Podsumowanie tygodnia 08.04.23

Jak co tydzień zapraszam na najnowsze subiektywne zestawienie top 10 informacji z Rosji. A w dzisiejszym niezwykle mocnym zestawieniu super dobre informacje o rosyjskiej gospodarce. Rosyjski budżet odnotowuje proficyt, inflacja w miesiąc spada trzykrotnie, rosyjska ropa na giełdzie moskiewskiej najdroższa od początku roku.  Euro i Yuan również najdroższe od roku, handel z Chinami bije nowe rekordy. Nawet zachorowalność na choroby zakaźne i weneryczne rośnie w Rosji. 

ZACZYNAMY!

Miejsce 10 Rosja liderem w obszarze sztucznej inteligencji

Według służby prasowej rządu wprowadzenie sztucznej inteligencji (AI) do rosyjskiej gospodarki wynosi około 20% (jeszcze raz, że co ???) , do 2024 r. planuje się podnieść tę liczbę do co najmniej 50%. Oświadczył to premier Michaił Miszustin.
Miszustin przypomniał, że w celu rozwoju sfery sztucznej inteligencji w kraju realizowany jest federalny projekt „Sztuczna inteligencja”. W jego ramach władze udzielają dotacji małym i średnim przedsiębiorstwom. W latach 2021-2022 w ten sposób rząd przeznaczył 5 miliardów rubli(60 mln USD) . na 650 projektów w dziedzinie AI.
Ponadto prowadzone są szkolenia dla przemysłu. Jesienią 2022 roku rozpoczęło pracę Narodowe Centrum Rozwoju AI. Zgodnie z planami rządu w latach 2021-2024 na rozwój sfery AI zostanie przeznaczonych 28 miliardów rubli(340 mln USD) .

Czyli OpenAi, Google, Microsoft i inne amerykańskie firmy ostro przepłacają, wystarczy przyjechać do Rosji po nauki. Premierowi Misztustinowi proponuje aby zatrudnił sztuczną inteligencje do pisania informacji prasowych. Gorzej i śmiesznej nie może być.

Miejsce 9 Japonia rezygnuje z rosyjskiego węgla

W 2022 roku Japonia sprowadziła z Rosji około 6,5 mln ton węgla, czyli o 45% mniej niż rok wcześniej. W tym samym czasie kraj zwiększył dostawy z Indonezji, Kanady i RPA.
W roku podatkowym 2021 (od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r.) Rosja była drugim po Australii największym dostawcą węgla do Japonii.

Od kwietnia 2022 r. do lutego 2023 r. Japonia sprowadziła z Rosji około 6,5 mln ton węgla, czyli o 45 proc. mniej niż rok wcześniej. W lutym tego roku, według Ministerstwa Energii, import wyniósł 230 tys. ton, czyli o 73% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Rosyjski węgiel stanowił 2% całkowitego importu, w porównaniu z 9% rok wcześniej.
Jednocześnie w 2022 r. dostawy węgla z Indonezji wzrosły o 28%, z Kanady – dwukrotnie, a z RPA – około sześciokrotnie.

Miejsce 8 Bank światowy znowu prognozuje

Bank Światowy poprawił prognozę PKB Rosji w 2023 roku. Jeśli wcześniej bank przewidywał, że spadek PKB wyniesie 3,3%, teraz jest to tylko 0,2%, wynika z raportu organizacji.

Mimo to Bank Światowy nadal uważa, że sankcje mają poważny negatywny wpływ na gospodarkę kraju. „Średnioterminowe perspektywy wzrostu rosyjskiej gospodarki są ograniczone, ponieważ dostęp kraju do zasobów i technologii zwiększających produktywność jest ograniczony” – czytamy w raporcie. Według Banku Światowego, ze względu na nowe ograniczenia nałożone na rosyjski sektor naftowy i gazowy, produkcja ropy w tym kraju w 2023 roku spadnie o 7%.

Bank Światowy uważa rosyjski deficyt budżetowy w 2023 za „możliwy jeszcze do opanowania” ze względu na zgromadzone rezerwy złota. Gorzej sytuacja wygląda w sektorze inwestycji prywatnych, który według analityków WB zmniejszy się ze względu na wzrost niepewności i utrudniony dostęp do technologii. „Czynniki te, w połączeniu z odpływem wykwalifikowanej siły roboczej z kraju, będą wywierać presję na perspektywy wzrostu w perspektywie średnio- i długoterminowej” – czytamy w raporcie.

