Podsumowanie tygodnia 15.04.23

Jak co tydzień zapraszam na najnowsze subiektywne zestawienie top 10 informacji z Rosji. Dzisiejsze zestawienie jedno z lepszych jakie udało mi się przygotować i jak zwykle naszpikowane jest danymi gospodarczymi . Będzie dużo na temat poszukiwania funduszy na wojnę przez rząd jak i rosyjskich posłów. Wspomnimy o wyścigu pomiędzy Koreą Północną a Rosja w rankingu najbardziej uzależnionych gospodarek od Chin.

ZACZYNAMY!

Miejsce 10 Słynny francuski rosyjski aktor z zarzutami

Gérard Depardieu staje w obliczu nowych zarzutów o niewłaściwe zachowanie seksualne ze strony 13 kobiet, które rozmawiały z francuskim portalem informacyjnym  Médiapart w ramach trwającego od miesięcy dochodzenia.

Raport Médiapart , opublikowany w środę, szczegółowo opisuje liczne przypadki obmacywania, obscenicznych komentarzy i niewłaściwych działań Depardieu na filmach i telewizorach w latach 2004-2022, w tym we francuskiej komedii Big House , biografii z epoki Dumas i serialu kryminalnym Netflix Marsylia .

Depardieu odmówił komentarza w tej sprawie, ale za pośrednictwem swojej paryskiej firmy prawniczej Cabinet Temime zaprzeczył jakimkolwiek zachowaniom przestępczym.

Przypomnijmy że w 2018 roku, w następstwie ruchu #MeToo , francuska aktorka Charlotte Arnould wniosła oficjalne oskarżenia o gwałt przeciwko Depardieu, oskarżając aktora, który był bliskim przyjacielem jej ojca, o dwukrotny gwałt i napaść seksualną w jego paryskiej rezydencji latem 2018 roku po tym, jak udała się do niego po poradę aktorską. Podjęta przez Depardieu próba obalenia zarzutów została odrzucona, a sprawa toczy się obecnie również przez francuskie sądy.

W 1978 r. Gérard Depardieu udzielił wywiadu, w którym przyznał, że mając dziewięć lat, uczestniczył w gwałcie. Potem miał dopuszczać się gwałtów wielokrotnie.

– Było ich zbyt wiele, by je wszystkie zliczyć… Nie było w tym nic złego. Dziewczyny same chciały zostać zgwałcone. To znaczy, nie ma czegoś takiego jak gwałt. To tylko kwestia tego, że dziewczyna stawia się w takiej sytuacji, w jakiej pragnie być – przekonywał Depardieu.

Znamienne i złowieszczo wybrzmiewają słowa rosyjskiego  obywatela. Swoją pogardą dla innych ludzi wpasowuje się idealnie w rosyjskie społeczeństwo.

. Miejsce 9 Rosja zaczyna zamykać granice dla mężczyzn

System elektronicznych wezwań, który jest uruchamiany w Rosji na tle planów zwiększenia liczebności armii o kilkaset tysięcy , obejmuje zakaz opuszczania kraju, wynika z przyjętego projektu ustawy o nowym mechanizmie poboru.

„Obywatele podlegający poborowi do służby wojskowej i otrzymali wezwanie z komisariatu wojskowego, od dnia, w którym takie wezwanie zostanie uznane za doręczone, jako środek tymczasowy mający na celu zapewnienie ich pojawienia się w porządku obrad, nie mogą opuszczać Federacji Rosyjskiej” – czytamy w dokumencie

Nowe normy, które zostały opracowane na tle planów Kremla zwiększenia liczebności armii do 1,5 mln osób, zaczną działać w najbliższych tygodniach.

W najbliższej przyszłości gubernatorzy i władze lokalne zostały poinstruowane, aby znaleźć minimun 400 tys. ochotników i żołnierzy kontraktowych dla armii walczącej na Ukrainie, Władze mają nadzieję uniknąć otwartej mobilizacji, której pierwsza fala uderzyła w notowania reżimu.

Jednakże większość ekspertów wątpi w możliwość osiągnięcia takiej liczby ochotników. Dodatkowo na światło dzienne wychodzą materiały według których, liczba zmobilizowanych w ostatniej mobilizacji ostatecznie była niższa niż podawały władze.

Pojawiły się też pierwsze zaskakujące dane na temat wiosennego poboru. Na 50 tys. wysłanych wezwań 21 tys. poborowych zostało wcielonych do armii a 29 tys. otrzymało odroczenie lub status niezdolnego do walki.

Miejsce 8 Duma proponuje 2 tysiące tysięcy rubli podatku wojennego co miesiąc

Twórcą pomysłu jest deputowany Oleg Niłow, który proponuje aby Rosjanie w wieku poniżej 45 lat o płacili do 3% dodatkowego  podatku dochodowego od osób fizycznych. Zgromadzone fundusze powinny według niego trafiać na potrzeby armii.

„Chcesz spać spokojnie i nie myśleć o mobilizacji? Daj 3% na podatek dochodowy od osób fizycznych. Czy to trudne? To  tysiące rubli z każdego z 40 milionów (chyba się rozpędził z tą ilością mężczyzn 🙂 ), okazuje się, że to ponad 50 miliardów rubli miesięcznie. Nie chodzi tylko o zwiększenie dochodów budżetowych, ale o ich ukierunkowane wykorzystanie. Dla zmobilizowanych, dla uczestników akcji specjalnej w zasadzie spowoduje to podwojenie obecnego finansowania każdego uczestnika NWO.

Proponuje wprowadzenie podatku dla wszystkich mężczyzn. Kwotę tę można pobrać tylko od 34 milionów poborowych w Rosji ( to w końcu ile Panie Olegu, czyżby Pan nie wiedział). Wciąż jest wiele milionów mężczyzn bez poboru, którzy z różnych powodów nie służyli. Oczywiście nie mówimy o zdrowiu. Jeśli jesteś odpowiedzialny za służbę wojskową, możesz zostać powołany do wojska, ale nie wezwany.  A teraz jeśli jesteś w ciepłym  domku, to pomóż!.

To nie jest obciążenie, to nie jest kara, to wariant powszechnego wsparcia dla wszystkich naszych bohaterów, którzy jako pierwsi poszli do okopów. 

Wydaje się że duma przyjmie po poprawkach przedstawiany projekt, pomimo świetnych danych którymi chwali się rząd, choć i on też ustawicznie szuka pieniędzy.

Miejsce 7 Szukanie pieniędzy przez rząd od spółek naftowych ( cześć 1)

Ministerstwo Finansów myśli o nowej korekcie w opodatkowaniu spółek naftowych
Omawiany jest kolejny pomysł korekty w opodatkowaniu spółek naftowych, powiedział szef departamentu, Anton Siluanov, w wywiadzie dla Naili Askar-zade.

W połowie lutego rząd przedłożył Dumie Państwowej projekt ustawy z poprawkami przewidującymi zmianę procedury ustalania ceny ropy dla celów podatkowych koncernów naftowych.
Przypomnijmy że zaproponowany w ustawie wzór obliczania podatków od firm naftowych oznacza, że notowania rosyjskiej ropy Urals nie powinny być niższe niż koszt Brent minus 25 USD za baryłkę od lipca 2023 r..

Jednakże w kwietniu od wartości Brent odejmowana będzie kwota 34 dolary, tak  aby w następnych miesiąca  ją zmniejszać.

Proponowana przez ministra korekta ma doprowadzić do szybszego dojścia do wartości lipcowych w maju i czerwcu.

Argumentem, ,mają być obecne cena ropy Urals na rynku wewnętrznym, która przekracza  60 dolarów a uwzględniając rynki zagraniczne jest to 55 USD. w związku z czym dyferencjał do Brent już obecnie wynosi 30 dolarów. W związku z tym okazuje się, że w kwietniu podatek według nowej formuły będzie niższy niż gdyby firmy płaciły od rynkowej ceny Urals.

Miejsce  6 Szukanie pieniędzy przez rząd od średnich spółek i regionów( cześć 2)

Mechanizm monitorowania podatkowego ma zostać rozszerzony na średnie przedsiębiorstwa. Aby to zrobić, progi jego zastosowania zostaną zmniejszone trzykrotnie: pod względem rocznego obrotu i aktywów – z 3 miliardów do 1 miliarda rubli, pod względem kwoty zapłaconych podatków – z 300 milionów do 100 milionów rubli. Prawdopodobnie ekspansja dotknie przede wszystkim średniej wielkości przedsiębiorstwa przemysłowe w regionach – to na nich skoncentrowane jest obecnie wsparcie państwa w ramach programów substytucji importu. Tym samym monitoringiem będzie mogło objąć się nawet 450 firm z 18 branż, które zapewniają jedną trzecią wpływów budżetowych.

Nowa polityka fiskalna wiąże się ze zwiększeniem kontroli nad pieniędzmi budżetowymi. Anton Siluanov w piątek wezwał gubernatorów skoncentrować się nie na rozwoju środków otrzymanych z centrum, ale na osiągnięciu znaczących ekonomicznie wyników – na tworzeniu miejsc pracy, zwiększaniu GRP i ale przede wszystkim zwiększeniem potencjału podatkowego.

Co to oznacza dla regionów opowiem na najbliższym vlogu.

Miejsce 5 Ministerstwo Rozwoju oszacowało PKB nowych regionów na 2 biliony rubli

Nominalna wielkość PKB, biorąc pod uwagę cztery anektowane regiony, w 2023 r. wyniesie 159, 81 biliona rubli, a bez nich – 157, 777 bilionów. Tak więc całkowity PKB czterech nowych regionów szacuje się na 2 biliony rubli (25 mld USD).

PKB Rosji w 2022 r. wyniósł 153, 435 bilionów rubli, biorąc pod uwagę „działalność gospodarczą związaną z nowymi terytoriami”. Mówimy o „działaniach na rzecz produkcji i produkcji towarów i usług prowadzonych na terytorium 85 podmiotów, do ostatecznej konsumpcji na terytorium nowych podmiotów” – wyjaśniło Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego.

Na początku kwietnia Rosstat poinformował, że PKB na 2022 r. wyniósł 153,435 bln rubli. z wyłączeniem informacji statystycznych dotyczących obwodów DRL, ŁRL, Zaporoże i Chersoniu. PKB spadł o 2,1% w porównaniu z 2021 r.

Według kolejnej prognozy makroekonomicznej Ministerstwa Rozwoju – czwartej w ciągu ostatnich 12 miesięcy – PKB Federacji Rosyjskiej w 2023 r. wzrośnie o 1,2%

Ktoś szybko z czytelników może stwierdzić że wzrost osiągnięty zostanie przez zajecie nowych terenów. Będzie to jednak częściowa prawda bo w przypadku szybkiego liczenia PKB za pomocą deflatora należałoby by uwzględnić inflacje.

Ministerstwo skromnie przewiduje że na tle sankcji, embarga na ropę i odcięcia dostaw gazu dla większości krajów europejskich, przychody gospodarki z eksportu spadną o 122 mld USD, , a ich roczny wolumen – 466 mld USD – będzie jeszcze niższy niż pierwotnie przewidywano (529 USD). miliard).

Wzrost gospodarczy ma zapewnić produkcja wojenna oraz inwestycje publiczne Jeśli wykluczymy branże związane z państwowym zamówieniem obronnym, tempo spadku produkcji przemysłowej w Rosji sięga około 8%, ocenia Dmitrij Polewoj, dyrektor inwestycyjny Loko Invest.

Według niego  trudno nazwać tę sytuację „w pełni zdrową”. Pociski i bomby zdobią statystyki gospodarcze na papierze, ale na froncie ukraińskim wypalane są środki budżetowe. A władze rosyjskie są dumne z danych ekonomicznych, nie należy ich brać za dobrą monetę – od dawna są częścią machiny propagandowej, mówi Agat Demarais, dyrektor prognozowania Economist Intelligence Unit.

„Produkcja czołgów i rakiet nie podnosi standardu życia” – wspomina. „Część PKB [Rosji] jest szybko niszczona na polu bitwy”.

Miejsce 4 Prigożin wzywa do zakończenia wojny ?

Rosja spełniła zadania, jakie postawiła sobie inwazja na Ukrainę,  powiedział w   założyciel prywatnej firmy wojskowej Wagner, Jewgienij Prigożyn .

W pewnym sensie naprawdę je osiągnęliśmy. Zabiliśmy ogromną liczbę żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy i możemy sobie powiedzieć, że zadania „NWO” zostały wykonane. Rosja odcięła Morze Azowskie i duży kawałek Morza Czarnego, zajęła duży kawałek terytorium Ukrainy i utworzyła korytarz lądowy na Krym” – wymienia Prigożyn.

Zastanawiając  się nad obecnymi nastrojami w kraju, zauważają, że „dla władz i dla całego społeczeństwa, trzeba dziś przedstawić punkt kulminacyjny” w tej wojnie. Według Prigożyna idealną opcją byłoby „ogłoszenie końca SVO i poinformowanie wszystkich, że Rosja osiągnęła zamierzone wyniki”.

Jego zdaniem w tej sytuacji mogą być różne scenariusze rozwoju wydarzeń. Jednym z nich jest rozbicie Sił Zbrojnych Ukrainy i dalsze przejmowanie terytoriów ukraińskich, ale Prigożyn uważa to za „mało prawdopodobne”. Druga opcja to klęska Rosji. Jednocześnie jest przekonany, że w przeciwieństwie do „porozumienia” oba scenariusze będą dla dobra kraju, który nawet w przypadku „upadku na dno” podniesie się z ciosu i będzie w stanie zemścić się

„Radykalne nastroje narodowe wzrosną, ponieważ po każdej klęsce militarnej rosyjski przemysł zbrojeniowy zacznie działać z dziesięciokrotnym wysiłkiem. Efektywność ekonomiczna wyprze ospały, nieefektywny kapitał publiczny. Państwo pozbędzie się biurokracji, procesy staną się przejrzyste, a Rosja krok po kroku zamieni się w Najeżonego Potwora Wojskowego, z którym społeczność międzynarodowa będzie musiała się więcej niż liczyć” – wyjaśnił Prigożyn..

Chyba tych słów nie trzeba komentować szczególnie o efektywności ekonomicznej 🙂 .

Miejsce 3 Rosje czeka deficyt w handlu z Chinami 

Obroty handlowe między Rosją a Chinami w okresie styczeń-marzec wzrosły rok do roku o 38,7%, osiągając 53,84 mld USD, poinformowała w czwartek Generalna Administracja Celna Chińskiej Republiki Ludowej.

Jak wynika z opublikowanych danych, eksport z Chin do Rosji wzrósł w ciągu trzech miesięcy o 47,1% i wyniósł ok. 24,07 mld USD, a import rosyjskich towarów i usług wzrósł o 32,6% do 29,77 mld USD. Tym samym dodatnie saldo Rosji w okresie styczeń-marzec osiągnęło 5,69 mld USD..

W marcu wolumen wymiany handlowej między dwoma krajami wyniósł 20,06 mld USD, co oznacza wzrost o około 23% w porównaniu z lutym. Import z Rosji wyniósł  do 11,02 mld USD a eksport 10.04. Tym samym nadwyżka za marzec wyniosła zaledwie 1.02 mld USD.

W następnych miesiącach należy się spodziewać że pomimo droższej ropy Urals pod koniec 2 kwartału Rosja odnotuje deficyt w handlu z Chinami.

Oznacza to że Rosja w 2023 nie może liczyć na powtórzenie nadwyżki z 2023. Już w styczniu i lutym ogólna nadwyżka handlowa zmniejszyła się 3 krotnie a dane na temat wymiany z Chinami wskazują że ten trend będzie się pogłębiał. Bez znaczącej nadwyżki będzie niemożliwe utrzymać kursu rubla jak i gospodarki bez silnego wsparcia zewnętrznego.

Niemniej fatalnie przedstawia się struktura wymiany handlowej.

Główna część towarów importowanych z Federacji Rosyjskiej do Chin przypada na ropę, gaz ziemny i węgiel. Inne kluczowe towary importowane z Rosji to miedź i ruda miedzi, drewno i owoce morza. Chiny eksportują do Federacji Rosyjskiej szeroką gamę produktów, z których znaczną część stanowią smartfony, sprzęt przemysłowy i specjalistyczny, zabawki dla dzieci, buty, pojazdy, klimatyzatory i komputery.

Przed rozpoczęciem operacji specjalnej na Ukrainie Chiny dostarczały około 25% towarów, teraz liczba ta może sięgać już ponad 50%.

„Jeśli chodzi o import, Rosja jest obecnie, najbardziej zależnym krajem od Chin, drugim po Korei Północnej”.

Miejsce 2 Nowa fala inflacji w Rosji

Od początku tego roku rubel osłabił się w stosunku do dolara o prawie 20%. Ciekawe, że jedna trzecia tego spadku miała miejsce w kwietniu: w pierwszym tygodniu spadek krajowej waluty przekroczył 8%.

Podczas gdy analitycy mówią o tym, kiedy Rosjanie zobaczą dolara za 85 rubli, proces wzrostu cen towarów stopniowo się rozpoczął. Pierwszymi „jaskółkami”, które odnotowały 10-procentowy wzrost cen, byli dealerzy samochodów zagranicznych. Następnie sprzedawcy mebli ostrzegali przed podobnym wzrostem cen.  Meble mogą wzrosnąć o 10-15% do końca drugiego kwartału. Oczywiście proces wzrostu cen nie ograniczy się do mebli i zagranicznych samochodów. – Zdecydowanie podrożeją nieruchomości, ( to się okaże ) podobnie jak usługi: stomatologia, turystyka, medycyna – mówi Julia Korchagina-Ozjan, założycielka Akademii Biznesu i Marketingu Strategicznego. – Cała branża budowlana: lakiery, farby, płytki i wszystko inne. Jak również żywność: mleko, sery, ryby, mięso, jajka. Nieco mniej odczuwalny będzie wzrost cen odzieży i obuwia, gdyż wiele w tym zakresie zależy od produkcji i firmy. O 10-20% wzrosną też ceny elektroniki.

Przypomnijmy zę według Rosstat  oficjalna inflacja w Rosji wynosi 3,5 %.

Miejsce 1 Sankcje nabierają tempa 

Tak przynajmniej twierdzą rosyjscy eksperci ekonomiczni rosyjskie dane ( Z dedykacją dla polskich fanów rosyjskiego miru).

Do kwietnia 2023 r. 3,8 tys. rosyjskich firm i 8,2 tys. obywateli Federacji Rosyjskiej zostało objętych sankcjami obcych krajów, obliczyli analitycy usługi Kontur.Prisma  . Przed rozpoczęciem rosyjskiej napaści  na Ukrainie na listach sankcyjnych znajdowało się 1,6 tys. osób prawnych i 2,7 tys. osób. Jednak w rzeczywistości liczba firm objętych sankcjami jest zauważalnie wyższa: ze względu na „regułę 50%” ograniczenia dotyczą organizacji, które są w ponad połowie powiązane z firmą, która została objęta bezpośrednimi sankcjami. Tak więc całkowita liczba objętych sankcjami podmiotów prawnych do kwietnia przekroczyła 12 tysięcy.

Jedna trzecia firm objętych sankcjami pierwotnymi jest zarejestrowana w Moskwie i regionie – 1,5 tysiąca, w Petersburgu – kolejne 375, na Krymie – 151. „Przede wszystkim sankcje dotknęły instytuty badawcze (rolnicze, jądrowe, gazowe), biura projektowe i kompleks wojskowo-przemysłowy. Głównym celem tych działań jest ograniczenie dostępu do zagranicznych technologii, sprzętu wykorzystywanego w produkcji, a także zapobieganie sprzedaży wyprodukowanych towarów za granicę „- powiedziała Svetlana Kirlanova, szefowa projektu Kontur.Prisma. Tak więc większość ograniczeń została nałożona na firmy zajmujące się badaniami i rozwojem – 327 osób prawnych, organizacji z dziedziny edukacji – 241 firm. Na trzecim miejscu znajdują się instytucje kredytowe (91 osób prawnych).

Jak dotąd tempo wzrostu ograniczeń przyspiesza płynnie: w ciągu trzech miesięcy 2023 r. sankcjami objęto 864 rosyjskie podmioty prawne, w czwartym kwartale 2022 r. sankcje nałożono na 724 firmy (patrz wykres). W 2023 r. tempo wprowadzania ograniczeń pierwotnych prawdopodobnie spadnie, ale zostanie zrekompensowane, zdaniem uczestników rynku, ograniczeniami punktowymi i zaostrzeniem reżimu sankcji wtórnych – w efekcie firmy, które zdążyły dostosować się do ograniczeń, mogą stracić nowe kanały dostaw. Już w kwietniu UE zamierza wprowadzić nowy pakiet ograniczeń, mających przede wszystkim na celu zaostrzenie kontroli nad już nałożonymi restrykcjami.

Jeżeli wytrwaliście do końca, to gorąca prośba o pozostawienia serduszka, abym wiedział ile osób mnie czyta. Komentarze, jak i kulturalna polemika, bardzo mile widziane. Jeśli podoba się Wam zestawienie, to możecie postawić kawę  autorowi publikacji.

Zapraszamy po publikacji na materiał Live na kanale.

Pamiętajcie że wszystkie artykuły w pierwszej kolejności są dostępne na portalu https://EkonomiaRosji.pl

Proszę pamiętajcie przekazać dalej to zestawienie jako cytat z własnym komentarzem. To zestawienie jest dla Was ❤️

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez:

4 komentarze

 1. Marek
  2023-04-16

  Panie Pawle, dzięki za świetne zestawienie.
  Drobna poprawka edycyjna pod koniec pkt 6: „zwiększaniu GDP”?

 2. Marek
  2023-04-16

  Dziękuję za kolejny rzeczowy artykuł

 3. Karol
  2023-04-17

  ❤️

 4. Łukasz
  2023-04-19

  ❤️

Brak możliwości komentowania.