Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.
Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.
Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl
Shorts:
- Sprawdziły się nasze prognozy podawane we wczorajszym Cepie odnośnie zwycięstwa Donalda Trumpa w wyborach . Chińskie giełdy w dół , amerykańskie kontrakty w górę. Europa pozostaje neutralna.
- Ceny choinek wzrosną o 10-20% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Teraz za metr „wiecznie zielonego” piękna trzeba będzie zapłacić od 1200 do 1500 rubli.
- Ministerstwu Obrony Rosji skradziono 24 nieruchomości w Moskwie o wartości około 700 mln rubli. Nikołaj Graczew, były szef wydziału majątku zagrożonego Głównego Zarządu Rozwoju Wojsk, zostaje oskarżony o kradzież. Według śledczych Graczew w trakcie procesu upadłościowego organizował fałszywe aukcje, co doprowadziło do kradzieży nieruchomości. Obecnie przebywa w areszcie, a wszczęto postępowanie karne w związku z oszustwami na szczególnie dużą skalę.
- W Rosji w ciągu ze dwie tygodnia doszło do dwóch napadów związanych z kradzieżą masła. W Moskwie dwóch migrantów z nożami obrabowało Piaterochkę, zabierając 25 kostek masła. A w Jekaterynburgu z Milk Place zabrano całe masło, kilka koktajli czekoladowych i pieniądze z kasy. W 2024 roku cena masła.
- Rosjanie mogą mieć zamrożone depozyty bankowe. Według Aleksieja Zubetsa, dyrektora Instytutu Badań Społeczno-Ekonomicznych, dyskutuje się o możliwości czasowego ograniczenia kwot, jakie Rosjanie mogą wypłacać z lokat bankowych. Wyjaśnił, że na rachunkach zgromadziły się środki w wysokości kilkudziesięciu bilionów rubli, a przy gwałtownym spadku stóp procentowych może pojawić się zagrożenie masowego wycofania tych pieniędzy, co spowoduje wzrost inflacji. Aby uniknąć takiego scenariusza, rozważane są działania mające na celu kontrolę dostępu do dużych oszczędności bankowych.
- W Smoleńsku za zdolnego do służby uznano faceta bez głowy. A nie to na sobotę.
- Zjednoczone Emiraty Arabskie dostarczają do Rosji produkowane na Ukrainie masło Ferma pod marką wskazującą na arabskie pochodzenie. Produkt produkowany jest w obwodzie winnickim na Ukrainie, ale jest eksportowany do Rosji w opakowaniach przeznaczonych na rynek Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
- Masło indyjskie i irańskie w opakowaniach blaszanych wkrótce pojawi się w Rosji. Rosselkhoznadzor zatwierdził już dostawę tych produktów.
- W Rosji masło podrożało, bo… Rosjanie mają za dużo pieniędzy. Tak oświadczyła minister rolnictwa Oksana Lut.
- Trzeci gubernator jednego dnia podał się do dymisji.
Szef Republiki Komi Władimir Uyba ogłosił swoją rezygnację. Powiedział , że prezydent Rosji Władimir Putin powierzył mu „nowy front pracy” na szczeblu federalnym. „Dla mnie to nowe wyzwanie i ogromna odpowiedzialność” – powiedział urzędnik, nie precyzując, czym teraz będzie się zajmował. Niemniej brzmi jednak to na razie jak komunikat PR-owy
Źródła Wiedomosti mówiły już wcześniej o zbliżającej się rezygnacji Pana Uiby. Według nich administracja prezydenta była niezadowolona z gubernatora, który wielokrotnie wdawał się w sytuacje konfliktowe i nie potrafił budować dialogu ani ze społeczeństwem, ani z lokalnymi elitami.
Uiba stoi na czele republiki od 2020 roku. Wcześniej był wiceministrem zdrowia, a przez 15 lat stał na czele Federalnej Agencji Medyczno-Biologicznej (FMBA). Pod jego rządami instytucja wielokrotnie była uwikłana w afery korupcyjne. Nie było to jednak przeszkodą, aby wciąż jego nazwisko pojawiało się przy obsadzaniu kolejnych pozycji w Państwie.
Dziennikarze Novaya Gazeta i 7×7 ustalili także, że szef Komi wraz z żoną prowadzili w Czechach działalność gospodarczą, pomimo prawnego zakazu posiadania przez urzędników zagranicznych aktywów, a „Ważne Historie” ustalili , że Uiba oficjalnie nie deklarował prowadzenia działalności gospodarczej przez kilka lat z rzędu, oraz że posiada co najmniej dziesięć nieruchomości w obwodzie moskiewskim i kałuskim.
Ponadto Uiba nie raz stał się bohaterem skandalicznych publikacji ze względu na swój sposób rozmawiania z ludźmi. I tak w 2021 roku, w odpowiedzi na oburzenie mieszkańców wywołanych wyciekiem ropy na rzece Kołwie, którzy chcieli zwrócić się z tym i innymi problemami „bezpośrednio do Putina”, szef regionu powiedział: „Przy was to ja jestem Putinem. Którego Putina wolisz? Potem skandal dotarł na Kreml i sekretarz prasowy prezydenta Dmitrij Pieskow musiał stanąć w obronie Uiby. Szef Komi nazwał także mieszkańców protestujących przeciwko budowie kompleksu przetwarzania odpadów i składowiska śmieci na przedmieściach Syktywkaru „ekologicznymi śmieciami”.
Uiba został trzecim gubernatorem, który w ciągu 24 godzin złożył rezygnację ze stanowiska. Dzień wcześniej dowiedziała się o zmianie szefów obwodów rostowskiego i tambowskiego. 67-letni Wasilij Gołubiew i 47-letni Maksim Egorow ogłosili swoją rezygnację, tłumacząc tę decyzję także przejściem do innej pracy.
Wieczorem tego samego dnia do biura Gołubiewa z rewizją przybyli pracownicy moskiewskiego oddziału FSB. Nie było informacji o wszczęciu postępowania karnego. Ale o tym już wczoraj opowiadał Paweł.
2. Fundusz zostanie zużyty na 3-dniową operację. Prawie połowa złota sprzedana.
Wartość Funduszu Dobrobytu Narodowego (NWF) na dzień 1 listopada wyniosła 12,73 bln rubli, czyli 6,6% PKB. Jest to równowartość 131,13 miliarda dolarów, podało Ministerstwo Finansów w oświadczeniu. Na dzień 1 października wolumen NWF wyniósł 12,79 bln rubli, jego wolumen zmniejszył się o 60,9 mld rubli w ciągu miesiąca.
I wszystko byłoby pięknie gdyby nie patrzeć na szczegóły.
Jeszcze w 2022 część płynna (środki na rachunkach bankowych w banku centralnym) wynosiły 131 mld dol.,
Wolumen aktywów płynnych na dzień 1 listopada wyniósł równowartość 5,45 bln rubli czyli 56 mld USD.
Z czego połowę stanowi złoto a resztę niezbędne do stabilizacji rubla resztki juanów.
Miesiąc wcześniej liczba ta wynosiła 5,26 bln rubli Wolumen złota w formie nieprzydzielonej zmniejszył się z 292,5 ton w październiku do 283,56 ton w listopadzie. Wolumen juana zmniejszył się z 221,8 mld do 220,5 mld 1,25 mld juanów w październiku zostało ulokowanych w papierach wartościowych „innych nieznanych rosyjskich emitentów” – podało Ministerstwo Finansów w komunikacie. W NWF ulokowano również 410,2 mln rubli.
Ponieważ monitorujemy sytuacje od początku zachowały się archiwalne dane MF z przed roku
Tak to wyglądało na 1 lutego 2023
a tak na 1 listopada 2024
3. Komornicy odkryli przeterminowane długi wobec Rosjan na kwotę 1,4 biliona rubli
Dziś o komornikach i najnowszych danych.
Rosjanom coraz trudniej jest spłacać długi z tytułu pożyczek i kredytów: w okresie styczeń-wrzesień wierzyciele żądali odzyskania od pożyczkobiorców 1,41 bln rubli (mniej więcej 14 miliardów dolarów) , czyli o 34,2% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wynika to z danych Federalnej Służby Komorniczej (FSSP)
W celu odzyskania długów od obywateli wszczęto łącznie 10,9 mln nowych postępowań egzekucyjnych, czyli o 11,6% więcej niż rok wcześniej.
Łącznie komornicy prowadzili wobec obywateli 24,4 mln spraw o wartości 3,37 bln rubli. Liczby te uwzględniają znaczny bilans spraw z poprzednich okresów sprawozdawczych.
W ciągu dziewięciu miesięcy tego roku komornicy zakończyli 9,7 mln spraw o odzyskanie środków od obywateli na rzecz wierzycieli na kwotę 881,5 mld rubli. Rok do roku liczba zamkniętych spraw wzrosła o jedną czwartą (24,1%), a zadłużenie z ich tytułu wzrosło o 3,6%.
Komornicy rozpoczynają postępowanie egzekucyjne wobec dłużników, gdy ich dług został już „uregulowany”, czyli zostało wydane postanowienie sądu o jego windykacji lub istnieje notarialny tytuł egzekucyjny. Po powstaniu zaległości musi minąć trochę czasu, zanim pożyczkodawca osiągnie ten etap. Banki i organizacje mikrofinansowe mogą także sprzedać wierzytelność wobec klienta firmie windykacyjnej, która zajmie się i odbierze dług. I to są ważne dane. Te 14 miliardów dolarów to kwoty które trafiły do komorników nie do firm windykacyjnych.
Najczęściej banki sprzedają długi Rosjan na kredytach niezabezpieczonych: w 2023 roku kredyty te stanowiły 65% całkowitego wolumenu transakcji cesji z windykatorami, wynika z danych agencji windykacyjnej PKB. Kolejne 27,4% to zadłużenie obywateli na kartach kredytowych. Ponad jedna trzecia sprzedanych w ubiegłym roku wierzytelności była przeterminowana nieznacznie – do jednego roku, kolejne 22% – od roku do dwóch lat.
Wzrost wolumenu postępowań egzekucyjnych może wynikać z faktu, że kredytobiorcy, którzy nie mogą refinansować swojego zadłużenia, zaczęli mieć problemy ze spłatą zadłużenia – mówi Siergiej Nowikow, partner w kancelarii GRM. Brawo kapitanie oczywisty.
Według niego wcześniej tacy klienci nie mieli trudności z uzyskaniem nowych kredytów na częściową spłatę starych, ponieważ ofert z banków było więcej. Jednak obecnie Bank Centralny nakłada surowe ograniczenia na współpracę pożyczkodawców z nadmiernie zadłużonymi obywatelami. Dokładnie tak się właśnie dzieje. I dokładnie zgodnie z tym co przewidywaliśmy.
4. Donald Trump wygrał w wyborach, Republikanie bliscy wzięcia całej puli.
Republikański kandydat na prezydenta USA Donald Trump prowadzi we wszystkich siedmiu „wahających się” stanach podczas liczenia głosów. Mowa o Arizonie, Georgii, Michigan, Nevadzie, Pensylwanii, Karolinie Północnej i Wisconsin.
W Arizonie, po przetworzeniu 52% kart do głosowania, Trump otrzymuje 49,8% głosów, podczas gdy jego demokratyczna rywalka Kamala Harris otrzymuje 49,3%. W Georgii przetworzono 93 proc. kart do głosowania – Trump ma 50,7 proc. głosów i można już uznać że wygrał , Harris 48,4 proc. W Michigan, gdzie przetworzono 44 proc. kart do głosowania, Trump zdobył 51,3 proc., a Harris 46,9 proc.
W Nevadzie do tej pory przetworzono tylko 2 proc. kart do głosowania, ale Trump ma już 73 proc., podczas gdy Harris ma 26,2 proc. W kluczowym ze stanów „wahadłowych” – Pensylwanii, która daje 19 głosów elektorskich – po przetworzeniu 83 proc. kart do głosowania Trump ma 51,2 proc., Harris – 47,7 proc.
W Karolinie Północnej 90% kart do głosowania zostało przetworzonych. Trump ma 50,8 proc., Harris 47,8 proc. Jednocześnie, według prognoz Associated Press, The New York Times i Bloomberga, Republikanin wygra w tym stanie, co da mu 16 głosów elektorskich. W Wisconsin, po przetworzeniu 75 proc. kart do głosowania, Trump ma 50,8 proc., a Harris 47,6 proc.
Aby wygrać, kandydat na prezydenta musi zdobyć 270 głosów elektorskich. Na ostateczny wynik wyborów będzie miało wpływ głosowanie w stanach „wahadłowych”, na które składają się łącznie 93 głosy elektorskie.
Z zestawienia Fox News wynika, że Trump zdobył już 277 głosy, podczas gdy Harris ma ich 226. Według prognoz „The New York Times” Trump zdobędzie poparcie średnio 300 elektorów (z 251 do 336), a Harris – średnio 238 (z 202 do 287).
Tym samym sprawdziły się prognozy Pawła z wczoraj.
5. Rosyjskie firmy odkryły, że brakuje 600 tysięcy inżynierów.
Dziś mamy ciekawe odkrycia.
Niedobór personelu inżynieryjnego w Rosji sięgnął 600 tysięcy specjalistów, powiedziała Victoria Khaba, wiceprezes ds. HR i rozwoju organizacyjnego producenta elektroniki Aquarius.
Khaba zauważyła, że w Rosji brakuje inżynierów niemal wszystkich specjalności, jednak wśród nich najbardziej poszukiwani są inżynierowie-projektanci, których niedobór szacuje się na 30 tys., oraz inżynierowie procesu, których niedobór obecnie wynosi ponad 20 tys. Przypominam Putina zażądał, wyprodukowania zamienników wszystkiego, co jest ze zgniłego zachodu, wprowadzenie robotyzacji i automatyzacji Rosji. 600 tysięcy inżynierów brakuje… do utrzymania statutu quo. Bo na razie to chodzi aby nie dziadzieć.
Według danych serwisu rekrutacyjnego hh.ru, cytowanych przez Wiedomosti, od stycznia do października 2024 r. w Rosji opublikowano ponad 636 tys. wakatów dla inżynierów różnych specjalności, czyli o 13% więcej niż w tym samym okresie 2023 r., kiedy to otwarto 565 tys. wakatów. Największy wzrost zapotrzebowania obserwuje się na inżynierów ds. odbioru wstępnego (PSZ): liczba takich wakatów wzrosła prawie 2,5-krotnie, z 3800 w 10 miesiącach 2023 r. do 9000 w 10 miesięcy 2024 r. Jednocześnie, jak zauważa hh.ru, nie ma ani jednej specjalności inżynierskiej, w której spadłaby liczba wakatów.
Przedsiębiorstwa krajowego przemysłu radioelektronicznego doświadczają największego niedoboru instalatorów komponentów elektronicznych, inżynierów procesów i inżynierów projektantów, powiedziała Vera Smirnova, dyrektor wykonawcza stowarzyszenia „Konsorcjum centrów projektowych i przedsiębiorstw przemysłu radioelektronicznego”, powiedziała Vedomosti .
„Aby przyciągnąć osoby poszukujące pracy, pracodawcy stale zwiększają oferty wynagrodzeń we wszystkich specjalnościach, w tym dla inżynierów w branży logistycznej i produkcyjnej” – mówi zastępca dyrektora generalnego Rabota.ru Alexander Veterkov.
„Najwyższe pensje w tym roku otrzymują inżynierowie DevOps (247 400 rubli, +14%), główni inżynierowie projektu (143 600 rubli, +23%) i inżynierowie uruchomieniowi (104 300 rubli, +10%)” – przedstawiciel działu rekrutacji obsługa wyjaśniona.
Rosyjskim firmom brakuje inżynierów ze względu na ogólny niedobór personelu w kraju. Według danych monitoringowych Banku Centralnego podaż kadr do przedsiębiorstw czyli ilość dostępnych inżynierów w trzecim kwartale osiągnęła poziom minimalny w całej historii obserwacji.
Jeszcze w 2023 roku Instytut Ekonomii Rosyjskiej Akademii Nauk szacował niedobór pracowników w Rosji na 4,8 mln osób. Profesor Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego Natalia Zubariewicz ostrzegła, że sytuacja związana z niedoborami kadrowymi w kraju ma charakter długoterminowy.