Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.
Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.
Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl
W dzisiejszym programie:
Short:
- Ceny nieruchomości w Rosji mogą stopniowo spadać nawet o 40% po zakończeniu preferencyjnych programów kredytów hipotecznych, mówi Anatolij Aksakow, przewodniczący Komisji Dumy Państwowej ds. Rynku Finansowego. „Panuje opinia, że obniżka cen nieruchomości zajmie dwa lata, ale spodziewam się, że stanie się to szybciej” – powiedział Aksakow.
- AvtoVAZ nie wyklucza podniesienia cen w sierpniu lub wrześniu, powiedział przedstawiciel koncernu Siergiej Iljiński. Według niego podwyżka nie będzie wyższa niż inflacja. „Jednocześnie ewentualna indeksacja najprawdopodobniej nie będzie miała wpływu na podstawowe, najtańsze wersje wszystkich modeli Łady” – powiedział.
- Członek SVO, który nękał 13-letnią dziewczynkę, został wypuszczony. Mężczyzna został skazany na 5,5 roku w zawieszeniu za poproszenie nastolatka o udostępnienie intymnych zdjęć. Sąd uznał, że dziewczynka wyglądała na „znacznie starszą” niż na swój wiek, a oskarżony nie miał doświadczenia w komunikowaniu się z dziećmi. Sam wojskowy twierdził, że rozmówczyni ma już 14 lat.
- Na szczycie NATO kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapowiedział gotowość do rozmów na temat dostaw amunicji dla ukraińskich F-16.
- Trump napisał na portalu społecznościowym Truth Social, że konflikt na Ukrainie powinien zostać rozwiązany tak szybko, jak to możliwe. Były prezydent Stanów Zjednoczonych uważa, że w ogóle nie powinno się to zaczynać.
- Amerykańska telewizja CNN poinformowała, że na początku 2024 roku amerykańskie i niemieckie służby wywiadowcze zapobiegły próbie zamachu na prezesa Rheinmetall AG, Armina Pappergera. Przypuszcza się, że rosyjskie służby specjalne mogły przygotować zamach.
- Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall wkrótce otworzy zakład produkcji amunicji 155 mm w zachodniej Ukrainie. Poinformował o tym szef firmy, Armin Papperger, w wywiadzie dla brytyjskiej gazety The Financial Times.
- Myśliwce F-16 przekazane przez Zachód Kijowowi będą stacjonować na Ukrainie – poinformował Biały Dom.
- Francja, Niemcy, Włochy i Polska podpisały porozumienie intencyjne w sprawie wspólnego rozwoju pocisków manewrujących wystrzeliwanych z ziemi o zasięgu ponad 500 km. Powołując się na słowa ministrów, Reuters pisze, że celem porozumienia jest „wypełnienie luki w europejskich arsenałach, która powstała w wyniku wojny Rosji na Ukrainie”.
- Premier Słowacji Robert Fico zapewnił w przesłaniu wideo, że deputowani jego partii nie poprą akcesji Ukrainy do NATO. Jego zdaniem, członkostwo Ukrainy w sojuszu zagwarantowałoby III wojnę światową.
- Iran nie udziela Rosji pomocy wojskowej w konflikcie ukraińskim i nigdy nie dostarczał jej dronów – skomentowało MSZ Republiki Islamskiej zarzuty postawione na szczycie NATO w Waszyngtonie.
- Pieskow: Rosja musi pomyśleć o środkach odwetowych, aby odstraszyć NATO.
- Pakiet przyjaciele i rodzina w armii rosyjskiej.
Pierwszy region rosyjski zaczął płacić za rekrutację przyjaciół i krewnych na wojnę.
Władze Tatarstanu zaapelowały do mieszkańców, aby zachęcali swoich bliskich, przyjaciół i znajomych do przyłączania się do wojny z Ukrainą. Obiecują zapłacić 100 tysięcy rubli za każdego namówionego rekruta. Warunki opublikowano na republikańskiej stronie internetowej, stworzonej w celu przyciągnięcia mieszkańców Tatarstanu do służby na podstawie kontraktu.
Wyjaśnia się, że „promocja” obowiązuje od 11 lipca. Wcześniej działał już ten system, natomiast kwota ta była dwukrotnie mniejsza.
Aby otrzymać obiecane 100 tysięcy rubli, należy znaleźć osobę, która zgodzi się podpisać umowę z Ministerstwem Obrony na udział w wojnie, skontaktować się z regionalnym biurem lub administracją rejestracji i poboru do wojska oraz „udzielić pomocy” w rejestracji .
Pieniądze zostaną wypłacone po wejściu rekruta do służby.
Wszyscy Rosjanie, którzy ukończyli 18 lat, mogą werbować do wojska, z wyjątkiem skazanych i objętych dochodzeniem. „Akcję” reklamują media państwowe, strony publiczne Tatarstanu oraz strony internetowe gazet i władz regionalnych.
2 Kazachstan zażądał wycofania z kraju rosyjskich papierów wartościowych.
Centralny Depozyt Papierów Wartościowych w Kazachstanie wezwał klientów do wycofywania rosyjskich papierów wartościowych z kraju.
Wyjaśnili, że wymóg ten ma związek z amerykańskimi sankcjami blokującymi wobec rosyjskiego Krajowego Depozytu Rozliczeniowego (NSD).
Termin wycofania rosyjskich papierów wartościowych z Kazachstanu wyznaczono na 10 sierpnia.
Jeżeli klienci nie wyślą dyspozycji wycofania rosyjskich papierów wartościowych przed wyznaczonym terminem, aktywa zostaną faktycznie zamrożone na rachunkach papierów wartościowych Centralnego Depozytu Kazachstanu, ostrzega Kira Vinokurova, partner w Pen & Paper.
Dokładny wolumen rosyjskich papierów wartościowych zlokalizowanych w Kazachstanie nie jest znany. Według Centralnego Depozytu od marca do 1 grudnia 2022 r. kazachscy brokerzy przeprowadzili transakcje z rosyjskimi papierami wartościowymi na łączną kwotę 641,1 mld tenge (1,4 mld dolarów). Również w 2022 roku do depozytu trafiły akcje o wartości 50 miliardów tenge (104,6 mln dolarów) oraz inne instrumenty finansowe o wartości prawie 2 bilionów tenge (4,2 miliarda dolarów).
3. Pierwsze sankcje na rosyjskie LNG
Kolejna runda unijnych sankcji wobec Sovcomflot doprowadzi do problemów z załadunkiem tankowców obsługujących gazociągi Port LNG Gazpromu i projekty Jamał LNG NOVATEK. Tankowce eksploatowane przez dubajską strukturę Sovcomflot, w tym wiodący tankowiec LNG Yamal LNG Christophe de Margerie, nie będą mogły wpływać do portów UE i prawdopodobnie zostaną przeorientowane na rynki regionu Azji i Pacyfiku oraz Turcji.
Port LNG, którego sprzedaż koncentruje się na rynku europejskim, zostanie objęty restrykcjami – twierdzą analitycy.
24 czerwca UE nałożyła sankcje personalne na Sovcomflot i prezesa koncernu Igora Tonkowidowa, jednocześnie 27 tankowców należących do koncernu zostało objętych sankcjami sektorowymi. Wprowadzenie sankcji personalnych wobec Sovcomflot oznacza zasadniczo, że wszystkie środki finansowe i zasoby gospodarcze przedsiębiorstwa muszą zostać zablokowane, jeśli trafią do UE.
Sankcje UE nie są prawnie wiążące dla krajów pozaeuropejskich, więc dostęp do portów Chin lub innych krajów azjatyckich dla tankowców Sovcomflot nie jest co do zasady zabroniony. Ale jeśli operator portu lub firma świadcząca usługi w porcie jest firmą europejską, to musi przestrzegać europejskiego systemu sankcji wobec Sovcomflot
4 Erdogan oskarżył Zachód o „niekontrolowaną eskalację” konfliktu z Rosją.
Pięknie płaczą miłośnicy Putina. Najpierw Orban, teraz Erdogan.
Negatywna postawa krajów zachodnich wobec Rosji uniemożliwia pokojowe rozwiązanie konfliktu zbrojnego na Ukrainie i prowadzi wojnę do „niekontrolowanej eskalacji” – powiedział prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.
„Postawa niektórych zachodnich sojuszników wobec Rosji tylko dolała oliwy do ognia. Przyniosło to Ukrainie więcej szkody niż pożytku” – stwierdził Erdogan w wywiadzie dla magazynu Newsweek.
Zauważył, że Turcja, w przeciwieństwie do innych krajów NATO, „prowadzi dialog z obiema stronami konfliktu, starając się przybliżyć pokój”. Dokładnie tak jak Orban. Niesamowita zbieżność wypowiedzi.
„Oczywiście nie we wszystkim zgadzamy się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Mamy jednak możliwość omówienia problemów i zagłębienia się w szczegóły ich rozwiązania” – podkreślił Erdogan. Przypomniał, że w 2022 r. turcja zapewniła platformy do negocjacji pokojowych w Antalyi i Stambule.
Jednocześnie prezydent Turcji wyraził zaniepokojenie ryzykiem bezpośredniej konfrontacji NATO z Rosją. „Trzeba świadomie unikać wszelkich kroków, które mogłyby doprowadzić do takiego rezultatu” – podkreślił turecki przywódca.
Wcześniej Erdogan oskarżał kraje zachodnie o sprowokowanie wybuchu III wojny światowej w sytuacji konfliktu na Ukrainie, podczas gdy Putin pragnie pokoju.
Z kolei sam turecki prezydent zadeklarował gotowość „położenia podwalin” pod kompromis, który zakończy konflikt zbrojny między Rosją a Ukrainą. Zauważył, że na początek Moskwa i Kijów mogą zgodzić się na zawieszenie broni, a następnie osiągnąć sprawiedliwe porozumienie pokojowe, które zadowoli obie strony.
Ja wam powiem tak. Wygląda to tak, jakby Rosji się dolna część pleców paliła, bo wszyscy sojusznicy na świecie nawołują już do rozmów pokojowych.
Zapraszam też na wczorajszy materiał, w którym zastanawialiśmy się, czy świat się odwraca od Putina?
5. Wraca zakaz eksportu benzyny
W kontekście wzrostu wartości wymiennej paliwa do rekordowych wartości na 2024 r. Federalna Służba Antymonopolowa (FAS) zaproponowała utrzymanie zakazu eksportu benzyny do końca sierpnia. Stanowisko to poparł również rząd, który już dwukrotnie zawiesił ograniczenia eksportowe nałożone od marca do sierpnia, ostatni raz do końca lipca. Koszt paliwa rośnie w kontekście sezonowego wzrostu popytu, podczas gdy rafinerie nie były jeszcze w stanie znacząco zwiększyć produkcji benzyny.
FAS zaproponował, aby nie przedłużać zezwolenia na eksport benzyny w sierpniu, poinformowały źródła Kommiersanta. Według nich stanowisko zostało wyrażone 8 lipca na posiedzeniu sztabu w sprawie sytuacji na rynku produktów naftowych, któremu przewodniczył wicepremier Aleksander Nowak. Rozmówcy „Kommiersanta” twierdzą, że Nowak poparł stanowisko służby.
FAS potwierdził Kommiersantowi, że popiera powrót do zakazu eksportu benzyny od 1 sierpnia. Tymczasowe zezwolenie na wywóz zostało wprowadzone do końca lipca, w tej chwili nie dyskutuje się o przedłużeniu tego środka – przypomnieli. „Ograniczenia w eksporcie paliw nasycą rynek krajowy w okresie zwiększonego popytu, związanego m.in. z pracami terenowymi i planowymi remontami rafinerii, a także zapewnią stabilność cen i dostępność paliw dla wszystkich kategorii odbiorców” – ocenia FAS.
6. Izba Obrachunkowa zgłosiła fiasko państwowego programu produkcji elektroniki użytkowej.
Szybko poszło.
W ramach swoich kontroli Izba Obrachunkowa ujawniła liczne fakty dotyczące nieosiągnięcia docelowych wskaźników dla projektów realizowanych przez odbiorców dotacji na rozwój rosyjskiej elektroniki i radioelektroniki.
Poszczególne spółki wykazują spełnienie wskaźników produkcyjnych i sprzedażowych, jednak „często wskazuje to na organizację jedynie produkcji na małą skalę”, co nie sprzyja osiągnięciu niezależności technologicznej. Izba Obrachunkowa zauważa duże uzależnienie krajowego przemysłu elektronicznego od komponentów zagranicznych i uznaje istnienie znaczących ograniczeń w dostępie do technologii – podkreślił.
Izba Obrachunkowa odmówiła przekazania danych o wielkości wydanych dotacji, dla których nie osiągnięto docelowych wskaźników. Odpowiedzialne za dystrybucję dotacji Ministerstwo Przemysłu i Handlu za niepowodzenie programu państwowego obwiniło „bezprecedensową presję sankcyjną”.
Na wskaźniki wpływał także brak wykwalifikowanej kadry potrzebnej do produkcji zaawansowanych technologii – powiedział Kommersantowi rozmówca z rynku telekomunikacyjnego. HA! Mówiłem wam wielokrotnie, że tak będzie. Przecież nie mają tylu inżynierów, aby wymyślać wszystko od zera w tak wielu gałęziach gospodarki.
7. Dochody Rosji z eksportu ropy naftowej stabilne, spadły o 190 mln USD
Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) opublikowała raport, zgodnie z którym dochody Rosji z eksportu ropy naftowej i produktów ropopochodnych w czerwcu spadły o 190 mln dolarów w porównaniu z majem do 16,7 mld dolarów, w tym przychody z ropy spadły z 11,02 mld dolarów w maju do 10,97 mld dolarów w czerwcu, ze sprzedaży produktów naftowych – z 5,84 do 5,7 mld dolarów.
Z materiału wynika, że eksport ropy naftowej i produktów naftowych w czerwcu zmniejszył się o 160 tys. baryłek dziennie (bpd), do 7,55 mln bpd.
MAE zauważa, że w czerwcu wolumeny eksportu w kierunku Turcji, Chin, Indii i Bliskiego Wschodu spadły o 100-400 tys. baryłek dziennie.
Wydobycie ropy naftowej, według agencji, w czerwcu wyniosło 9,22 mln baryłek dziennie wobec 9,24 mln baryłek dziennie w maju.