Podsumowanie tygodnia 28.01.23

    Jak co tydzień, najnowsze informacje z Rosji, raju dla bandytów i kraju bimbru. A dzisiaj o indeksie zakazanych gier, rosyjskim Misiu. Będą też niestety złe informacje dla rosyjskich koneserów bimbru.

ZACZYNAMY!

Miejsce 10 Indeks zakazanych gier

Rosyjski rząd zwrócił się do Prokuratury Generalnej i ministerstw z prośbą o ocenę projektu ochrony dzieci przed „negatywnym” wpływem gier wideo. Wśród pomysłów jest utworzenie listy gier dozwolonych i rejestru zabronionych.

Przypominam że w Rosji mamy już indeks zakazanych film i książek, teraz czas iść z duchem czasu i będzie spis zakazanych gier. Na moją prośbę czytelnicy aby ulżyć rządowi rosyjskiemu pomagają poniżej pierwsze propozycje. Zachęcam do dodawanie w komentarzach własnych propozycji z krótkim uzasadnieniem.

Na ten moment zakazane mają być :

I’m Casa, Red alert, Call of Duty Modern Warfare , Binding of isaac repentance, World of Tanks gra po stronie niemieckiej, Larry 7, Broforce, Carmagedon ,Raid over Moscow XD

Złośliwi twierdzą że na liście dozwolonych gier będzie tylko jedna gra z obrazka

Miejsce 9 Koniec Wieści z Rosji blisko

Duma Państwowa zaproponowała ograniczenie dostępu zagranicznych firm do danych o rosyjskiej gospodarce. Anton Gorelkin, wiceprzewodniczący Komisji Polityki Informacyjnej Dumy Państwowej, zaproponował ograniczenie dostępu do danych o rosyjskiej gospodarce firmom z nieprzyjaznych krajów. Według niego jest to konieczne w odpowiedzi na unijne sankcje.

Chciałoby się rzec że w rosyjskiej gospodarce dzieje się tak dobrze, że informowanie o tym mogłoby wywołać panikę wśród zachodnich czytelników.

Na szczęście jest telegram 🙂

Miejsce 8 Rosjanie też mają swojego Misia 

Szacowany koszt państwowych projektów budowlanych wzrósł w ubiegłym roku o 20%, a całkowity wzrost cen wyniósł 180 miliardów rubli. Przypominam że oficjalna inflacja nie przekroczyła 12%.

Eksperci zauważają, że wysoki popyt na mechanizm był kolejnym potwierdzeniem niedoskonałości systemu cenowego w konstrukcji „budżetowej”. Koszt zmienionych kontraktów wyniósł 900 miliardów rubli – przy całkowitej wielkości tego „rynku” 9 tysięcy kontraktów na 7, 2 biliona rubli.

Należy zauważyć, że reforma systemu cen w budownictwie państwowym, której istotą jest zmiana podejścia do ustalania szacunkowych kosztów projektów budowlanych, aby zbliżyć je do realiów rynkowych, trwa od 2015 r. i nigdy nie została zakończona.

Filmy Barei powinny znaleźć w Rosji oddanych widzów bo to jest rosyjski Miś na miarę rosyjskich możliwości, a i tak nie powiedzieli ostatniego słowa.

Największe rosyjskie inwestycje odbywały się na terenach okupowanych czy wręcz ostatnio utraconych. Inwestycje budowlane przyczyniały się oprócz przemysłu zbrojeniowego do zwiększenia  w dużym stopniu rosyjskiego PKB.

Miejsce 7 Załamanie w eksporcie drewna

W ciągu 2022 r eksport drewna spadł o około 70%, do 3,5-3,8 mln metrów sześciennych. Podobne liczby podaje WhatWood: według agencji dostawy za granicę spadły trzykrotnie, do 3,5 mln m sześc. Ogólnie rzecz biorąc, całkowita wielkość eksportu nieprzetworzonego drewna i tarcicy w 2022 r. wyniosła 27,1 mln m sześc. . Głównym importerem rosyjskiego drewna  pozostały jedynie Chiny i  Białoruś. Jednakże w dostawach do Chin nastąpił spadek o 63% – do 2,25 miliona metrów sześciennych.

Powodem tej sytuacji są sankcje.

Dla przykładu Szwedzka firma IKEA znalazła zastępstwo w Szwecji, Niemczech, Polsce i krajach bałtyckich. Poinformował o tym Reuters Ulf Johansson, menedżer ds. globalnych dostaw drewna i leśnictwa w holdingu Inter IKEA.

Miejsce 6 Panika wśród emigrujących Rosjan

W Kazachstanie od 27.01, weszły w życie zmiany w zasadach wjazdu i pobytu imigrantów a także ich wyjazdu. Teraz Rosjanie będą mogli przebywać nie dłużej niż 90 dni w okresie 180 dni. Jednocześnie hutnicy i informatycy mogą w uproszczony sposób uzyskać zezwolenie na pobyt stały.

Od 1 marca Rosjanie, którzy będą chcieli opuścić kraj samochodem, będą musieli wcześniej zarezerwować w elektronicznym systemie miejsce, datę i dokładną godzinę przekroczenia granicy. Takie założenie zawarto w projekcie ustawy o ruchu autostradowym.

Obecne szacunki mówią że emigracja w Rosji wyniosła od 2 do 3 mln w 2022r.

Miejsce 5 Japonia rozszerza sankcje. Francja zadaje mocny cios

Japonia rozszerza a tak praktycznie przyłącza się do surowszych sankcji wobec Rosji, zakazując eksportu szczepionek i sprzętu medycznego, instalacje i urządzenia jądrowe, sprzęt do poszukiwań ropy, gazu ziemnego i przetwarzania materiałów radioaktywnych, roboty, spawarki laserowe, wiertnice, sprzęt do galwanizacji, substancje wykorzystywane jako surowce do chemii wojskowej, sprzęt do produkcji materiałów kompozytowych, komercyjne materiały wybuchowe i sprzęt do ich wykrywania.

Tokio zamrozi ponadto aktywa producenta samolotów JSC Irkut Corp, producenta pocisków ziemia-powietrze MMZ Avangard, aktywa wiceministra obrony Michaiła Mizincewa i ministra sprawiedliwości Konstantina Czujczenki, a także 14 osób powiązanych z tzw. aneksją części południowo-wschodniej Ukrainy.

Decyzja o nowych sankcja przyszła w czasie, gdy rząd premiera Fumio Kishidy stara się wywrzeć większą presję na Rosję, a Japonia przewodniczy G7, grupie siedmiu państw, które są jednymi z najważniejszych na świecie pod względem gospodarczym.

Od 25 stycznia japońskie towarzystwa ubezpieczeniowe podniosą składki ubezpieczeniowe dla statków przewożących skroplony gaz ziemny (LNG) na rosyjskich wodach terytorialnych o około 80%.

W ten sposób Tokio Marine & Nichido Fire Insurance, Sompo Japan Insurance i Mitsui Sumitomo Insurance Co mogą zwiększyć koszt ubezpieczenia statku do ponad 20 milionów jenów (około 155 000 dolarów) z obecnych 12 milionów jenów.

Przyszłość projektów na Sachalinie staje się coraz bardziej zagrożona.

Amerykańska firma International Paper ogłosiła, że ​​sprzedaje swój udział firmie Ilim SA, do której należy największy producent masy celulozowo-papierniczej na rynku rosyjskim – grupa Ilim. Nabywcą będą rosyjscy partnerzy za 484 miliony dolarów, zgodnie z oświadczeniem firmy.

Francuska firma Ingenico, która produkuje terminale do przyjmowania kart bankowych, ogłosiła opuszczenie rosyjskiego rynku w marcu 2023 roku. Według źródeł RBC , z końcem marca Ingenico planuje zaprzestać obsługi terminali POS w Rosji.

Udział firmy w rosyjskim rynku terminali wynosi około 50%. Na początku 2018 roku Ingenico informowało o produkcji 1,5 mln urządzeń w Rosji. Na koniec 2022 r było około 4 mln terminali POS. Urządzenia Ingenico zajmują główny udział w sieci VTB, Sberbank i Promsvyazbank.

Oznacza to że do czasu przejścia na chińskie terminale lub dłużej trzeba będzie przejść na gotówkę .

Miejsce 4 Czarne chmury nad rosyjskim przemysłem wydobywczym

Rząd na polecenie Putina pracuje nad zwiększeniem dochodów z podatków i opłat dla przemysłu wydobywczego.

”Od 1 marca ma nastąpić zmiana metodologii ustalania ceny ropy i produktów ropopochodnych stosowanych do celów opodatkowania organizacji przemysłu naftowego w celu zminimalizowania negatywnego wpływu na dochody budżetu federalnego, biorąc pod uwagę specyfikę tworzenia orientacyjnej ropy cen w warunkach ograniczeń sankcyjnych”.

Rada Ministrów rozważa przejście do definicji bez korzystania z kwotowań Argus.

Dla branży będzie to oznaczać wyrok śmierci i gwałtowne pogorszenie już i tak fatalnej sytuacji. Rok 2023 zapowiada się tutaj niezmiernie dynamicznie ilość kosztów które będą firmy musiały udźwignąć jest zbyt duży.

Jednocześnie Unia Europejska rozważa ograniczenie ceny rosyjskiego oleju napędowego do 100 dolarów za baryłkę . Proponuje się również ustalenie limitu ceny produktów ropopochodnych sprzedawanych z dyskontem na poziomie 45 USD za baryłkę.

Jest tutaj rozbieżność w stosunku do USA które proponowało 110 USD.

Hurtowe ceny paliw w Rosji gwałtownie spadają w związku ze zbliżającym się embargiem. Tak więc 23 stycznia cena akcji oleju napędowego spadła o 4%,najpopularniejsze marki benzyny AI-92 i AI-95 spadły do ​​siedmioletnich minimów.

Koszt paliwa na stacjach utrzymuje się na tym samym poziomie, a eksperci nie widzą przesłanek do obniżki cen, mimo wysokiej rentowności handlu detalicznego. Tłumaczą, że ograniczenie przerobu może stworzyć warunki do wzrostu cen hurtowych, czego regulatorzy nie pozwolą przenieść na ceny na stacjach paliw.

Gdyby nie tocząca się wojna można by odnieść wrażenie że rząd i reżim za wszelką cenę chce zniszczyć przemysł wydobywczy w Rosji.

Miejsce 3 Koniec rosyjsko niemieckiej współpracy coraz bliżej

Coraz więcej niewygodnych faktów odnośnie największego producenta produktów ropopochodnych w Niemczech. Firma Wintershell Dea, prawdopodobnie dostarczała lotnicze komponenty paliwowe dla rosyjskich bombowców atakujących Ukrainę – informuje magazyn „Der Spiegel”.

Przypomnijmy że Koncern Gazprom przejął kontrolę nad rosyjską spółką-córką koncernu i opróżnił jej konto. Wintershall stracił na tym 2 miliardy euro, po tym jak Niemcy ogłosiły wycofanie się z Rosji.

A ogłosili to 17 stycznia br. . Niemieccy dziennikarze bezpośrednio łączą to oświadczenie z rosyjskim atakiem rakietowym na blok mieszalny w Dnieprze. Karma wraca czy business as usual nie wyszedł.

Rezultat tego typu informacji jest zaskakujący ponieważ  trwają dyskusje na temat dostarczenia Kijowowi nowoczesnych myśliwców. Sholz poraz kolejny mówi o eskalacji i przekroczeniu czerwonej lini.

Niemniej po porażce i ustąpieniu Sholza w sprawie czołgów pozycja jego mocno osłabła. Już nie ma on poparcia wielkiego biznesu jak do tej pory i jest coraz bardziej osamotniony wraz z całym SPD w swoich prokremlowskich sympatiach.

Miejsce 2 Bimber drożeje

Posłowie do Dumy Państwowej opracowali projekt ustawy o ograniczeniu sprzedaży etanolu w celu zwalczania nielegalnego alkoholu, powiedział Maxim Topilin, szef niższej izby parlamentarnej komisji polityki gospodarczej.

Hurtownie farmaceutyczne będą mogły sprzedawać lek o międzynarodowej niezastrzeżonej nazwie „Etanol” tylko osobom prawnym lub indywidualnym przedsiębiorcom, którzy mają koncesję na działalność farmaceutyczną lub medyczną.

Co prawda firmy kaukaskie operujące na rynku detalicznym opracowały już jakiś czas temu niezbędne zamienniki, jednakże bez drastycznych podwyżek się nie obędzie.

A przypominam że sytuacja na rynku cukru jest cały czas napięta i kreml rozważa wprowadzenie cen rządowych na rynku hurtowym.

Na ten moment trudno precyzyjnie określić wysokość podwyżek bimbru ale należy liczyć się z podwyżkami rzędu 30% lub więcej w zależności od regionu, mocy trunku i innych parametrów.

Miejsce 1 Rosyjska ofensywa i prognozowany pat na froncie

Zapowiadane ogłoszenie powszechnej mobilizacji w Rosji i wypowiedzenie wojny się wciąż się przesuwa. Niemniej data tego wydarzenia zbliża się nieuchronnie.

Wspominałem, że od 1 marca trzeba zarezerwować w elektronicznym systemie miejsce, datę i dokładną godzinę przekroczenia granicy. Na ten moment dotyczy to samochodów ale podobne rozporządzenie szykowane jest wobec ruchu lotniczego.

Dochodzą również głosy że najnowszy pomysł Kremla to połączony pobór z rozszerzoną mobilizacją od marca. Zrekrutowanych ma być pół miliona Rosjan i Rosjanek. Kobiety po raz pierwszy mają stanowić 20%  zmobilizowanych. Umożliwiłoby to zwiększenie możliwości ewakuacji i wsparcia personelu medycznego na froncie.

Jednocześnie po ostatnich decyzjach i deklaracjach zachodnich przywódców można zakładać, że na Ukrainę trafi co najmniej 150 zachodnich czołgów. A to dopiero początek. Niedługo można spodziewać się dwustu a nawet 300 maszyn jeśli policzymy polskie dostawy.

Dostawy jednak będą stopniowe i uniemożliwią przeprowadzenie skutecznej krwawej ofensywy rosyjskiej ale także nie będą wystarczające do ukraińskiej ofensywy.

Jednakże  w kolejce z zachodu znajdują się myśliwce i sprzęt na literkę F.

Jest to jasny sygnał dla Kremla że zachód zdecydował się wysłać na Ukrainę wszystko w długoterminowej perspektywie i reżim może liczyć jedynie na pat na froncie.

Prawdziwa bitwa rozstrzygnie się zatem wyłącznie na polu gospodarczym gdzie Rosja jest Don Kichotem bez giermka, no chyba, że Baćka będzie od biedy robił za kartoflanego Sancho Pansę.

Jeśli wytrwaliście do końca gorąca prośba o pozostawienia serduszko abym wiedział, ile osób mnie czyta. Komentarze mile widziane, jak i kulturalna polemika. Jeśli Wam podoba się zestawienie proszę piszcie, jeśli chcecie zmian lub nowości również.

Proszę nie zapominajcie przekazać dalej tego zestawienia miło będzie jeśli zrobicie jako cytat z własnym komentarzem. To zestawienie jest dla Was.❤️

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez:

8 komentarzy

 1. Lubię jak rzeczy płoną
  2023-01-28

  fajne zestawienie, może następne coś o pożarach? są jakieś statystyki

 2. wladimir Putin
  2023-01-28

  bardzo dobra robota

 3. G_K
  2023-01-29

  Czy czołgi dotrą przed rosyjską ofensywą? Czy nawet 500 sztuk to nie jest za mało ?
  Ile sztuk już Polska przekazała?
  Jak długo Ukraina będzie chciała się bronić? Sankcje pewnie i tak są omijane więc chyba za dużą radość z tych problemów. W takim tempie to jeszcze z 2 lata wytrzymają Rosjanie.

 4. Marcin
  2023-01-29

  ❤️

 5. J
  2023-01-30

  ♥️

 6. Wojtek
  2023-01-31

  Tak trzymaj.
  Jakieś dane o wsparciu Airbusa (może też Boeinga?) dla eksploatacji leasingowanyh samolotów „zaaresztowanych” w Rosji po wybuchu wojny?
  One w ogóle latają?

 7. Rafal
  2023-02-01

  ❤️

Brak możliwości komentowania.