Podsumowanie tygodnia 21.01.23

    Jak co tydzień, najnowsze informacje z Rosji, raju dla bandytów i kraju bimbru. A dzisiaj dużo o ropie, biedniejących rosyjskich koncernach i działających sankcjach. Przyjrzymy się również na Waszą prośbę edukacyjnie rosyjskiemu PKB. A na końcu wspomnimy o pewnym kanclerza z kraju na zachód od Polski.

ZACZYNAMY!

Miejsce 10 Sztuczna Inteligencja w Rosji

Pojawiły się najnowsze prognozy oraz mapa drogowa dla rynku AI. Jak się domyślacie trwa spadek w tym sektorze i  wielkości rynku sztucznej inteligencji (AI) w Rosji z 550 mld  rubli na początku 2022 ma spaść do  14 mld rubli w 2024.

Nie pomaga dofinansowanie z budżetu państwa które do w 2024r ma wynieść do 24.6 mld rubli.

W sumie racja, skoro Rosjanie mają prawdziwą sztuczna jest zbędna. Ostatnio jednak  obiegło świat nagranie twórcy AI co daje nadzieję że wyniki w przyszłości będą lepsze.

https://targum.video/v/20a62d591f00da96d0e9488bfb1ed7d7/?l=en

Miejsce 9 Omijanie sankcji przez firmy niemieckie i europejskie

Eksport Niemiec do Rosji spadł w porównaniu z grudniem 2021 r. o 59,1%, wynosząc około 800 mln euro, tym samym w ciągu roku Rosja spadła z 5. na 14. miejsce w rankingu największych importerów towarów z Niemiec.

Eksport do prawie wszystkich innych krajów wzrósł w ciągu roku, najsilniejszy – do Turcji (o 48,7%, do 2,7 mld euro). Znacząco wzrósł także niemiecki eksport do Australii (o 31,9%, do 1,2 mld euro), Stanów Zjednoczonych (o 16,1%, do 12,4 mld euro) i Korei Południowej (o 14,3%, do 2 mld euro). Oprócz Rosji eksport z Niemiec zmniejszył się tylko do Chin, ale nieznacznie – o 0,6%, do 8,4 mld euro.

Cześć towarów jest reeksportowana półlegalnie przez Turcje. Dużo słyszymy że Turcja umożliwia i ułatwia omijać sankcje.

Na pewno jest to częściowa prawda ale nie jest tak jak co niektórzy polscy eksperci twierdzą oraz rosyjska propaganda, że sankcje są martwe.

Turcja zwiększyła jak widzimy eksport do Rosji  trzykrotnie. z 300 mln w pierwszym kwartale do 900 mln USD na koniec roku.

Czyli kwota exportu towarów do Rosji nie przekracza nawet miliarda. A na wzrost składają się towary z całej UE i Turcji. Szacuje się że tureckim szlakiem trafia maksymalnie do 10% towarów wcześniej eksportowych do Rosji UE. Rosja jest dopiera na 32 miejscu w rankingu kierunków eksportowych.

Niemniej nie należy zapominać tutaj, że tureckim szlakiem trafiają do Rosji towary nielegalne i kradzione. Nie jest znana dokładna wartość szmuglowanych towarów ale szacuje się że jest o rząd wielkości mniejsza niż na szlakach z południowych azjatyckich republik.

Miejsce 8 Spadek importu paneli fotowoltaicznych

Wolumen importu paneli fotowoltaicznych z Chin do Rosji w 2022 roku spadł o 41 proc. rok do roku i wyniósł 20 MW. Rosyjski biznes w zeszłym roku wstrzymał zakup fotowoltaiki ze względu na trudną sytuację gospodarczą. Ten rok i następne zapowiadają się równie źle.

Rewolucja energetyczna  ominie przez najbliższe 5 lat a prawdopodobnie przez dekady Rosję. W obliczu dostępnych węglowodorów Rosja będzie coraz silniej od nich uzależniona a proces ich wydobywania z roku na rok będzie coraz droższy a z powodu  opóźnień technologicznych a nawet niemożliwy.

Należy liczyć się że długoterminowo kraje azjatyckie również coraz chętnie będą przechodzić transformacje co widzimy na przykładzie Chin.

Miejsce 7 Zaskakujące oświadczenie Iranu.

Irański minister spraw zagranicznych Hossein Amir Abdollahian nie uznaje Krymu, Ługańskiej i Donieckiej Republiki Ludowej, obwodów chersońskiego i zaporoskiego za część Rosji. Mimo „doskonałych stosunków” z Moskwą, Iran uznaje suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy. Występujemy przeciwko tej wojnie i deportacjom ludności cywilnej na Ukrainie.

Przypomnijmy, że Iran zapewnia Rosji militarne wsparcie w wojnie z Ukrainą poprzez dostarczanie jej dronów kamikadze. Czy to oznacza zmianę w tym względzie, niewiadoma, trwają dywagacje.

Miejsce 6 Statki, jogurty vs alkohole

Rosyjskie stocznie w 2022 roku zmniejszyły liczbę dostarczonych statków o 20%. Budowa nowych jest wątpliwa, biorąc pod uwagę istniejące trudności w interakcji stoczni z partnerami zagranicznymi, głównie południowokoreańskimi. W 2023 roku spodziewana była dostawa 70 dużych statków.

Jak pamiętamy Koreańczycy w maju zerwali wszystkie umowy natomiast rosyjski przemysł stoczniowy przeżywa zapaść z uwagi na sankcje i problemy technologiczne. W 2023 liczbę oddanych statków będzie można policzyć dosłownie na palcach i będą to bardzo małe, tanie jednostki.

Wygląda na to że Rosja będzie osamotniona w tej dziedzinie i nie może liczyć również na chińską pomoc, pomimo zabiegów rządu.

Sankcje powodują również często zaskakujące efekty.

Producenci jogurtów, których produkcja spadła o 16% w trzech kwartałach 2022 roku z powodu mniejszego popytu, stoją przed wyzwaniem braku skrobi modyfikowanej 🤔. Sytuacja grozi zamknięciem produkcji deserów i jogurtów lub drastycznymi ograniczeniami i podwyżkami.

W dzisiejszym zestawieniu nie zabraknie dobrych wieści z Rosji . Pomimo ogromnego wzrostu nielegalnego alkoholu w 2022r., produkcja legalnego alkoholu w kraju wzrosła o 10%, przy czym sprzedaż już niestety tylko o 3.4%. Niemniej wynik należy uznać za bardzo dobry pomimo obaw branży. 

Według grupy analitycznej NielsenIQ, od początku tego roku pojawiło się 20 nowych rosyjskich marek whisky. Okazało się, że nie są trudne do wyprodukowania (wiedziałem ), tak przynajmniej twierdzi znany Wam Igor Kosarev, prezes Związku Producentów Wyrobów Alkoholowych

Importowana whisky jeszcze w 2021 roku w ogólnym spożyciu trunku stanowiła 85%, a obecnie jest to 40-45%.. Ten trend powinien utrzymać się w 2023 gdzie lokalne marki wyprą zupełnie zagraniczne trunki. Gin rosyjski wyparł już zagraniczne marki z pierwszych miejsc w rankingu sprzedaży.

Teraz o mistrzach wzrostu – winach likierowych. Jeśli ktoś nie wie, są to napoje o dużej mocy 14-20% i o dużej zawartości cukru (około 20%) po które chętnie sięgają kobiety. Obecnie zamiast drogich porto, sherry, są dobre i tanie rosyjskie odpowiedniki stad sukces i wzrost (+442%).

Zdjęcie

Miejsce 5 Podaż ropy na świecie w pierwszej połowie roku 2023 według IEA

Globalna podaż ropy przewyższy popyt w pierwszym kwartale 2023 według danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA). Rynek najwcześniej powrócić do równowagi pod koniec 2 kwartału a deficyt na rynku spodziewany jest dopiero w 2 połowie roku. Przewidywanym głównym czynnikiem wzrostu popytu jest wzrost aktywności biznesowej w Chinach po zniesieniu ograniczeń koronawirusowych.

MAE szacuje, że popyt na ropę na koniec roku wzrośnie o 1,9 mln baryłek dziennie do 101,7 mln baryłek dziennie a połowę tego wzrostu powinien zapewnić wzrost konsumpcji w Chinach.

Natomiast  po stronie podaży głównym czynnikiem niepewności pozostaje sytuacja z rosyjską produkcją po wprowadzeniu kolejnego embarga i pułapu cenowego  o czym powiemy za moment na miejscu 4.

MAE oczekuje, że produkcja poza OPEC+ wzrośnie o 1,9 mln baryłek dziennie, podczas gdy w krajach uczestniczących w porozumieniu plus Rosja, spadnie o 870 tys. baryłek dziennie. W 2022 r. blok zwiększył produkcję o 3,1 mln baryłek dziennie.

W USA produkcja drugi rok z rzędu może być na rekordowym poziomie i wzrosnąć o 1,6 mln baryłek dziennie (do 12,5 mln baryłek dziennie).

Z wyjątkiem Rosji OPEC+ może jednak zwiększyć dostawy o 460 tys. baryłek dziennie. Oznacza to że rosyjska produkcja według MAE średnio spadnie o 1.3 mln w całym roku. Największych spadków należy się spodziewać na koniec 1 i początku 2 kwartału. MAE przewiduje, że spadek wtedy wyniesie 1,6 mln baryłek dziennie.

Dodatkowo spadek cen na Uralu doprowadził do spadku przychodów z eksportu ropy naftowej i produktów naftowych o 3 mld USD miesiąc do miesiąca – do 12,6 mld USD w grudniu (minimum od lutego 2021 r.). W pierwszym i drugim kwartale spadki jeszcze się nasilą.

A wystarczyło przeczytać listopadowe i grudniowe moje odcinki, mniej by mieli pracy i raporty byłyby niepotrzebne xD

Miejsce 4 Sankcje 

Duże zagraniczne koncerny spożywcze dokonują przeglądu swojego portfela aktywów w Rosji. Tym samym amerykański Mars szuka kupców na fabrykę sosów w rejonie Moskwy, która nie mogła zapewnić pożądanej sprzedaży i zysków. Ciekawe jakie losy czekają pozostałe rosyjskie fabryki w 2023r. Obecnym największym problemem jest brak chętnych na rosyjskie aktywa. Koncerny zagraniczne będą minimalizować straty i zwalniać zbędny personel. W niektórych przypadkach będą podejmować racjonalne decyzje o wyjściu z Rosji w obliczu zwiększających się kosztów, zostawiając majątki trwałe w Rosji.

Aby ułatwić decyzje dla wielu firm, Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o specjalnym systemie podejmowania decyzji korporacyjnych przez duże firmy. Do 31 grudnia 2023 roku będą mogli ignorować głosy współwłaścicieli z nieprzyjaznych państw.

Prognoza dla krajowych rosyjskich marek jest równie fatalna.

Mamy wyniki badania BRAND FINANCE NATION BRANDS 2022. Rosja spadła z16  na 24  miejsce , została wyprzedzona przez takie potęgi jak Belgia czy Polska XD. Wartość marek narodowych spadła w Rosji o rekordowe 145 mld USD w zeszłym roku. Największy wzrost pozycji odnotowała Gruzja.

Nation Brands 2022 | Brand Value Ranking League Table | Brandirectory

Jak widzimy najwyżej notowaną rosyjską spółką był Sberbank który zaliczył fatalny rok i gdyby nie kredyty konsumenckie mogło być jeszcze gorzej.

 Zysk netto spółki spadł 4 krotnie z 1.24 bln do 300 mld rubli (4.3 mld USD)

Wynik z tytułu opłat i prowizji wzrósł o 6. 2% i wyniósł 615 mld. Portfel kredytów detalicznych wzrósł o 12,9% W grudniu bank wydał rekordową liczbę kredytów dla stałych klientów – 625 miliardów rubli. Udział depozytów walutowych spadł w 2022 roku o prawie połowę.

Sberbank wyemitował również maksymalną kwotę kredytów konsumpcyjnych od początku roku – 243 mld rubli Liczba klientów detalicznych banku to 106,7 mln osób, a osób prawnych przekracza 3 mln firm.

Może okazać się że spora część kredytów w następnych latach może być stracona co może doprowadzić do silnej restrukturyzacji , czy nawet upadku.

Miejsce 3 Taniejące rosyjskie surowce

Gazprom zredukował pompowanie gazu w Sudzha GIS przez Ukrainę do 24,4 mln m sześc. dziennie. W związku z tym wielkość pompowania spadła poniżej poziomu z początku stycznia o 40%a zeszłego roku o 50%.. Zostało to ogłoszone przez oficjalnego przedstawiciela firmy Sergey Kupriyanov. Dzień wcześniej, 19 stycznia, wolumen dostaw gazu tą trasą zmniejszył się już o 23%.

Dostawy przez Turkish Stream również spadły do poziomu z listopada. Spadek dostaw spowodowany jest tym, że europejscy konsumenci, nie chcąc kupować gazu po wysokich grudniowych notowaniach na tle gwałtownego spadku cen w Europie w styczniu i nadpodaży LNG.

Może oznaczać to że wartość rosyjskiego gazu spadnie poniżej 2%w rynku UE.

Rząd nie może liczyć na dodatkowe wpływy z ekstra podatków nałożonych w 2022 na Gazprom. A sama firma aby nie zbankrutować zmuszona będzie do restrukturyzacji i silnego ograniczenia kosztów.

Ceny oleju napędowego w Rosji spadły do wartości sprzed 5lat, czyli  43,5 tys. Rubli za tonę. Nakładają się tutaj dwa czynniki: planowane embargo na produkty oraz spadek konsumpcji zimą.

W miesiącach zimowych do 60-70% (2,5-2,7 mln ton) całorocznego oleju napędowego produkowanego latem trafiało na eksport, z czego większość (ponad 80%) wysyłano do krajów UE.  Obecne możliwości przekierowania eksportu na Azje nie są wystarczające a lukratywne kontrakty odchodzą z końcem miesiąca do lamusa.

Średnia cena Urals , która stała się nowym standardem rynkowym dla rosyjskiej ropy, spadła w w styczniu  do 40 USD za baryłkę, wynika z danych Argus Media.

Potwierdzają do dane rządowe według których cena ropy Urals wynosiła od połowy grudnia do połowy stycznia 46,82 USD za baryłkę. To najniższy poziom od szczytu pandemii Covid-19.

Cena ministerstwa finansów zostanie wykorzystana do obliczenia podatków nałożonych na rosyjski przemysł naftowy na następny miesiąc, w tym ceł eksportowych. Oznacza to że cena do lutowych obliczeń podatkowych spadła do 46,82 USD/b.

Oznacza to że wpływy budżetowe z surowców w lutym będą już jednocyfrowe i o przynajmniej o połowę niższe niż pół roku temu.

Miejsce 2 Na prośbę czytelników kilka słów o PKB

Wokół rosyjskiej gospodarki narosło wiele mitów. Jednym jest PKB. Wielu geopolityków z włosami opowiada nam o tym jak rosyjska gospodarka ma się świetnie a sankcje nie działają o czym ma świadczyć między innymi niski spadek PKB w 2022r.

Przyjmuje się  błędnie, że jedyną miarą wzrostu gospodarczego jest PKB (Produkt Krajowy Brutto) czyli wartość wszystkich dóbr i usług wytworzonych w ciągu roku.

Jest to wygodne często gdy porównujemy dwa kraje o podobnym potencjale gospodarczym. Aby wyliczyć czy mamy wzrost gospodarczy sumuje się wartość wszystkich dóbr i usług wytworzonych w danym roku, a następnie porównuje się do roku poprzedniego po czym wartość koryguje się o wskaźnik inflacji.

Stosujemy tutaj pojęcie deflatora PKB, który jest miernikiem inflacji i odzwierciedla zmiany cen dla całej gospodarki.

I tu już powinna się zapalić lampka ludziom myślącym bo jak wiemy lub nie, Inflacja realna jest wyższa niż podaje rządowy Rosstat o czym wielokrotnie pisałem.

Czyli manipulując odczytami deflatora mamy możliwość kształtować poziom PKB.

Załóżmy że Rosjanie tego nie robią i idźmy dalej.

W dużym uproszczeniu na PKB składa się na  konsumpcja, inwestycje, wydatki rządowe oraz eksport netto (eksport pomniejszony o import).

I teraz jeżeli spojrzymy na 2022 rok okazuje się że Rosja miała w 2022 rekordowe wpływy jeżeli chodzi o surowce w 1 połowie roku i załamanie również w tym czasie importu co dało dużą nadwyżkę. Dodatkowo wzrosły wydatki na produkcje wojskową administracje publiczna i inwestycje głownie budownictwo na okupowanych terenach, które według ustawy i Kremla są terytorium rosyjskim. Także nie możemy zapominać, że te tereny są wliczone do PKB.

Więcej informacji o samym PKB znajdziecie np tutaj Czy wskaźnik PKB jest wiarygodny? – Independent Trader.pl

A jak to wyglądało w szczegółach w Rosji. Podaje za Rosstat

Na spadek PKB wpłynęło obniżenie wskaźnika fizycznej wielkości wartości dodanej w następujących sektorach:

 • handel hurtowy i detaliczny – (-)19,3%; XD
 • zaopatrzenie w wodę, usługi sanitarne, organizacja odbioru i unieszkodliwiania odpadów, działalność na rzecz likwidacji zanieczyszczeń – (-) 10,1%;
 • transport i gospodarka magazynowa – (-)4,1%;
 • przemysł wytwórczy – (-)2,4%;
 • informacja i komunikacja – (-)2,4%

Jednocześnie w niektórych branżach nastąpił wzrost wskaźnika fizycznego wolumenu wartości dodanej:

 • budownictwo – (+)6,6%;
 • rolnictwo – (+)5,0%;
 • usługi bankowe w zakresie finansów i ubezpieczeń – (+) 4,7%;
 • hotele i restauracje – (+)3,3%.

Dodatkowo inwestycje w administracje publiczna wzrosły o 6%.

Rosstat pomija informacje utajnione czyli wzrost produkcji wojskowej, możemy się jednak domyślać że w przypadku gospodarki wojennej jest wysoki(+15%)

W 2023 należy liczyć się że wpływy surowcowe drastycznie spadną ale to nie oznacza, że PKB spadnie jeżeli produkcja wojskowa będzie rosła, bo każda wyprodukowana rakieta stanowi wzrost PKB.

Reasumując Panowie eksperci od wszystkiego, PKB w przypadku Rosji możecie sobie wsadzić w 4 litery. Może któryś przeczyta i zmądrzeje.

Miejsce 1

Zapowiadane ogłoszenie powszechnej mobilizacji w Rosji i wypowiedzenie wojny się przesuwa. Miało być w Czwartek ale wciąż nie ma ostatecznej decyzji. A czasu coraz mniej bo na wiosnę startuje wiosenny pobór. Brak decyzji utrudnić może planowaną ofensywę z uwagi na niewystarczające rosyjskie siły.

Pomimo tych przeszkód i fatalnej aury, ofensywa powinna ruszyć na tygodniach , widzimy obecnie ruchy mylące na kierunku zaporowskim, oraz liczne przygotowania na północy w tym w Białorusi. Ukraina ma ostatni moment aby pozyskać zachodni sprzęt i odpowiednio się przygotować.

I tutaj kolejny raz wkracza rycerz broniący cnoty Rosji wraz ze swoją świtą. Czyli kanclerz Sholz wraz z SPD, który skutecznie na ten moment blokuje przekazanie czołgów niemieckich na Ukrainę. I to zarówno swoich jak i innych krajów.

Nie ulega żadnej wątpliwości że kanclerz wraz ze swoją partią marzy o szybkim rozejmie a najlepiej zwycięstwie Rosji. Osłabiłoby to pozycję USA a w jego opinii zwiększyłoby rolę Niemiec i umożliwiłoby konieczne paktowanie z reżimem kremlowskim dla dobra Ukrainy i Europy.

O takim scenariuszu pisałem wielokrotnie i widzimy że sprawdza się na naszych oczach.

Zbyt stanowcza postawa USA grozi rozbiciem sojuszu, choć w mojej opinii Niemcy ulegną jedynie przyparci do muru a nie mogą sobie pozwolić na jawne wspieranie Kremla.

Co przyniesie przyszłość przekonamy się wkrótce

Jeśli wytrwaliście do końca gorąca prośba o pozostawienia serduszko abym wiedział, ile osób mnie czyta. Komentarze mile widziane, jak i kulturalna polemika. Jeśli Wam podoba się zestawienie proszę piszcie, jeśli chcecie zmian lub nowości również.

Proszę nie zapominajcie przekazać dalej tego zestawienia miło będzie jeśli zrobicie jako cytat z własnym komentarzem. To zestawienie jest dla Was.❤️

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez:

8 komentarzy

 1. wladimir Putin
  2023-01-21

  bardzo dobra robota

  • 2023-01-21

   Dziekuje Władimirze Władimirowiczu.

 2. yamnick
  2023-01-21

  Doskonałe, ale o co chodzi z tymi „geopolitykami z włosami” (miejsce 2, drugie zdanie) ?

  • 2023-01-21

   Dziękuję za info 👍. Co do pytania to Ukryta treść w treści, proszę pominąć. Nie ma większego znaczenia, taki żart dla niektórych czytelników i wybranych komentatorów na temat Rosji.

 3. Zdzisław
  2023-01-22

  Super

 4. dreadslaw
  2023-01-22

  super, dzięki za Twoją prasówkę. Ciekaw i dająca do myślenia. Mnie interesowałoby co dalej z metalami szlachetnymi i ich prognozami np. Pallad, którego Rosja wydobywa i posiada w światowych zasobach w 75%.

 5. Joanna
  2023-01-23

  Dzięuje świetne jak zawsze. I tak miło że na blogu to podsumowanie, bo od czytania nitek na TT mi oczy odpadają

 6. Bb
  2023-01-29

  Senkju

Brak możliwości komentowania.