Codzienny ekonomiczny przegląd 12.09.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

Short:

  1. Kolejna Awaria kluczowej rafinerii. Czy Moskwie groża zapasy benzyny ?.

Położona 300 km od Moskwy rafineria Sławnieft-Jarosławieft, która przetwarza 15 mln ton ropy rocznie, zamknęła 10 września instalację krakingu katalitycznego – informuje Reuters, powołując się na dwa źródła w branży.

Dokładna przyczyna wypadku nie jest znana. Jednak jest to 5 duża awaria w przeciągu ro ku a 3 na linii krakingu benzyny

Według zakładu naprawa jednostki, która jest używana do produkcji wysokooktanowych gatunków benzyny, potrwa ponad tyydzień . Zakład będzie zmuszony do zmniejszenia produkcji Ai-95 lub jej zaprzestania.

Co ciekawe problemy w rafinerii pojawiły się dokładnie w dniu największego od początku wojny nalotu ukraińskich dronów, który objął dziewięć regionów, w tym obwód moskiewski, gdzie bezzałogowy statek powietrzny uderzył w wieżowiec.

1 września, po ataku ukraińskiego drona, prawie połowa mocy produkcyjnych została zmuszona do zatrzymania moskiewskiej rafinerii Gazprom Nieft. Należący do Gazprom Nieft’ zakład, który dostarcza co trzeci litr benzyny sprzedawanej w Moskwie i jest największym dostawcą nafty na stołeczne lotniska, stracił instalację rafinacji ropy naftowej Euro+ o zdolności produkcyjnej 6 mln ton rocznie.

W wyniku upadku drona na instalacji wybuchł pożar i jeden z rurociągów został uszkodzony, a zakład przestał wysyłać hurtowo partie benzyny – zarówno małe, jak i duże.

W związku z tym w ubiegłym tygodniu cena giełdowa benzyny Ai-92 wzrosła do maksimum od września ubiegłego roku – 62 487 rubli za tonę.

Na początku tego tygodnia ceny zaczęły spadać, jednak jeśli Rosjanie nie przekierują w trybie ekspresowym logistyki z innych rafinerii i magazynów należy liczyć się z lokalnymi brakami.

2. Putin wezwał do rząd do ograniczenia eksportu uran, tytanu i niklu

Rosyjskie władze powinny zastanowić się nad „ograniczeniami” w dostawach niektórych towarów za granicę – na przykład uranu, tytanu czy niklu – w sytuacji, gdy inne kraje ograniczają przepływ towarów do Rosji – powiedział prezydent Władimir Putin na spotkaniu z rządem.

„Po prostu nie możemy działać na swoją szkodę” – dodał prezydent.

„Jeśli nam to nie zaszkodzi, to możemy pomyśleć, nie mówię, co trzeba zrobić jutro, pomyśleć o pewnych ograniczeniach w dostawach na rynek zagraniczny też innych towarów” – powiedział Putin.

3. Rentowność sprzedaży benzyny Ai-95 na stacjach benzynowych utrzymywała się na minusie ponad sześć tygodni

Marża sprzedaży detalicznej benzyny Ai-95 od sześciu tygodni z rzędu znajduje się w strefie ujemnej – wynika z danych firmy analitycznej OMT Consult.

W okresie od 2 do 9 września średnio w Rosji (z wyjątkiem Dalekowschodniego Okręgu Federalnego) wyniósł on minus 1,57 rubla za litr.

Jak na razie jest to minimalny poziom w tym roku, ale według analityków jest on wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Dla porównania jesienią 2023 roku liczba w szczycie spadła do minus 3 rubli za litr.

Natomiast średnia marża sprzedaży AI-92 na koniec okresu sprawozdawczego znajduje się w strefie dodatniej – na poziomie 3,79 rubla za litr, choć w ciągu ostatniego tygodnia sprawozdawczego spadła o 64 kopiejki, a marża sprzedaży oleju napędowego jest jeszcze wyższa – 5,69 rubla za litr.

W 2023 roku minimalny margines dla Ai-92 osiągnął minus 1,8 rubla za litr, a dla oleju napędowego – minus 0,5 rubla za litr.

Zdaniem Tierieszkina dyrektora generalnego rynku produktów i surowców naftowych Otwarty Rynek Ropy Naftowej.wyjście z obecnej sytuacji możliwe jest tylko zwiększenie produkcji paliw i podniesienie standardów sprzedaży na giełdzie, co obniży ceny na giełdzie i sprawi, że benzyna będzie bardziej przystępna cenowo dla niezależnych stacji benzynowych. „Jednak te środki zadziałają tylko wtedy, gdy zostaną zniesione sankcje na dostawy sprzętu dla rafinerii.

W przeciwnym razie ryzyko wzrostu cen i niedoborów paliw pozostanie chroniczne – przekonuje.

4. Liczba szczególnie poważnych przestępstw w Rosji ustanowiła 13-letni rekord

W Rosji od początku 2024 roku od 13 lat zarejestrowano rekordową liczbę poważnych, przestępstw – wynika z danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, do których przeanalizowała je Verstka.

Od stycznia do sierpnia 2024 r. miało miejsce 403 537 ciężkich, a szczególnie ciężkich przestępstw. Ostatni raz taki wskaźnik był notowany w pierwszych ośmiu miesiącach 2011 roku. W tym czasie w Rosji doszło do 426 tys. takich zbrodni. Po tym czasie ich liczba nie przekraczała nigdy 400 tys. przez osiem miesięcy każdego roku.

Największy wzrost poważnych, a zwłaszcza ciężkich przestępstw zauważalny jest w południowych i zachodnich regionach Rosji, a także w regionie moskiewskim. Popełniono tam 16,4 tys..

W obwodzie briańskim, graniczącym z Ukrainą, od stycznia do sierpnia 2024 r. miało miejsce 2731 ciężkich, a szczególnie ciężkich zbrodni. W Adygei w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2024 r. zarejestrowano 1041 przestępstw, choć w ciągu ostatnich 15 lat liczba przestępstw w tej kategorii nigdy nie osiągnęła tysiąca.

Na terytorium Krasnodaru w okresie styczeń-sierpień 2024 r. doszło do rekordowej liczby poważnych, a szczególnie poważnych przestępstw od 15 lat – 14 932. W obwodzie rostowskim – 10 491 przestępstw, co jest rekordem od 14 lat.

Jesienią 2022 r. rosyjskie władze rozpoczęły rekrutację przestępców związku z niedoborem rekrutów na froncie ukraińskim.

Więźniom zaproponowano podpisanie umowy, po której obiecano im ułaskawienie. Jak podaje BBC i Mediazona, za udział w wojnie przeciwko Ukrainie w ramach samej PKW Wagnera zwolniono ponad 31 tys. więźniów. gdzie służą również przestępcy.

Duma Państwowa już wcześniej ostrzegała przed wzrostem działalności przestępczej w Rosji po powrocie byłych więźniów z frontu. Z kolei prokurator generalny Igor Krasnow, poinformował, że w pierwszym roku wojny liczba szczególnie poważnych przestępstw wzrosła o 9,4 proc., osiągając prawie 125 tys. spraw. W 2023 r. ich liczba przekroczyła już 142 tys., przy spodziewanych 133 tys.

Jak podaje MSW, w pierwszych pięciu miesiącach br. liczba przestępstw popełnionych przez zorganizowane grupy przestępcze (ZGP) wzrosła o 76% w porównaniu z analogicznym okresem przedwojennego 2021 r. i wyniosła 16,9 tys. przypadków.

5. Białoruś oskarża grę Pokemon Go o zbieranie informacji o obiektach wojskowych

Białoruskie wojsko uważa, że gra mobilna Pokémon Go z rozszerzoną rzeczywistością została wykorzystana do zbierania informacji o obiektach wojskowych na Białorusi– powiedział rzecznik Ministerstwa Obrony Aleksandr Iwanow.

„Weźmy grę Pokemon Go, prawda? Około 10 lat temu był tam bardzo popularny. O co chodziło? Wszyscy nastolatkowie, dzieci siedzieli na jakiejś aplikacji, włączasz kamerę, rzeczywistość rozszerzoną i szukasz rzadkich Pokémonów, zbierasz je w kolekcję. Jak myślisz, gdzie było wtedy najwięcej Pokémonów? Na terenie 50. bazy lotniczej” – powiedział Iwanow, cytowany przez telewizję STV.

Według niego prawie wszystkie Pokémony znajdowały się na pasie startowym i obok sprzętu wojskowego.

Pokémon Go, darmowa mobilna gra fabularna dla wielu graczy na urządzenia mobilne, została wydana latem 2016 roku. Gracze korzystają z urządzeń mobilnych z GPS z możliwością znajdowania, chwytania, trenowania i walki z wirtualnymi stworzeniami Pokémon, które pojawiają się na ekranie za pomocą technologii rzeczywistości rozszerzonej. Gra została pobrana przez ponad 100 milionów ludzi na całym świecie.

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2022 roku serwery Pokemon Go przestały działać zarówno w Rosji, jak i na Białorusi.

6. Były szef irkuckiego Ministerstwa Zdrowia został skazany na 18 lat więzienia za łapówki i znęcanie się

Kirowski Sąd Rejonowy w Irkucku skazał byłego ministra zdrowia obwodu Jakowa Sandakowa na 18 lat kolonii o zaostrzonym rygorze – informuje Komitet Śledczy. Został ukarany grzywną w wysokości 80 milionów rubli.

Prokuratura żądała skazania Sandakowa na 15 lat więzienia.

Sandakow został uznany za winnego przyjęcia łapówki na szczególnie dużą skalę, prania brudnych pieniędzy i nadużycia stanowiska.

Według śledztwa w grudniu 2021 r. urzędnik otrzymał 1 mln rubli od szefa organizacji podległej Ministerstwu Zdrowia za mianowanie „pewnej osoby” na stanowisko naczelnego lekarza placówki medycznej.

Ponadto, według Komitetu Śledczego, w lutym 2022 roku Sandakow otrzymał 7 mln rubli od niewymienionej z nazwy firmy za pomoc w zawarciu państwowego kontraktu na dostawę sprzętu medycznego. Aby zalegalizować pieniądze, „dokonał szeregu transakcji papierami wartościowymi” i kupił mieszkanie w Moskwie. W 2021 r. urzędnik zapewnił przewagę konkurencyjną jednej z organizacji na aukcji na zakup sprzętu dla szpitala wojewódzkiego, gdzie został on dostarczony po zawyżonych kosztach.

Urzędnik złożył również wniosek o wysłanie go do strefy działań wojennych, ale spotkał się z odmową.

Poprzedniczka Sandakowa, Natalia Ldyaeva, została w 2022 r. skazana na sześć lat więzienia w sprawie oszustwa przy dostawie masek medycznych w czasie pandemii koronawirusa.


Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: