Drastyczny spadek bilansu płatniczego Rosji

Mamy najnowsze dane dotyczące bilansu handlowego oraz wymiany handlowej Rosji.

Tak jak przewidywaliśmy, w roku 2023 Rosja drastycznie zmniejszyła swoją nadwyżkę płatniczą. Przypomnijmy, że bilans płatniczy pokazuje, ile środków wpływa i wypływa z kraju. Obejmuje głównie handel towarami (import, eksport), przepływy inwestycji, czy zmianę rezerw rządowych, Jest to jeden z kluczowych wskaźników dla danego kraju.

Według Banku Rosji nadwyżka obrotów bieżących bilansu płatniczego w I półroczu 2023 roku spadła do zaledwie 20,2 mld USD. Jeżeli ta kwota mało wam mówi, to warto zauważyć, że jest to 7,3 razy mniej niż w tym samym okresie 2022 roku. W całym 2022 wynosiła 227 mld USD.

Jeżeli spojrzymy na nadwyżkę w ujęciu kwartalnym to spadła również trzykrotnie z 14,8 mld dol. w pierwszym kwartale do 5,4 mld dol. w drugim.

Ten fatalny trend pogłębił się jeszcze bardziej się w czerwcu 2023 r. kiedy odnotowano deficyt w wysokości 1,4 mld dol.

Główną przyczyną deficytu na rachunku obrotów bieżących jest spadek eksportu, oraz cen surowców przy jednoczesnym lawinowym wzroście importu z Chin.

Obroty handlowe między Rosją a Chinami w pierwszych sześciu miesiącach 2023 r. wyniosły 111,55 mld USD, co stanowi wzrost o 40% w porównaniu z analogicznym okresem w 2022 r.

Chiny wyeksportowały do Rosji towary o wartości 52,28 mld USD, czyli o 78,1 proc. więcej niż w pierwszej połowie 2022 r., podaje dane Generalnej Administracji Ceł Chińskiej Republiki Ludowej. Import z Rosji wzrósł o skromniej bo o 19,4% do 62,26 mld W czerwcu obroty handlowe między krajami wyniosły 20,83 mld USD.

Premier Rosji Michaił Miszustin powiedział, że 70% płatności transgranicznych między Rosją a Chinami odbywa się w juanach.

Bardzo źle przedstawiają się również inwestycje i przepływy kapitałowe, o czym wielokrotnie pisaliśmy. W takich warunkach, jeżeli utrzyma się trend z pierwszego półrocza, możemy być świadkami kolejnych zmian i negatywnego wpływu na gospodarkę oraz kurs rubla.

Potwierdzenie naszych analiz i prognoz możemy znaleźć w bieżącym przeglądzie rynków finansowych Banku Centralnego Rosji, gdzie czytamy, że głównym czynnikiem osłabienia rubla w czerwcu-lipcu 2023 r. było osłabienie bilansu handlowego.

Według Banku Centralnego eksporterzy w czerwcu otrzymali mniej walut ze sprzedaży surowców niż w maju (spadek o 22,9%). Dodatkowo utrzymuje się wysoki udział juana w obrotach giełdowych. w czerwcu wynosił on 40%.

Przytoczmy tutaj wypowiedź Pani Elwiry Nabiuliny bo brzmi ona niezwykle groźnie i pokazuje kto zapłaci za obecną politykę reżimu i banku centralnego.

Obecna dynamika kursu walutowego charakteryzuje się wysokim ryzykiem inflacji i Bank Centralny zamierza wziąć ten czynnik pod uwagę przy podejmowaniu decyzji dotyczących stóp procentowych. Szoki inflacyjne występują częściej w Rosji niż w innych krajach – ale „zaufanie do regulatora rośnie – znajduje to odzwierciedlenie w dynamice akcji kredytowej”.

O bańce kredytowej pisaliśmy wczoraj. Nadchodzi pokolenie bankrutów. – Ekonomia Rosji

Obecnie na rynku rubla po dwudniowej bardzo płaskiej korekcie obserwujemy ponownie marsz w górę. Czy bank centralny rzuci na ratunek rublowi koło ratunkowe, czas pokaże. W naszej ocenie jeśli tak by się stało byłby to chwilowy oddech. Za osłabieniem lokalnej waluty stoją poważne problemy natury strukturalnej, które nie znikną w przeciągu jednego miesiąca czy dwóch a co gorsze dla Rosji, negatywny trend odpływu kapitału z Rosji będzie się pogłębiał.

Dla kraju uzależnionego od eksportu surowców, brak znaczącej nadwyżki płatniczej i handlowej stawia pod znakiem zapytania w dłuższym terminie model rozwojowy państwa. Pokazuje również że już w średniookresowym terminie następuje olbrzymie uzależnienie od głównego chińskiego partnera.

Dziękujemy za śledzenie portalu ekonomiarosji.pl
Pamiętaj, jest to inicjatywa oddolna, bez finansowana zewnętrznego.
Utrzymujemy się tylko z reklam na stronie i waszych wirtualnych kaw.
To dzięki Wam tworzymy tę bazę informacji nieodstępnych nigdzie indziej w Polsce.

Serdecznie dziękujemy za wasze wsparcie!

Redaktorzy ekonomiarosji.pl
Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez:

4 komentarze

 1. Marek
  2023-07-13

  Dzięki za komentarz.
  W tym kontekście ciekawe jak wygląda sytuacja w handlu z Indiami na tle tych problemów.
  Bo tutaj Rosja ma chyba problem z nadpłynnością w rupiach?

 2. Tomáš
  2023-07-13

  Super jak zawsze!

 3. Przemek
  2023-07-13

  Serce rośnie. Prof. Grala bodajże w kwietniu dawał Putinowi 6 miesięcy. Powyżej kolejny kawałek układanki. Jakby tak jeszcze coś się udało na froncie. Dzięki za Waszą pracę.

 4. […] Wszystko wskazuje, że pogłębi to spadek  całego eksportu Rosji za czerwiec, w którym to bilans płatniczy był ujemny. Pisaliśmy o tym kilka dni temu Drastyczny spadek bilansu płatniczego Rosji (ekonomiarosji.pl). […]

Brak możliwości komentowania.