Podsumowanie tygodnia 26.03.23

Jak co tydzień zapraszam na najnowsze subiektywne zestawienie top 10 informacji z Rosji. A w dzisiejszym zestawieniu o znanej firmie która w końcu opuszcza Rosję, o taniejącym rublu, ropie kłamstwach rządu. upadku lotniczego ruchu towarowego i uszczelnianiu sankcji. Będzie też o zaawansowaniu finansowania zaawansowanego.

ZACZYNAMY!

Miejsce 10 Putin kolejny raz wskazuje na Juana

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że ograniczając użycie dolara do niektórych krajów, Stany Zjednoczone popełniają ogromny błąd i szkodzą sobie.

„Użylibyśmy dolara ale Oni (USA.) nie dają nam. Jak możemy wykonać rozliczenia? W walucie akceptowalnej dla naszych partnerów handlowych. Juan jest jedną z takich walut, zwłaszcza że jest używany również przez MFW”.

Udział chińskiej waluty w rozliczeniach eksportowych, który w styczniu 2022 roku nie przekraczał 0,5%, w grudniu wzrósł do 16% i zbliża się obecnie do 20%. Udział rozliczeń w eksporcie w walutach „nieprzyjaznych” krajów (głównie w dolarach i euro) spadł z 87% na początku 2022 roku do 48% na koniec 2022 roku, informuje Bank Rosji.

Należy się spodziewać że w tym roku Juan wyprze transakcje rublowe i część dolarową, osiągając poziom 40-50 % wszystkich transakcji. .

Miejsce 9 Kazachstan wprowadzi mechanizm identyfikowalności towarów

Od 1 kwietnia Kazachstan wprowadzi obowiązek wystawiania towarzyszących listów przewozowych dla towarów (CNT) we wzajemnym handlu z krajami EUG. Poinformował o tym dyrektor departamentu administracyjnego Państwowej Komisji Skarbowej Ministerstwa Finansów Kadyr Ismagułow.

Wydawanie CNT odbywa się w formie elektronicznej przed przekroczeniem granicy (przy użyciu elektronicznego podpisu cyfrowego), co wyklucza możliwość wystawiania dokumentów dla  fikcyjnych odbiorców i nadawców towarów, bankrutów, firm w ikwidacji itp..

Kazachstan za pomocą tej innowacji chce zademonstrować, że przestrzega restrykcji nałożonych przez kraje zachodnie na Rosję.

Rosja pozostaje największym partnerem handlowym Kazachstanu. Według agencji Reuters jej eksport w 2022 roku wzrósł o jedną czwartą, do 8,8 miliarda dolarów. Wzrost handlu jest tak silny, że kazachskie służby celne są przytłoczone. W ostatnich tygodniach po decyzji Turcji, która ograniczyła tranzyt, rosyjskie firmy coraz aktywniej proszą swoich kazachskich partnerów o pomoc w obejściu zachodnich sankcji i sprowadzeniu niezbędnych towarów.

Miejsce 8 Zaawansowanie finansowania zaawansowanego czyli Miszustin o dziurze w skarbcu. 

Premier Michaił Miszustin powiedział, że wysoki poziom deficytu budżetowego na początku 2023 r. wynika z „zaliczkowego finansowania”. Według niego, wzrost „zaliczki wyprzedzającej” wyniósł 52%. 

Odpowiadając na pytanie posła  Wiktora Seliwerstowa mówi:

Jak pan teraz patrzy na deficyt za okres ponad dwóch miesięcy, które minęły to tak mamy deficyt, jak pisze wielu, w wysokości 3,3 bln rubli: dochody – 3 bln, wydatki – 6,3 bln – na dzień 8 marca. Co się stało? Powód jest prosty. Długo dyskutowaliśmy, żeby pieniądze zaczęły działać od 1 stycznia. Jest to tak zwane finansowanie zaawansowane. Część wydatków przesunęliśmy na początek roku, żeby w pierwszej kolejności nie stanęło na zawieraniu umów. Czy wiesz, jak bardzo zaawansowany jest wzrost zaawansowania?😂 Plus 52%.

No dobra mój komentarz: bo już nie mogę dalej go cytować. Pan premier twierdzi że dziura budżetową spowodowana jest zwiększonymi wydatkami i to jest  część prawdy. Przede wszystkim to jednak dochody spadły. A jest to spowodowane pułapem cenowym na ropę i taniejącym gazem. Spadki podatków z surowców sięgają 50% rok do roku..

A co do wydatków to powinien dodać, że fabryki a raczej warsztaty uzbrojenia potrzebują mieć wyższą płynność i te zaliczki idą głównie na nich plus wydatki w branży budowlanej i zakupy chińskich maszyn i komponentów. Towarzysze z Pekinu żądają kupy pieniędzy z góry. . Także szanse na poprawę sytuacji są mizerne jeśli wojna będzie trwała.. Raczej dziurą ma tendencje do powiększania się i  zaliczkowanie trzeba będzie jeszcze zwiększyć w połowie roku wraz z pustymi magazynami .  Pan poseł powinien do mnie się zgłaszać o wytłumaczenie 😉.

Miejsce 7  Długość życia według Rosstat

Średnia długość życia w Rosji w 2022 roku wzrosła rok do roku  o 2,7 roku, do  72,8 lat, podał Rosstat. Wskaźnik nie osiągnął jednak wartości sprzed pandemii 🙁 .

Nastąpiło to po dwuletnim spadku w okresie pandemii, kiedy to w 2020 roku oczekiwana długość życia spadła o 1,8 roku, a następnie w 2021 roku o kolejne 1,4 roku.
Oczekiwana długość życia przekroczyła 73 lata w drugim kwartale 2022 roku, powiedział prezydent Władimir Putin. „Ważne jest, aby konsekwentnie dążyć do celu, jakim jest zwiększenie oczekiwanej długości życia w Rosji do 78 lat do 2030 roku” – powiedział Putin.
Średnio w Rosji oczekiwana długość życia kobiet wzrosła w ciągu roku bardziej niż mężczyzn,. Wskaźnik dla kobiet wzrósł o 3,3 roku, do 77,8, a dla mężczyzn o 2 lata, do 67,6, wynika z danych Rosstatu.
Cel postawiony Rostatowi przez Putina jest realizowany nowatorskimi metodami.

. Ogólnie rzecz biorąc, w regionach wzrost średniej długości życia był silnie zależny od wyników spisu ludności, co nie jest uwzględniane w danych za 2021 r. i wcześniej – uważa rosyjski ekspert Jefremow. „Spis ujawnił bardzo dużą liczbę wcześniej nieodnotowanych stałych mieszkańców w niektórych regionach, podczas gdy w innych obszarach wręcz przeciwnie, znacznie zmniejszył stałą populację z powodu odkrycia „martwych dusz”, które już tam nie mieszkają”

Audytorzy Izby Obrachunkowej  twierdzą natomiast że ze względu na czynniki takie jak konflikt na Ukrainie, wzrost poziomu niepokoju i stresu wśród ludności, a także wpływ sankcji na opiekę zdrowotną, w 2030 roku zakładany prze reżim cel nie zostanie osiągnięty. Myślę ze nie doceniają możliwości Rosstatu 😂

Miejsce 6a Leroy opuszcza Rosję 

Rosyjskie sklepy sieci hipermarketów budowlanych Leroy Merlin zostaną przekazane lokalnemu zarządowi. Zostało to zgłoszone 24 marca przez grupę Adeo, która jest właścicielem sieci.

„Po ponad 18 latach działalności w Rosji przekazanie kontroli nad Leroy Merlin lokalnemu zarządowi powinno uratować miejsca pracy dla 45 tys. pracowników i zapewnić, że działalność firmy pozostanie w służbie mieszkańców” – czytamy w ogłoszeniu spółki.

Grupa zaznaczyła, że przeniesienie sklepów rozpoczęło się kilka miesięcy wcześniej zgodnie z międzynarodowymi standardami. „Umowa zostanie zatwierdzona przez odpowiednie władze w Rosji. W całym procesie priorytetem ADEO jest odpowiedzialne działanie, z poszanowaniem wszystkich pracowników” – dodała firma.

Należy zwrócić uwagę że Adeo zdecydowało się na ten krok pomimo wielu wcześniejszych zapowiedzi że nie zamierza opuszczać Rosji.  Okazuje się że presja ma sens a umieszczanie spółki na liście firm sponsorujących zbrodniczy reżim przyniosło skutek. Jednak najistotniejszy okazał się rachunek ekonomiczny. Spółka  wymaga pilnej restrukturyzacji. Co prawda nowy lokalny zarząd zapowiedział utrzymanie wszystkich miejsc pracy , jednak w dłużej perspektywie jest to fikcja.

Miejsce 6b Austriacki Raiffeisen Bank International (RBI) pod presją

Austriacki Raiffeisen Bank International (RBI) powiedział, że nadal bada różne opcje dotyczące przyszłości swojej rosyjskiej spółki zależnej w związku z doniesieniami o wymogach Europejskiego Banku Centralnego (EBC) dotyczących opuszczenia rosyjskiego rynku.

Wcześniej Reuters, powołując się na własne źródła, poinformował, że EBC zażądał od austriackiej grupy bankowej Raiffeisen Bank zamknięcia działalności w Rosji i natychmiastowego wycofania się z rosyjskiego rynku.

W lutym Departament Skarbu USA wszczął dochodzenie w sprawie austriackiej grupy RBI w związku z jej rosyjską działalnością. Według Der Standard, Raiffeisen Bank bada możliwość wymiany raiffeisenbank (spółka zależna Raiffeisen Bank w Rosji) z Sbierbankiem na aktywa Sberbank Europe.

Opuszczenie Rosji przez Austriaków byłoby potężnym ciosem w rosyjski system finansowy i możliwości omijania sankcji.

Miejsce 5  Inflacja w Rosji

Comiesięczne badanie InFOM, zlecone przez Bank Rosji, wykazało, że Rosjanie są mniej świadomi inflacji. Jednocześnie zmniejszyły się zarówno subiektywnie obserwowane wzrosty cen, jak i oczekiwania inflacyjne. Zaufanie konsumentów nadal rosło, osiągając maksimum w ciągu pięciu lat. Można przypuszczać, że obawy ludzi przed wzrostem cen ustępują, ale paradoksalnie ich optymizm w połączeniu z wysoką stopą oszczędności może ponownie przyspieszyć inflację. Należy również brać pod uwagę sposób zbierania danych który nie zapewnia pełnej anonimowości badanej próbki.

Jednocześnie ponownie ponad połowa ludności (51%) uważa, że Bank Centralny w tym roku nie utrzyma inflacji w granicach celu 4%, wzrost cen będzie znacznie większy.

Połączenie niskich oczekiwań inflacyjnych i pozytywnych nastrojów konsumentów jest dość nietypowe. Wysokie zaufanie może poprzedzać lub odpowiadać znacznemu wzrostowi popytu i cen. Stopa oszczędności szczególnie gotówkowych wynosi obecnie 18,6%, jest jedną z najwyższych stóp od wielu lat.  Ponad jedna trzecia Rosjan (37%) woli trzymać oszczędności gotówkowe w domu, wynika z badania przeprowadzonego przez centrum analityczne NAFI.

Dostępność tych pieniędzy i chęć ich wydawania to z jednej strony dobra wiadomość dla rynku i całej gospodarki, z drugiej alarmujący sygnał wskazujący na możliwe przyspieszenie inflacji nawet na tle spadających oczekiwań inflacyjnych.

Osłabienie rubla które obserwujemy powinno odwrócić oczekiwania inflacyjne i skłonność do konsumpcji. Dlatego uwaga Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej na ryzyko przyspieszenia inflacji jest w pełni uzasadniona.  Z drugiej strony światowa recesja którą obserwujemy oraz drastyczne spadki rosyjskiego przemysłu i usług działają dezinflacyjne. Dlatego najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest stagflacja przez najbliżej miesiące do momentu kiedy sytuacja budżetu i wielu prywatnych firm stanie się krytyczna,

Miejsce 4 Kłamstwa ministra Nowaka czyli kilka słów o ropie

Według wicepremiera Aleksandra Nowaka, zmniejszenie wydobycia ropy naftowej o 500 tys. baryłek dziennie w marcu, na które się Rosja zdecydowała dobrowolnie, doprowadziło do obniżenia rabatu na ropę krajowej marki eksportowej Urals. Rosja przedłużyła okres cięć produkcji do lipca informuje wicepremier.

Brzmi logicznie, nieprawdaż. Niższa produkcja wyższa cena. Tylko że to nieprawda. Nie odnotowano spadku produkcji w marcu. Jest co prawda kilka dni jeszcze ale dane z połowy miesiąca pokazywały coś innego. I drugi aspekt – cena. Początek miesiąca to wyższa cena o kilka dolarów w stosunku do lutego. Powodem jednak są kontrakty CIF hindusów które mieszczą się w pułapie a koszty frachtu rosyjskiej ropy zaczęły spadać. Podobnie choć inaczej jest na rynku chińskim bo tam w nadziei na ożywienie( który to raz z kolei 😂) zapotrzebowanie wzrosło. I to cała tajemnica. Także żadna zasługa Pana wicepremiera i Rosji. Być może faktycznie w kwietniu produkcja zacznie spadać ale będzie to wymuszone a nie planowe działanie. Spadać też może cena choć obstawiam osobiście stagnację. A wszystko przez amerykańskie i europejskie banki które ciągną cenę Urals w dół. I o ile w połowie miesiąca mieliśmy średnia 55 dolarów.,to w ostatnim tygodniu zeszliśmy mocno poniżej 50 USD zbliżając się do kolejnej granicy 45 USD, ustanawiając dwuletni rekord. . Oznacza to że wydobycie na większości pół jest nieopłacalne a rabaty azjatyckie zabójcze dla firm. Premier doskonale o tym wie i gra rolę pożytecznego idioty nie mówiąc że z portów bałtyckich ropa surowa wysyłana jest w cenie 35 dolarów. Przecież  wszystko jest pod kontrolą.

Co gorsza w tych warunkach obniżenie pułapu cenowe do 50USD jest prawie przesądzone.

Miejsce 3 Ukraina narzuca nowe stawki tranzytowe ?

Ukraina po raz drugi od początku roku, tym razem dwukrotnie, chce zwiększyć koszty tranzytu rosyjskiej ropy, która przechodzi przez jej terytorium ropociągiem Przyjaźń w kierunku Słowacji, Węgier i Czech. Ukraiński operator rurociągów Ukrtransnafta zamierza od 1 kwietnia podnieść taryfę na tranzyt rosyjskiej ropy przez główny ropociąg Przyjaźń przez terytorium Ukrainy – podała agencja Argus, Mówimy o podwojeniu stawki, do 27,2 euro za tonę. Wzrost taryfy w Kijowie tłumaczy się kosztami przywrócenia infrastruktury transportu ropy naftowej, zniszczonej podczas działań wojennych.

Kijów rozumie, że jeśli mówimy o rosyjskiej ropie, to Rosja jest w trudnej sytuacji. Całkowite porzucenie pompowania ropy przez gazociąg Przyjaźń jest nie tylko niemożliwe, ale bardzo kosztowne” – dodał ekspert Paweł Miedwiediew.

Wyjaśnił , że trudność odmowy Rosji polega na przeorientowaniu się z europejskiego nabywcy na pozaeuropejski: kraj ma problemy ze sprzedażą surowców energetycznych, w szczególności gazu i ropy. Ukraińskie władze zdają sobie z tego sprawę. Ekspert zauważył, że wcześniej w celu poszukiwania nabywców Rosja zmieniła swoją politykę energetyczną w taki sposób, aby „pójść na olbrzymie ustępstwa” obniżając cenę. Jeśli jednak będziemy ciągle to robić  przez długi czas, państwo poniesie zbyt duże obciążenia budżetu.

Miejsce 2 Powolna dewaluacja rubla

Kurs euro przekroczył 83,5 rubla, dolar wzrósł do 77 rubli, ostatni raz takie wartości widziano w kwietniu ubiegłego roku . Banki zrewidowały już w dół optymistyczne prognozy kursu rubla. Analitycy podkreślają: wydarzenia na globalnej arenie finansowej rozwijają się szybko i nieprzewidywalnie.

Wiele banków zaczęło rewidować prognozy rosyjskiej waluty na gorsze. Tak więc Tinkoff Investments w swojej grudniowej strategii przewidział w pierwszej połowie 2023 r. kurs na poziomie 67-70 rubli za dolara. Teraz w drugim kwartale dolar na 73-75 rubli, do końca roku – na 74-78. Promsvyazbank podniósł średnią roczną stawkę z 72,2 do 78,5 rubli za dolara. Prognozowana wartość kursu wymiany na koniec tego roku zmieniła się z 78,2 na 82 rubli za dolara.

W mojej ocenie przedstawiane prognozy są nadal zbyt optymistyczne a dalsze osuwanie się rosyjskiej waluty jest nieuchronne.

Istnieje kilka przyczyn osłabienia rubla, przede wszystkim spadek cen ropy i sankcje. Na tle rozwijającego się kryzysu bankowego w USA i Europie. ropa stała się zauważalnie tańsza. Inwestorzy obawiają się silnego spadku popytu na surowce energetyczne. W rezultacie od początku miesiąca Brent na londyńskiej giełdzie spadł o 19,4% i obecnie oscyluje wokół 77USD za baryłkę a rosyjski Urals podązył za nią i kosztuje średnio 46 USD za baryłkę

Do czynników negatywnie wpływających na rosyjską walutę dodano również ożywienie legalnego importu, głownie z Chin. „Wizyta przewodniczącego Komunistycznej Partii Chin Xi Jinpinga w Moskwie dała nadzieję na zwiększenie importu chińskich towarów. Jest to negatywne dla rubla, ponieważ biznes zaczyna ustalać podaż towarów, co oznacza, że sprzedaje rubla i kupuje juana  w dużej ilości.

Nasila się również wzrost odpływu oszczędności rubla obywateli. Na tle systematycznego upadku rubla, oczywiście, pragnienie obywateli do trzymania rubligwałtownie spada. Część pieniędzy trafia na konta zagraniczne, część jest wymieniana na twardą walutę. Wreszcie pojawił się olbrzymi deficyt budżetowy.

Rosyjscy ekonomiści konstatują wbrew oficjalnej narracji że Rosja straciła zyski z ropy i gazu z powodu przekierowania przepływów eksportowych z Europy do Azji.

Miejsce 1 Wielkość lotniczego ruchu towarowego w Rosji spadła o prawie 60% w 2022 r

Ze względu na ograniczenia w dostępie do rynków międzynarodowych całkowity wolumen przewozów ładunków, w tym pocztowych, przez rosyjskie linie lotnicze w 2022 r. spadł do 599,05 tys. ton, czyli o 59,42% mniej niż w 2021 r., wynika z danych Federalnej Agencji Transportu Lotniczego opublikowanych w Jednolitym Międzyresortowym Systemie Informacyjno-Statystycznym (EMISS). Tym samym wskaźniki osiągnęły poziom z 2001 r., Kiedy linie lotnicze przewiozły 614 tys. ton ładunków.

Według Rosstatu wielkość przewozów ładunków przez rosyjskie firmy transportowe w ubiegłym roku spadła o 1,2%, do 7,95 mld ton. dostawy kolejowe zmniejszyły się o 3,7%, do 1,24 mld ton, transport rurociągowy – o 6%, do 1,1 mld ton, a transport drogowy, nie zmienił się i wyniósł  5,51 mld ton. Eksperci spodziewają się że w 2023 nastąpi gwałtowny spadek transportu na kierunku europejskim. Natomiast planowany jest duży wzrost na kierunku chińskim.

Miejsce 0 Początek Wielkiej Smuty w Rosji

22.03.20223 Oficjalny Początek Smuty w Rosji. Zapraszam do obejrzenia materiału video

Jeżeli wytrwaliście do końca, to gorąca prośba o pozostawienia serduszka, abym wiedział ile osób mnie czyta. Komentarze, jak i kulturalna polemika, bardzo mile widziane. Jeśli podoba się Wam zestawienie, to możecie postawić kawę Kremlince lub autorom publikacji.

Zapraszamy po publikacji na materiał Live na kanale

Proszę pamiętajcie przekazać dalej to zestawienie jako cytat z własnym komentarzem. To zestawienie jest dla Was ❤️

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez:

6 komentarzy

 1. wladimir Putin chuj
  2023-03-27

  bardzo dobra robota

 2. markc
  2023-03-27

  Super przegląd – jak co tydzień.
  Dzięki 🙂

 3. Ed
  2023-03-28

  Coraz wspanialsze wieści !

 4. Robert
  2023-03-28

  Ekstra zestawienie, dzięki za twoja prace ❤️

 5. Piotr
  2023-03-31

  NIe wiem jak postawić serduszko pod tym materiałem. Ale czytam.

 6. Zbigniew
  2023-04-07

  Jestem pod wrażeniem! Nie łatwo o takie informacje, szczególnie na krajowych stronach.. I też nie wiem gdzie w serduszko :)stawić

Brak możliwości komentowania.