Codzienny ekonomiczny przegląd 22.05.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

 • Rosyjski rząd przygotował projekt o jednostronnej zmianie granic morskich kraju z Litwą i Finlandią na Morzu Bałtyckim – projekt uchwały rządu rosyjskiego. Zgodnie z dokumentem przygotowanym przez Ministerstwo Obrony Rosja zamierza uznać za wewnętrzne wody morskie część obszaru wodnego na wschodzie Zatoki Fińskiej oraz w pobliżu miast Bałtijsk i Zelenogradsk w obwodzie kaliningradzkim.Na granicy z Finlandią Federacja Rosyjska zamierza skorygować współrzędne w rejonie wysp Jähi, Sommers, Holland, Rodsher, Maly Tyuters, Vigrund, a także w pobliżu północnego przylądka wejściowego rzeki Narwy. Na granicy z Litwą przeglądowi objęto obszar Mierzei Kurońskiej w Zatoce Gdańskiej, rejony Przylądka Taran, przylądka na południe od Przylądka Taran, a także Mierzeję Bałtycką.
 • Obecne współrzędne geograficzne, ustalone przez Radę Ministrów ZSRR w 1985 r., „Nie w pełni odpowiadają współczesnej sytuacji geograficznej” – mówią Rosjanie.
 • Grupa amerykańskich kongresmanów wysłała list do szefa Pentagonu Lloyda Austina, żądając, aby Ukraina mogła użyć broni dostarczonej przez Stany Zjednoczone do ataków na cele w Rosji.
 • Produkcja miodu w Rosji spadła w 2023 roku o 15% i wyniosła 57 tys. ton. Pszczelarze przypisują to niestabilnej sytuacji klimatycznej w południowych regionach kraju, podaje kanał telewizyjny Izwiestia . 
 • Minister spraw zagranicznych Niemiec Bärbock przyznał, że koalicja rządząca nadal nie ma wspólnego stanowiska w sprawie dostaw na Ukrainę rakiet manewrujących dalekiego zasięgu Taurus-Bild.
 •  Belgia, Niemcy i Francja zwróciły się do Komisji Europejskiej o ocenę możliwości ograniczenia eksportu rosyjskiego LNG
 • Pierwsze wycofanie dochodów z reinwestycji zamrożonych aktywów Rosji w UE nastąpi w lipcu – Komisja Europejska. Jak już informowaliśmy, wszystkie instytucje finansowe, na których kontach zamrożone jest ponad 1 milion euro rosyjskich środków, będą zobowiązane do przekazania 90% dochodów z reinwestycji na potrzeby Ukrainy.
 • Unia Europejska nie będzie wymagać od Ukrainy przedłużenia kontraktu na tranzyt rosyjskiego gazu, który wygasa z końcem 2024 roku – poinformował przedstawiciel Komisji Europejskiej (KE) Tim McPhee.
 • Jak podało holenderskie Ministerstwo Obrony, grupa 10 ukraińskich żołnierzy ukończyła w Holandii szkolenie w zakresie obsługi myśliwców F-16.
 • Ceny herbaty w rosyjskich sklepach wzrosną w drugiej połowie 2024 roku do 10%. Prognozę tę przekazał Gazeta.Ru Jurij Szedko, doktor nauk ekonomicznych, profesor Wydziału Administracji Państwowej i Miejskiej Uniwersytetu Finansowego przy rządzie Federacji Rosyjskiej, z okazji Międzynarodowego Dnia Herbaty.
 • Kraje UE zamierzają rozpocząć 25 czerwca oficjalne negocjacje w sprawie przyjęcia Mołdawii i Ukrainy do swojego członkostwa. 
 • Najstarszy syn głowy Czeczenii Ramzan Kadyrow, 18-letni Achmat, został regionalnym ministrem kultury fizycznej i sportu. 17 lutego Achmat Kadyrow został wyznaczony na szefa Ministerstwa Spraw Młodzieży Czeczenii. Teraz zastąpi go Ramzan Wismuradow, syn dowódcy czeczeńskiego oddziału specjalnego „Tereka” i  zięć samego Kadyrowa, który poślubił jego czwartą córkę Tabarikę
 1. USA zagroziły odcięciem niemieckich banków od dolara.

Jeannette Yellen to moja ulubiona polityk z USA. Jest ona jak nieco podstarzały pitbull, który jak zechce jeszcze potrafi odgryźć głowę.

Departament Skarbu USA ostrzegł niemieckie banki przed możliwym wprowadzeniem sankcji wtórnych, w tym zamknięciem dostępu do amerykańskiego systemu finansowego, za naruszenie środków restrykcyjnych wobec Rosji.

Jak podaje Reuters , oświadczenie to złożyła szefowa departamentu Jeannette Yellen podczas spotkania z niemieckimi bankierami we Frankfurcie nad Menem. To tam jest samo serce niemieckich finansjery.

Najwyżsi menedżerowie niemieckich instytucji kredytowych powinni „podjąć wzmożone środki” i „zwiększyć uwagę na próby obejścia sankcji nałożonych na Rosję” – stwierdziła Yellen, była szefowa Rezerwy Federalnej USA.

Przypomniała bankierom, kto tu rządzi oraz, o nowych uprawnieniach Departamentu Skarbu USA, który od grudnia ubiegłego roku może nakładać wtórne sankcje na banki ułatwiające transakcje związane z rosyjskim kompleksem wojskowo-przemysłowym.

„Rosja w dalszym ciągu kupuje towary wrażliwe i zwiększa moce produkcyjne w swoim kraju. Musimy zachować czujność i wykazać się odwagą” – powiedziała Yellen.

W ramach nowych uprawnień Ministerstwo Finansów USA osiągnęło już ograniczenia w płatnościach dla rosyjskich firm z banków w krajach, które Kreml nazywa „przyjaznymi”. Są wśród nich największy partner handlowy Rosji, Chiny, a także główne „węzły antysankcyjne” – Turcja i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

W zeszłym tygodniu austriacka grupa Raiffeisen Bank International, której rosyjska spółka zależna pozostaje główną arterią finansową łączącą rosyjską gospodarkę ze światem, otrzymała ostrzeżenie od Ministerstwa Finansów USA.

Ze względu na Raiffeisenbank, który pozostaje największym zachodnim bankiem na rynku rosyjskim, RBI może utracić dostęp do amerykańskiego systemu finansowego, a wraz z nim do transakcji w amerykańskiej walucie, stwierdzono w piśmie, które podpisał zastępca sekretarza skarbu USA Wally Adeyemo .

Zwrócił także uwagę, że RBI rozwija swoją działalność w Rosji pomimo obietnic jej ograniczenia, co „jest sprzeczne z interesami bezpieczeństwa narodowego USA”. Ależ ten front finansowy jest interesujący. Jakie tam muszą być ciekawe kulisy. Jakie twarde negocjacje.

Janette Yellen obawia się sam Europejski Bank Centralny. Martwią się o amerykańskie sankcji wobec europejskich banków. Może to zachwiać całym europejskim systemem bankowym.

2. Kolejna afera korupcyjna w FSB

Stołeczny sąd Basmanny na wniosek Głównej Dyrekcji Śledczej Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej zajął 25 nieruchomości w ramach śledztwa w sprawie okoliczności kradzieży 43,7 mln rubli. przy realizacji kontraktu rządowego związanego z rozwojem oprogramowania na specjalne potrzeby komunikacyjne Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji.

Sąd uznał, że działki pod mieszkaniem i domem, o których mowa we wniosku śledztwa, w rzeczywistości należą do oskarżonych w sprawie karnej, nawet jeśli są zarejestrowane na nazwiska ich bliskich, a tych okazało się bardzo dużo.

Na przykład na liście wymieniono nieruchomości należące do ojca i matki Pawła Naszczekina, dyrektora generalnego Federalnego Państwowego Przedsiębiorstwa Unitarnego FSB STC Sistema, jednego z kluczowych oskarżonych w dochodzeniu karnym.

Sam pan Naszczekin nie miał żadnej nieruchomości, ale śledztwo sądowe wykazało, że to on był faktycznym właścicielem nieruchomości zarejestrowanej na jego rodziców.

Mniej więcej taka sama sytuacja miała miejsce w przypadku nieruchomości innych oskarżonych w sprawie karnej: przedstawiciel Komisji Śledczej upierał się, że przedmioty wskazane we wniosku faktycznie należały do ​​oskarżonego i były zarejestrowane jedynie na inne osoby.

Komisja Śledcza od sierpnia 2022 roku bada okoliczności kradzieży środków budżetowych w trakcie realizacji kontraktu rządowego na potrzeby Federalnej Służby Bezpieczeństwa.

Sprawa karna ma obecnie jeden epizod, którego początki sięgają lat 2019–2020. Zajmuje się realizacją kontraktu na opracowanie i instalację oprogramowania dla służby łączności specjalnej FSO.

Według dochodzenia koszt pracy w ramach umowy został sztucznie zawyżony, a sam program okazał się całkowicie niedziałający.

3. Gdzie nowy minister obrony Federacji Rosyjskiej miał willę? Nie uwierzycie.

Minister obrony Andriej Biełousow był właścicielem willi we włoskiej gminie Forte dei Marmi nad brzegiem Morza Tyrreńskiego, jak dowiedziało się centrum Dossier, studiując listy e-mail.

Z nieznanych powodów urzędnik, który pełnił wówczas funkcję asystenta prezydenta ds. ekonomicznych, w 2018 roku podjął decyzję o sprzedaży tej nieruchomości.

Dwór wyceniono na 600 tys. euro, ale sprzedano z upustem 60 tys euro. ze względu na pilność.

Jako kupujący w umowie wskazany jest obywatel brytyjski Arthur Levin. No i by pasowało z tym, że jest jeden drobny szczegół.

Numer brytyjskiego paszportu całkowicie odpowiada skradzionemu dokumentowi, którego w 2013 roku izraelski Mossad użył do zabicia jednego z przywódców Hamasu w Dubaju. Taki przechodni paszport, raz robimy morderstwo, raz kupujemy willę.

Na rok przed sprzedażą willi Biełousow zdeponował 600 tys. euro na koncie w Maltańskim Banku Valletty.

W 2018 roku bank wysłał do urzędnika pismo z prośbą o potwierdzenie pochodzenia środków. Według deklaracji Biełousowa w latach 2012–2017 zarobił łącznie 40,7 mln rubli.

Tym samym, aby zaoszczędzić 600 tys. euro, musiał przez pięć lat oszczędzać większość swojej pensji. Pawle nie chcę cię zmartwić, ale wygląda na to, że Pan Biełousow taki krystaliczny nie jest.

Bank of Valletta odmówił udzielenia informacji, czy konto Biełousowa zostało zamrożone w związku z sankcjami UE nałożonymi w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.

Mam też ploteczki takie jak styl życia i credo.

Z osobistych dokumentów nowego Ministra Obrony wynika również, że opracował on dla siebie życiowe credo. Jak zauważył sam Biełousow, polega ona na „podążaniu Drogą niesienia krzyża: pokorze, pokucie i poszukiwaniu Boga, służbie Sprawie, pomaganiu ludziom i samorozwoju”. Sądząc po rutynie, urzędnik rozpoczyna każdy dzień modlitwą.

Biełousow złożył także siedem ślubów Matce Bożej. Są one wymienione w dokumencie, który od 2013 roku wysyłał do siebie około 20 razy. Urzędnik obiecuje w nim Matce Bożej, że będzie codziennie planować i ćwiczyć, czytać 30 stron dziennie, nie złościć się i nie być zazdrosnym, dobrze się odżywiać, codziennie modlić się za rodziców.

Następnie obiecuje co jest niezwykle ciekawe przestrzegać „zasad higieny seksualnej” („utrzymywać czystość wobec kobiet”).

Wśród innych swoich zasad Biełousow wymienia ahimsę, kluczową cnotę hinduizmu i buddyzmu, której głównym znaczeniem jest odmowa krzywdzenia żywych istot. O i tu jakbym miał mu zadać jedno pytanie to chciałbym się dowiedzieć jak to łączy z bycie ministrem wojny.

Znaleziono również dokumenty wskazujące, że brał udział w pracach PMC Wagnera, nadzorował je ze strony państwa i wielokrotnie spotykał się z jej założycielem Jewgienijem Prigożynem w celu rozwiązania różnych problemów.

Ponadto Biełousow zajmował się sprawami gospodarczymi Ministerstwa Obrony zarówno jako asystent prezydenta ds. ekonomicznych, jak i jako pierwszy wicepremier.

Źródło bliskie kierownictwu resortu wojskowego nazywa Biełousowa „jastrzębiem” – zwolennikiem trudnych decyzji, cieszącym się osobistą przychylnością Putina: „Był wtajemniczony w życzenia prezydenta. To coś w rodzaju doradcy, ale zaufanego.

Taka garść informacji. Będziemy się Pana Biełousowa w najbliższych miesiącach uczyć.

4. Duże firmy potwierdziły porażkę prób stworzenia własnego oprogramowania dla przemysłu w Rosji

Pomimo ambitnych planów Kremla stworzenia „suwerennej” gospodarki cyfrowej w Rosji, duże przedsiębiorstwa przemysłowe w dalszym ciągu są zależne od zachodniego oprogramowania.

W kraju wciąż brakuje własnego rozwoju oprogramowania korporacyjnego, w tym systemów planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP), stwierdził we wtorek miliarder Aleksiej Mordaszow, właściciel koncernu Severstal i Power Machines.

Według niego przedsiębiorstwa przemysłowe w dalszym ciągu korzystają z produktów niemieckiego SAP, który po rozpoczęciu wojny zapowiedział wycofanie się z Rosji.

„Widzimy różne próby, różne projekty w Rosji, ale uważamy, że nie ma jeszcze takiego systemu tej klasy, który byłby w stanie zaspokoić przede wszystkim potrzeby wymagających klientów przemysłowych i zastąpić SAP pod względem funkcjonalności” – powiedział Mordaszow na sesji plenarnej wystawa „Cyfrowy przemysł przemysłowej Rosji”


W rosyjskim przemyśle motoryzacyjnym, który po odejściu zachodnich producentów samochodów przeżył śmierć kliniczną, sytuacja jest jeszcze smutniejsza. Tylko 38% oprogramowania znajdującego się obecnie w fabrykach pochodzi z kraju, powiedział dyrektor generalny KamAZ Siergiej Kogogin.

„Główną przyczyną jest w dalszym ciągu niska gotowość rozwiązań, abyśmy mogli bezboleśnie zastąpić zagraniczne analogi” – wyjaśnił. Według Kogogina firma nie może odmówić zachodniego oprogramowania, jeśli „pogarsza ono wygodę użytkownika”.

Według Mordaszowa pełnoprawny odpowiednik oprogramowania SAP może pojawić się w Rosji nie wcześniej niż za pięć lat, a to będzie wymagało „miliardów dolarów”. Tak ocenia Sevestal, który wraz z petrochemicznym koncernem Sibur zamierza rozwijać własny system ERP.

„Nie mamy innego wyjścia. SAP staje się przestarzały, dziś jesteśmy odcięci od dostawcy, nie możemy wprowadzać aktualizacji, przede wszystkim tych związanych z cyberbezpieczeństwem” – powiedział Mordaszow. Zwrócił się także do rządu o wsparcie tego projektu.

Latem 2022 roku prezydent Rosji Władimir Putin nazwał osiągnięcie suwerenności technologicznej kraju kluczową zasadą rozwoju, a nieco wcześniej podpisał dekret o wspieraniu branży IT.

Zgodnie z nowymi celami narodowymi, zatwierdzonymi przez Putina w maju tego roku, Rosja chce do 2030 roku znaleźć się w pierwszej dziesiątce światowych liderów pod względem rozwoju nauki i badań. Do tego czasu władze będą wymagać przejścia co najmniej 80% przedsiębiorstw na oprogramowanie krajowe.

5. Rosyjscy turyści zmuszeni są szukać zastępczych kurortów.

Rozwój turystyki krajowej, z którego władze są dumne, skutkuje przede wszystkim gwałtownym wzrostem cen. Na przykład co trzeci turysta szuka zamiennika letnich wycieczek na terytorium Krasnodaru, ponieważ wakacje tam stają się niedostępne, wykazało badanie biur podróży.

„Ponad jedna trzecia tych, którzy przychodzą do nas, aby kupić letnią wycieczkę nad morze, najpierw z przyzwyczajenia patrzy na terytorium Krasnodaru – Wielkie Soczi, Anapa i tak dalej, ale na koniec mówią: „Dlaczego tak jest drogie?” i prosi o znalezienie czegoś innego – mówi menadżer dużego organizatora wycieczek Delfin.

To typowy komentarz pracowników biur podróży. Szacują, że odsetek klientów zmuszonych do przejścia na inną opcję wypoczynku wynosi około 30%. Według agenta Intoturist dwutygodniowy urlop dla dwóch osób z małym dzieckiem w nowoczesnym hotelu z posiłkami na czarnomorskim wybrzeżu Kubania będzie w tym roku kosztować 300 000 rubli (czyli około 13 000 zł), a na wybrzeżu Azowskim – 250 000 rubli (11 000zł) .

I to nie są żadne 5 gwiazdek: „Nasz średni rachunek przekracza już 500 000 rubli. Mam klienta, który przez dziesięć lat jeździł do hotelu all inclusive w pobliżu Gelendżyka i bardzo mu się tam podobało, ale w tym roku powiedział: „Nie mogę już tego robić”. I rozumiem go. Nie może wyjechać za granicę, więc jest gotowy odwiedzić Dagestan, Abchazję, a nawet Krym”.

Pod względem cenowym region Krasnodar jest bardzo blisko Turcji, gdzie ceny dwutygodniowej wycieczki w pięciogwiazdkowym hotelu dla dwóch osób zaczynają się od 350 000 rubli. łącznie z lotem. „Ale co mają zrobić ci, którzy chcą płacić mniej za wakacje?” – kontynuuje menadżer Intoturist. Kubań też staje się dla nich za drogi.

No to co? Krym czeka. Tam będzie pewnie taniej. Czekamy na informacje.

6. Koleje Rosyjskie zapchana, nie chcą kontynuować zniżek w transporcie węgla

Koleje Rosyjskie w dalszym ciągu dyskutują o warunkach przekierowania części eksportu węgla z kierunku wschodniego na południe.

Spółka poinformowała Ministerstwo Transportu, że nie jest gotowa stymulować dostaw jedynie obniżką taryf i czynnikami redukującymi bez zwiększania premii eksportowej i dopasowywania porozumień z regionami.

W przeciwnym razie kolej widzi ryzyko destabilizacji programu inwestycyjnego i zmniejszenia dochodów o 300miliardów rubli. W roku. Koleje Rosyjskie mogą jedynie zapewnić indywidualne zniżki, ale będzie to wymagało współpracy z indywidualnymi spedytorami.

Koleje Rosyjskie JSC nie są gotowe udzielić zniżki na transport uzgodnionych z regionami na południu ilości eksportowanego węgla w celu rozładunku wschodniego składowiska bez dodatkowych warunków.

Tak wynika z pisma zastępcy szefa kolei rosyjskich Aleksieja Sziły do ​​wiceministra transportu Walentina Iwanowa z 8 maja.

Ze względu na wzrost liczby ładunków priorytetowych na odcinku wschodnim Koleje Rosyjskie nie mogą w tym roku wyeksportować na wschód około 2,3 mln ton węgla na mocy porozumienia z regionami. Spółka zaproponowała przekierowanie części wolumenów do portów Basenu Azowsko-Czarnomorskiego (ASB).

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: