Codzienny ekonomiczny przegląd 10.09.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

Short:

  • VTB podniósł oprocentowanie depozytów długoterminowych do 20%, nie czekając na decyzję Banku Centralnego w sprawie głównej stopy procentowej. Bank podwyższył także oprocentowanie bazowe depozytów trzy- i sześciomiesięcznych
  • Według danych dotyczących wydatków budżetu federalnego, W pierwszym półroczu 2024 r. umowę z MON podpisało 166,2 tys. osób. Oznacza to 922 osoby dziennie. W 2024 roku władze rosyjskie znacznie podwyższyły płatności za podpisanie kontraktu z wojskiem. Średnia płatność regionalna wzrosła od początku roku czterokrotnie i wraz z częścią federalną osiągnęła 1 milion rubli. 
  • W czerwcu* dynamika wynagrodzeń w ujęciu nominalnym spowolniła do 15,3%
  •  Mamy kolejny antyrekord demograficzny W I półroczu 24 r. napływ netto ludności w związku z migracjami zagranicznymi wyniósł zaledwie 29,6 tys. osób. Jest to drugalub 3 najniższa wartość w historri pomiarów.
  • Według Rosstatu w 2023 r. między regionami migrowało 1,8 mln osób. Dla porównania, w latach 2015–2019 migracja międzyregionalna konsekwentnie przekraczała 2 mln osób. na rok
  • Na koniec II kwartału 2024 r. zapotrzebowanie pracodawców na pracowników osiągnęło rekordową liczbę 2,7 mln osób.
  1. Ponad 144 dronów. Atak dronowy na Moskwę oraz na rosyjskie regiony.

Mer Moskwy Siergiej Sobianin poinformował, że w nocy 10 września w Domodiedowie, a także w rejonach podolskim, rameńskim i luruckim zestrzelono 12 dronów.

Worobjow powiedział również, że w wyniku w Ramenskoje uszkodzone zostały budynki mieszkalne, a w mieszkaniach wieżowca mieszkalnego na Sportywnym Projezd wybuchły pożary.

Według wstępnych informacji Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych uszkodzone zostały mieszkania na 11. i 12. piętrze budynku.

Podczas ataku dronów w Ramenskoje zginęła 46-letnia kobieta, trzy kolejne osoby zostały ranne. 

Lokalni mieszkańcy donoszą o uszkodzeniach na ulicach Gorkiego Lugowaja w dzielnicy Kaszira.

Materiały wideo wskazują na duży pożar we wsi Prudki obwodu rameńskiego obwodu moskiewskiego.

Mieszkańcy Kołomnej pod Moskwą również zglądszali eksplozje i pożary. Spory dym unosi się nad miastem.

Pożar wybuchł na również na ważnym lotnisku Żukowowskim pod Moskwą. Władze uniemożliwiają filmowanie

Loty były odwołane i opóźnione na moskiewskich lotniskach Wnukowo, Szeremietiewo i Domodiedowo.

Ruch na autostradzie Kaszirowskiej wstrzymany.

Wśród zaatakowanych obwodów znalazły się także smoleński, briański, lipiecki, kałuski, orłowski, tulski, biełgorodzki i kurski. Według nieoficjalnych informacji Rosję zaatakowało ok. 100 bezzałogowców.

W obwodzie Tułskim zaatakowaano waży zakład energetyczno paliwowym czytamy w rządowym komunikacie, Jednoczesnie Mon podaje że strącono wszystkie 144 drony w 9 regionach, w tym 20 nad Moskwą.

W Rejonie Orenburg dzień wczęsniej mieliśmy pożar gazociągu dwie osoby zgineły a trzy ranne. Przyczyna nieznana.

2. . Bez Europy sobie nie poradzono. Sytuacja spółek węglowych w Rosji przed zimą krytyczna.

Rosyjskie spółki węglowe w 2024 roku stanęły w obliczu gwałtownego pogorszenia swojej sytuacji finansowej – powiedział w poniedziałek w wywiadzie dla agencji TASS minister energetyki Siergiej Cywilow.

Według niego w pierwszym półroczu zysk przed opodatkowaniem przemysłu węglowego po prostu się załamał i spadł o 97 proc., czyli ponad 33-krotnie.

Zrównoważony wynik przemysłu węglowego, jednego z największych sektorów surowcowych gospodarki, w skład którego wchodzi ponad 30 miast jednobranżowych i 650 tys. zatrudnionych, w okresie styczeń-czerwiec stał się całkowicie ujemny : według Rosstatu ponad połowa firm z sektora (51,4%) pracowała na minusie.

„Zysk przemysłu węglowego przed opodatkowaniem <… >Do końca roku może się jeszcze zmniejszyć prawie 15-17 razy” – ostrzegł minister . Dodał, że Chiny, największy importer, który w ubiegłym roku zakupił ok. 100 mln ton, zaczęły ograniczać import węgla z Rosji.

„Zgodnie z wynikami pierwszego półrocza eksport węgla z Federacji Rosyjskiej do Chin zmniejszył się o 8 proc., do 45,5 mln ton.

Teraz jesteśmy na płaskowyżu, nie należy się spodziewać gwałtownego wzrostu” – przyznał.

. Faktem jest, że Chiny nałożyły cła na rosyjski węgiel – powiedział minister. Jednocześnie nie objęli ich inni dostawcy – Indonezja i Australia – ponieważ są częścią strefy wolnego handlu z Chinami.

W okresie styczeń-lipiec eksport węgla z Rosji spadł o 11,4 proc., do 112,6 mln ton. A górnicy zaczęli zmniejszać produkcję – o 4,4% w ujęciu rocznym, według Rosstatu od lipca.

Górnicy nie mogą już sobie pozwolić na dodatkowe podatki, które rząd nałożył na branżę w 2022 r., aby wypełnić budżet wojskowy. Mówimy o cle kursowym na eksport, powiedział Cywilow: zostało ono zaprojektowane w celu poboru nadmiarowych zysków, a tu nie ma nic.

„Zrównoważone dostrojenie mechanizmów podatkowych, które zostałoby przeprowadzone z uwzględnieniem rzeczywistej sytuacji, jest krytyczne dla rosyjskich firm, które są objęte najsurowszymi sankcjami” – podsumował minister.

Przemysł węglowy zbliża się do „poważnego kryzysu” – ostrzegała w kwietniu Komisja ds. Energii Rady Państwa.

Według jej szacunków branża znajduje się w stanie gromnej luki gotówkowej. do końca roku jej ujemne przepływy pieniężne osiągną 450 mld rubli.

3. Ministerstwa Energetyki ogłosiło wyczerpanie radzieckich rezerw energetycznych

Sektor elektroenergetyczny w Rosji jest niedofinansowany, powiedział szef Ministerstwa Energetyki Siergiej Cywilew. Według niego rezerwy stworzone jeszcze w czasach ZSRR zostały już wyczerpane.

„PrzykładZjednoczonego Systemu Energetycznego Wschodu po raz kolejny pokazuje, że zapasy energii wytworzonej w ZSRR zostały wyczerpane. Głównym powodem jest niedofinansowanie modernizacji i utrzymania sprzętu w standardowym stanie” – powiedział minister w wywiadzie dla agencji TASS na marginesie Wschodniego Forum Ekonomicznego.

Powiedział, że system energetyczny Dalekiego Wschodu wchodzi w okres jesienno-zimowy bez wymaganej rezerwy mocy wytwórczych, m.in. z powodu opóźnienia remontu kilku elektrociepłowni. Ministerstwo Energii sklasyfikowało Dalekowschodni Okręg Federalny jako region o wysokim ryzyku w branży elektroenergetycznej.

„Sklasyfikowaliśmy już podmioty Dalekowschodniego Okręgu Federalnego jako regiony o wysokim ryzyku w przemyśle elektroenergetycznym i wdrażamy działania mające na celu zmniejszenie liczby wypadków i poprawę niezawodności wytwarzania energii cieplnej. Sam RusHydro planuje do 2029 roku przeprowadzić ponad 1,5 tys. działań w 11 obiektach energetycznych” – sprecyzował Civilev.

Jak donosi Kommiersant, uruchomienie rynku energii na Dalekim Wschodzie planowane jest na 2025 rok. Głównym celem reformy jest remont starych elektrowni i budowa nowych, które pokryją rosnący niedobór energii. Region może potrzebować do 3 GW nowych elektrowni w nadchodzących latach, poinformowały lokalne władze.

4. Rząd potwierdził stratę 30 miliardów dolarów importu z powodu sankcji

Masowe odmowy dokonywania płatności przez banki, z którymi rosyjskie firmy spotkały się w Turcji, Chinach, na Bliskim Wschodzie i w krajach byłego ZSRR, uderzyły w dostawy importowanych towarów do Rosji.

Do końca 2024 r. wolumen importu do Federacji Rosyjskiej będzie o 29,2 mld dol. niższy niż pierwotnie zakładał – wynika z zaktualizowanej prognozy makro Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego, którą publikuje agencja Interfax.

Według agencji, w ciągu roku do kraju zostaną zaimportowane towary o wartości 294,9 mld USD, zamiast 324,1 mld USD w kwietniowej wersji prognozy. W efekcie, zamiast wzrostu importu o 21,2 mld dol. w porównaniu z ubiegłym rokiem, gospodarka otrzyma spadek o 8 mld dol.

Jednocześnie Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego obniżyło szacunki importu na lata 2025-27: w sumie wolumen dostaw z zagranicy do Rosji będzie o 66,3 mld dolarów mniejszy niż pierwotnie planowano.

Nowe szacunki rządu dotyczące importu są gorsze od najbardziej pesymistycznych oficjalnych prognoz, które pojawiły się wiosną. A głównym powodem są trudności z rozliczeniami transgranicznymi wynikające z efektu sankcji wtórnych – mówi Oleg Kuzmin, główny ekonomista Renaissance Capital.

Po zaostrzeniu amerykańskich sankcji pod koniec grudnia ubiegłego roku tureckie banki praktycznie odmówiły współpracy z Rosją, płatności zaczęły być masowo blokowane przez chińskie banki, do których od lata dołączyły instytucje kredytowe Kazachstanu i Kirgistanu – kluczowych węzłów finansowych, za pośrednictwem których rosyjskie firmy dokonywały płatności.

Nadzieje na rozwiązanie problemów po wizycie prezydenta Rosji Władimira Putina w Pekinie okazały się płonne. Do sierpnia, jak podaje Reuters, wolumen zawieszonych transakcji osiągnął dziesiątki miliardów juanów, a importerzy musieli eksportować sztabki złota do Hongkongu, aby spłacić dostawców z Chin. W sierpniu rozpoczęły się opóźnienia i blokady płatności w bankach ZEA, za pośrednictwem których dokonywano płatności w juanach za chiński sprzęt i dobra konsumpcyjne.

Według Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej w pierwszej połowie roku wolumen importu do Rosji zmniejszył się o 9 proc., do 137,9 mld dolarów, a w stosunku do poziomu przedwojennego import załamał się o 15 proc. – wyliczył ekonomista Dmitrij Polewoj.

Od 1999 roku dostawy towarów z Europy do Rosji spadły do minimum. A to nie jest limit: od września Raiffeisenbank ograniczył płatności transgraniczne dla rosyjskiego biznesu, a to może doprowadzić do zmniejszenia dostaw odzieży, obuwia, tekstyliów i akcesoriów – powiedzieli The Moscow Times przedstawiciele importerów.

Skutkiem dla rosyjskich konsumentów będzie zmniejszenie asortymentu sprzętu i odzieży, ostrzegają analitycy Alfa-Banku. Według ich szacunków, w horyzoncie 6-9 miesięcy „najbardziej prawdopodobnym scenariuszem” będzie wzrost cen sprzętu o 15-20 proc., a także „pogorszenie różnorodności” towarów. Co więcej, najbardziej agresywny wzrost cen, zgodnie z ich prognozami, czeka komputery i smartfony, które praktycznie nie są produkowane w Rosji.

5.  Akcjonariusze RusAgro odmawiają redomicyliacji z Cypru do Rosji

Akcje Rus Agro gwałtownie spadły po tym, jak odmówiły przeniesienia się z Cypru do Rosji

Wartość papierów wartościowych na moskiewskiej giełdzie spadła o 5%. W ubiegły piątek, 6 września, akcjonariusze Rus Agro PLC, która jest strukturą holdingową rosyjskiej firmy, na nadzwyczajnym zgromadzeniu nie zatwierdzili decyzji o redomicyliacji.

W przeddzień zgromadzenia akcjonariuszy Sąd Arbitrażowy Obwodu Moskiewskiego rozpatrzył wniosek Ministerstwa Rolnictwa o zawieszenie praw korporacyjnych Rus Agro wobec rosyjskiej spółki.

Sama Rusagro znalazła się w lipcu na liście organizacji o znaczeniu gospodarczym. Rosyjscy akcjonariusze są właścicielami globalnych kwitów depozytowych o strukturze cypryjskiej.

Kreml zakładał , że po korzystnym dla ministerstwa rozstrzygnięciu sądu, udziały Rusagro zostaną rozdzielone między beneficjentów proporcjonalnie do ich udziału w zagranicznej spółce. A potem nastąpi zmiana jurysdykcji i jej przejęcie.

Aby wejść w posiadanie akcji Rusagro, po redomicyliacji obcokrajowcy musiałby uzyskać zgodę organów regulacyjnych i otworzyć rachunek u rosyjskiego depozytariusza. Mogli by też otrzymać odszkodowanie za swoje aktywa, w przypadku odmowy.

Jest to wyłom w procesie zawłaszczania rosyjskich spółek zarejestrowanych za granicą.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: