Podsumowanie tygodnia 22.04.23

Jak co tydzień zapraszam na najnowsze subiektywne zestawienie top 10 informacji z Rosji. Dzisiejsze zestawienie ponownie zdominowane szukaniem pieniędzy przez rząd rosyjski i dumę państwową będzie też o gwałtownym wzroście cen w w sektorze IT i wyrobów stalowych. Na podium jednak dziura w skarbcu, zakaz handlu z Rosją i specjalna grupa ścigania przestępców którzy łamią sankcje.

ZACZYNAMY!

Miejsce 10 RBI zostaje w Rosji ?

Wysoki rangą urzędnik ds. sankcji USA spotkał się w tym tygodniu z przedstawicielami Raiffeisen Bank International w Wiedniu, aby omówić działalność pożyczkodawcy w Rosji i podkreślił znaczenie pełnej kontroli i utrzymania otwartych kanałów płatności dla niektórych transakcji, poinformowała w piątek ambasada USA w Austrii.

Austriacki RBI jest największym zachodnim bankiem prowadzącym obecnie interesy z Moskwą, ale znajduje się pod rosnącą presją ze strony europejskich urzędników i inwestorów, aby wycofać go z rynku.

W styczniu amerykańskie Biuro ds. Sankcji wszczęło dochodzenie w sprawie Raiffeisena w związku z jego działalnością związaną z Rosją. Jednak oświadczenie złożone w piątek przez ambasadę w sprawie wizyty zastępcy sekretarza skarbu ds. terroryzmu i wywiadu finansowego, Briana Nelsona, brzmiało bardziej spokojnie.

„(Nelson) spotkał się z kilkoma europejskimi bankami i przedsiębiorstwami prowadzącymi interesy z Federacją Rosyjską, w tym z austriackim bankiem Raiffeisen, aby kontynuować zaostrzanie międzynarodowych sankcji” – czytamy w oświadczeniu misji dyplomatycznej.

. Miejsce 9 Jednorazowa opłata od zeszłych zysków

Największy jednorazowy podatek od zysków na lata 2021-2022, według dostępnych danych, zapłacą Sbierbank, Norilsk Nickel i NLMK. Takie dane podał Denis Sverchkov, prezes firmy zarządzającej Green Light Management, na konferencji Tax-2023 zorganizowanej przez wydawnictwo Kommiersant.

Według obliczeń pana Swierczkowa, dla Sbierbanku będzie to 20, 4 miliarda rubli, Norylsk Nickel – 18, 3 miliarda rubli, NLMK – 15 miliardów rubli. Ponadto w pierwszej dziesiątce płatników znajdą się PhosAgro (12,1 mld rubli), RusAl (10,4 mld rubli), Severstal (9,5 mld rubli), MMK (9,2 mld rubli), VTB (6,8 mld rubli), Polyus (6,3 mld rubli) i PIK (5,3 mld rubli).

Podatek od nieoczekiwanych zysków będzie najbardziej wrażliwy dla RusAgro, który będzie musiał zapłacić 22% zysku za 2022 rok. Za nim plasują się metalurdzy (MMK – 9,9%, NLMK – 9,6%, RusAl – 7,6%, Severstal – 7,1%), banki (Grupa TSC – Tinkoff) – 7,6% i Sbierbank – 7,5%), PIK (7,1%) i RusHydro (6,2%). Dla pozostałych płatników podatek od nadzwyczajnych zysków wyniesie poniżej 5% zysków za 2022 r.

„Będą firmy, które będą musiały zapłacić, niezależnie od tego, że rok był dla nich nieopłacalny, są to VTB i Polymetal” – powiedział Denis Sverchkov.

Przypomnijmy, według Interfaxu, jednorazowa opłata od nadmiernych zysków rosyjskiego biznesu za lata 2021-2022 wyniesie 10% kwoty nadwyżki zysku ponad kwotę za lata 2018-2019.

Wygląda że firmy będą w niektórych przypadkach zmuszone do zaciągania pożyczek w celu wywiązania się ze zobowiązań wobec rządu.

Miejsce 8 Ceny stali i wyrobów stalowych gwałtownie rosną

Podwyżkę cen stali zbrojeniowej o 27% od połowy lutego ogłosił 19 kwietnia zastępca szefa Ministerstwa Budownictwa Siergiej Muzyczenko podczas przesłuchań parlamentarnych w Radzie Federacji.

Według Ministerstwa Przemysłu i Handlu w okresie od października 2022 r. do lutego 2023 r. koszt prętów zbrojeniowych od producenta utrzymywał się w stałej cenie 35,5 tys.rubli za tonę. Niestety W marcu 2023 r. pręty zbrojeniowe podrożały o 57% i kosztują już 55 tysięcy rubli za tonę, donosi RBC.

Rząd, w kontekście nowych skarg na rosnące ceny wyrobów stalowych, nie ucieknie się jeszcze do ograniczania krajowych cen stali ani ich regulowania . Jednak wicepremier Andriej Biełousow postanowił kontynuować monitorowanie cen i polecił opracowanie modelu ryzyka cenowego dla producentów i konsumentów stali.

Przypomnijmy oficjalna inflacja według Rosstat w Rosji wynosi 3.5%,

Miejsce 7 Cła eksportowe od mieszanki Brent

Duma Państwowa przyjęła natychmiast w drugim i trzecim czytaniu ustawę, która ustala stawkę celną na eksport ropy naftowej nie od ceny rosyjskiego gatunku Urals, ale w oparciu o koszt mieszanki Brent. Nowy schemat obliczeniowy powinien wejść w życie 1 czerwca.

Prawo stanowi, że cena Brent (a dokładniej notowania North Sea Dated na rynku Morza Północnego) minus 204,4 USD za tonę (to jest 28 USD za baryłkę) zostanie wykorzystana do obliczenia cła na czerwiec, a Brent minus 182,5 USD za tonę (25 USD) za lipiec i później. Tym samym rabaty będą dokładnie takie same jak przy obliczaniu podatku od wydobycia kopalin.

Wcześniej w Rosji weszła w życie ustawa o nowej metodologii ustalania ceny ropy Urals przy obliczaniu podatków od wydobycia minerałów (MET) i od dodatkowego dochodu z wydobycia węglowodorów (AIT). Zgodnie z prawem, przy obliczaniu ceł, zniżka na Ural jest ograniczona. Jeśli w kwietniu rabat Uralu wynosi więcej niż 34 USD średniej ceny Brent, wówczas podatek od wydobycia minerałów i podatek dochodowy są obliczane na podstawie kosztu Uralu z rabatem w wysokości 34 USD od Brent, w maju zniżka wyniesie 31 USD od Brent.

Według Ministerstwa Finansów średnia cena Uralu w marcu br. wyniosła 47,85 USD za baryłkę wobec 89,05 USD w marcu 2022 r.

Miejsce  6  Wzrost kosztów IT

W Rosji koszt zewnętrznych usług wsparcia sprzętu IT (outsourcing) wzrósł w ciągu roku, uczestnicy rynku szacują jego dynamikę do 40%, w zależności od klasy sprzętu i złożoności jego utrzymania.  Ale ceny w tym roku są kształtowane nie przez dużych integratorów, ale przez nowe małe firmy, które znajdują sposoby na przemycanie komponentów do Rosji, mówią eksperci.

Ceny kontraktów, w tym dostawy komponentów do sprzętu, wzrosły w tym roku 100% mówi Paweł Kułakow, założyciel sieci centrów danych Oxygen: użytkownicy muszą znosić dłuższy czas oczekiwania na wsparcie, którego potrzebują, co może zająć miesiące”.

Rynek w Federacji Rosyjskiej jest obecnie szybko zajęty przez małe firmy zarejestrowane w WNP lub innych krajach, które podnoszą ceny, wyjaśnia Paweł Kułakow, podczas gdy wcześniej był on podzielony między największych integratorów: „Małe firmy mają więcej możliwości sprowadzić niezbędne komponenty, a klienci nie mają alternatywy, co również staje się motorem wzrostu cen”.

Wynagrodzenia personelu IT wzrosło o 19 proc w 2023r .i jest dwa razy wyższe niż średnia dla gospodarki.
Pod koniec grudnia ubiegłego roku szef Ministerstwa Rozwoju Cyfrowego, Maksut Shadaev, powiedział, że około 100 tysięcy specjalistów IT opuściło kraj.
Aby powstrzymać odpływ personelu z kraju, władze wprowadziły pewne preferencje dla specjalistów IT. Na przykład jest to preferencyjny kredyt hipoteczny (w wysokości 5% w skali roku) i odroczenie częściowej mobilizacji.

Miejsce 5 Sbierbank wypłaci historyczną dywidendę 

Akcjonariusze Sbierbanku zatwierdzili wypłatę dywidend za 2022 r. w wysokości 25 rubli za akcję. Poinformował o tym 21 kwietnia rosyjski minister finansów Anton Siłuanow.

„Pod koniec ubiegłego roku podjęliśmy decyzję, a walne zgromadzenie akcjonariuszy potwierdziło możliwość wypłaty podwyższonej dywidendy. Wskazuje to na stabilność największego banku w Federacji Rosyjskiej – Sbierbanku. Walne zgromadzenie przegłosowało decyzję o wypłacie podwyższonej dywidendy” – powiedział na konferencji prasowej po ogłoszeniu wyników dorocznego walnego zgromadzenia akcjonariuszy.

Całkowita płatność wyniesie około 565 miliardów rubli, co jest najwyższą liczbą w historii banku.

Będzie ona 2,5 razy wyższa aniżeli osiągnięty zysk.

Miejsce 4 Kurczące się  budżety regionów 

Rosyjskie regiony zgłaszają gwałtowny spadek ściągalności podatków, który rozpoczął się w drugiej połowie ubiegłego roku i przyspieszył zimą.

Ponad jedna trzecia podmiotów wchodzących w skład Federacji Rosyjskiej (33 z 85) odnotowała spadek dochodów do skarbu państwa w ostatnich miesiącach 2022 r., A pięć regionów doświadczyło pełnoprawnego załamania dochodów, obliczyli eksperci z Instytutu Gajdara.

Tak więc region Tiumeń w czwartym kwartale przegapił co drugi rubel podatków: opłaty spadły o 48, 9%. Dochody regionu Krasnojarska spadły o 39%, w regionie Murmańska – o 33%, Chakasji – o 32%, w regionie Kemerowo – o 30%.

Głównym źródłem problemów dla budżetów regionalnych był podatek dochodowy od działalności gospodarczej, powiedział Alexander Deryugin, szef działu polityki budżetowej Instytutu Gajdara: jeśli w pierwszej połowie 2022 roku jego opłaty gwałtownie wzrosły (+ 45%), to w drugiej połowie rozpoczął się spadek (-30%), który przyspieszył do 40% w czwartym kwartale.

Pod koniec roku 35 podmiotów Federacji Rosyjskiej otrzymało deficyt budżetowy, który jednak został zrekompensowany „nadwyżką” pozostałych 50 regionów. W rezultacie skonsolidowany budżet został zredukowany do niewielkiej nadwyżki – o 50,6 mld rubli, czyli 0,3% całkowitych dochodów.

W Budżety regionalne uderzyły sankcje wobec największych rosyjskich firm, odcinając hutników, górników i przemysł drzewny od rynków zagranicznych. Biorąc pod uwagę fakt, że nie ma perspektyw na zwiększenie poboru innych podatków, w 2023 r. „budżety zdecydowanej większości regionów będą niezrównoważone”, ostrzega Deryugin.

Aby tego uniknąć, potrzebna będzie dodatkowa pomoc ze strony Moskwy, powiedział. Ale w budżecie federalnym nie ma prawie żadnych dodatkowych pieniędzy jak wiemy.

Czekamy na dane z ostatnich miesięcy ale sądząc po błagalnych prośbach płynących z regionów sytuacja zaczyna być dramatyczna a żądania rządu aby zwiększyć ściągalność podatków wydaje się być absurdalna..

Miejsce 3 Wydatki budżetowe wymknęły się spod kontroli

Wydatki budżetowe w trzecim tygodniu kwietnia przyspieszyły do 118 miliardów rubli dziennie, co jest zauważalnie wyższe niż poziomy styczeń-marzec.

Ministerstwo Finansów wydało 10, 2 biliona rubli, wynika z danych elektronicznego systemu budżetowego. Dochody skarbowe w tym samym dniu wyniosły 5, 373 biliona rubli (50 mld USD) . Tak więc prawie co drugi rubel wydany przez rząd pozostał bez wpływów podatkowych, a deficyt osiągnął 4, 77 biliona rubli, co jest 1, 6 razy wyższe niż plan roczny.

W niecałe trzy tygodnie miesiąca Ministerstwo Finansów wydało 2,1 biliona rubli – prawie tyle samo, co za cały marzec (2,3 biliona). Jednocześnie, jeśli w styczniu i lutym budżet wydał około 100 miliardów rubli dziennie, w marcu spowolnił do 75 miliardów, to w kwietniu kwota ta skoczyła do 122 miliardów rubli.

W połowie kwietnia wiceminister finansów Władimir Kołyczew poinformował o stabilizacji wydatków budżetowych w marcu i ich dalszym jednolitym wykorzystaniu w ramach rocznej normy po zwiększonych wydatkach na początku roku,

Jeśli tak ma wyglądać stabilizacja to można się spodziewać że w dalszych miesiącach roku może być tylko gorzej.

