Codzienny ekonomiczny przegląd 04.11.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

Shorts:

  • Astrolodzy ostrzegają: listopad będzie pracowitym miesiącem. Mars i Pluton wdali się w astrologiczną „wojnę”, która może spowodować eskalację konfliktów i wybuchy gniewu między ludźmi. Aby uniknąć problemów, eksperci zalecają oszczędzanie sił i trzymanie się z daleka od kłótni.
  • Wielkość rezerw w europejskich obiektach PMG wyniosła 97,1 mld m sześc., co jest trzecim maksymalnym wynikiem po maksymalnych wartościach z 2019 r. i 2023 r. – odpowiednio 97,6 mld i 100,9 mld m sześc. gazu.
  • Zysk netto Tatniefti  za okres styczeń-wrzesień 2024 r. spadł o 17,3%, czyli 36 mld rubli, w porównaniu z tym samym okresem w 2023 r. i wyniósł 172,4 mld rubli, a przychody spółki wzrosły o 28%, do 1,15 bln rubli, wynika z raportu spółki.Koszty sprzedaży Tatniefti wzrosły z 617,4 mld rubli do 827,6 mld rubli +34%
  • Pod koniec października sprzedaż samochodów marki Łada w Rosji wzrosła o 4,8% w ujęciu rocznym, do 42 875 sztuk. To o 3,3 proc. więcej niż we wrześniu.
  • NOVATEK zmniejszył zysk o 40% w ciągu 9 miesięcy. Przychody NOVATEKU za dziewięć miesięcy wzrosły o 16% do 664 mld rubli, koszty sprzedaży – o 22% (397 mld rubli).
  • Eksport węgla z Rosji zmniejszył się w okresie styczeń-wrzesień 2024 r. o ok. 10 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku do 147 mln ton – wynika z danych Centrum Wskaźników Cen (CDI)
  • Bank Rosji widzi przegrzanie na rynku kredytów korporacyjnych, znaczna część branż okazała się mało wrażliwa na stopę procentową regulatora. Stwierdziła o tym Elizaveta Danilova, dyrektor Departamentu Stabilności Finansowej Banku Centralnego.
  • „Ukraińskie zasoby mineralne o wartości bilionów dolarów, w tym tytan, grafit i 'białe złoto’, czyli lit, mogą stać się kartą przetargową w negocjacjach między prezydentem Wołodymyrem Zełenskim a Donaldem Trumpem, jeśli wygra on wtorkowe wybory i zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych po raz drugi”  podaje NYT.
  1. Zrób sobie dziecko, a może wygrasz samochód lub mieszkanie!

W Rosji należy przeprowadzić loterię wśród noworodków, aby poprawić sytuację demograficzną w kraju, powiedział wicemarszałek niższej izby parlamentu Borys Czernyszow.

„Chodzi o to, aby uruchomić ogólnorosyjską loterię noworodków, aby pobudzić przyrost naturalny w Rosji. Na przykład, aby co miesiąc rozlosować 10 mieszkań, 100 samochodów i 1000 zestawów sprzętu AGD do domu wśród nowonarodzonych obywateli Rosji” – Czyli można też wygrać np. mikrofalówkę. Nic nie zachęca do rodzenia dzieci tak mocno jak mikrofalówka, lub mikser? Prawda?

Wicemarszałek, bo tu mówimy o pomyśle nie jakiegoś losowego człowieka a mówimy o wicemarszałku wyjaśnił, że udział w takich loteriach można zautomatyzować, korzystając z wykazów z urzędu stanu cywilnego. Czyli nawet nie trzeba będzie wiedzieć, że się bierze udział w losowaniu, po prostu któregoś pięknego dnia ktoś podjedzie pod wasz blok nowym samochodem i wręczy wam kluczyki. Prawda że piękne? O ile ktoś komisyjnie oczywiście wcześniej nie odda waszego samochodu synowi dyrektora szpitala, czy kuzynowi komisarza odpowiedzialnego za losowanie.

Mam też cytat pana wicemarszałka.

„Każdy człowiek ma pasję. Przecież w każdej loterii wygrywa mniejszość, ale tysiące ludzi regularnie kupuje losy, chcąc spróbować szczęścia. W przypadku losowania noworodków zasada jest ta sama, ale tylko z korzyścią dla ludzi, społeczeństwa i kraju” – wyjaśniła poseł. Ja osobiście gratuluje. Trzeba mieć głowę nie od parady, aby coś takiego wymyślić.

Czernyszow uważa, że ​​realizacja takiego projektu stanie się czynnikiem motywującym do wspierania rodzin pragnących mieć dzieci, a sam program zwróci uwagę na problematykę płodności, a także stworzy pozytywne zaplecze informacyjne na temat rodziny i dzieciństwa.

„Loteria dla noworodków może stać się częścią zakrojonego na szeroką skalę rządowego programu wsparcia rodzin z dziećmi, co docelowo wpłynie na poprawę sytuacji demograficznej w Rosji” – podkreślił parlamentarzysta.

2. Sandu pozostaje liderką drugiej tury wyborów prezydenckich w Mołdawii

W drugiej turze wyborów prezydenckich prowadzi urzędująca prezydent Mołdawii Maia Sandu z wynikiem 55,40%, jej rywalka, była prokurator generalna Alexandr Stoianoglo – 44,60%. Informacja o wstępnych wynikach głosowania po przetworzeniu 99,82% protokołów jest zamieszczona na stronie internetowej Centralnej Komisji Wyborczej (CKW).

Sandu jest liderem w zagranicznych lokalach wyborczych po przetworzeniu 89,18% protokołów. Zgodnie z wynikami głosowania obywateli Mołdawii za granicą urzędujący prezydent wstępnie otrzymał 82,33%. Stoianoglo zdobył poparcie 17,67% wyborców, którzy głosowali za granicą.

Prokurator generalny Mołdawii prowadzi w rodzinnej Gagauzji z 97,04% głosów po zakończeniu procedowania protokołów otrzymanych od autonomii. Ponadto w Naddniestrzu Alexandr Stoianoglo otrzymał według wstępnych danych 79,4% głosów, Maia Sandu zyskała poparcie 20,6% mieszkańców obwodu naddniestrzańskiego, którzy wczoraj poszli do urn.

Maia Sandu, która wcześniej ogłosiła się zwyciężczynią drugiej tury wyborów prezydenckich, zapowiedziała, że przed przyszłorocznymi wyborami parlamentarnymi zintensyfikuje walkę z korupcją w republice. Dodała, że „słyszała głosy tych”, którzy głosowali na Alexandra Stoianoglo. Sandu zapewniła również, że weźmie pod uwagę opinię przeciwników politycznych.

Frekwencja w drugiej turze wyborów prezydenckich w Mołdawii według wstępnych szacunków wyniosła 54,31%.

Władze Mołdawii poinformowały o zakrojonej na szeroką skalę ingerencji Rosji w wybory prezydenckie.

„To potencjalna próba zniekształcenia wyników wyborów” – powiedział Sky News doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego Stanislav Secrieru.

Kanał 5 donosił, że w wielu krajach europejskich system komputerowy w lokalach wyborczych nie działał. Głosowanie było kontynuowane, ale dane wyborcy były wprowadzane ręcznie. 

Mołdawska policja poinformowała, że 3 listopada do godziny 21:00 czasu lokalnego (22:00 czasu moskiewskiego) odnotowała 225 przypadków naruszenia ordynacji wyborczej i kodeksu wykroczeń. Funkcjonariusze organów ścigania wyjaśnili, że 105 z nich jest związanych z fotografowaniem kart do głosowania, nielegalnymi kampaniami wyborczymi i próbami przekupstwa wyborców.

3, Rosja poprosiła Zjednoczone Emiraty Arabskie o masło.

Jak wszyscy wiemy, ZEA słyną ze swych bezkresnych łąk, na których miliony krów pasą się cały rok, ze względu na wspaniały umiarkowany klimat. Zasoby mleka a co za tym idzie możliwości produkcyjne masła są dosłownie przeogromne.

Władze rosyjskie widocznie taki mają globus ZEA więc postanowiły wysłać prośbę do ZEA o ten nadmiar masła którego szejkowie przejeść dosłownie nie mogą.

Władze rosyjskie zwróciły się o pomoc do „zaprzyjaźnionych krajów” w związku z kryzysem na rynku masła, którego ceny od początku roku poszybowały w górę o prawie 26%.

Po raz pierwszy w historii Zjednoczone Emiraty Arabskie rozpoczęły dostawy masła do Rosji – poinformowała w sobotę służba prasowa Rosselchoznadzoru. Według departamentu od 18 października do Federacji Rosyjskiej sprowadzono 90 ton masła ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Od 27 października z Turcji importowana jest także masło, a ponadto toczą się negocjacje w sprawie zakupów w Indiach i Iranie – poinformowało Izwiestii Ministerstwo Rolnictwa.

Wzrost cen masła przyspieszył gwałtownie wraz z początkiem jesieni: we wrześniu cena wzrosła o 5,07%, a od 1 października do 28 października o 6,58%. Według Rosstatu skok ten był rekordowy od października 2007 r., kiedy masło podrożało w ciągu miesiąca o 12,7%. Coraz częstsze są przypadki kradzieży w supermarketach w dużych miastach, m.in. w Moskwie, Petersburgu i Jekaterynburgu .

„Pożar” na rynku masła wybuchł w związku ze wzrostem cen importowanych tłuszczów, trudnościami fabryk w obsłudze importowanego sprzętu oraz niedoborami surowców – mówi Dmitrij Leonow, wiceprezes zarządu Rusprodsojuz. Zauważa, że ​​wpływ na to mają także niedobory kadrowe i podwyżka stóp procentowych banku centralnego.

Pod koniec października kilka dużych fabryk częściowo lub całkowicie wstrzymało produkcję i dostawy masła. Pamiętacie komentarze dnia w których mówiliśmy, że część firm po prostu przestanie produkować? Należą do nich firma H&N (marka Prostokvashino), Milkom, zakłady mleczarskie Almetyevsky, Kungursky, Severnoye Moloko, a także zakłady mleczarskie Irbitsky.

31 października w trybie pilnym spotkanie w sprawie sytuacji naftowej zwołał wicepremier Dmitrij Patruszew. Dał urzędnikom dwa tygodnie na ustabilizowanie cen. Wicemarszałek Dumy Państwowej Borys Czernyszow zaproponował całkowite ustalenie cen masła w sieciach handlowych, które w międzyczasie zostały przejęte pod kontrolę przez FAS.

4. Rosja nie ma co zrobić z gazem

W Rosji wielkość rezerw Gazpromu w 2024 r. była historycznym rekordem i wyniosła 73 mld metrów sześciennych gazu. Służba prasowa dodała, że wysoki poziom zapasów pozwala spółce radzić sobie z sezonowymi wahaniami popytu.

W okresie od stycznia do września 2024 r. w Rosji wydobyto 516,6 mld m sześc. gazu, czyli o 8,9% więcej niż rok wcześniej. Największy wzrost mają Gazprom.

Główną przyczyną wzrostu produkcji Gazpromu jest oczywiście niska baza i wzrost popytu na rynku wewnętrznym (produkcja rosyjskich elektrociepłowni wzrosła w ubiegłym miesiącu o 4,4% r/r), gdyż kierunki eksportowe nie rozwijały się w wystarczająco znaczącym tempie. Po wybuchu działań wojennych na Ukrainie Gazprom praktycznie stracił rynek zbytu w Europie, co mocno odbiło się na tempie produkcji koncernu w ciągu ostatniego roku.

Przepływy gazu przez Gazprom do UE we wrześniu nie były tak wysokie: dostawy przez Turkish Stream spadły o 1,6% rok do roku, do 1,28 mld m sześc., tranzyt Ukrainy był mniej więcej na poziomie ubiegłorocznym. Dostawy firmy do Turcji spadły o ok. 24 proc., do Chin – wzrosły o 30 proc. rok do roku. Jenak na dalsze zwiększenie exportu do Chin nie można liczyć ze względu na osiągnięcie maksimum mocy przesyłowych gazociągu Siła Syberii.

NOVATEK zwiększył produkcję gazu w ciągu dziewięciu miesięcy o 4,7 proc., do 61,3 mld m sześc. We wrześniu produkcja spółki wzrosła o 5,56 proc., do 6,8 mld m sześc. Produkcja w Tarkosalenieftiegazie rośnie o 16,7% rok do roku i utrzymuje się na stabilnym poziomie w Jurcharownieftiegazie, dwóch głównych oddziałach koncernu działających na rynku krajowym. Wydobycie gazu w projekcie Arctic LNG-2, który został objęty amerykańskimi sankcjami, wyniosło 1,54 mld m sześc. Tak jak informowaliśmy na wyprodukowany gaz nie ma chętnych ze względu na amerykańskie sankcje pomimo rabatów sięgających 40%.

Pozostali producenci zmniejszali wydobycie w 2024r.. Surgutnieftiegaz zmniejszył wydobycie o 12% 

5. Duma państwowa wpadła na świetny pomysł jak ukarać Apple.

Czytając ten artykuł miałem wrażenie, że przed oczami pojawiają mi się sceny z Monty Pythona. Wyobraźcie sobie średniowiecze i króla, który twardo negocjuje. Wygląda to jak biczowanie własnych poddanych na oczach najeźdźców, aby ukarać ich tym widokiem.

Duma Państwowa opracowała projekt ustawy wprowadzającej cła na sprzęt Apple, powiedział w wywiadzie dla Gazety Parlamentarnej Władimir Gutenew, szef Komisji Przemysłu i Handlu.

Według niego cła, które spowodują wzrost cen iPhone’ów w sprzedaży detalicznej wśród Rosjan, mają być odpowiedzią dla Apple, które zabrania sprzedawcom instalowania rosyjskich aplikacji na urządzeniach.

„Zamknięta architektura systemu operacyjnego nie pozwala na instalowanie na gadżetach aplikacji z zewnętrznych źródeł. Stoimy przed poważnym zadaniem: mówimy o dyskryminacji krajowych producentów. – Aby się więc odgryźć sprawimy, że każdy ojciec, który będzie chciał nastoletniej córce kupić ten zgniły telefon z zachodu będzie musiał wskoczyć w wir spirali zadłużenia, który na samym końcu może skutkować biletem na front. A masz! ty zła korporacjo z zachodu. Tak właśnie Cię ukarzemy.

Jest jednak pewien szczegół… Apple wyszedł z Rosji już jakiś czas temu.

Jego produkty trafiają na rosyjski rynek poprzez import równoległy. Wprowadzenie dodatkowych ceł na sprzęt amerykańskiej firmy sprawi, że będzie on mniej dostępny dla Rosjan.

„Będzie to swego rodzaju finansowy czynnik zniechęcający dla firmy Aplle, która choć niewidocznie za pośrednictwem krajów trzecich, jest obecna na naszym dużym i bardzo prestiżowym dla niej rynku.”

Tu pozwolę sobie powtórzyć.

Ze względu na dodatkowe opłaty urządzenia będą droższe i przez to staną się mniej konkurencyjne. A zebrane pieniądze można przeznaczyć na wsparcie rosyjskich deweloperów, np. na obniżenie oprocentowania kredytów” – podkreślił Gutiew.

Tak Panie Gutiew- na pewno to, co zbierzecie z ceł na pewno przeznaczycie na obniżenie kredytów… tak tak.

Słuchajcie jak będzie. Apple będzie droższy. Stanie się jeszcze bardziej pożądanym produktem w Rosji, bo będzie wyznacznikiem statutu – bo oni mają takie myślenie. Już kiedyś o tym opowiadaliśmy. Oznacza to, że córeczki polityków, kochanki polityków, i inni bogacze kupią i tak, bo przecież mogą to zrobić na wczasach np. w Turcji.

Dowalą biednym – ci zapłacą dodatkowe opłaty, które pójdą oczywiście w dużej mierze na wydatki wojskowe. Apple będzie miało to gdzieś. Bo będzie dalej sprzedawać Rosjanom, czy w Turcji czy w ZEA i wysyłać – bez gwarancji sprzęt.

Ot zemsta po rosyjsku.

6. KamAZ ze stratą w wysokości 3,8 mld rubli w 2024r

PJSC KamAZ zakończyła styczeń-wrzesień 2024 r. stratą w wysokości 3,8 mld rubli, wynika ze sprawozdania finansowego spółki w ramach RAS. W tych samych dziewięciu miesiącach 2023 roku KamAZ osiągnął zysk w wysokości 15,8 miliarda rubli.

Przychody firmy w okresie sprawozdawczym spadły do 228,8 mld rubli (-7,5%), zysk brutto spadł o 50% do 15,5 mld rubli, koszty sprzedaży wyniosły 213,3 mld rubli (-1,3%).

Koszty zarządzania wzrosły o 10,2% (do 9,6 mld rubli). Odsetki do zapłaty 14,4 mld RUB (+270%). Pozostałe dochody finansowe wzrosły do 19,2 mld RUB w porównaniu z 8,4 mld RUB w okresie styczeń-wrzesień 2023 r.

KamAZ jest największym producentem ciężkich samochodów ciężarowych w Rosji.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: