Poranna prasówka do ☕28.07.23

 Dzień Dobry, 

Zapraszam na subiektywne zestawienie wiadomości prasowych z Rosji. 

A dziś między innymi o spadającej inflacji na Ukrainie, rosnącej w Rosji, kolejnych dronach atakujących Moskwę, zakazie importu japońskich terenówek, Na końcu opowiemy o planowanych rosyjskich igrzyskach olimpijskich Przyjaźni.

1 – Ukraińska stopa procentowa spada.

Bank Ukrainy obniżył stopę dyskontową o 3 punkty procentowe do 22% z 25%.. Najnowsza prognoza makroekonomiczna przewiduje dalszy spadek tego wskaźnika. Przypomnijmy, że stopy zostały zmienione w czerwcu 2022 roku, z 10% do 25%. Jest to pierwsza zmiana od tego czasu.

Szef Narodowego banku Andrzej Pyshnyi zaznaczył, że stopę obniżyło szybkie spowolnienie inflacji i stabilna sytuacja na walutowym rynku.

Narodowy bank Ukrainy poprawił również swoją prognozę inflacji na 2023 rok z 14,8% do 10,6%. W 2024 roku zgodnie z prognozą, inflacja spowolni do 8,5%, a w 2025 r. do 6%. Obecnie odczuwalna i realna inflacja w Rosji jest wyższa niż na Ukrainie.

W ubiegłym tygodniu rosyjski Bank Centralny podniósł główną stopę procentową po raz pierwszy od lutego 2022 r. (z 7,5% do 8,5%). Na wrześniowym posiedzeniu zapowiadane zostało podniesienie   do 9,3%.

Jest to efekt między innymi dewaluacji rubla wobec zagranicznych walut. W czerwcu dolar podrożał o 10,5%, a euro o 13%. 

W odpowiedzi na stawki powyżej 90 rubli za dolara i  100 za euro dostawcy elektroniki, gadżetów, sprzętu gospodarstwa domowego i samochodów, a także producenci soków i napojów gazowanych, ogłosili wzrost cen o sięgający 20%. 

Sytuację pogarsza „boom kredytowy” o którym pisaliśmy Nadchodzi pokolenie bankrutów. (ekonomiarosji.pl). . W czerwcu 2023 banki zwiększyły emisję kredytów detalicznych o 17,3%, kredytów hipotecznych o 23%, kredytów samochodowych o 13% rok do roku.

„Wzrost inflacji w Rosji spowodowany rosnącym importem z Chin  i słabym rublem jest nieunikniony”,

2. Wzrost turystów z Rosji o 1000% w Tajlandii.

W ciągu sześciu miesięcy 2023 roku do Tajlandii przybyło 791 574 Rosjan. To o 1000 %. więcej niż w tym samym okresie w 2022 r., podaje Ministerstwo Turystyki i Sportu. Co ciekawe ponad połowa rosyjskich obywateli poleciała do Phuket. Lokalne stowarzyszenie turystyczne powiedziało, że Rosja stała się „głównym źródłem turystów na wyspie” w tym roku.

W ubiegłym roku w Tajlandii sprzedaż willi wzrosła o 82%, do 338 jednostek. Spośród nich, około połowa została kupiona przez obywateli Federacji Rosyjskiej.

Na Phuket  rośnie również liczba lokali z kuchnią rosyjską, a także szyldy i reklamy w języku rosyjskim. Rosjanie mają jednak problemy z transferem środków do Tajlandii. Wśród możliwych opcji płatności jest użycie gotówki w euro i dolarach, lub chiński system płatności Union Pay. 

3. Kolejny atak dronów na Moskwę

Mer Moskwy Siergiej Sobianin powiedział, że dzisiaj, 28 lipca, podjęto kolejną próbę ataku dronami na Moskwę. Według niego nie było żadnych zniszczeń ani ofiar. Nie podał innych szczegółów.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony potwierdziło, że rano przeprowadzono atak na cele w regionie moskiewskim. Według Ministerstwa drony zostały zniszczone przez systemy obrony przeciwlotniczej.

Ostatni raz atak dronów na Moskwę przeprowadzono zaledwie cztery dni temu, 24 lipca. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej stwierdziło, że dwa UAV zostały stłumione przez systemy walki elektronicznej i się rozbiły. Źródła ukraińskie jednak podają, że jeden z dronów osiągnął swój cel. Drugi uderzył w wieżowiec centrum biznesowego przy ulicy Lichaczowa. 

Ukrainska Pravda napisała, że obecny atak został zorganizowany przez Główny Zarząd Wywiadowczy Ukrainy. Szef Ministerstwa Rozwoju Cyfrowego Ukrainy Michaił Fiodorow obiecał więcej ataków dronów na Moskwę i Krym.

4. Japonia zakazała eksportu do Rosji samochodów o pojemności silnika większej niż 1,9 litra

Japoński rząd zakazał dostaw do Rosji samochodów o pojemności silnika wyższej niż 1, 9 litra lub posiadających silniki hybrydowe. Zakazana jest również wysyłka opon do ciężarówek. Nowe ograniczenia ogłosił szef Ministerstwa Gospodarki Yasutoshi Nishimura.

„Ograniczenia wejdą w życie 9 sierpnia” – powiedział.

Według służby celnej Władywostoku, w pierwszej połowie 2023 roku Rosjanie podwoili import używanych japońskich samochodów, w porównaniu z ubiegłym rokiem, do 130 tysięcy sztuk. 

5. Rosja planuje własne igrzyska.

Od 15 do 29 września 2024 roku w Moskwie i Jekaterynburgu odbędą się Światowe Igrzyska Przyjaźni.

Jest to projekt na dużą skalę, i jest rosyjską alternatywą dla Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Na ten moment sytuacja wokół udziału Rosji w letnich Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku staje się coraz bardziej złożona i zagmatwana. Międzynarodowy Komitet Olimpijski odkłada decyzję o jej starcie i obecnie jest mało prawdopodobne, aby została podjęta taka decyzja na październikowej sesji.

Rosja i Białoruś została pominięta  podpisaniu przez przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasa Bacha formalnych zaproszeń niezbędnych do zabrania głosu na Igrzyskach Olimpijskich. Tradycyjnie uroczystość odbyła  się dokładnie rok przed ich otwarciem.

Thomas Bach dał jasno do zrozumienia, że decyzja może się przeciągać.  Po raz kolejny podkreślając, że nie ma terminu jego przyjęcia, przyznał, że w październiku prawdopodobnie „do tego nie dojdzie”. Oznacza to, że wielu rosyjskich sportowców nie będzie miało  wystarczająco czasu do zakwalifikowania się na Igrzyska Olimpijskie.

Thomas Bach, energicznie broni stanowiska MKOl, wyjaśniając, że potrzebuje więcej czasu na „monitorowanie tego, co dzieje się w międzynarodowych zawodach”, aby uzyskać „jaśniejszy obraz”.

Chodzi o wdrożenie nowej strategii dla rosyjskich i białoruskich sportowców, opracowanej w marcu.  Według MKOL, federacje sportowe powinny  dopuścić przedstawicieli Rosji i Białorusi do najważniejszych zawodów w neutralnym statusie, ale pod szeregiem surowych warunków. Kluczowe z nich to odmowa „aktywnego” wsparcia wojny i napaści na Ukrainę oraz brak powiązań z siłami zbrojnymi Federacji Rosyjskiej i organami „bezpieczeństwa narodowego”.

Niektóre federacje skorzystały z propozycji MKOl, ale niektóre rosyjskie drużyny, takie jak taekwondo i szermierka, spotkały się z poważnymi  problemami.

Jeśli to zestawienie  osłodziło Wam ☕, to możecie postawić kawę autorowi.

 

Proszę pamiętajcie jesteśmy dla Was ❤️

Dziękujemy za śledzenie portalu ekonomiarosji.pl
Pamiętaj, jest to inicjatywa oddolna, bez finansowana zewnętrznego.
Utrzymujemy się tylko z reklam na stronie i waszych wirtualnych kaw.
To dzięki Wam tworzymy tę bazę informacji nieodstępnych nigdzie indziej w Polsce.

Serdecznie dziękujemy za wasze wsparcie!

Redaktorzy ekonomiarosji.pl
Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez:

Jeden komentarz

  1. Ppp
    2023-07-28

    Steve Hanke uważa, że faktycznie inflacja w Rosji wynosi 60% r/r.
    Pozdrawiam.

Brak możliwości komentowania.