Władze nadal ujawniają strukturę kosztów online, ze znacznymi ograniczeniami informacji. Na podstawie danych dotyczących wydatków na dzień 18 kwietnia 2, 75 biliona rubli środków, czyli 27%, jest tajna i ciągle rośnie..

Miejsce 2 Całkowity zakaz i biała lista w handlu z Rosją

Kraje G7 rozważają wprowadzenie zaostrzenie sankcji i wprowadzenie całkowitego zakazu eksportu prawie wszystkich towarów do Rosji, donosi Kyodo, powołując się na źródła w japońskim rządzie.

Państwa członkowskie G7 już zaprzestały eksportu do Rosji szerokiej gamy towarów, które mogą być wykorzystywane do celów wojskowych. Według źródła z Kioto kraje mogą rozszerzyć zakaz na używane samochody, opony, produkty kosmetyczne i odzież.

W przeddzień Bloomberg poinformował, że pomysł ten jest omawiany przez przedstawicieli G7 w przeddzień majowego szczytu przywódców w Japonii. Według źródeł agencyjnych zamierzają zaangażować kraje UE w jego wdrażanie.

Według Bloomberga najprawdopodobniej wyjątki od sankcji zostaną wprowadzone dla leków i produktów rolnych.

Ogłoszenie zakazu ma się odbyć podczas szczytu G7 19-21 maja. Przypomnijmy że szczyt gromadzi przywódców Wielkiej Brytanii, Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Japonii i Stanów Zjednoczonych oraz Unii Europejskiej. Premier Japonii Fumio Kishida zaprosił również prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do udziału w spotkaniu online.

Miejsce 1 Amerykański departament sprawiedliwości zaczyna ścigać pośredników

Złe chmury nadchodzą nad firmy które pomagają łamać sankcje lub biorą udział w imporcie równoległym.. Już nie tylko departament skarbu ale i sprawiedliwości bierze na cel firmy łamiące sankcje traktując je na równi z innymi przestępstwami federalnymi.

Waszyngton przyjrzy się działalności wielu firm jak i doradców inwestycyjnych, funduszy hedgingowych, banków, firm prawniczych i prywatnych zarządzających majątkiem, którym wcześniej udało się uniknąć kontroli w celu powstrzymania sposobów unikania antyrosyjskich sankcji, powiedział Andrew Adams, szef nowej grupy roboczej Departamentu Sprawiedliwości USA w sprawie wdrożenia sankcji wobec Rosji
Zapowiedział zmianę punktu ciężkości w walce z obchodzeniem sankcji wobec Rosji. Kontroli mają być poddane w szczególności firmy pośredniczące. Grupa robocza bada również sposoby wykorzystania kryptowalut do maskowania transakcji związanych z towarami objętymi sankcjami lub do dokonywania przelewów na rzecz osób i firm podlegających ograniczeniom.
Podczas gdy amerykańskie i zachodnioeuropejskie banki są stosunkowo dobre w przestrzeganiu sankcji, powiedział Adams, „są miejsca na świecie, w których ta kultura nie istnieje”. Jednocześnie odmówił podania konkretnych firm, osób czy regionów, na których skupiliby się śledczy.

Jeżeli wytrwaliście do końca, to gorąca prośba o pozostawienia serduszka, abym wiedział ile osób mnie czyta. Komentarze, jak i kulturalna polemika, bardzo mile widziane. Jeśli podoba się Wam zestawienie, to możecie postawić kawę  autorowi publikacji.

Zapraszamy po publikacji na materiał Live na kanale.

Pamiętajcie że wszystkie artykuły w pierwszej kolejności są dostępne na portalu https://EkonomiaRosji.pl

Proszę pamiętajcie przekazać dalej to zestawienie jako cytat z własnym komentarzem. To zestawienie jest dla Was ❤️

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez:

7 komentarzy

 1. Kris
  2023-04-22

  Dzięki za Twoją pracę

 2. Andreu
  2023-04-23

  Dziękuję

 3. Ala
  2023-04-23

  Świetna robota.

 4. Andrzej Malik
  2023-04-23

  Korekta Obywatelska- widać że zainwestowaliście nieco, bo czyta się lepiej. Jeszcze tylko odkryjcie korzyści ze stosowania interpunkcji, i będzie gitóweczka 😉

 5. markc
  2023-04-23

  Dobra robota. Jak zwykle. Jeszcze posłucham na YT 🙂

 6. kmat
  2023-04-24

  Jak się zostawia serduszko? Bo jedyna metoda na jaką wpadłem to copypasta z końcowej prośby, a chyba nie o to chodzi 🙂 ❤️

 7. Janusz
  2023-04-24

  Dobra robota

Brak możliwości komentowania.