Bank światowy po raz kolejny myli się. W 2023 roku Rosja odnotuje wzrost PKB.

Przemawiają za tym dwa czynniki. Rosnące wydatki na zbrojenia oraz zadekretowana inflacja na poziomie poniżej 4%. Już bowiem za kilka dni Rosstat opublikuje najświeższe dane z których wynika że inflacja za marzec wyniesie 3,44%  wobec 11.00% w lutym. W takim matriksie PKB będzie na plusie i to o dobrych kilka procent.

A Budżet rządowy już w marcu odnotowuje proficyt o czym na miejscu 2. A co do technologii to polecam posłuchać premiera Misztusina.

Miejsce 7 Internetowa sprzedaż wina i napoi alkoholowych przez rosyjską pocztę

W końcu mamy długo wyczekiwaną przez Rosjan decyzję, którą wielokrotnie zapowiadaliśmy.

Uruchomienie internetowej sprzedaży rosyjskiego wina ma nastąpić za pośrednictwem strony internetowej Poczty Rosyjskiej planowane jest od 1 listopada. Nie, nie przesłyszeliście się rosyjska poczta będzie sprzedawać wino i napoje alkoholowe  Obecnie ma to dotyczyć Moskwy i regionu moskiewskiego, Petersburga i Niżnego Nowogrodu.

Projekt ustawy o internetowej sprzedaży wina za pośrednictwem infrastruktury Poczty Rosyjskiej został przygotowany przez Ministerstwo Finansów na polecenie prezydenta Rosji Władimira Putina w 2021 roku.
Najnowsza wersja ustawy przewiduje, że pierwsza faza projektu potrwa prawie trzy lata – od listopada 2023 do sierpnia 2026. A w przypadku pozytywnych wyników zostanie rozszerzona na cały kraj.

Miejsce  6 Import maszyn z Chin

Import nowego sprzętu z Chin do Rosji przez Zabajkalsk w pierwszym kwartale 2023 r. wzrósł pięciokrotnie w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Poinformowała o tym w telegramie Federalna Służba Celna.

„W okresie styczeń-marzec 2023 r. celnicy wydali ponad 11 tys. wywrotek, autobusów, ładowarek, ciągników, maszyn do budowy dróg, dźwigów itp.

Służby celne opublikowały już dane o wartości eksportu i importu na 2022 r. Wynika z nich, że rosyjski eksport w porównaniu z 2021 r. wzrósł o 19,9% i wyniósł 591 mld USD, import zmniejszył się o 11,7%, do 259 mld USD.
Jednocześnie to co prognozowaliśmy wielokrotnie dzieje się. W 2023r import towarów z Chin przekroczy 50%(w 2022 44%).

Miejsce 5  Rynek motoryzacyjny w Rosji

W Rosji największy spadek produkcji nastąpił w branży motoryzacyjnej z powodu naruszeń zobowiązań przez partnerów z Zachodu. Ogłosił to prezydent Rosji Władimir Putin podczas roboczej podróży do Tuły, jego słowa cytuje TASS.

„Zachowywali się bardzo niewłaściwie, naruszyli wszystkie swoje obowiązki. I mamy spadek w motoryzacji o ponad 60 proc.” – powiedział Putin o przyczynach spadku produkcji w motoryzacji.

Putin dodał, że obecne środki wsparcia przemysłu motoryzacyjnego nie wystarczą, aby zwiększyć produkcję samochodów. Według prezydenta wzrost poziomu wsparcia dla przemysłu motoryzacyjnego doprowadzi tylko do wzrostu cen samochodów, więc korzyści zostały wprowadzone tylko dla „niektórych kategorii obywateli”. „Ogólnie rzecz biorąc, ogólnym sposobem rozwiązania tego problemu jest wielokrotny wzrost produkcji najpopularniejszych samochodów.

Na rosyjskim rynku samochodowym do końca 2022 r. pozostanie tylko 14 marek z 60. Z pozostałych marek w Rosji tylko trzy są krajowe: Lada, GAZ i UAZ. Reszta to Chińczycy: Chery, Geely, Haval, Jac, Faw, Dongfeng, Changan, Exeed, Gac, Foton, Omoda.

Miejsce 4 Wzrost chorych na choroby weneryczne i zakaźne w Rosji

W Rosji drastycznie rośnie zachorowalność na choroby weneryczne i zakaźne. Z danych Rosstatu wynika, że ​​w styczniu w Rosji wzrosła liczba przypadków zapalenia wątroby, kiły,rzeżączki, HIV i innych chorób zakaźnych. Wśród możliwych przyczyn rosyjscy eksperci wymieniają COVID i operację specjalną (???).

Tym samym zapadalność na nowo rozpoznaną gruźlicę wzrosła o

 • 10% HIV – o 20%  
 • zakażenia gonokokami (rzeżaczka)  o 19%  
 • Syfilis(Kiła) 70%  
 • ostre zapalenia wątroby +45%

Ponadto w ciągu miesiąca wzrosła zachorowalność na odrę – w styczniu 161 nowych przypadków, podczas gdy w styczniu 2022 r. wykryto tylko cztery przypadki odry. Wzrosła częstość występowania krztuśca (+400 przypadków, wzrost 4,6-krotny) i zapalenia przyusznic (około 100 przypadków zapalenia przyusznic miesięcznie, wzrost 2,9-krotny).

Jednocześnie spadają nakłady na służbę zdrowia i rynek farmaceutyczny. Z deklarowanych 26% rząd przeznaczył zaledwie kilkanaście procent w pierwszym kwartale 2023.

Miejsce 3 Ropa

W marcu przychody z ropy i gazu osiągnęły dno Tym samym według wyników pierwszego kwartału 2023 r. dochody budżetu z ropy i gazu spadły o 45 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. W marcu, w porównaniu do lutego, przy niskich cenach Uralu (47.8$ za baryłkę) obniżeniu uległ zarówno podatek od wydobycia niektórych kopalin, jak i cło eksportowe. Jednak nałożony dodatkowy podatek dochodowy (ATT), który wpływa nieregularnie do budżetu, wciąż podciąga marcowe pobory „in plus” w stosunku do poziomu z lutego . Już w kwietniu podatki do rosyjskiego budżetu będą naliczane od ceny Brent minus 34 dolary, potem rabat spadnie do 25 USD. Dochody budżetowe z wydobycia i sprzedaży ropy i gazu wyniosły w marcu 688 mld rubli, wynika z danych opublikowanych przez Ministerstwo Finansów . To znacznie mniej (o 43%) niż rok wcześniej, ale prawie o jedną trzecią więcej niż otrzymano w lutym 2023 r. (521 mld rubli). Ale ale,  marcowy wzrost ma charakter czysto sezonowy. Cała kwota podwyżki przypada na ATT, który trafia do budżetu tylko cztery razy w roku i w kwocie 221 mld rubli został wypłacony 28 marca.

Wpływy z gazu  spadły kilkukrotnie i obecna sytuacja Gazpromu jest dramatycznie zła. Bez dużej pomocy ze strony rządusię nie obędzie (tylko z czego) .Wpływy za kwiecień w nowej formułę podatkowej będą zbliżone do marcowych i nie zmieniają znacząco sytuacji. Niezbędna dewaluacja rubla która obserwujemy jest krokiem spóźnionym, który rynek wymusił, a nie świadoma decyzja Kremla.

Dodatkowo wprowadzony podatek i częsciowo decyzja Opec plus spowodowały że Urals zdrożał na rynku wewnętrznym powyżej 60 USD. Nie ma bowiem powodu utrzymywać niskiej ceny przez producentów. Drastycznie skoczył przez to tłumik paliwowy co uderza w budżet państwa. Wraz z taniejącym rublem poprawia się za to sytuacja firm naftowych, które łapią tak potrzebny oddech.

W kwietniu należy się spodziewać stabilizacji cen oraz zwiększenia różnicy pomiędzy ropą eksportową a krajową(szerzej o tym w niedziele na vlogu).

Miejsce 2 Budżet Rosyjski na sterydach i mały hokus pokus ministra

Ministerstwo Finansów wstępnie oszacowało deficyt budżetowy w pierwszym kwartale 2023 roku na 2,4 bln rubli. W porównaniu ze wstępnymi danymi na koniec lutego deficyt zmniejszył się o 180 mld rubli.
Dochody budżetowe w okresie styczeń-marzec wyniosły 5,677 bln rubli, podało ministerstwo. To o 21 proc. mniej niż w pierwszym kwartale 2022 r. Wydatki w pierwszym kwartale były na poziomie 8, 077 biliona rubli – o 34% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Przychody spoza ropy i gazu wyniosły 4,042 biliona rubli w kwartale, co oznacza spadek o 4% rok do roku.
Przychody z ropy i gazu spadły o 45% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, do 1,635 bln rubli. Ministerstwo Finansów wiąże obniżkę ze spadkiem notowań cen ropy Urals i zmniejszeniem wielkości eksportu gazu ziemnego.

Większość z Was w tej wiadomości nie zauważyło nic dziwnego.

Ale jeżeli przyjrzymy się bliżej danym podawanym przez ministerstwo zauważymy hokus pokus ministra, który wyczarował 1 bln rubli. Ale po kolei.

 1. Ministerstwo bowiem w połowie marca zablokowało dostęp do informatycznego systemu kasowego w którym jak na dłoni widać że jest olbrzymi problem płynnościowy. deficyt w cashflow bowiem sięgnął prawdopodobnie 6 bln rubli. Skoro tak to oczywiście lepiej nie denerwować obywateli i cara
 2. Ministerstwo jak to już wielokrotnie podkreśla podaje szacunki i o dziwo po raz pierwszy w historii nie podaje wyników miesięcznych a kwartalne.
 3. Z szybkiej matematyki wynika, że według ministerstwa w marcu odnotowano proficyt w wysokości 183 mld rubli (Styczen 1,5 bln straty, luty 900 mld straty). Czemu skoro jest tak dobrze minister nie robi konferencji i się nie chwali danymi. Czemu gazety rosyjskie o tym nie piszą, jako olbrzymim sukcesie ?
 4.  Jak to możliwe że przy tak niskich dochodach surowcowych Rosja wychodzi na plus ? .Odpowiedź jest oczywista.  Wpływy pozasurowcowe w marcu według danych ministerstwa urosły o ponad 80% r/r  po spadku w styczniu – 30% i -20 w lutym. Czyli w styczniu wpływy pozasurcowe ~1 bln, luty ~1 bln. a marzec 1.8 bln.
 5. Że jest to możliwe wierzą jedynie najwierniejsi fani rosyjskiego miru a że i ja jestem fanem rosyjskiego rządu  stawiam śmiałą niesprawdzoną tezę, że 1 bln pochodzi z PFR(rosyjski ZUS) a poniżej krótkie wytłumaczenie,

Na koniec 2022 roku Fundusz Emerytalny odnotował rekordową nadwyżkę w wysokości 1,1 bln rubli, podała Izba Obrachunkowa. Powstała na tle gwałtownego wzrostu transferu z budżetu federalnego – o 70%.
W 2022 r. całkowite przychody Funduszu Emerytalnego Rosji (PFR; od 1 stycznia 2023 r. – Fundusz Emerytalny i Ubezpieczeń Społecznych) wzrosły o prawie jedną czwartą (+ 24,4%) w porównaniu z pierwotnym planem zatwierdzonym pod koniec 2021 r. i wyniosły 12,48 bln rubli. wydatki również wzrosły, ale mniej znacząco – o 12% w porównaniu z planem, do 11,37 biliona rubli. wynika z noty analitycznej Izby Obrachunkowej.
Obecnie tymczasowo uwolnionymi środkami funduszy pozabudżetowych zarządza Skarb Państwa za pośrednictwem mechanizmu jednolitego rachunku skarbowego (CEN).
Te pieniądze oczywiście zostały już dawno wydane jeszcze w styczniu ale minister w swojej mądrości przypomniał, że warto je zaksięgować w I kwartale 2023 bo księgowanie na 2022 nie ma sensu ;-). (Tylko mi nie pisać komentarzy że tak nie można lub się nie da w Rosji).

Miejsce 1 Wowa coś Ty narobił czyli o Yuanie i rublu

Handel juanami na moskiewskiej giełdzie w marcu 2023 roku osiągnął rekordowe 2 biliony rubli., 74 razy więcej niż rok temu. kiedy obroty walutowe kształtowały się na poziomie 27 mld rubli. Od początku marca juan umocnił się w stosunku do rubla o 8% . Chińska waluta drugi miesiąc z rzędu nadal wyprzedza dolara i euro, których obroty w marcu wyniosły 1,69 bln rubli i 1,26 bln rubli. odpowiednio Vedomosti obliczone zgodnie z moskiewską giełdą.

W tym samym czasie kurs euro umocnił się o 11% a dolar 7%. Gdyby nie piatkowa interwencja banku centralnego to oglądalibyśmy dwucyfrowe wyniki na każdej walucie.

Analitycy kanału Telegram „Moje inwestycje” zwracają uwagę, że płynność juana zaczęła się „planowane wyczerpywanie” po 20 marca. Rynek doświadczył już ujemnych stawek swapowych w dolarach i euro z powodu niedoboru tych walut na rynku kasowym – teraz brakuje mu również płynności w juanach.

Co gorsza 5 kwietnia Ministerstwo Finansów ogłosiło ograniczenie sprzedaży juana o prawie 40%: od 7 kwietnia do 5 maja resort będzie sprzedawał chińską walutę za 74,6 mld rubli. (3,7 mld rubli dziennie), podczas gdy w marcu łączna sprzedaż wyniosła 119,8 mld rubli. (5,4 mld rubli).

Jeśli brokerzy nie zdobędą wystarczającego finansowania, będą musieli udać się na rynek kasowy i kupić tam juana w celu sfinansowania transakcji juanowych klientów, co doprowadzi to dalszego osłabienia rubla.  Sytuacja jest rozwojowa bo oprócz firm zapotrzebowanie na dewizy zaczynają zgłaszać obywatele. Ilość papierowych dolarów i euro jest skończona i już obecnie przewiduje się że bez pomocy państwa możemy obserwować znaczne zwyżki.

Dodatkowo Chiny odmówiły importu gotówki do Rosji.

Państwa „przyjazne”, w ślad za „nieprzyjaznymi”, odmawiają importu gotówki do Rosji – powiedział w środę pierwszy wiceprezes Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej Dmitrij Tulin. Według niego mówimy w szczególności o chińskim juanie, którego udział w obrotach handlu zagranicznego gospodarki wzrósł ponad 30-krotnie w ciągu ostatniego roku(72 krotnie już) . Chociaż juan stał się liderem pod względem wolumenu obrotu na moskiewskiej giełdzie,   a Chiny największym partnerem handlowym Rosji, chiński bank centralny, według Tulina, „niemile widzi” w obiegu juana w gotówce za granicą. W rezultacie, zdaniem urzędnika, bank centralny nie ma możliwości złagodzenia ograniczeń w wycofywaniu waluty gotówkowej z kont osób fizycznych: import dolarów i euro jest zabroniony ze względu na sankcje, a inne waluty również nie są otrzymane. „Chińskie juany teoretycznie można dostać w gotówce bez ograniczeń ale nie ma ich i nie będzie,” – ostrzegł Tulin Przypomnijmy Bank Centralny Federacji Rosyjskiej do 9 września br. przedłużył ograniczenia w wypłacie gotówki w obcej walucie(euro dolary) . Z konta walutowego lub depozytu otwartego przed 9 marca 2022 r. możesz wypłacić nie więcej niż 10 000 USD. Resztę środków można otrzymać tylko w rublach.

Miejsce 0 Wielka Smuta w Rosji

22.03.20223 Oficjalny Początek Smuty w Rosji. Zapraszam do obejrzenia części 2.

Jeżeli wytrwaliście do końca, to gorąca prośba o pozostawienia serduszka, abym wiedział ile osób mnie czyta. Komentarze, jak i kulturalna polemika, bardzo mile widziane. Jeśli podoba się Wam zestawienie, to możecie postawić kawę Kremlince lub autorom publikacji.

Zapraszamy po publikacji na materiał Live na kanale.

Proszę pamiętajcie przekazać dalej to zestawienie jako cytat z własnym komentarzem. To zestawienie jest dla Was ❤️

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez:

5 komentarzy

 1. AdiK
  2023-04-09

  Super, dziękuję za fajną analizę <3

 2. markc
  2023-04-09

  Jak zwykle fachowy wykład – dzięki!

 3. Andrzej Malik
  2023-04-10

  Korekta Obywatelska życzy Wesołych Świąt 😉

 4. Marek
  2023-04-11

  Bardzo rzeczowa analiza, dziękuję.

 5. Przemek
  2023-04-15

  Dziękuję. Świetnie się Pana czyta. Z niecierpliwością czekam na kolejny odcinek. Pozdrawiam

Brak możliwości komentowania.