Zatrzymanie Igora Girkina(Striełkowa)

Sąd w Moskwie rozpatrzy wniosek o objęcie Igora Girkina (Striełkowa) środkiem zapobiegawczym w postaci aresztowania, poinformował Interfax w służbie prasowej sądu.
Striełkow został zatrzymany 21 lipca przez funkcjonariuszy organów ścigania , informację potwierdził jego prawnik Aleksander Mołochow. Striełkowa zabrano z domu około południa, przeszukano jego mieszkanie.

Miroslava Reginskaya, żona Igora Striełkowa tak się wypowiedziała o całym zdarzeniu:

Dziś około godziny 11:30 przybyli do nas przedstawiciele komisji śledczej. Nie było mnie wtedy w domu. Wkrótce, według dozorcy, wzięli mojego męża pod pachy i wywieźli w nieznanym kierunku. Od znajomych udało mi się dowiedzieć, że mój mąż został oskarżony z artykułu 282 Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej (ekstremizm). Nic nie wiem o miejscu pobytu męża, nie nawiązał z nim kontaktu. W chwili aresztowania nie było mnie w domu.

Według informacji z  sądu Meszańskiegom Striełkow jest oskarżony na podstawie części 2 art. 280 kk (publiczne nawoływanie do działalności ekstremistycznej, popełniane z wykorzystaniem mediów lub Internetu), grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.
Według wstępnych danych oficjalnie zatrzymanie odbyło się na wniosek byłego pracownika PKW Wagnera.

Striełkow w 2014 roku był jednym z przywódców rosyjskich oddziałów terrorystycznychw Donbasie. Od 15 maja do 14 sierpnia tego samego roku pełnił funkcję ministra obrony samozwańcze republiki DRL. Po rezygnacji Striełkow nie brał udziału w działaniach wojennych.

Od lutego 2022 roku wielokrotnie deklarował gotowość wyjazdu do strefy działań wojennych, jednocześnie krytykując kierownictwo kraju i Ministerstwo Obrony, szefa Sztabu Generalnego Walerija Gierasimowa oraz założyciela Wagnera PKW Jewgienija Prigożyna. Odmówił wstąpienia do tej struktury, aby iść na front.

Sędzia Olesya Mendelejewa rozpatruje petycję. Na początku rozprawy odmówiła rozpatrzenia petycji za zamkniętymi drzwiami, o co prosiło śledztwo. Posiedzenie zostało odroczone na wniosek obrony, która potrzebuje czasu na zapoznanie się z materiałami śledztwa.

Podczas pierwszej rozprawy śledczy FSB powiedział, że Igor Striełkow musi zostać zatrzymany do 18 września, ponieważ „posiada umiejętności konspiracji i przeciwdziałania”.

Na sali sądowej Igor Striełkow był pilnowany przez dwóch pracowników FSB Rosji.

Art. 280 Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej z którego oskarżony jest Striełkow, przewiduje karę pozbawienia wolności do lat pięciu lub pracę przymusową przez ten sam okres.
W listopadzie ubiegłego roku Sąd Okręgowy w Hadze skazał Striełkowa zaocznie na dożywocie w sprawie katastrofy malezyjskiego Boeinga w Donbasie w sierpniu 2014 r., w której zginęło prawie 300 osób. Striełkow nie brał udziału w rozprawach sądowych. 

Dziękujemy za śledzenie portalu ekonomiarosji.pl
Pamiętaj, jest to inicjatywa oddolna, bez finansowana zewnętrznego.
Utrzymujemy się tylko z reklam na stronie i waszych wirtualnych kaw.
To dzięki Wam tworzymy tę bazę informacji nieodstępnych nigdzie indziej w Polsce.

Serdecznie dziękujemy za wasze wsparcie!

Redaktorzy ekonomiarosji.pl

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: