Codzienny ekonomiczny przegląd 26.08.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

Short:

  • Eksporterzy węgla energetycznego i antracytu osiągnęli odroczenie wznowienia ceł eksportowych do 1 grudnia
  • Średnia pensja lekarzy w Rosji przekroczyła 120 tysięcy rubli, twierdzi Rosstat. Specjaliści najwięcej zarabiają na Czukotce (292 tys. rubli), a najmniej w Inguszetii (58 tys. rubli).
  • Zaproponowano wprowadzenie zakazu kurierów i taksówkarzy w Rosji. Personel pracujący w tych obszarach należy wysyłać do fabryk wojskowych – powiedziała Elena Dybova, wiceprezes Izby Przemysłowo-Handlowej. Swoją inicjatywę tłumaczyła faktem, że w kraju „nie ma kto wypełniać rozkazu obronności państwa”.
  • W moskiewskim metrze w automatach biletowych pojawiły się reklamy usług kontraktowych.
  • Adam Kadyrow otrzymał kolejną nagrodę – Order Kadyrowa. 16-letni syn głowy Czeczenii otrzymał najwyższe odznaczenie republiki za bycie godnym wnukiem pierwszego prezydenta Czeczenii – oznajmił czeczeński rząd.
  • Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy poinformowało, że Białoruś planuje atak i wezwało ją do opamiętania się. Departament zwrócił się do władz kraju, aby „nie popełniały tragicznych dla własnego kraju błędów”, a siły zbrojne o zaprzestanie „nieprzyjaznych działań i wycofanie wojsk z granicy państwowej Ukrainy”.
  • Grupa białoruska, skupiona w pobliżu granicy z Ukrainą, liczy około 1100 osób. Taka liczba sił rozmieszczonych na granicy nie stanowi zagrożenia dla Ukrainy , – „Białoruski Gajun”.  „Chcielibyśmy również zwrócić uwagę, że wojska znajdują się na głębokości do 50 kilometrów od granicy. Uważamy, że obecna eskalacja sytuacji na granicy ma cele informacyjne i polityczne, a nie militarne”
  • 39-letni pracownik Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej Aleksander Lipatow wyrzucił żonę i małe dziecko z okna na 16. piętrze – pisze Shot. Matka i dziecko nie przeżyli. Wszczęto postępowanie karne, sytuacja jest pod kontrolą prokuratury
  •  w szpitalu w Kerczu zmarł jeden z marynarzy promu Conroe Trader
  • Roczne tempo wzrostu maleje Wykres przedstawia dynamikę produkcji podstawowych sektorów, przybliżenie dla PKB• Według szacunków w czerwcu wzrosła o 1,7% r/r , w II kw. 2024 r. – o 4% r/r

  1. Panika w Rosji. Założyciel Telegram aresztowane z poważnymi zarzutami.

Francuskie władze przedłużyły areszt dla założyciela Telegramu Pawła Durowa – informuje AFP. Początkowy okres zatrzymania w celu przesłuchania może trwać do 96 godzin. Po wydaniu orzeczenia sędzia może podjąć decyzję o zwolnieniu go z aresztu lub o postawieniu mu zarzutów i przedłużeniu okresu aresztu.

Źródło powiedziało AFP, że francuskie Ministerstwo Sprawiedliwości (OFMIN) wydało nakaz aresztowania Durowa w ramach wstępnego śledztwa w sprawie przestępstw, w tym oszustw, handlu narkotykami, cyberprzemocy, przestępczości zorganizowanej i propagandy terrorystycznej. Durow jest oskarżony o to, że nie podjął działań w celu ograniczenia przestępczego wykorzystywania jego platformy.

Telegram poinformował, że Durow nie ma nic do ukrycia i często podróżuje po Europie. „Telegram jest zgodny z przepisami UE, w tym z ustawą o usługach cyfrowych, a jego moderacja spełnia standardy branżowe” – dodał Telegram. „Absurdem jest twierdzenie, że platforma lub jej właściciel jest odpowiedzialny za nadużycia na platformie”.

Rosyjscy urzędnicy zostali poinstruowani, aby usuwać oficjalną korespondencję z Telegramu. Jak podaje Baza, zarządzenie to dotyczyło pracowników organów ścigania, Administracji Prezydenta, Rządu, wyższych urzędników Ministerstwa Obrony Narodowej i niektórych dużych przedsiębiorców. Część urzędników stwierdziła jednak, że takich instrukcji jeszcze nie otrzymała, ale spodziewają się ich na początku przyszłego tygodnia.

Aresztowanie Durowa jest równoznaczne z aresztowaniem szefa łączności armii rosyjskiej – stwierdził szef Centrum Rozwoju Technologii Transportowych Aleksiej Rogozin. „Przesyłanie danych wywiadowczych, ustawienia artylerii, transmisje strumieni wideo z helikopterów i wiele więcej odbywa się dzisiaj rzeczywiście bardzo często za pomocą Telegramu” – zauważył.

2. Ukraina chce zgody Wielkiej Brytanii na przeprowadzenie ataków rakietowych na rosyjskie miasta

Ukraina chce od Wielkiej Brytanii pozwolenia na użycie pocisków dalekiego zasięgu Storm Shadow do uderzania w cele w głębi terytorium Rosji, ponieważ mogłoby to zmusić Moskwę do negocjacji o zaprzestaniu działań wojennych. Pisze o tym The Guardian , powołując się na wysokich rangą ukraińskich urzędników.

Jedno ze źródeł zauważyło, że Rosja będzie negocjować tylko wtedy, gdy zrozumie, że Ukraina jest w stanie „zagrozić Moskwie i Petersburgowi”. Użycie Storm Shadow w głąb terytorium Federacji Rosyjskiej pokaże Kremlowi, że obiekty wojskowe w pobliżu stolicy Rosji są zagrożone bezpośrednimi uderzeniami – podkreślali inni rozmówcy publikacji.

Jednocześnie prelegenci przyznali, że taka strategia jest obarczona dużym ryzykiem i póki co nie cieszy się poparciem Stanów Zjednoczonych.

12 sierpnia prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, w związku z ofensywą Sił Zbrojnych Ukrainy w obwodzie kurskim, polecił uzyskać zgodę Zachodu na użycie broni dalekiego zasięgu do uderzenia na terytorium Rosji. 

Tego samego dnia „The Telegraph”, powołując się na przedstawiciela kancelarii brytyjskiego premiera, poinformował, że Kijów nie otrzymał od Londynu pozwolenia na użycie rakiet dalekiego zasięgu Storm Shadow podczas inwazji na region rosyjski.

„Udzielamy pomocy wojskowej, aby wesprzeć oczywiste prawo Ukrainy do samoobrony. Jednoznacznie stwierdziliśmy, że sprzęt dostarczony przez Wielką Brytanię jest przeznaczony do obrony Ukrainy” – wyjaśniło źródło.

Decyzja o użyciu Storm Shadow zależy nie tylko od rządu Wielkiej Brytanii, ale także od Francji, ponieważ pociski te są wspólnym opracowaniem obu państw.

Strona ukraińska zwróciła się również do Waszyngtonu o zezwolenie na użycie pocisków ATACMS podczas ofensywy w rejonie Kurska, jednak Kijów nie otrzymał dotychczas pozytywnej odpowiedzi na tę prośbę.

3. Ataki ukraińskie podczas weekendu

Siły Zbrojne Ukrainy (AFU) uderzyły dronem w lotnisko w Biełgorodzie, pisze Baza.

Atak miał miejsce rankiem 23 sierpnia. Dron wleciał w budynek centrum dowodzenia i kontroli i eksplodował.

Po przylocie drona pracownicy portu lotniczego zostali ewakuowani, a na miejsce wezwano saperów FSB. Nikt nie został ranny.

Wcześniej gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow poinformował, że ukraińskie drony zaatakowały osiem miejscowości. Uszkodzonych zostało kilka domów i budynków gospodarczych, samochodów i fasad. Trzy osoby zostały ranne.

W Piątek wieczorem armia ukraińska zaatakowała dronami skład amunicji w rejonie ostrogożskim obwodu woroneskiego, dwie osoby zostały ranne – poinformował gubernator obwodu Aleksandr Gusiew.

„Siły obrony powietrznej i systemy walki elektronicznej pełniące służbę w obwodzie woroneskim zniszczyły i stłumiły kilka kolejnych bezzałogowców. W wyniku opadania odłamków wybuchł pożar, który spowodował detonację obiektów wybuchowych. Aby wyeliminować skutki pożaru i detonacji obiektów wybuchowych w rejonie ostrogożskim, na terenie trzech osiedli wprowadzono tryb awaryjny” – napisał na swoim kanale telegramowym.

Według niego w wyniku ataku ranne zostały dwie osoby: jedna kobieta trafiła do szpitala w ciężkim stanie, druga doznała otarć. W jednej z wiosek uszkodzona została linia energetyczna.

„Przeprowadzono ewakuację dwóch wsi – w sumie około 200 osób. Uruchomiono tymczasowy ośrodek zakwaterowania, ale prawie wszyscy mieszkańcy są zakwaterowani u krewnych. Dla osób mieszkających w sąsiedniej wiosce odbył się briefing na temat środków bezpieczeństwa” – powiedział gubernator.

ASTRA opublikowała materiał filmowy z płonącego magazynu. Zgodnie z publikacją, w Ostrogożsku znajduje się również centrum szkoleniowe do szkolenia młodszych specjalistów służby pancernej.

Źródła rosyjskie podają że wyparowało ponad 5,4 tys ton.

Dzisiaj, W wyniku ataku dronów na plac Predmostowaja w Saratowie uszkodzony został wielokondygnacyjny budynek. Według gubernatora Romana Busargina są ofiary. Szef regionu informował również wcześniej o upadku wraku drona na budynek mieszkalny w Engels.

W Saratowie po ataku bezzałogowego statku powietrznego kobieta trafiła do szpitala, jej stan oceniany jest jako poważny. Pozostałym ofiarom udzielono pomocy na miejscu. Gubernator nie precyzuje, ile osób zostało rannych w sumie.

Szef regionu polecił odpowiednim strukturom przeprowadzenie badania struktury budynku w celu oszacowania szkód. Mieszkańcy mieszkań, których dotyczy problem, będą mieli zapewnione miejsce do zamieszkania.

Systemy obrony powietrznej odparły atak nad obwodem saratowskim wczesnym rankiem 26 sierpnia.

W nocy Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych podało, że pożar na górze Tepe-Oba w pobliżu Teodozji objął obszar 45 hektarów, ale obecnie jego powierzchnia wzrosła do 75 hektarów. I ponownie oświadczają, że „ogień jest zlokalizowany”. Przyczyny nie są jeszcze znane.

4. Departament Skarbu USA rozszerzył sankcje na firmy z Federacji Rosyjskiej

Stany Zjednoczone nałożyły nowe restrykcje na rosyjskie firmy. Według Biura Ministerstwa Finansów tego kraju (OFAC) Rosji udaje się obejść wcześniej ustalone. Sankcje objęto prawie 400 osób i firm, w tym struktury Norylskiego Niklu, Jewraz, Mechel, a także statki prawdopodobnie związane z dostawami LNG od NOVATEK. Z biegiem czasu zagraniczne organy regulacyjne będą zwracać coraz większą uwagę na struktury pośredniczące, twierdzą prawnicy.

Aktywa Norylskiego Niklu zostały po raz pierwszy wpisane na listę sankcyjną.

Wcześniej restrykcje omijały Norylski Nikiel, choć jeden z akcjonariuszy, Władimir Potanin, znalazł się na liście SDN w 2022 roku. W grudniu 2022 r. Ministerstwo Finansów wyraźnie wyjaśniło, że sam Norylsk Nickel nie jest objęty sankcjami, ponieważ udział pana Potanina wynosi mniej niż 50%.

„Bezpośrednie umieszczenie firm na liście SDN oznacza, że jakakolwiek interakcja z nimi przez amerykańskich obywateli i firmy jest zabroniona, w szczególności firmy znajdujące się na liście SDN nie mogą używać dolarów amerykańskich w rozliczeniach, kupować towarów i usług w Stanach Zjednoczonych oraz sprzedawać swoich produktów w Stanach Zjednoczonych”

Nowe restrykcje objęły m.in. proponowaną flotę projektu Arctic LNG-2 firmy NOVATEK, a także dział handlowy koncernu w Chinach. Tym razem sankcje pośrednio dotkną należącą do NOVATEKU fabrykę Jamał LNG – zarówno jeśli chodzi o flotę, jak i sprzedaż towarów w Chinach.

Dmitrij Pozin, partner praktyki korporacyjnej w Stonebridge Legal, mówi, że obecny pakiet w dużej mierze koncentruje się na strukturach, które pomagają rosyjskim firmom omijać zakazy i ograniczenia nakładane przez Stany Zjednoczone, a stopniowo będzie się zwracać coraz większą uwagę na struktury pośredniczące.

5. Kryptowaluty nie pomogą Rosji w nawiązaniu rozliczeń z Chinami

Podczas gdy rosyjskie władze przygotowują infrastrukturę do wykorzystania aktywów cyfrowych w rozliczeniach międzynarodowych, mając nadzieję na rozwiązanie problemu płatności transgranicznych, główny partner handlowy Rosji, Chiny, uznały wykorzystanie kryptowaluty za przejaw prania brudnych pieniędzy.

Transakcje z wirtualnymi aktywami w nowych wyjaśnieniach do „Ustawy o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy” z 20 sierpnia są uważane za jeden z oczywistych sposobów prania brudnych pieniędzy, stwierdzili przedstawiciele Najwyższego Sądu Ludowego i Najwyższej Prokuratury Ludowej ChRL.

Ogólnie rzecz biorąc, kryptowaluta w Chinach jest w zasadzie zakazana od 2021 roku decyzją Ludowego Banku Chin (PBOC), a obywatele Chin nie mogą dokonywać transakcji na zagranicznych platformach. Wcześniej rozliczenia kryptowalutowe były tak popularne w Chinach, że stanowiły jedną trzecią światowej emisji bitcoinów.

Rosja spodziewa się jednak, że kryptowaluty pomogą obejść restrykcje dotyczące rozliczeń z Chinami. Chińskie banki, w obawie przed wtórnymi sankcjami USA, zaczęły dokładnie i długo sprawdzać i najczęściej odmawiać przetwarzania przelewów do i z Rosji: odsetek odmów sięga 80%.

Importerzy i eksporterzy rzeczywiście od dłuższego czasu próbują obejść sankcje za pomocą kryptowalut. Na przykład tureccy kontrahenci są dość chętni do akceptowania kryptowaluty w rozliczeniach z Rosją, twierdzą importerzy.

A schematy zakupu towarów w Chinach, w tym płatności w kryptowalucie, były nawet całkiem oficjalnie oferowane na niedawnej wystawie logistycznej w Crocus Expo. W Rosji, w Moskwie i w Sankt Petersburgu mogą pojawić się dwie giełdy kryptowalut, które mają wspierać zagraniczną działalność gospodarczą.

Teraz na pewno będzie mniej osób, które będą chciały zajmować się kryptowalutami w Chinach. Agencje płatnicze do Chin, w które kryptowaluta była zaangażowana na pewnym etapie offshore, mogą być teraz a priori uważane przez chińskich funkcjonariuszy organów ścigania za potencjalne pranie brudnych pieniędzy i stać się przedmiotem dochodzenia, obawia się szef firmy zajmującej się handlem.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: