Podsumowanie tygodnia 18.03.23

Jak co tydzień zapraszam na najnowsze subiektywne zestawienie top 10 informacji z Rosji. A dzisiaj niezwykłe zestawienie trzech autorów. Oprócz mnie połowę dzisiejszego zestawienia przygotował Pan Zen – @MattLech23,  @KapitanLisowski i @PawelJezowski . Czy będzie to pierwsze i ostatnie zestawienie zależy wyłącznie od Was drodzy czytelnicy. A w dzisiejszym odcinku o najsławniejszym zbrodniarzu rosyjskim ściganym listem gończym będzie też na temat spadku eksportu produktów naftowych. rekordowych zapasach gotówki w skarpetach.

ZACZYNAMY!

Miejsce 10 Kazachstan staje się głównym centrum logistycznym importu równoległego

Kazachstan stanął w obliczu gwałtownego wzrostu próśb rosyjskich firm o pomoc w obejściu zachodnich sankcji, Rosyjski biznes w ostatnich tygodniach dosłownie „zalał” kazachstańskich kontrahentów propozycjami współpracy. Zainteresowanie tranzytem przez Kazachstan gwałtownie wzrosło po tym, jak w Turcji pojawiły się problemy z tranzytem towarów objętych sankcjami,.

Turcja, od początku marca przestała wystawiać dokumenty celne dla towarów przeznaczonych dla Federacji Rosyjskiej.  Służby celne rozszerzyły jednak ograniczeń o towary objęte najnowszymi pakietami sankcji. W związku z tym Unia Europejska zakazała dostaw do Rosji wielu rodzajów sprzętu i elektroniki: generatorów elektrycznych, pomp, lornetek, radarów, skuterów śnieżnych, części zamiennych do ciężarówek. A Stany Zjednoczone zakazały dostaw elektroniki i sprzętu gospodarstwa domowego droższych niż 300 USD, w których ponad 25% amerykańskiej technologii.

Lista towarów, których potrzebuje Rosja, obejmuje sprzęt przemysłowy, łożyska do wagonów kolejowych, zaawansowaną technologicznie elektronikę, sprzęt radiowy, turbiny, części zamienne, a nawet materiały do produkcji kart bankowych.

Miejsce 9 Kolejne spadki zysków rosyjskich firm.

Po spadkach zysków o 20% w rosyjskiej branży wydobywania ropy i gazu swoimi osiągnięciami chwali się rosyjski gigant aluminiowy Rusal. Okazuje się że jego zysk netto spadł o prawie 45% w 2022 r., Zysk netto Rusal w wyniósł 1,8 miliarda dolarów. „Rusal stanął w obliczu bezprecedensowej presji i ograniczeń w 2022 r.” i musiał „pilnie szukać nowych dostawców i przeorganizować łańcuchy dostaw, co doprowadziło do wzrostu kosztów produkcji o 30,2%” – podała grupa.

Mocno zabolało Rosjan wprowadzenie 200% ceł przez USA jak i również australijski zakaz eksportu rud tlenku glinu i aluminium do Rosji,

Także ważne było zawieszenie produkcji tlenku glinu w rafinerii w Mikołajowie”.

Miejsce 8 Rekordowe zapasy dolarów w skarpetach Rosjan

Na dzień 1 lutego 2023 r. rosyjskie gospodarstwa domowe miały 7,33 bln rubli w gotówce w walucie obcej, czyli 105,4 mld USD w przeliczeniu na dolary, wynika z danych Banku Rosji. Jest to rekordowy wolumen od 2018 r.,  Poziom 100 miliardów dolarów został przekroczony w listopadzie:.

Jeśli porównamy nowe dane z wcześniej opublikowanymi, możemy stwierdzić, że w drugiej połowie ubiegłego roku zaobserwowano nierozliczony wzrost gotówki w walucie obcej w rękach ludności. Według nowych danych, od 1 lipca do 1 grudnia 2022 r. wolumen gotówki w walutach obcych z gospodarstw domowych wzrósł o 4,3 mld USD wobec 1,3 mld USD odzwierciedlonych w starych statystykach.

Wzrost waluty gotówkowej wśród ludności w warunkach, w których istnieją ograniczenia dotyczące jej wypłaty z rachunków bankowych w Rosji, oznacza tylko jedno – import banknotów przekroczył eksport.

„Być może niektóre transfery [zagraniczne], według Banku Rosji, wróciły do kraju w formie gotówki obcej. Teoretycznie jest to możliwe: transfer kapitału za granicę, otrzymanie tam waluty i import jej do Rosji. Nie jest jasne, jak to oceniono, ale może to są jakieś dane celne na zgłoszeniu ”

Zgodnie z Kodeksem Celnym EAEU nie więcej niż 10 tysięcy dolarów w gotówce można wwieźć do Rosji bez sporządzania deklaracji. Banknoty i czeki podróżne w różnych walutach są brane pod uwagę, w tym ruble pod względem kursu wymiany w dniu złożenia deklaracji. Stowarzyszenie Banków Rosji proponuje zwiększenie limitu waluty, która może być importowana do kraju bez deklaracji, z 10 tysięcy USD do 100 tysięcy USD.

Miejsce 7 Turcja zmienia front ?

Putin chciał atakiem na Ukrainę wymusić finlandyzację Europy wschodniej, oraz odepchnąć NATO jak najdalej na zachód. Obecnie wchodzimy w ostatni etap na drodze wejścia
Finlandii i Szwecji do NATO. Turcja jest gotowa do przeprowadzenia głosowania w parlamencie w sprawie ratyfikacji członkostwa Finlandii w NATO, powiedział prezydent Tayyip Erdogan po spotkaniu ze swoim fińskim odpowiednikiem Saulim Niinistö, donosi agencja Anadolu.

Zauważył, że Finlandia podjęła „szczere i konkretne kroki” w celu rozwiązania „obaw Ankary dotyczących bezpieczeństwa” i wyraził nadzieję, że parlament zatwierdzi jej wniosek przed majowymi wyborami w Turcji. „Jestem przekonany, że Finlandia w szeregach NATO wniesie znaczący wkład w globalne bezpieczeństwo i stabilność” – powiedział Erdogan.

Jest to zdecydowana zmiana narracji rządu Turcji. Do tej pory to Turcja była największą przeszkodą do poszerzenia wspólnoty. Dla Rosji to struktury NATO poniżej 200km od Petersburga, oraz ponad 1000km dodatkowej granicy która wymaga całkowitej przebudowy pod względem bezpieczeństwa.

Na razie tylko Węgry nie zatwierdziły przystąpienia Finlandii do sojuszu, parlament będzie głosował w tej sprawie 27 marca. Wcześniej szef węgierskiego Ministerstwa Obrony Christoph Salay-Bobrovnitsky powiedział, że gabinet ministrów popiera zamiar obu krajów wstąpienia do NATO, ale chce, aby okazali więcej szacunku.

Miejsce 6 Niesmaczna sałatka warzywna

Pomimo roku wojny w Ukrainie i głośnego krzyku co do sankcji na Rosję, zdarzają się polskie firmy które wciąż sprowadzają warzywa z Rosji.

Według  Berliner Zeitung w Polsce, pomimo sankcji Unii Europejskiej, sprzedawane są tanie warzywa z Rosji.

Według publikacji ustalono dostawy rosyjskich produktów na rynek hurtowy w Broniszu. Dziesiątki ciężarówek z tanimi ogórkami i pomidorami stale przyjeżdżają na lokalny rynek.

Handel warzywami z Federacji Rosyjskiej, jak określono, nie jest sprzeczny z nałożonymi antyrosyjskimi sankcjami. Zakupione ogórki, co potwierdził jeden ze sprzedawców polskim mediom, posiadają „niezbędne dokumenty”, w tym badania i certyfikaty.

Pojawia się jednak mimo wszystko pewien niesmak.

Miejsce 5  Skończ się masturbować, idź do wojska!

Coś dla dorosłych czytelników. Jeden z największych portali internetowych o treściach pornograficznych Pornhub sprzedaje miejsca reklamowe przed filmami niczym Youtube. Jeżeli młody mężczyzna na terenie federacji rosyjskiej chce skorzystać z zawartości portalu to może natrafić na ciekawą reklamę. Otóż nie kto inny jak militarna organizacja Wagner postanowiła umieścić w tym serwisie swoje reklamy namawiające do wstępowania w ich szeregi. Treść reklamy? Przestań się mastrurbować! Idź na wojnę. Prigożin pochwalił swoich marketingowców za nieszablonowe podejście do tematu. Może trochę statystyk. Dwa największe przedziały wiekowe korzystające z tego typu portali to 18-24 lata – 36,4% , oraz  25-34 lata 29,8 % odwiedzających. Mamy więc z punktu widzenia dobrze ulokowanej reklamy strzał w dziesiątkę, gdyż około 65% odwiedzających tą witrynę jest w wieku idealnym, aby się zaciągnąć.

Dla przypomnienia dotychczas dużą część chętnych do wstępowania do oddziału Wagnera była mobilizowana w zakładach karnych. Obecnie ten kierunek wydaje się, że został odcięty przez Gierasimowa i Szojgu którzy kopiują ten pomysł mobilizując więźniów z ramienia wojska rosyjskiego. Obecnie Prigożin zmienia strategie i próbuje werbować ochotników  w nowych miejscach w tym nawet w szkołach średnich.

Miejsce 4 Napięcie na morzu czarnym

Dron MQ-9 Reaper który 14 marca na skutek nieodpowiedzialnego i celowego działania rosyjskich
myśliwców spadł do Morza Czarnego w strefie wód międzynarodowych około 120 km na południowy zachód od Sewastopola. Strącenie drona jest efektem braku umiejętności rosyjskich pilotów którzy chcieli oślepić jego sensory zrzucając nań paliwo w serii kilkunastu bliskich przelotów z których jeden zakończył się tragicznym dla drona kontaktem z płatowcem rosyjskiego Su-27.
Póki co sytuacja ta doprowadziła tylko do tego że Turcja wyraziła zgodę na wejście amerykańskich
okrętów na Morze Czarne, ale trwa wyścig Floty Czarnomorskiej i sił NATO celem podjęcia szczątków drona z głębokości około 900 metrów na jakiej obecnie spoczywają. W celu realizacji przedsięwzięcia FR już wysłała, pełniący służbę operacyjną okręt MW – Komuna który od 1915 r pływa pod rosyjską banderą. W pierwszym podejściu okręty rumuńskie ścigały się z rosyjskimi – by podjąć to co mogło pływać jeszcze w wodzie ale prawdopodobnie to rosyjskie śmigłowce MW były szybsze – jeśli wierzyć temu że chwalili się rzekomym zbiornikiem paliwa i skrzydłem. Jednak nie do końca można temu wierzyć. Tymczasem jednak wyścig trwa – bo przecież technologia dronów jest obiektem rosyjskiego pożądania. Pojawiły się też pogłoski o tym że USA może zaprzestać monitorowania przestrzeni nad Morzem Czarnym nieuzbrojonymi dronami. Równie jednak dobrze to amerykański okręt może od teraz zabezpieczać bezpieczne przeloty amerykańskich dronów międzynarodowej przestrzeni powietrznej.

Miejsce 3 Pranie pieniędzy czy przeciwdziałanie praniu ?

Program Rady Europy dotyczący przeciwdziałania praniu pieniędzy kierowany przez syna rosyjskiego generała wywiadu. Uważa się, że ojciec 39-letniego Rosjanina Igora Nebivaeva, dyrektora wykonawczego programu Rady Europy zajmującego się przeciwdziałaniem praniu brudnych pieniędzy Moneyval, jest generałem rosyjskiej Służby Wywiadu Zagranicznego.
Nazwisko Nebivaeva jest wymienione na oficjalnej stronie internetowej Moneyval. Brakuje jednak
informacji o jego powiązaniach rodzinnych. Jak podaje Bild, 68-letni Władimir Niebiwajew służy
w Moskwie i jest generałem Służby Wywiadu. Uważa się, że Służba Wywiadu Zagranicznego jest odpowiedzialna m.in. za otrucie Siergieja Skripala i jego córki w Wielkiej Brytanii w 2018 roku. W następstwie tych wydarzeń Ukraina wydaliła kilku tajnych rosyjskich dyplomatów, w tym Niebivaeva. Ponadto zarówno ojciec jak i syn nadal są zameldowani w tym samym mieszkaniu w Moskwie. Igor Nebivaev nie odpowiedział na prośbę Bilda o komentarz.
Wiadomo, że Igor Nebivaev jest absolwentem Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego. Według
Bilda, kierownictwo programu Rady Europy daje mu „pogląd na środki podjęte przez państwa
członkowskie przeciwko praniu pieniędzy – jednak rosyjskie pranie pieniędzy jest wszechobecne
w Europie”.
Rada Europy wykluczyła Rosję ze swojego członkostwa w marcu 2022 r. w odpowiedzi na inwazję
Federacji Rosyjskiej na Ukrainę na pełną skalę. Jednocześnie ze 120 Rosjan, którzy pracowali w Radzie Europy, pracę zachowało około 90, przede wszystkim tych z podwójnym obywatelstwem.
Rozmówcy Bilda w Radzie Europy twierdzą, że wśród Rosjan są oddani i lojalni pracownicy, ale
wątpliwości co do nich pozostają.
„Oczywiście, teraz pojawia się kwestia zaufania do tych osób. Osoby te mają teraz dostęp do
poufnych danych, a także mogą uczestniczyć w opracowywaniu wytycznych, a tym samym wpływać na nie” – cytuje jedną z nich publikacja.
Warto też przypomnieć że w kwestie dużych i nielegalnych względem prawa UE oraz nawet prawa
rosyjskiego transfery zaangażowane były najprawdopodobniej wiodące banki z Niemiec i Austrii.

Miejsce 2 Mobilizacja w Rosji

Dziennikarze i blogerzy potwierdzają że dostarczana jest kolejna fala wezwań dla obywateli FR do
wojenkomatów. Dotyczy to 40 regionów Rosji. Potwierdzenia dotyczą z całą pewnością Tweru,
Samary, Moskwy, St.Petersburga, Irkucka, Permu, Swierdłowska, Rostowa, Krasnodaru. Rosjanie
dostają wezwania, ale czy pójdą na front? Sprawa jest ciekawa. Rosyjskie kanały na TL nie mają
wątpliwości: Bachmut kosztuje drogo, drożej niż ofensywy do tej pory. Szacunki własne strat
bezpowrotnych wahają się od 20 do 28 tys w okresie ostatnich niespełna 3 miesięcy. A są jeszcze inne obszary frontu, gdzie lepiej się SZ FR wcale nie wiedzie. Straty te trzeba więc teraz uzupełnić, a
niektóre jednostki jak np. 64.Brygada (ta już po raz trzeci!) lub 155 Brygada Morpiechów (chyba już 5-ta odbudowa…), zostały zdrowo poturbowane i wręcz trzeba odbudować. Oczywiście nie obejmuje to wagnerowców, oni sami się muszą troszczyć o siebie. Teoretycznie nie ma problemu bo tradycyjnie w marcu realizowany jest pobór wiosenny a pobór jesienny jeszcze się szkoli, ale ten ostatni wcielany od grudnia i część wiosennego 2022 (bo większość już rozdysponowana, niektórzy nawet KIA) to za mało. Razem to jak na Rosję zaledwie jakieś 120+60 tys. Ale najażniejszy jest brak sprzętu, bo sprzęt też został zniszczony a fabryki nie nadążają. Będzie więc realizowane głównie szkolenie lekkiej piechoty dla świeżych poborowych i pobranie z rezerw już wyszkolonych tyle, ile da się wziąć na uzupełnienie stanówistniejących jednostek. Ale Gierasimow już powiedział że konieczna jest nadwyżka, którą się teraz wyszkoli i uzbroi w miarę napływu sprzętu i broni. Więc pierwszy chyba raz prominentny rosyjski generał przyznał że z uzbrojeniem i sprzętem jest nie tak dobrze jak to dotąd Rosja zapewniała.
Ale wniosek nasuwa się jedyne… po to właśnie się tych ludzi powołuje; żeby ich szkolić i mieć na
uzupełnienie strat późną wiosną i po ofensywie. O ile da się tę ofensywę przeprowadzić i będzie
można tych ludzi odpowiednio uzbroić. W każdym razie MinOborona tworzy coś a la rezerwę
aktywną czy też „bataliony szkolne” które mogą tez być już przy jednostkach frontowych – zbierając
uzbrojenie po poległych ��

Miejsce 1 URALS idzie na rekord

Cena ropy Urals poniżej 50 dolarów. Jeszcze dwa dni temu na Live wieszczyłem ze na dniach pojawi się cena zaczynająca się od cyfry 4. Minęły dwa dni i mamy to. Będzie o czym mówić na najbliższym vlogu bo zgodnie z przewidywaniami sytuacja Rosjan mocno się skomplikowała. Rosyjska prasa milczy na te temat ale dajmy im czas.

A to nie koniec spadków bo ceny rosyjskiego Uralsa i rekordy spodziewane są w przyszłym tygodniu.

Rosja będzie zmuszona również do zwiększania wolumenu eksportu rosyjskiej surowej ropy przez problemy z rafinacją produktów i ich sprzedażą oraz planowanymi niezbędnymi remontami.

Przestój w zakładach produkcji towarów oleju napędowego w rosyjskich rafinerii w kwietniu wzrośnie w porównaniu do marca o 0,753 mln ton, co doprowadzi do zmniejszenia eksportu min o 0,55 mln ton.

Miejsce 0  czyli Sławny zbrodniarz rosyjski poszukiwany Wladimir Władimirowicz

Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w Hadze wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina i rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej-Bełowej. Nakaz został wydany przez Izbę Przygotowawczą Sądu w sprawie „nielegalnego wywozu dzieci”. Poinformowano o tym w komunikacie prasowym na stronie internetowej sądu. „Istnieją uzasadnione podstawy, by sądzić, że pan Putin ponosi indywidualną odpowiedzialność karną za powyższe przestępstwa, za popełnienie czynów bezpośrednio, wspólnie z innymi i/lub za ich pośrednictwem oraz za brak należytej kontroli nad podwładnymi cywilnymi i wojskowymi” – czytamy w oświadczeniu. komunikat prasowy. „Zbrodnie miały być popełniane na okupowanym terytorium Ukrainy co najmniej od 24 lutego 2022 r. Istnieją uzasadnione podstawy, aby sądzić, że pani Lvova-Belova ponosi indywidualną odpowiedzialność karną za te przestępstwa, za popełnienie czynów bezpośrednio, wspólnie z innymi osobami i / lub za pośrednictwem innych osób ”  MTK został ustanowiony na mocy Statutu Rzymskiego, przyjętego w 1998 roku. Ściga osoby odpowiedzialne za ludobójstwo, zbrodnie przeciwko ludzkości, zbrodnie wojenne i zbrodnie agresji.

Poniżej na zielono kraje w których zbrodniarze powinni być ścigani z urzędu.

Jeżeli wytrwaliście do końca, to gorąca prośba o pozostawienia serduszka, abym wiedział ile osób mnie czyta. Komentarze, jak i kulturalna polemika, bardzo mile widziane. Jeśli podoba się Wam zestawienie, to możecie postawić kawę Kremlince lub autorom publikacji.

Zapraszamy po publikacji na materiał Live. Jednocześnie na

(8) LIVE ZEN, LIS, JEZ WIESCI Z ROSJI – YouTube Kremlinka Shol

(8) LIVE ZEN, LIS, JEZ WIESCI Z ROSJI – YouTube Kapitan Lisowski

Proszę pamiętajcie przekazać dalej to zestawienie jako cytat z własnym komentarzem. To zestawienie jest dla Was ❤️

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez:

4 komentarze

 1. markc
  2023-03-19

  Świetny przegląd! Czekam na kolejny.
  Pozdrawiam,
  Marek

 2. Greg7
  2023-03-23

  ❤️

 3. Yack
  2023-04-14

  ♥️

 4. Przemek
  2023-04-22

  Dziękuję za komentarz i pozdrawiam.

Brak możliwości komentowania.