Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.
Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.
Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl
Shorts:
-Podczas odprawy Zacharowa odebrała telefon z Kremla i otrzymała polecenie, aby nie komentować ataku na ukraińskie zakłady Jużmasz (Południowe Zakłady Budowy Maszyn) przy użyciu międzykontynentalnego pocisku balistycznego.
- Zgodnie z wynikami analizy zdjęć satelitarnych przeprowadzonej przez Open Source Centre, w okresie od marca do listopada 2024 r. północnokoreańskie tankowce odbyły 43 rejsy między rosyjskim terminalem naftowym na Dalekim Wschodzie a portami Korei Północnej. Wszystkie statki przypłynęły do Rosji puste i wróciły załadowane ropą. Od marca 2024 r. Rosja dostarczyła Korei Północnej ponad milion baryłek (56 tys. ton) ropy, prawdopodobnie płacąc za wsparcie wojskowe.
- Akcje Transniefti spadły o 10% po decyzji komisji podatkowej Dumy. Wcześniej informowaliśmy, że podatek od zysków Transniefti może zostać zwiększony do 40%. Wczoraj odpowiednia komisja Dumy Państwowej zatwierdziła tę propozycję.
- Rosjanie zostali obciążeni ponad 110 miliardami rubli podatku od depozytów za 2023 rok – jest to pierwszy rok, w którym podatek jest faktycznie pobierany. Kolekcja pochodzi z odsetek od depozytów powyżej 150 tysięcy rubli i musi zostać wpłacona do 1 grudnia 2024 roku. Plan został przekroczony o 12% – władze oczekiwały 101,5 mld
- Generał Korei Północnej został ranny w wyniku ataku na obwód kurski – WSJ. Wysoki rangą generał armii KRLD został ranny w wyniku ukraińskiego strajku w obwodzie kurskim. Pisze o tym „Wall Street Journal”, powołując się na zachodnich urzędników.
- W Rosji substytucja importu sprzętu medycznego utknęła w martwym punkcie: do końca 2023 r. rząd postawił sobie za zadanie zwiększenie udziału produktów krajowych w placówkach medycznych do 29 proc., ale do końca roku wyniósł on 25,4 proc.
- Amerykańska firma Microsoft wzywa Donalda Trumpa, aby zrobił więcej, aby przeciwdziałanie atakom hakerskim z Rosji i Chin, Financial Times poinformował w piątek.
- Orędzie Putina do narodów Rosji
Wieczorem 21 listopada prezydent Rosji Władimir Putin wygłosił orędzie. Mówił w nim o testach bojowych jednego z najnowszych rosyjskich systemów rakietowych średniego zasięgu w odpowiedzi na uderzenia Sił Zbrojnych Ukrainy pociskami ATACMS i Storm Shadow.
- 19 listopada sześć pocisków ATACMS, a 21 listopada systemy Storm Shadow uderzyły w cele w obwodach kurskim i briańskim.
- W obwodzie briańskim szczątki jednej z rakiet wywołały pożar w składzie amunicji, nie było ofiar ani poważnych uszkodzeń.
- W rejonie Kurska przeprowadzono atak na jedno ze stanowisk dowodzenia rosyjskiego zgrupowania „Północ”. Są ofiary, zabici i ranni spośród personelu jednostek ochrony zewnętrznej obiektu oraz personelu obsługi.
- Regionalny konflikt na Ukrainie, po uderzeniach zachodnią bronią dalekiego zasięgu, nabrał elementów o charakterze globalnym.
- Cele wroga nie zostały osiągnięte w czasie uderzenia. Użycie broni dalekiego zasięgu nie jest w stanie wpłynąć na przebieg operacji specjalnej.
- W odpowiedzi 21 listopada Rosja użyła pocisku balistycznego w niejądrowym sprzęcie hipersonicznym Orzeszek „Oreszniknik”. Celem uderzenia była fabryka rakiet Jużmasz w Dnieprze.
- Użycie „Orzeszka ” było odpowiedzią na amerykańskie plany produkcji i rozmieszczenia pocisków średniego i krótszego zasięgu oraz na agresywne działania państw NATO wobec Rosji.
- Rzekomo najnowsze rosyjskie pociski atakują cele z prędkością 2-3 km na sekundę, istniejące systemy obrony przeciwrakietowej nie są w stanie ich przechwycić.
- Rosja będzie decydować o dalszym rozmieszczeniu rakiet średniego i krótszego zasięgu, w zależności od działań wroga.
- Rosja uważa się za uprawnioną do użycia broni przeciwko obiektom wojskowym krajów, które zezwalają na użycie przeciwko niej swojej broni.
- Rosja zaoferuje ukraińskim cywilom opuszczenie strefy zagrożenia z wyprzedzeniem, gdy zostaną użyte rakiety.
- W przypadku eskalacji Rosja odpowie zdecydowanie i rzeczowo.
2. Banki podwyższyły oprocentowanie kredytów konsumenckich powyżej 40%
Oprocentowanie kredytów konsumenckich w rosyjskich bankach na początku listopada wahało się od 25% do 38% rocznie, ale do 19 listopada maksymalny poziom oprocentowania wzrósł do 44%, powiedział Gazecie Magomed Gamzaev, dyrektor działu kredytowego Compare. .Ru.
„Do końca roku oczekiwana jest dalsza podwyżka głównej stopy procentowej [Banku Centralnego], co generalnie wpływa na rozpiętość stawek kredytów konsumenckich” – wyjaśnił tę dynamikę Gamzaev.
Jednocześnie Bank Centralny ogranicza akcję kredytową, zaostrzając w ostatnich miesiącach wymagania dla banków. W szczególności organ regulacyjny wielokrotnie podnosił współczynniki ryzyka dla pożyczek niezabezpieczonych i zwiększał ograniczenia dla kredytobiorców o wysokim zadłużeniu, co doprowadziło do niższych wskaźników zatwierdzania pożyczek i wyższych stóp procentowych.
I tak w październiku rosyjskie banki udzieliły osobom fizycznym 1,94 mln kredytów gotówkowych na łączną kwotę 309 miliardów rubli. To o 28% mniej niż we wrześniu i 43% w porównaniu z październikiem ubiegłego roku – wynika z danych Franka RG.
3. Według ISW Putin blefuje i ciągle przesuwa swoje „czerwone linie”.
Analitycy wojskowi z Instytutu Studiów nad Wojną uważają, że wypowiedzi rosyjskiego dyktatora Władimira Putina świadczą o niekonsekwencji w definicji „czerwonych linii”, co poddaje w wątpliwość jego gotowość do eskalacji.
Analitycy uważają, że Putin w swoim oświadczeniu z 21 listopada pokazuje, że retoryka Moskwy o eskalacji to w większości tylko puste słowa.
Ostatnie groźby Putina były skierowane przeciwko krajom zachodnim, które pozwoliły Ukrainie na przeprowadzenie dalekosiężnych uderzeń na „terytorium Rosji”.
Jednak wojska ukraińskie od dawna atakują okupowane terytoria, które Kreml nielegalnie uznaje za część Rosji, w tym Krym, zaanektowany w 2014 roku. Analitycy zauważają, że od kwietnia 2023 roku Ukraina regularnie atakuje Krym amerykańskimi pociskami ATACMS i brytyjskimi pociskami Storm Shadow.
Analitycy ISW zauważają, że retoryka Kremla o „czerwonych liniach” stale się zmienia, co podważa jej skuteczność. Rosyjskie władze wielokrotnie groziły podjęciem kroków odwetowych w odpowiedzi na zachodnie wsparcie dla Ukrainy, ale nigdy nie spełniły swoich obietnic.
„Putin wcześniej groził odwetem za dostarczenie Ukrainie artylerii rakietowej, czołgów, samolotów bojowych i zdolności do uderzenia na Rosję, ale za każdym razem zmieniał punkt widzenia, gdy Zachód kwestionował jego blef”.
Najważniejsze wnioski:
- Prezydent Rosji Władimir Putin zintensyfikował swoją odruchową kampanię kontrolną wymierzoną w Ukrainę i jej zachodnich partnerów, przeprowadzając demonstracyjny atak rakietowy na Ukrainę 21 listopada przy użyciu głowic wielopunktowych, które przywracają pierwiastki do atmosfery.
- Putin bezpośrednio zagroził, że Rosja może zaatakować kraje zachodnie, które wspierają ukraińskie uderzenia w głąb terytorium Rosji, i retorycznie powiązał atak rakiet balistycznych z 21 listopada z rosyjskim potencjałem nuklearnym – co jest znaczącą intensyfikacją istniejącej rosyjskiej operacji informacyjnej, która ma na celu wykorzystanie otwartych gróźb i nuklearnego pobrzękiwania szabelką, aby udaremnić dalsze zachodnie wsparcie wojskowe dla Ukrainy.
- Wypowiedź Putina z 21 listopada pokazuje, że nieustanne wymachiwanie szabelką przez Moskwę w dużej mierze pozostaje na poziomie słów.
- Ani atak rakiety balistycznej , ani wypowiedź Putina z 21 listopada nie wskazują na istotną zmianę w zdolnościach wojskowych Rosji ani na prawdopodobieństwo użycia broni jądrowej.
- Kreml nadal demonstruje pełną gotowość do wykorzystania perspektywy „negocjacji” z Ukrainą i Zachodem w celu trwałego zniszczenia państwa ukraińskiego, pomimo wysiłków prezydenta Rosji Władimira Putina, aby pozycjonować się jako skłonny do rozmów pokojowych.
- Północnokoreańscy żołnierze podobno ćwiczą razem z jednostkami rosyjskiego Korpusu Piechoty Morskiej i wojskami powietrznodesantowymi (WDW).
- Jeśli rosyjscy dowódcy wojskowi użyją wojsk Korei Północnej w tych samych operacjach szturmowych piechoty o wysokiej śmiertelności, w których bierze udział większość rosyjskiego personelu, zdolność Korei Północnej do wchłonięcia i zintegrowania doświadczeń bojowych z Rosją prawdopodobnie zostanie znacznie osłabiona.
4. Liczba graczy w kasynach w Rosji gwałtownie wzrosła.
W pierwszych dziesięciu miesiącach 2024 roku rosyjskie strefy hazardu odwiedziło 906 tys. osób, czyli o 15% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Tak wynika z danych Stowarzyszenia Operatorów Turystyki Rozrywkowej i Eventowej (AIRIS),
Organizacja wzięła pod uwagę gości trzech z czterech działających stref hazardu w Rosji: „Krasnaja Polana” w Soczi, „Siberian Coin” w Ałtaju i „Yantarnaya” w Kaliningradzie.
Brak danych na temat strefy hazardu Primorye. W tym samym czasie do Krasnej Połyany przybyło najwięcej gości – 707 tysięcy osób. Jednocześnie Siberian Coin w ciągu roku zwiększył liczbę gości z 71 tys. do 160 tys.
Jednocześnie frekwencja w trzech określonych strefach gier w okresie styczeń–październik wyniosła 1,2 mln osób, czyli o 35% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Wraz ze wzrostem frekwencji wzrosły także dochody podatkowe od stref hazardowych.
Jak wynika z wyników pierwszych dziesięciu miesięcy tego roku, kwota tych odliczeń wyniosła 1,6 mld rubli, czyli o 4% więcej niż rok wcześniej. Większość tej kwoty zapłaciła Krasnaja Polana – 1,3 miliarda.
Wzrost frekwencji i wpływów podatkowych w rosyjskich strefach hazardu jest „naturalnym skutkiem integracji klastrów hazardowych z infrastrukturą turystyczną kraju” – mówi szef AIRIS Dmitrij Anfinogenow. Według niego wzrost liczby gości wynika z realizacji strategii dywersyfikacji usług.
„Dziś strefy hazardu oferują nie tylko hazard, ale także wiele dodatkowych możliwości rekreacji i rozrywki: koncerty, festiwale gastronomiczne, wydarzenia sportowe i konferencje biznesowe. To poszerza grono odbiorców, przyciągając tych, którzy szukają różnorodnych i bogatych form spędzania wolnego czasu” – zauważył Afinogenov. Nie wspominał o desperacji niektórych klientów którzy chcą się uratować przed długami i stawiają wszystko na jedną kartę.
Frekwencja w Krasnej Polanie rośnie dzięki rozwojowi programu rozrywkowego, potwierdziła jej dyrektor generalna Natalia Voldaeva. „Wspieramy także rozwój turystyki biznesowej, organizujemy liczne fora, konferencje biznesowe i sesje strategiczne” – zauważyła Valdaeva.
Wcześniej dyrektor generalny Pałacu Ałtaj w Siberian Coin, Dmitrij Belyanin, powiedział, że kasyna „nie boją się już, nie są kojarzone z Sodomą i Gomorą”. Według niego odwiedzanie strefy hazardu jest obecnie uważane za rekreację kulturalną. „Ludzie mają wyobrażenie, że jeśli byłeś w kasynie, oznacza to, że masz określony status społeczny” – zauważył Belyanin.
W Rosji istnieją cztery specjalnie wyznaczone strefy hazardu: w Soczi, Ałtaju, obwodzie kaliningradzkim i Primorye. Działalność kasyna poza tymi strefami jest prawnie zabroniona.
5. USA poinformowało, że wystrzelenie rosyjskiej rakiety nie powstrzyma dostaw broni
W związku z rosyjskim atakiem rakiety balistycznej średniego zasięgu Oreshnik Stany Zjednoczone zapowiedziały, że będą nadal przydzielać Ukrainie nowe pakiety broni i pracować nad przyspieszeniem ich dostaw.
Podczas briefingu rzeczniczka potwierdziła również informację, że Stany Zjednoczone powiadomiły Ukrainę i jej sojuszników przed zbliżającym się wystrzeleniem przez Rosję pocisku rakietowego średniego zasięgu, zauważając, że Stany Zjednoczone nie widzą oznak przygotowań Rosji do użycia broni jądrowej na Ukrainie.
Jak twierdzi Pentagon, rakieta balistyczna, którą Rosja uderzyła w Ukrainę w czwartek rano nie byłaa żadną nową cudowną hipersoniczną bronią a modyfikacją rosyjskiego pocisku RS-26 „Rubież”.
Sekretarz prasowy Białego Domu przypomniał wypowiedź prezydenta USA Joe Bidena z początku tego roku, że Stany Zjednoczone dostarczają Ukrainie 100 dodatkowych pocisków w celu wzmocnienia obrony powietrznej.
„Wiele z tych pocisków obrony powietrznej zostało już dostarczonych, a dostawy dodatkowych pocisków obrony powietrznej na Ukrainę trwają. Dlatego będziemy to robić nadal, aby upewnić się, że wzmocnią swoje zdolności, w tym obronę powietrzną, i zapewnią Ukrainie najlepszą możliwą pozycję na polu bitwy”.
6. Mieszkańcy obwodu Biełgorodu zostali poproszeni o samodzielne ugaszenie pożarów po ostrzale.
Od lipca mieszkańcy przygranicznych wsi obwodu Biełgorodskiego otrzymali od władz 9 000 gaśnic do gaszenia pożarów spowodowanych ostrzałem – powiedział gubernator Wiaczesław Gładkow . Według niego kilkaset z nich zostało już wykorzystanych zgodnie z przeznaczeniem – łącznie naładowano ponownie 354 gaśnice.
Gładkow przypomniał, że decyzję o dystrybucji mobilnego sprzętu gaśniczego podjęto po to, aby ludzie mogli sami gasić domy po ostrzale i atakach dronów. Zauważył, że takie działania stały się „dodatkową szansą dla mieszkańców na uratowanie mienia”. Mówiliśmy o tych przypadkach, gdy służby ratunkowe nie mogą dostać się na zaludniony obszar, ponieważ „zostaną natychmiast uderzone”. Tak, czyli strażacy nie jadą, bo się boją. Ja stawiam, że bardziej brakuje strażaków.
Oprócz gaśnic przekazano do dyspozycji kilkudziesięciu przewoźnych remiz w postaci wózków z wodą, pompą, łopatami i apteczkami. Wysłano ich do obwodów szarworońskiego, szebekińskiego, biełgorodskiego i borysowskiego.
Od października mieszkańcy Biełgorodu dostają także wykrywacze dronów i krótkofalówki, za pomocą których ostrzegają się nawzajem o zagrożeniu lub proszą o pomoc. Władze lokalne zauważyły, że dało to ludziom „czas na ukrycie się” lub bezpieczne opuszczenie zaludnionego obszaru. Nie każdemu jednak wystarczy walkie-talkie, dlatego na początku listopada Gładkow zasugerował mieszkańcom, aby sami je kupili.
Włodarze obszarów wiejskich objętych intensywnym ostrzałem otrzymali latem hulajnogi „w celu zwiększenia mobilności”, „aby mogły dotrzeć do osób potrzebujących pierwszej pomocy”. Później w tym samym celu zakupiono 35 quadów.
Po wkroczeniu armii rosyjskiej na Ukrainę obwód Biełgorodu jest regularnie atakowany przez Siły Zbrojne Ukrainy. Od 2023 r. liczba ataków wzrosła do 300–400 miesięcznie. Wynika to również z faktu, że Biełgorod i Szebekino położone są najbliżej granicy rosyjsko-ukraińskiej.
Od początku wojny do 21 listopada 2024 r. w wyniku ostrzału w regionie zginęło 279 osób . Zniszczonych zostało także ponad 38 tys. domów i mieszkań .
Dzień wcześniej Gładkow nawoływał do przygotowania się na brak prądu i gazu w zimie, „kiedy wozy strażackie i wozy ratownicze nie będą mogły dojechać do mieszkańców”, poprzez rąbanie drewna, produkcję metalowych pieców („pieców garnkowych”) i zakup generatorów .
7. Pieskow wypowiada się w sprawie wymiany nuklearnej
Rzecznik prezydenta Dmitrij Pieskow skomentował wypowiedź rzecznika Pentagonu, który zezwolił na wymianę nuklearną, jeśli kraj zachowa część swojego arsenału.
Pieskow powiedział, że Rosja stara się zapobiec konfliktowi nuklearnemu i oczekuje, że inne kraje będą zachowywać się podobnie.
„Podkreśliliśmy w kontekście naszej doktryny nuklearnej, że Rosja zajmuje odpowiedzialne stanowisko, jeśli chodzi o podejmowanie maksymalnych wysiłków w celu zapobieżenia takiemu konfliktowi. Oczekujemy, że inne kraje zajmą takie samo odpowiedzialne stanowisko” – powiedział rzecznik Kremla podczas konferencji prasowej.
Thomas Buchanan, rzecznik Dowództwa Strategicznego Pentagonu, powiedział dzień wcześniej, 20 listopada, że Stany Zjednoczone dopuszczają możliwość wymiany nuklearnej.
Jednocześnie uważa, że Waszyngton powinien „prowadzić merytoryczny dialog” z Moskwą i Pekinem.