Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.
Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.
Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl
Shorts:
- W obwodzie woroneskim kierownik jednej z osiedli w obwodzie semiluckim zasugerował matce wielu dzieci, Julii Zubkowej, zakup helikoptera, aby poradzić sobie z trudami warunków terenowy. Julia Zubkowa mieszka z mężem i trójką dzieci we wsi Studenovka przy ulicy Rodnikowej. Jedyna droga do ich domu prowadzi polną ścieżką przez wąwóz, który w porze błotnistej staje się prawie nieprzejezdny. Według kobiety, aby rozwiązać problem, konieczne jest ułożenie nawierzchni drogowej na obszarze zaledwie 500 metrów. Ale to ponad możliwości lokalnych władz.
- Naukowcy z Melbourne Institute of Neuroscience wraz ze współpracownikami z Uniwersytetu Stanforda odkryli, że długotrwałe używanie słuchawek przekraczające cztery godziny dziennie może powodować nieodwracalne zmiany w funkcjonowaniu mózgu. My nagrywamy często powyżej 4 godzin dziennie. Mamy nadzieję, że doceniacie.
- Szykuje się nowa afera na tablicy po kurczakach, jajkach ,nabiale itp. Rosjanie zaczęli aktywniej kupować elitarne mięso – podaje Krajowe Stowarzyszenie Mięsne. Popyt na wołowinę wzrósł tak bardzo i szybko , że podaż nie może nadążyć. Szef organizacji Siergiej Juszyn zauważa, że rosnące dochody Rosjan skutkują poprawą jakości żywności i zwiększoną sprzedażą droższych i wysokiej jakości produktów.
- Mieszkańcy Rosji zaczęli obawiać się o swoje bezpieczeństwo po tym, jak Stany Zjednoczone pozwoliły Ukrainie uderzyć zachodnimi rakietami dalekiego zasięgu w głąb atakującego kraju. W ostatnich dniach liczba zapytań w Yandex ze słowem „schron przeciwbombowy” wzrosła ponad czterokrotnie, pisze Layout w odniesieniu do danych Yandex Wordstat.
- Kapitan chińskiego statku towarowego Yi Peng 3, podejrzany o uszkodzenie podmorskich na Morzu Bałtyckim, okazał się obywatelem Rosji. Informuje o tym „Bild”, powołując się na źródła w siłach bezpieczeństwa.
- Stany Zjednoczone zezwalają na wymianę nuklearną, jeśli zajdzie taka potrzeba, ale kraj musi zachować część swojego arsenału, aby jeszcze bardziej odstraszać przeciwników, powiedział kontradmirał Thomas Buchanan, rzecznik Dowództwa Strategicznego Pentagonu (STRATCOM).
- Od początku 3 dniowej operacji na Ukrainie w obwodzie biełgorodskim zniszczono 38 000 domów. Poinformował o tym na konferencji prasowej gubernator regionu Wiaczesław Gładkow. Według niego odrestaurowano już 32 tys. domów, a kolejne 6 tys. jest w remoncie. Na wszystkie wydatki związane z wojną z budżetu federalnego obwodu biełgorodskiego przeznaczono 40 miliardów rubli.
- Wyższa Szkoła Ekonomiczna zaprezentowała model uczenia maszynowego do identyfikacji karteli w przetargach państwowych. Była w stanie przewidzieć oznaki zmowy ich uczestników z dokładnością ponad 90%. Wprowadzenie zautomatyzowanych rozwiązań w zakresie kontroli antymonopolowej ma potencjał do zwiększenia jej efektywności i zmniejszenia strat budżetowych wynikających z niekonkurencyjnych zachowań nieuczciwych przedsiębiorstw, ale nakłada to na pracę FAS zwiększone wymagania dotyczące kształtowania praktyki egzekwowania prawa, która zmniejszy ryzyko ukarania dostawców działających w dobrej wierze.
- Rosyjskie linie lotnicze wstrzymały loty 34 samolotów Airbus A320/A321neo (50% floty). Silników Pratt & Whitney (USA) nie można naprawiać w Rosji, ani importować ze względu na sankcje. Wg źródeł “Kommiersanta” A320/A321neo zaczną być wycofywane z eksploatacji od początku 2026 r.
- Ukraińcy zaatakowali pociskami Storm Shadow prezydencki kompleks pałacowy pod którym mogły się mieścić podziemne instalacje wojskowe, ale to tylko jedna z hipotez. Skutki ataku nie są znane.
- Kreml wezwał przedsiębiorców do budowy lotnisk na własny koszt.
W sumie państwo rosyjskie coraz mniej bierze udział w inwestycjach dziś pewien nowy pomysł.
Rosyjskie firmy muszą na własny koszt budować drogi i lotniska w miejscach, gdzie realizują duże projekty infrastrukturalne – powiedział Igor Lewitin, specjalny przedstawiciel prezydenta Rosji ds. współpracy międzynarodowej w dziedzinie transportu.
„Mamy przedsiębiorstwa – weźmy za przykład Elgaugola – zbudowali lotnisko na własny koszt. To samo NOVATEK zrobił w Sabetcie. Wydaje mi się, że zrzucanie wszystkiego na Ministerstwo Transportu w tak dużych projektach infrastrukturalnych jest błędem” – powiedział Levitin na forum Transport Week 2024 ( cyt . Interfax).
Według niego przedsiębiorcy dostają od państwa ulgi podatkowe na duże projekty i nie włączają do nich dróg czy lotnisk, ale potem zwracają się do Ministerstwa Transportu o ich budowę. „Jeśli powstaje duży projekt infrastrukturalny, konieczne jest uwzględnienie infrastruktury transportowej” – podkreślił Levitin. Dodał, że w przeciwnym razie rząd wyda cały budżet na potrzeby biznesu.
Przywódca Jakucji Aisen Nikołajew zwrócił się do specjalnego przedstawiciela Prezydenta Federacji Rosyjskiej. Wezwał do przyspieszenia odbudowy lotniska Polarny w mieście Udachny, obok którego zlokalizowana jest podziemna kopalnia ALROSA o tej samej nazwie. Jego zdaniem pojawiają się także pytania dotyczące lotnisk Tiksi, Lensk i Ust-Kuiga. W szczególności konieczne jest przedłużenie pasa w Ust-Kuiga, gdyż Rosatom buduje tam elektrownię jądrową. Według Tiksi „trzeba przyspieszyć”, biorąc pod uwagę plany rozwoju Północnego Szlaku Morskiego – podkreślił Nikołajew.
Na początku 2024 roku szef Ministerstwa Transportu Witalij Savelyev poinformował , że spośród 228 działających lotnisk w Rosji 116 wymaga kapitalnych remontów. Jednocześnie w budżecie są środki jedynie na naprawę 75 z nich.
Odbudowa lotnisk, z których większość została zbudowana w czasach sowieckich, wymaga około 57 miliardów rubli rocznie, jak wcześniej oszacował dyrektor generalny Nowosybirska Tołmaczewo Jewgienij Jankilewicz. W budżecie nie przewidziano na to środków: w tym roku dotacje w ramach federalnego projektu „Rozwój regionalnych portów lotniczych” wyniosą 40,3 mld rubli, a w 2025 r. planuje się je zmniejszyć prawie 8-krotnie – do 5,3 mld.
2. Najnowsze oficjalne odczyty inflacji
W ciągu tygodnia ceny ogórków wzrosły o 11,3%, pomidorów o 6%, kapusty o 4,7%, cebuli o 4,4%, a ziemniaków o 3,8%, podaje Rosstat.
w tygodniu od 12 do 18 listopada wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł natychmiast o 0,37%. Ten skok znalazł się w pierwszej trójce w ciągu ostatnich dwóch lat: oficjalne statystyki odnotowały szybszy tygodniowy wzrost tylko w pierwszym tygodniu lipca 2024 r. (+0,77%), kiedy taryfy zostały gwałtownie podniesione, a także w listopadzie 2023 r. (+0,42%).
W ciągu niespełna trzech tygodni listopada, według Rosstatu, inflacja wzrosła o 0,79 proc. i przekroczyła wartość dla całego października (0,75 proc.), a także dla sierpnia i września łącznie (odpowiednio 0,2 proc. i 0,48 proc.). Roczna inflacja, po dwóch miesiącach stabilizacji, ponownie poszła w górę – 8,68 proc. wobec 8,56 proc. tydzień wcześniej.
Wzrost cen tradycyjnie przyspiesza jesienią, ale to, co dzieje się w tym roku, „wykracza poza »normalną« dynamikę sezonową”, piszą analitycy CMASF: „Wzrost cen jest nie tylko na dużą skalę, ale także frontalny”.
Na 100 towarów w koszyku konsumenckim Rosstatu ponad 80 drożeje, a działy spożywcze supermarketów pozostają strefą inflacyjnej katastrofy. Według Rosstatu wzrost cen ziemniaków od początku roku przekroczył 73%, cebuli – 33%, oleju – 30%. Kapusta podrożała o 26%, buraki – o 24,6%, jagnięcina – o 21,3%. Ponad 15% doliczone do ceny mleka i śmietany, ponad 11% – wołowina.
Po części fala inflacyjna wiąże się z problemami wśród rolników – z powodu przymrozków zbiory były niższe niż w zeszłym roku – mówi Aleksander Isakow, ekonomista ds. Rosji w Bloomberg Economics. Na dodatek 3dniowa specjalna operacja i sankcje przynoszą efekty, kontynuuje: z powodu rekrutacji na front gospodarka doświadcza niedoboru personelu, firmy są zmuszone do podnoszenia wynagrodzeń, a koszty te przerzucane są na konsumenta końcowego.
„Sankcje finansowe zwiększają koszty importu nasion i sprzętu dla producentów” – przypomina Isakov.
Według prognozy CMASF inflacja wyniesie w listopadzie 1,4% w ujęciu miesięcznym, co będzie rekordem od kwietnia 2022 r. Oczekiwania cenowe przedsiębiorstw już od pierwszych miesięcy wojny są rekordowe: według ankiety Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej połowa firm detalicznych i hurtowych, a także co trzeci producent dóbr konsumpcyjnych, planuje podnieść ceny w nadchodzących miesiącach. Bank Centralny zareaguje na wzrost inflacji dalszym podnoszeniem głównej stopy procentowej – do 23% w grudniu, piszą analitycy Alfa-Banku.
3. Największe kraje UE planują wyemitować wspólne obligacje, aby walczyć z „imperialnymi ambicjami” Rosji
Pięć krajów UE – Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania i Polska – poparło propozycję emisji wspólnych obligacji wojennych mających na celu wsparcie przemysłu obronnego bloku – podało Euronews . Decyzja została podjęta we wtorek, 19 listopada, na posiedzeniu w Warszawie.
W przemówieniu na wspólnej konferencji prasowej minister spraw zagranicznych Polski Radek Sikorski powiedział, że decyzja ta pomoże „Europie zdecydowanie przeciwstawić się imperialnym ambicjom Rosji”. Europa musi wziąć na siebie większą odpowiedzialność za swoje własne bezpieczeństwo, co obejmuje bardziej zrównoważony podział obciążeń między członkami NATO, powiedział.
„Rosja Putina pozostanie jednym z najpoważniejszych zagrożeń bezpieczeństwa nie tylko Europy, ale także porządku światowego. Jej celem pozostaje ciągłe niszczenie europejskiej architektury bezpieczeństwa” – podkreślił Sikorski.
Na spotkaniu ministrowie spraw zagranicznych największych krajów UE rozmawiali także o zwiększeniu wsparcia militarnego dla Ukrainy, a także zacieśnieniu więzi ze Stanami Zjednoczonymi pod rządami nowego prezydenta Donalda Trumpa, który wielokrotnie powtarzał, że oczekuje od Europy większych wysiłków na rzecz jej obronności .
Decyzja UE P5 zapadła po podpisaniu przez prezydenta Rosji Władimira Putina zaktualizowanej doktryny nuklearnej, która stanowi, że atak na Rosję dokonany przez kraj wspierany przez państwo posiadające broń nuklearną zostanie uznany za wspólny atak.
Ogłoszenie przez Putina podpisania nowej doktryny nuklearnej jest następstwem decyzji prezydenta USA Joe Bidena zezwalającej Ukrainie na atakowanie celów w Rosji za pomocą dostarczonych przez USA rakiet dalekiego zasięgu.
Rosyjskie Ministerstwo Obrony twierdzi, że Kijów po raz pierwszy wystrzelił na terytorium Rosji dostarczone przez USA rakiety ATACMS.
Kreml ostrzegł, że takie posunięcie prezydenta USA Joe Bidena doprowadzi do „radykalnej zmiany istoty i charakteru konfliktu”.
4. Stany Zjednoczone zamierzają umorzyć 4,65 mld dolarów długu Ukrainy
Stany Zjednoczone rozważają umorzenie części długu publicznego Ukrainy, ale jeśli zgłoszą sprzeciw, zastosują się do decyzji Kongresu. Poinformował o tym szef służby prasowej Departamentu Stanu Matthew Miller.
Wcześniej premier Ukrainy Denys Szmyhal powiedział, że do 2025 roku Kijów musi przyciągnąć około 15 miliardów dolarów na pokrycie rosnącego deficytu budżetu państwa.
„Zgodnie z ustawą o przyznaniu dodatkowych środków finansowych Ukrainiemieliśmy możliwość umorzenia tych pożyczek według własnego uznania. Kongres ma możliwość uchwalenia rezolucji o sprzeciwie wobec anulowania tego odpisu” – powiedział Miller.
13 listopada sekretarz stanu USA Anthony Blinken powiedział, że Biały Dom zamierza dostarczyć Ukrainie „każdego dolara” z funduszy zatwierdzonych przez Kongres do 20 stycznia, kiedy prezydent-elekt Donald Trump obejmie urząd. Pentagon wyjaśnił później, że partie broni mają być przekazywane co tydzień. Dziś wieczorem, 20 listopada, Pentagon ogłosił, że Stany Zjednoczone wyślą Ukrainie kolejny pakiet pomocy wojskowej o wartości 275 milionów dolarów.
5. Szef Rostelecom powiedział, że dane osobowe wszystkich Rosjan wyciekły już do sieci.
Prezes Rostelecomu Michaił Osejewski powiedział, że w Rosji nie ma osoby, której dane osobowe nie trafiłyby do Internetu.
„Dane osobowe wszystkich Rosjan już wyciekły. Jeśli przejdziemy do ciemnej sieci, tam znajdują się skonsolidowane informacje o każdym z nas. Nawet sam o to sprawdziłem” – zauważył Oseevsky. Ciekawe czy w takim razie jest też Putin, Gurulew, Nabiullina, Sołowiow?
Według Roskomnadzora w pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku zanotowano 110 przypadków wycieków danych. Najwięcej incydentów miało miejsce w firmach zajmujących się handlem i usługami.
Analitycy z działu cyberwywiadu w FACCT podają, że w okresie styczeń-wrzesień 2024 r. na ukrytych forach internetowych i wyspecjalizowanych kanałach Telegramu pojawiło się 210 baz danych klientów rosyjskich firm. To o 37,25% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Eksperci zauważają, że wycieki danych osobowych w dalszym ciągu stanowią palący problem dla przedsiębiorstw i obywateli, a liczba incydentów rośnie z roku na rok. Kreml, który powinien zabezpieczać te dane, przed oszustami wydaje się bezradny. A liczba przestępstw internetowych osiągnęła rekordy w tym roku.
6. Marzenia Kremla o budowie statków
VTB, który w 2023 roku przejął zarządzanie United Shipbuilding Corporation (USC), planuje inwestycje na dużą skalę w utrzymanie i rozwój aktywów.
Koszt pokrycia deficytu, nowej stoczni na Dalekim Wschodzie i modernizacji przedsiębiorstw szacowany jest na 2 bln rubli, a wraz z włączeniem stoczni Zvezda w obręb USC kwota ta może jeszcze wzrosnąć nawet dwukrotnie.
Rok temu VTB otrzymał aktywa USC w zarządzie powierniczym po niepowodzeniu programu naprawy finansowej firmy. Do tej pory nie udało się wypracować zysku operacyjnego.
prezes USC Andriej Puczkow mówi:
Mieliśmy kilka pomysłów, jak podejść do tego zadania. Zdecydowaliśmy się na ambitną opcję, która wiąże się z dość poważnymi inwestycjami i poważnymi zmianami organizacyjnymi w naszej działalności.
Wyjście na zero to oczywiście minimum, którego bardzo potrzebujemy. Po pierwsze, przy wsparciu rządu Federacji Rosyjskiej i Banku VTB, znaleźliśmy źródła do realizacji tych zamówień cywilnych, które mieliśmy w strefie niepewności co do finansowania.
Po drugie, pracujemy teraz nad zarządzaniem kosztami: eliminujemy nieefektywność, która istniała w działalności korporacji.
Wierzymy, że kroki te stanowią podstawę do osiągania wyników na istniejącym portfelu zamówień.Niestety potrzebujemy trochę więcej czasu, ale ruch już się rozpoczął, towarzyszą mu zarówno zmiany personalne, jak i technologiczne.
Na ten moment brakuje nie tylko ludzi ale i pieniędzy nadal brakuje 250 mld rubli na planowane przeprowadzenie audytu Zwiezdy. A to dopiero początek nowych wydatków.
Realizowany jest częściowo projekt budowy stoczni w Zatoce Pośredniej. Specjalizacją tej stoczni będą statki cywilne o dużej ładowności. Cała linia to statki do przewozu ładunków suchych, tankowce, jeśli są zamówienia – gazowce i tak dalej.
Duże wymiary – do 300 m można dość łatwo zbudować.
Oddajmy głos prezesowi:
Jeśli chodzi o etapy rozwoju tego projektu, to obecnie wyznaczono najbardziej efektywne miejsce na stocznie . Współpracujemy z użytkownikami gruntów, aby ostatecznie zdecydować się na działkę, po czym zajmiemy się pracami projektowymi i geodezyjnymi.
Myślę, że realistycznie rzecz biorąc, poświęcimy na to co najmniej rok. Dopiero po tym, po otrzymaniu papierowej części prac, zrozumiemy, w jakim tempie będziemy nadal angażować się w budowę. Nie uważamy za stosowne rozmawianie o jakichkolwiek kwotach przed gotowością projektu.
Zapytajmy jak idą w takim razie prace związane z przywróceniem i modernizacją Stoczni Północnej Siewiernaja wierf′
Siewiernnaja Wiert to dla nas pierwszy projekt modernizacyjny na dużą skalę. Właśnie rozpoczęliśmy projektowanie.
Spodziewamy się, że w pierwszej połowie przyszłego roku projekt będzie gotowy w całości. Planujemy rozpocząć budowę, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pod koniec 2025 .
Jeśli chodzi o wielkość inwestycji i czas realizacji, to nie mogę teraz określić, zostanie to określone, gdy projekt będzie gotowy.
Jeśli spojrzymy na doświadczenia naszych kolegów z Zvezdy, NOVATEKU i na to, co zostało zbudowane w naszym kraju w ostatnich latach, zrozumiemy, że wielkość inwestycji w ten obiekt mierzy się w setkach miliardów.
Szef VTB Andriej Kostin oszacował inwestycje w rozwój USC na ponad 2 bln rubli, z czego ponad 1 bln rubli to deficyt funduszy koncernu. Jakie są źródła pokrycia deficytu według prezesa?
Rzeczywiście, przeanalizowaliśmy sytuację finansową USC i od tego właściwie zaczęliśmy naszą pracę (ponad rok).
Jeśli chodzi o 1 bilion rubli deficytu środków na dokończenie, którym dysponuje USC, kwota ta będzie nieco większa. Wynika to przede wszystkim z faktu, że cena kontraktowa jest niższa niż koszt produkcji statków.
Czy uważa Pan/Pani fundusze NWD za źródło finansowania?
Analizujemy wszystkie opcje.
Prawdopodobnie musimy jeszcze spojrzeć na sytuację z szerszej perspektywy. Istnieją zadania, które odnoszą się do działalności USC jako osoby prawnej. W tym przypadku, jak dotąd, fundusze NWD nie są postrzegane jako źródło. Inna sprawa, że postawiono nam bardzo ważne z0adanie. I tu liczymy na wsparcie naszych produktów ze strony państwa.
M.in. poprzez preferencyjne narzędzia dla przyszłych armatorów – może to być preferencyjny leasing, kredyty a także inne formy wsparcia.
— Jaką część deficytu udało się do tej pory pokryć?
Oczywiście, chciałbym powiedzieć: że mam na biurku 2 biliony rubli. Ale w rzeczywistości sytuacja wygląda z goła inaczej .
Niektóre problemy zostały już rozwiązane, ale pozostałe są trudne i są one mierzone w dziesiątkach miliardów rubli. A jeśli chodzi o zadania, problem polega na znalezieniu właściwej równowagi. Niektóre rozwiązania leżą na płaszczyźnie porzucenia niektórych projektów,
Czy istnieją jakiekolwiek mechanizmy zwrotu z inwestycji?
„Jeśli mówimy o tym, co potocznie nazywa się zamykaniem dołka, to nie może być mowy o zwrocie z inwestycji. Ponieważ są to w zasadzie są to same straty w takiej czy innej formie.
Pod auspicjami rządowych środków wsparcia pracujemy obecnie nad programem modernizacji obiektów portowych stoczni. . Trudno powiedzieć, że te inwestycje będą miały jakikolwiek określony okres zwrotu. To tak jak linie energetyczne, czy kolej. Jest to bowiem kwestia szeroko pojętego bezpieczeństwa przemysłowego kraju.
7. Lodówki i klimatyzatory okażą się „niedozwolone”?
Możliwe, że już wkrótce prawie wszystkie lodówki znikną ze sklepów ze sprzętem AGD, a klimatyzatory znikną latem. Ministerstwo Zasobów Naturalnych podjęło decyzję o ograniczeniu ich importu do Rosji.
Na stronie internetowej rosyjskiego Ministerstwa Zasobów Naturalnych pojawiło się wyjaśnienie dotyczące nowych zasad importu lodówek, klimatyzatorów i innego sprzętu gospodarstwa domowego zawierającego freony.
Firmy handlowe zostały już ostrzeżone: dzięki inicjatywie urzędników wkrótce po Nowym Roku około 90% klimatyzatorów albo znacznie drożeje, albo po prostu zniknie ze sprzedaży. Ten sam los czeka 50% lodówek. Z tego co kojarzę to freonu już nie ma w Polsce od kilku lat, zakaz wszedł, o ile dobrze pamiętam w 2020 roku. Jak widać w Rosji jeszcze była taka możliwość.
„Ministerstwo Zasobów Naturalnych nieoczekiwanie dla rynku zmieniło zasady importu produktów i rozszerzyło procedurę na znaczną liczbę towarów, których import nie był wcześniej ograniczony.
Jeżeli wcześniej licencją objęte było tylko 10% klimatyzatorów, to po opublikowaniu stanowiska Ministerstwa Zasobów Naturalnych licencje powinny zostać wydane na 90% takich urządzeń” – powiedział Anton Guskov, dyrektor firmy Związek Firm Handlowych i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Komputerowego.
Spółki handlowe wyraźnie nie były gotowe na takie zmiany. Wiadomo, że dostawa urządzeń klimatyzacyjnych na sezon letni rozpoczyna się pod koniec roku i trwa do lutego włącznie; Przez wiele lat proces ten odbywał się według ustalonych od dawna zasad i nikt nie potrzebował dodatkowych dokumentów do lodówek i klimatyzatorów, które nagle stały się niebezpieczne. Część z tych produktów zamawiano już wczesną jesienią ze względu na procedury importu równoległego.
„W wyjaśnieniach resortu nie wskazano daty wejścia w życie tego dokumentu. W związku z tym Ministerstwo Zasobów Naturalnych poinformowało nas, że importerzy muszą uzyskiwać licencje od 2021 r. Takich pozwoleń jednak nikt nie brał i nie wydano, bo urządzenia na gazy mieszane nie podlegały wówczas licencjonowaniu” – wyjaśnił Dmitrij Kuzin, dyrektor wykonawczy Stowarzyszenia Przedsiębiorstw Przemysłu Klimatyzatorów (APIK).
W wyniku tak nieoczekiwanej decyzji urzędników przesyłki z towarem utknęły w urzędzie celnym. Biznesmeni nie wiedzą, co zrobić ze sprzętem AGD, za który już zapłacono i który jest w drodze. Ale już teraz wiadomo, że sprzęt nie trafi szybko do sklepów. Biznesmeni twierdzą, że ubieganie się o licencję w tej chwili nie ma sensu. Biurokracja potrwa co najmniej dwa miesiące, a zezwolenie ważne jest tylko do końca roku. „Płacą pieniądze za roczną licencję, która będzie ważna przez tydzień lub dwa tygodnie. W tym czasie importerzy proszeni są o przywiezienie do kraju całego zakupionego sprzętu do mieszania gazu. Ale to jest niemożliwe. Zatem zakłócenia w dostawach są bardzo prawdopodobne” – dodał Dmitrij Kuzin.
Drugim problemem są pieniądze. Nowa Licencja kosztuje średnio 250 tysięcy rubli na każdy rodzaj sprzętu wykorzystującego konkretny gaz i w sumie będzie kosztować firmę ładny grosz. Aby zaimportować partię klimatyzatorów, trzeba będzie uzyskać cztery licencje, których całkowity koszt, bez kosztów przygotowania dokumentów, wyniesie 800 tysięcy rubli. W rezultacie koszty zostaną wliczone w ostateczny koszt sprzętu, a kupujący pokryją straty.
Ministerstwo Zasobów Naturalnych natychmiast skomentowało swoją decyzję. Stwierdzili, że z roku na rok powinien zmniejszać się import gazów zawartych w sprzęcie AGD.
„Mamy nadzieję, że uda nam się jeszcze uniknąć niekorzystnej sytuacji załamania na rynku. Trzy miesiące opóźnienia na granicy dla importowanych towarów to dużo. A technologia chłodnicza, o której mówimy, praktycznie nie jest produkowana w Rosji” – stwierdził APIC.
Co właściwie podyktowało takie działania Ministerstwa Zasobów Naturalnych? Czy interesuje Cię wyłącznie ochrona warstwy ozonowej planety Ziemia, czy brakuje pieniędzy w budżecie i to kolejny sposób jak skroić przedsiębiorców?