Codzienny Ekonomiczny Przegląd

 Dzień Dobry, 

Zapraszam na subiektywny, codzienny, ekonomiczny przegląd wiadomości z Rosji. 

A w dzisiejszym zestawieniu: 

1. Drony w Moskwie.

Rosję czekają na kolejne ataki „niezidentyfikowanych dronów”, powiedział Mychajło Podoliak, doradca szefa ukraińskiego biura. Kreml nazwał ataki dronów na Moskwę atakami terrorystycznymi.
W nocy 1 sierpnia jedna z wież Moscow City, w której znajdują się biura rządowe, została zaatakowana przy pomocy bezzałogowych statków powietrznych. Według rosyjskiego Ministerstwa Obrony drony zostały stłumione przez system walki elektronicznej, co spowodowało utratę kontroli. Budynek został uszkodzony. Kilka kolejnych dronów zostało zestrzelonych przez siły obrony powietrznej w nocy 30 lipca w rejonie odincowskim, a 1 sierpnia w rejonach odincowskim i naro-fomińskim w obwodzie moskiewskim.

Władze nie są w stanie wytłumaczyć, w jaki sposób systemy walki elektroniczne zrzuciły dwukrotnie drony na ten sam budynek rządowy. Jest to prawdopodobnie zbieg okoliczności.

Po tym ataku szef Miniterstwa Cyfryzacji Maksut Szadajew powiedział, że pracownicy departamentów rządowych zostaną przeniesieni do nieznanej odległej lokalizacji do końca tygodnia, „w celu rozwiązania problemów biurowych”.

2. Łosoś potaniał.

Wczesne zbliżenia różowego łososia do wybrzeży Kamczatki spowodowały już spadek cen ryb od producentów na Dalekim Wschodzie i cen hurtowych. Uczestnicy rynku nie wykluczają, że ryby w tym roku mogą stać się bardziej przystępne cenowo dla konsumentów.
W drugiej połowie lipca cena sprzedaży różowego łososia od rybaków na Dalekim Wschodzie wynosiła średnio 276 rubli (12 zł) za kilogram – prawie 13% mniej niż w 2021 r. (295 rubli). Ze względu na specyfikę cyklu życia, połowy różowego łososia są zwykle porównywane nie z roku na rok, ale w zależności od parytetu: rok parzysty z rokiem parzystym, rok nieparzysty z nieparzystymi.

Rok temu koszt różowego łososia wśród rybaków na początku sezonu połowowego był niższy niż na początku sezonu produkcyjnego 2023 – średnio 172,5 rubla za kilogram w lipcu 2022 r., Ale ubiegłoroczny połów okazał się niewielki, co w kolejnych miesiącach doprowadziło do wzrostu cen ryb. W lipcu br. tempo spadku cen po wartościach szczytowych na początku wysyłek okazało się półtora raza wyższe niż w porównywalnym 2021 r. (27,5 wobec 18 proc.).

3. Chiński Moskwicz drożeje od Sierpnia.

Od 1 sierpnia 2023 r. ceny nowych samochodów Moskvich gwałtownie wzrosły.

„Moskvich 3” będzię droższy o 300 tysięcy rubli. Teraz jego koszt wynosi 2 220 000 rubli. zamiast poprzednich 1 920 000 rubli (85 tys. zł). Wzrost o 16%. Samochód jest wyposażony w 1, 5-litrowy silnik turbo o mocy 150 KM. i może być wyposażony zarówno w sześciobiegową skrzynię biegów jak i skrzynię automatyczną (cena 2 285 000 rubli. (+ 228 tysięcy rubli)).

Wcześniej Autonews.ru ujawnił liczbę samochodów Moskvich sprzedanych w czerwcu 2023 roku. Łącznie w tym miesiącu sprzedano rekordowe 1504 samochody, co było najwyższym wynikiem dla całego okresu sprzedaży.

4. Załamanie Eksportu do Turcji 

Wysyłka rosyjskich towarów do Turcji w czerwcu gwałtownie spadła – o 43% r/r i o 36% do maja. Analitycy przypisują  to częściowo spadkowi cen rosyjskich surowców.
Eksport towarów do Republiki Turcji w czerwcu 2023 r. wyniósł jedynie  2,91 mld USD, według Tureckiego Instytutu Statystycznego (TurkStat, krajowa agencja statystyczna). To najniższa miesięczna liczba od października 2021 r., wynika z danych TurkStat. W czerwcu Chiny wyprzedziły Rosję jako największy dostawca towarów do Turcji (pod koniec 2022 roku Rosja pewnie zajęła pierwsze miejsce).

W porównaniu z majem  eksport z Rosji w czerwcu 2023 roku zmniejszył się o 36% (w maju było to 4,57 mld USD), a w porównaniu z czerwcem ubiegłego roku – o 43% (wówczas było to 5,1 mld USD).

Dostawy rosyjskich paliw mineralnych (ropa naftowa, produkty ropopochodne, węgiel, gaz ziemny) do Turcji w czerwcu spadły do 1,76 mld USD – o 20%.

W czerwcu spadł nie tylko eksport rosyjskich surowców energetycznych, ale także wartość eksport innych towarów z Rosji:

  • metali żelaznych – spadek o 38% w porównaniu z majem, do 299 mln USD;
  • zboża, zmniejszyły się 2,1-krotnie w porównaniu z majem, do 240 mln USD;
  • aluminium  – 2-krotny spadek w stosunku do maja, do 89 mln USD;
  • miedź  — spadek 4,4 razy w porównaniu z majem, do 87 mln USD.

Jak zauważył Bank Rosji w lipcu, w drugim kwartale 2023 r. wartość rosyjskiego eksportu towarów spadła o 33% w ujęciu rocznym. „Jego skurczenie wiąże się ze spadkiem fizycznej wielkości dostaw z powodu sankcji i spowolnienia w globalnej gospodarce.
Jak zauważają rosyjscy eksperci, spadek importu z Rosji może być częściowo spowodowany polityką turecką.

5. Chiny ograniczą eksport dronów.

Chiny postanowiły ograniczyć eksport dronów i sprzętu do produkcji dronów w celu „ochrony bezpieczeństwa narodowego i interesów”, donosi Reuters, powołując się na Ministerstwo Handlu tego kraju.

Ograniczenia wejdą w życie 1 września. Wpłyną one na część wyposażenia, w tym szereg silników do dronów, laserów, sprzętu komunikacyjnego i systemów antydronowych.

Niektóre drony nieprzeznaczone do celów wojskowych również zostaną objęte kontrolą eksportu. Eksport jakichkolwiek cywilnych dronów do celów wojskowych jest zabroniony – podkreślił przedstawiciel resortu. W ten sposób Chiny pokazują się jako „odpowiedzialny kraj”, powiedział.

6. Rosja odcina zachód od danych. 

Rosja przygotowywała się do zakazania cudzoziemcom studiowania stanu gospodarki. Duma Państwowa zajmie się projektem ustawy nakładającej ograniczenia na pracę zagranicznych firm analitycznych, które badają preferencje Rosjan i stan różnych sektorów gospodarki w kraju. Zgodnie z inicjatywą 80% kapitału takich firm będzie musiało należeć do rosyjskich osób prawnych, a zebrane dane powinny być przetwarzane i przechowywane tylko w Rosji, informuje Izwiestia .

Autorzy projektu obawiają się, że pod pozorem badań marketingowych zbierane dane osobowe obywateli, mogą zainteresować zagraniczne służby wywiadowcze. „Nie wiemy, w jaki sposób wykorzystywane są zebrane informacje. Nie wykluczam, że zamieni się to w raporty analityczne dla zagranicznych rządów. Z dużym prawdopodobieństwem ta analityka jest wykorzystywana do manipulowania i korygowania nielegalnych sankcji” – powiedział deputowany do Dumy Państwowej Anton Gorelkin, jeden z autorów projektu ustawy.

Proponowanym ograniczeniom nie podlegają firmy badawcze działające na zlecenie władz państwowych i gminnych, a także na podstawie danych z państwowych systemów informatycznych. Będzie to kolejny mały kroczek w ograniczaniu dostępności realnych danych dotyczących ekonomii Federacji Rosyjskiej. 

7. Problemy z produkcją maszyn rolniczych w Rosji. 

W Rosji tempo produkcji i sprzedaży maszyn rolniczych realnie spadło, pisze Kommersant.

Od stycznia do czerwca wszystkie główne segmenty wykazywały ujemną dynamikę, z wyjątkiem kombajnów zbożowych. W najmniejszym stopniu dotyczyło to ciągników, których produkcja spadła o 3,8% do prawie 2,9 tys. sztuk.

W przypadku innych pozycji załamanie w ujęciu procentowym jest znacznie większe. I tak spadła produkcja pługów – o 20,4%, do prawie 1,6 tys. szt., bron – o 28,4%, do 2,6 tys. szt. Zmniejszyła się produkcja siewników o 27,1% do 3,8 tys. szt., maszyn do nawozów – o 21,7% do 419 szt., opryskiwaczy – o 18,7% do 1,1 tys. szt., kosiarek – o 19,8% do 1,3 tys. szt., hedery – o 17%, do 1,2 tys. szt., belownice – o 15,7%, do 931 szt., czyszczarki – o 14,6%, do 765 szt.

W przypadku kombajnów zbożowych i samojezdnych silosokombajnów ich produkcja wzrosła odpowiednio o 32,6% (do 3,2 tys. szt.) i 38,8% (do 204 szt.). Nie wynikało to jednak z ożywienia popytu, ale z powodu niskiej bazy z zeszłego roku, wyjaśnił Rosspetsmash. 

„Rosyjskie Stowarzyszenie Producentów Maszyn Rolniczych”, jest organizacją branżową z siedzibą w Rosji. Głównym celem tej organizacji jest reprezentowanie i promowanie interesów rosyjskich producentów maszyn rolniczych oraz firm działających w branży rolniczej i agrotechnicznej.

Rosspetsmash skupia i zrzesza różne podmioty gospodarcze, w tym producentów maszyn rolniczych, dostawców części zamiennych, dealerów, jak również instytucje badawczo-rozwojowe związane z rolnictwem i technologią rolniczą.

Popyt na maszyny rolnicze pozostawia wiele do życzenia. Rolnicy  tracą rentowność z powodu „skandalicznie niskich cen produktów rolnych i istniejących ceł eksportowych na zboże”

Wersja Video CEP:

Proszę pamiętajcie to zestawienie jest dla Was ❤️.

Dziękujemy za śledzenie portalu ekonomiarosji.pl
Pamiętaj, jest to inicjatywa oddolna, bez finansowana zewnętrznego.
Utrzymujemy się tylko z reklam na stronie i waszych wirtualnych kaw.
To dzięki Wam tworzymy tę bazę informacji nieodstępnych nigdzie indziej w Polsce.

Serdecznie dziękujemy za wasze wsparcie!

Redaktorzy ekonomiarosji.pl
Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: