieszkaniowej i usług komunalnych. W związku z tym istnieje poważne „zagrożenie życia i zdrowia obywateli” – donosi agencja RIA Novosti, powołując się na oświadczenie Prokuratury Generalnej.

Największe ryzyko dotyczy regionów takich jak Petersburg, Udmurcja, Czuwaszja, Terytorium Ałtajskie, a także obwody Murmańska, Niżnego Nowogrodu, Samary, Saratowa, Uljanowska i Czelabińska.

Problemy związane z dostawami wind z zagranicy rozpoczęły się po rozpoczęciu wojny z Ukrainą. Fińska firma KONE wstrzymała dostawy do Rosji na początku marca 2022 roku, a cztery miesiące później ogłosiła sprzedaż swojej działalności dźwigowej w kraju.

Podobnie amerykańska firma Otis przestała przyjmować zamówienia od rosyjskich klientów już w pierwszych tygodniach inwazji, a latem ubiegłego roku sprzedała swoje aktywa w Rosji holdingowi S8 Capital. Niemiecka firma TK również zakończyła działalność na terenie Rosji.

Wyniki statystyczne Rosstatu wskazują na spadek produkcji wind w Rosji o 31,4% w zeszłym roku, co oznacza utratę prawie 10 tysięcy wind. W ciągu pierwszych dwóch miesięcy tego roku produkcja wind nadal spadała, osiągając spadek o dodatkowe 7,1%.

4. Rosnąca cenzura wywołała boom samizdatu w Rosji

Tytułem wstępu Samizdat to wydawnictwa podziemne – wydawnictwa wydawane w państwach, w których obowiązywała cenzura. Były to publikacje bezdebitowe, czyli bez dopuszczenia do rozpowszechniania przez stosowny urząd, niejednokrotnie ignorujące prawo autorskie.

W pierwszym półroczu 2022 roku rynek takiej literatury wzrósł o 30% rok do roku i przekroczył 2 miliardy rubli w ujęciu pieniężnym. Takie wyliczenia podaje Liters Group. Liczba ta jest porównywalna z danymi za cały 2020 rok. Mamy więc podwojenie wyniku sprzed 3 lat. Jednocześnie dynamika przyspiesza: w drugim kwartale wzrost sprzedaży książek wydawanych w tej sposób wyniósł 44%.

W ciągu roku udział samizadatu w rosyjskim rynku książki wzrósł o 5% i osiągnął 35%. Jako że idziemy z postępem, to pojawiły się również e-booki. Tu wyniki są jeszcze ciekawsze.  „W kategorii e-booków jego udział sięga 45%” a do końca roku samizdat może zająć nawet połowę całej sprzedaży na rosyjskim rynku.

Przypominają mi się takie urywki z filmów historycznych, gdzie podziemne drukarnie wydawały prasę i książkę. Jak to świat i historia znów zatacza koło. Ale to też jest pozytywna wiadomość, gdyż istnieje zapotrzebowanie na poszukiwanie prawdy. Może być tak, że Rosjanie, obawiając się śledzenia IP, w komputerach i telefonach nie wchodzą na zagraniczne portale, lecz korzystają z takiej formy dostępu do informacji? Tam też, gdzieś są zdroworozsądkowi ludzie…

5. W Rosji szaleje „niedobór personelu”

Prosiliście o wiadomości z Komsomolskiej Prawdy. Redaktor Jeżowski przekopał się przez wątpliwej jakości artykuły tam znajdujące i oto rezultat.

W Rosji drastycznie brakuje siły roboczej. Problem nie jest nowy, ale ostatnio zaczął przybierać rozmiary katastrofalne. Jak wynika z danych laboratorium badań rynkowych Instytutu Polityki Gospodarczej. Gajdar, w lipcu brakowało pracowników w 42% przedsiębiorstw przemysłowych. To rekord od 1996 roku.

Mniej więcej to samo mówi się w kwietniowym monitoringu przedsiębiorstw z Banku Centralnego. Oto branże, w których najwięcej narzeka się na braki kadrowe:

1) Przemysł w szczególności produkcja wojskowa

2) Górnictwo

3) Wodociągi

4) transport i gospodarka magazynowa

Jak tłumaczą eksperci, wśród przyczyn „głodu ludzi ” wymienia się nie tylko notoryczny kryzys demograficzny i odpływ migrantów, substytucję importu, ale przede wszystkim wzrost wydatków i zamówień na obronę kraju.

Problemy z „niedoborami kadrowymi”, próbuje się rozwiązywać dość nieskutecznie, głównie przez indeksację wynagrodzeń.

6. Praca zdalna rosyjskich ministerstw skutkiem ataku ukraińskich dronów

Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego Rosji zarządziło pracę zdalną dla pracowników do 1 września 2023 r., Zgodnie z rozkazem szefa departamentu, Maksima Reszetnikowa,. Decyzja została podjęta po ataku „Bobrów” na budynek rządowego kompleksu IQ w Moskwie.

Przypomnijmy, w nocy 1 sierpnia Moskwa została zaatakowana przez drony. Według oficjalnej wersji dwa zostały zestrzelone przez systemy obrony powietrznej podczas podejścia do miasta. Jeden UAV, po stłumieniu za pomocą walki elektronicznej, uderzył w wieżę rządowego kompleksu IQ „Moscow City”, który został ponownie uszkodzony (wcześniejszy atak w nocy 30 lipca). Znajdują się tam biura Ministerstwa Gospodarki. W budynku mieszczą się również biura Ministerstwa Rozwoju Cyfrowego, Ministerstwa Przemysłu i Handlu, Federalnej Służby Akredytacyjnej i Rosyjskiego Banku Rolnego.

Proszę pamiętajcie to zestawienie jest dla Was ❤️.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez:

2 komentarze

  1. kmat
    2023-08-04

    Tak mi się przypomniało. W „roku 1984” Orwella jednym z symptomów gnicia Oceanii było że windy nie działają.

  2. PidgeonFan
    2023-08-04

    Ech… kacapy tak chciały o losach krajów Europy Środkowej rozmawiać z potęgami ponad naszymi głowami, a tutaj teraz o przyszłości roZZji będą rozmawiać ponad jej głową i do tego… będą tam kraje Europy Środkowej dyskutować. Ironia losu…

Brak możliwości komentowania.