Codzienny ekonomiczny przegląd 06.09.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

Short:

  • Duma Państwowa stwierdziła, że ​​dzieci imigrantów należy kształcić wyłącznie za pieniędzy. Taki projekt ustawy już powstał. „Proponujemy dokończenie tej epopei miłosierdzia. Nie tylko edukacja jest dla nich bezpłatna, ale także ustalają własne zasady” – powiedział zastępca Dumy Niłow. 
  • W Rosji rośnie liczba osób żyjących samotnie, szczególnie w megamiastach. Według Rosstatu ponad 40% gospodarstw domowych składa się z jednej osoby, czyli prawie dwukrotnie więcej niż 20 lat temu. Osoby samotne stały się najliczniejszą grupą wśród gospodarstw domowych, szczególnie w miastach, gdzie odsetek osób samotnych wynosi 43,9%, wobec 34,5% na wsi. Większość z nich to osoby w wieku produkcyjnym (57,4%)
  • Posłanka Dumy Państwowej Rosji ze Zjednoczonej Rosji Żanna Ryabcewa wezwała dziewczęta, aby rodziły w wieku 18–19 lat. Zdaniem polityczia rodzinę należy tworzyć już w trakcie studiów . „Mogę powiedzieć: rodźcie, rodźcie i jeszcze raz rodźcie, trzeba rodzić” – nalegała posłanka. Dodała, że ​​muszą rodzić „w staromodny sposób”, a nie przez zamrożenie. W fabryce w 2001 roku otrzymywałam pensję w postaci kurczaka i majonezu. Dziś czegoś takiego nie ma 
  • Pod koniec lata zapotrzebowanie na pracowników zmianowych wzrosło o 64%, a na pracowników budowlanych o 300%, obliczył Avito. Najwyżej zarabiali kierowcy ciężarówek, szlifierze i wykańczacze – średnio zarabiają 210 tys. rubli miesięcznie. 
  • Mieszkanka Mozczaisk wyhodowała gigantyczną dynię o wadze ponad 200 kg
  • W Rosji liczba przestępstw popełnianych przez nielegalnych imigrantów wzrosła trzykrotnie, stwierdził szef Komitetu Śledczego Aleksander Bastrykin na spotkaniu w sprawie wysokiego poziomu przestępczości wśród migrantów. Według Komisji Śledczej w tym roku cudzoziemcy popełnili 23 847 przestępstw. Jednocześnie liczba poważnych przestępstw wzrosła o 12% – z 4390 do 4935 – a liczba przestępstw popełnionych przez osoby nielegalnie przebywające w Rosji wzrosła trzykrotnie.
  • oprocentowanie Lokaty Alfa na 3 lata w Alfa Banku wzrosło do  do 21% rocznie 
  • Białoruskie systemy obrony powietrznej zniszczyły drona, który w nocy naruszył granicę – poinformowało Ministerstwo Obrony.
  1. „Utrata zainteresowania”. Projekt LNG przyjaciela Putina nie może znaleźć nabywców na swój gaz.

Wszystkie trzy tankowce z floty Shadow LNG, które próbowały dostarczyć gaz z objętego sankcjami projektu Arctic LNG 2, nigdy nie dostarczyły go klientom.

Zamiast tego dwa z nich skierowało się do pływającego magazynu w pobliżu Murmańska. Im dłużej LNG zalega na statkach, tym więcej jest tracone.

Na początku sierpnia tankowiec Pioneer przybył do spółki Novatek Arctic LNG 2, około 10 dni później – Asya Energy, a po kolejnych 10 dniach – Everest Energy – podał Bloomberg .

Pierwszy z nich, okrążywszy Europę, dotarł do wschodniego wybrzeża Morza Śródziemnego, drugi początkowo podążał za nim na zachód. Nie udało się jednak szybko zrealizować dostaw przy wykorzystaniu floty cienia LNG, którą Rosja zaczęła tworzyć na wzór cienia floty naftowej.

23 sierpnia Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na te tankowce i indyjską spółkę Ocean Speedstar Solutions, która została zarejestrowana w czerwcu i eksploatuje tylko te trzy statki.

Pod koniec sierpnia Pioneer przeładował paliwo do innego, nieobjętego sankcjami tankowca w egipskim Port Said i od tego czasu oba statki pozostają na swoich miejscach, podaje Financial Times , powołując się na zdjęcia satelitarne i dane dotyczące śledzenia statków.

Według gazety Everest Energy, zadokowany w największym na świecie pływającym obiekcie magazynowym w obwodzie murmańskim.

Pioneer i Asya Energy próbowały ukryć swoje podejście do Arctic LNG 2, zlokalizowanej na wschód od Półwyspu Jamalskiego. Kiedy płyneły do niego po ładunek, ich transpondery pokazywały, że rzekomo znajdowały się na Morzu Barentsa, na północny wschód od Norwegii.

Ponieważ flota cieni składa się ze starszych gazowców, problemem stają się straty LNG w transporcie, które mogą sięgać 0,25% ładunku dziennie, w publikacji zauważono: „Pioneer odebrał ładunek 3 sierpnia, więc miesiąc później potencjalne straty są już zbliża się do 7,5%.

Asya Energy jest jednostką nieco młodszą, ale jej straty potrafią już sięgać 3-4% ładunku.

Kjell Eikland, dyrektor zarządzający norweskiej firmy doradczej Eikland Energy, powiedział FT:

Jeśli kupujący mieli jakiekolwiek zainteresowanie [przed ostatnimi sankcjami USA], teraz z pewnością zniknęło.


Władimir Putin postawił duży zakład na projekt Arctic LNG 2, realizowany przez Leonida Mikhelsona, głównego szefa Novateku.

Eksport miał ruszyć już na początku tego roku, ale uniemożliwiły to wprowadzone pod koniec 2023 roku sankcje. Obecnie pierwsza linia pracuje na poziomie nieco poniżej 50% mocy znamionowej, bo ze względu na sankcje nie ma kto transportować gazu.

2. Putin uważa, że UE odrzuca rosyjski gaz z powodu arogancji

Prezydent Władimir Putin powiedział, że Rosja nie odmawia tranzytu gazu przez Ukrainę do Europy. Jeśli jednak władze Ukrainy odmówią przedłużenia kontraktu, to Moskwa „nie może ich do tego zmusić”. Putin uważa, że Europa rezygnuje z rosyjskiej energii z powodu arogancji i obiecał zwiększyć dostawy do innych regionów świata.

„Nasi nieszczęśnicy i ci, którzy nakładają nielegalne ograniczenia, to czynią z czystego serca, ale nie z wielkiego umysłu.

Ponieważ nie ma żadnego rezultatu. Czym się kierują? Arogancja i pewność siebie.

A wynik jest odwrotny od tego, czego się spodziewano. Rozwiążemy nasze problemy. Tak, z pewnymi stratami, ale my zdecydujemy” – powiedział Putin na Wschodnim Forum Ekonomicznym.

Jego zdaniem straty poniosą kraje, które nie będą chciały współpracować z Rosją. Zauważył, że obecnie wiele krajów europejskich znajduje się na skraju recesji.

Prezydent Rosji uważa, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby Niemcy rozpoczęły dostawy przez zachowaną nitkę Nord Stream 2.

Odmowę uważa za schizofrenię. „Wysadzone zostały w powietrze obie nitki Nord Stream 1 i jedna nitka Nord Stream 2.

Nawiasem mówiąc, zostałą jedna. Co stoi na przeszkodzie, aby rząd niemiecki nacisnął guzik, zgodził się z nami i go włączył, denerwuje się.

27,5 mld metrów sześciennych gazu natychmiast trafiłoby do Europy, do Niemiec. Nie rozumiem, dlaczego tego nie robią. Mogą odbierać przez terytorium Ukrainy, mogą odbierać przez Turecki Potok, ale nie mogą odbierać przez nić biegnącą po dnie Morza Bałtyckiego.

Moim zdaniem jest to jakaś zawodowa deformacja, schizofrenia, po prostu bzdura. Dlaczego? Nie chcą, nie robią tego.

A My zwiększymy dostawy tego gazu do innych regionów świata” – powiedział Putin.

Głowa państwa uważa, że nie da się „zamknąć” rosyjskiego sektora energetycznego, ponieważ światowa produkcja „jest na granicy”.

„Wyobraźmy sobie, że zabrali go jutro i zamknęli wszystko: gaz, naszą ropę i tak dalej. Światowa gospodarka nie wytrzyma takiego zamknięcia. Ceny poszybują w górę, ale i tak będą kupować. Bez tego jest to niemożliwe” – wyjaśnił.

3. Znaleziono przypadkowo dziurę na bilion rubli w jednej z rosyjskich korporacji.

Zjednoczonej Korporacji Stoczniowej (USC), będącej głównym państwowym operatorem programów budowy rosyjskiej floty wojskowej i cywilnej, zabraknie ponad 1 biliona rubli.

„Zwróciliśmy się do Ministerstwa Finansów o przeprowadzenie analizy sytuacji finansowej USC, Skarbu Państwa [ocenianej] na 8 czy 9 ​​miesięcy i doszliśmy do wniosku, że deficyt środków z perspektywą do 2030 r., a dokładnie pięciu lat, może się wynieść 1,029 biliona rubli” – powiedział Kostin na Wschodnim Forum Ekonomicznym (EEF).

Według niego są to środki niezbędne do finansowania własnej działalności USC, spłaty zobowiązań bez źródeł finansowania, w tym pożyczek, a także dokończenia budowy nierentownych zamówień.

„To nie jest rozwój, to w ogóle nie jest inwestycja. To jest obecny stan, w którym można żyć przez pięć lat i nie upaść” – podkreślił Kostin.

Zauważył, że „USC ma kontrakty dziś 85% wojska i 95% porządku obronnego w dziedzinie marynarki wojennej”. Jednocześnie jego zdaniem głównym zadaniem jest stworzenie nowoczesnej produkcji dla statków cywilnych.

VTB zamierza pokryć deficyt korporacji z dywidend bankowych, które przysługują większościowemu akcjonariuszowi – państwu.

Kostin przyznał także, że na wsparcie USC przeznaczone zostaną także rządowe środki pochodzące ze środków pozabudżetowych, nie ujawnił jednak wysokości tych środków.

USC została utworzona dekretem prezydenta Rosji Władimira Putina w 2007 roku w celu konsolidacji największych zakładów stoczniowych, które wówczas należały do ​​różnych właścicieli.

Latem 2023 roku Putin przekazał OSK w formie powierniczej do VTB Bank na sześć lat. Jako powód tej decyzji Putin podał nierentowne kontrakty.

Następnie szef VTB obiecał prezydentowi, że za 5–7 lat uczyni rosyjski przemysł stoczniowy nowoczesnym i wydajnym. Poinformował również o „bardzo dużej liczbie zamówień” na wszystkie typy statków, w tym tankowce, masowce, statki do poławiania krabów i rzeczne statki pasażerskie, zauważył jednak, że USC nie było w stanie sprostać temu zapotrzebowaniu ze względu na brak wystarczających możliwości i technologii . „Konieczna będzie poważna modernizacja przemysłu, a nawet, moim zdaniem, budowa nowych przedsiębiorstw, nowych stoczni” – powiedział Kostin.

4. Główne tezy z przemówienia Putina na Forum Ekomicznym

Prezydent Rosji Władimir Putin zabrał głos na sesji plenarnej Wschodniego Forum Ekonomicznego.

  • Dodatkowe 100 mld rubli zostanie przeznaczone na rozwój miast Dalekiego Wschodu.
  • Oprocentowanie kredytów hipotecznych na Dalekim Wschodzie i Arktyce zostanie utrzymane na poziomie 2%.
  • Z mocą wsteczną, od 1 lipca, zgromadzą do 1 mln rubli płatności na spłatę kredytów hipotecznych dla rodzin wielodzietnych w regionach Dalekiego Wschodu o niskim wskaźniku urodzeń.
  • Konieczne jest przyspieszenie tworzenia pasażerskiej wersji lekkiego samolotu wielozadaniowego Bajkał i uruchomienie jego produkcji seryjnej w najbliższej przyszłości.
  • Putin wezwał Dumę Państwową do przyspieszenia przyjęcia ustawy o międzynarodowych ASSE – terytoriach zaawansowanego rozwoju – w Rosji. Na Terytorium Nadmorskim planuje się utworzenie pierwszego międzynarodowego terytorium zaawansowanego rozwoju.
  • Musimy pomyśleć o budowie elektrowni jądrowych na Dalekim Wschodzie.
  • Magistrala Bajkał-Amur powinna stać się nie tylko w pełni dwutorowa, ale także w pełni zelektryfikowana. Modernizacja magistrali Bajkał-Amur jest jeszcze ambitniejszym projektem niż jej budowa w ZSRR.
  • Na Dalekim Wschodzie obiecująco wygląda poszukiwanie i wydobycie tytanu, litu, metali ziem rzadkich i innych zasobów.
  • Putin zaproponował budowę kampusów edukacyjnych w Ułan-Ude, Pietropawłowsku Kamczackim, Czycie i rozbudowę kampusu FEFU we Władywostoku.
  • Na Dalekim Wschodzie w ramach zwiększającego się potencjału technologicznego uruchomiona zostanie produkcja cywilnych dronów.
  • „Nie prowadzimy polityki dedolaryzacji. W końcu nie odmówiliśmy zapłaty w dolarach, odmówiono nam płatności i jesteśmy po prostu zmuszeni do szukania innych możliwości”. Wykorzystanie walut narodowych w rozliczeniach Rosji z partnerami BRICS wynosi ok. 65%.
  • Kijów, atakując obwód kurski, osłabił się na innych kierunkach, a ofensywa Sił Zbrojnych FR przyspieszyła. „Celem wroga było nas zdenerwować nas , zaburzyć, przerzucić wojska z jednego obszaru do drugiego i zatrzymać naszą ofensywę w kluczowych obszarach, przede wszystkim w Donbasie, którego wyzwolenie jest naszym głównym celem”.
  • Świętym obowiązkiem Sił Zbrojnych FR jest wyrzucenie wroga z obwodu kurskiego i ochrona obywateli.
  • Ataki na elektrownie atomowe w Kursku i Zaporożu są „bardzo niebezpiecznymi atakami terrorystycznymi”, „można sobie tylko wyobrazić, co stanie się w tej części Europy, jeśli zaczniemy odpowiadać w naturze”.
  • Rosja jest gotowa do rokowań z Ukrainą na podstawie porozumień stambulskich
  • Rosja nie miała żadnych pretensji do Pawła Durowa. Decyzja Francji o aresztowaniu biznesmena jest „wybiórcza i niezbyt jasna”, ponieważ inne platformy są również „winne” podobnych rzeczy na Telegramie: „Jeśli to zostanie zrobione Durovowi, to inne powinny zostać zamknięte”.
  • „Wiele lat temu spotkałem się z panem Durowem w Moskwie. On tylko mówił o swoich planach, ja regularnie spotykam się z biznesmenami, a on był wtedy na jednym ze spotkań na Kremlu, nie pamiętam kiedy.
  • „Nigdy nie utrzymywaliśmy żadnych kontaktów. Dlaczego mielibyśmy się spotykać w Baku, nie bardzo rozumiem… Nawet nie wiedziałam, że on tam jest.
  • Czasem odnoszę wrażenie, że ci, którzy kierują Ukrainą, są jakby jacyś obcy, jakby byli obcokrajowcami.
  • O wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych: „Powiedziałem, że naszym faworytem, jeśli mogę tak powiedzieć, jest obecny prezydent, pan Biden. Został usunięty z wyścigu, ale zalecił, aby wszyscy jego zwolennicy poparli panią Harris. My zrobimy to samo – będziemy ją wspierać”.

5. Niepowodzenie państwowego programu produkcji samolotów regionalnych

Państwowy program odrodzenia rosyjskiego przemysłu lotniczego, w ramach którego władze planowały szybkie doprowadzenie produkcji samolotów cywilnych do poziomu ZSRR, napotykał chroniczne opóźnienia.

Wicepremier i Pełnomocnik Prezydenta w Dalekowschodnim Okręgu Federalnym Jurij Trutniew wezwał do zmiany wykonawcy wielozadaniowego samolotu Bajkał. Zaznaczył, że obecnie projekt samolotu okazuje się nieopłacalny, a jego produkcja opóźnia się.

Wicepremier powiedział, że przy takich cechach bilet na Bajkał będzie kosztował „tak dużo, że nie wiem, skąd wziąć pieniądze na przelot takim samolotem”.

Kolejnym problemem, zdaniem przedstawiciela prezydenta, jest wymagana długość pasa startowego do lądowania samolotu. Obecnie „Bajkał” jest przystosowany do lądowania na pasie startowym o długości nie mniejszej niż 1050 m. Jurij Trutniew zauważył, że na Dalekim Wschodzie jest bardzo niewiele takich pasów startowych.

„Na Dalekim Wschodzie mamy 33 pasy startowe, których długość przekracza 1 tysiąc metrów, które pozwalają nam na przyjęcie takiego samolotu. Oznacza to, że po prostu nie mamy pasów ruchu” – stwierdził Trutniew na ostatniej konferencji prasowej Wschodniego Forum Ekonomicznego 

Rozpoczęcie produkcji krajowego regionalnego samolotu pasażerskiego jest stale odkładane – narzeka prezydent Rosji Władimir Putin.

„Potrzebujemy samolotu regionalnego. Ale odkładamy i odkładamy na prawo i lewo budowę i wygląd tego regionalnego samolotu, którego tak potrzebujemy” – powiedział Putin na spotkaniu w sprawie rozwoju infrastruktury na Dalekim Wschodzie.

Przypomniał, że w ubiegłym roku na Wschodnim Forum Ekonomicznym za cel postawiono zwiększenie ruchu pasażerskiego na lotach krajowych na Dalekim Wschodzie do 4 mln osób rocznie. „Aby rozwiązać ten problem, konieczna jest budowa i modernizacja infrastruktury lotniskowej, rozwój floty lotniczej” – stwierdził Putin

Jednak regionalne samoloty pasażerskie – Bajkał z 9 miejscami siedzącymi i turbośmigłowy Tu-114 z 68 pasażerami – Są jak Yeti czy Potwór z Loch Ness nigdy nie pojawiły się na rynku.

Zgodnie z zatwierdzonym w 2022 roku kompleksowym programem rozwoju przemysłu lotniczego, pierwszych pięć Bajkałów miało jeszcze w tym roku opuścić linie montażowe fabryk samolotów.

Na 2024 rok zaplanowano także rozpoczęcie produkcji Ił-114. W maju rząd przesunął jednak produkcję Bajkałów na 2025 r., a Tu-114 na 2026 r. Poczekamy, będziemy obserwować.

Według pierwotnego planu linie lotnicze miały otrzymać w tym roku 40 krajowych samolotów. Oprócz Bajkału i Tu-114 flota miała zostać uzupełniona 20 importowanymi superjetami (SSJ-New), 6 samolotami średniodystansowymi MS-21 i 7 samolotami Tu-214.

W rzeczywistości przemysł lotniczy będzie w stanie wyprodukować tylko jeden samolot – Tu-214, jak wynika ze zaktualizowanego programu Ministerstwa Przemysłu i Handlu.

Plany produkcyjne na 2025 r. zostały obcięte ponad czterokrotnie – 20 samolotów zamiast pierwotnie 82 – i tu też coś czuje, że nie jest to jeszcze ostatnie słowo Rosjan.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: