Codzienny ekonomiczny przegląd 08.05.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

 • Skład paliw w Ługańsku znalazł się pod ostrzałem Ukrainy, wybuchł duży pożar, rannych zostało pięć osób – szef LPR Leonid Pasecznik.
 • Kraje UE mają do lipca uzgodnić 14. pakiet sankcji wobec Federacji Rosyjskiej – portal euobserver . Oczekuje się, że na listę sankcyjną trafią kolejne 52 firmy podejrzane o dostarczanie zabronionych produktów do Rosji.
 • Administracja prezydenta USA jest zaniepokojona doniesieniami o przygotowaniach do zamachu na prezydenta Ukrainy Władimira Zełenskiego – powiedziała sekretarz prasowa Białego Domu Karine Jean-Pierre. Dzień wcześniej SBU poinformowała o zatrzymaniu dwóch ukraińskich funkcjonariuszy, którzy rzekomo planowali zamach na prezydenta.
 •  Prezydent Rumunii Klaus Iohannis oświadczył, że jest gotowy do omówienia możliwości przekazania Ukrainie systemu obrony powietrznej Patriot
 • Premier Holandii Mark Rutte uda się 10 maja do Kazachstanu, aby omówić sytuację na Ukrainie – wynika z oświadczenia holenderskiego rządu.
 •  Prezydent Putin nakazał podniesienie do 2030 roku poziomu zadowolenia uczestników Północno-Wschodniego Okręgu Wojskowego z warunków rehabilitacji, przekwalifikowania i zatrudnienia
 • Konfiskata rosyjskich aktywów zamrożonych na stronie Euroclear podważy stabilność depozytu i zada cios rynkom finansowym – powiedziała szefowa Euroclear Valerie Urbain w wywiadzie dla belgijskiego dziennika L’Eco.
 •  Największa niemiecka partia opozycyjna CDU-CSU opowiada się za przywróceniem obowiązkowej służby wojskowej w kraju w związku z operacją specjalną Rosji na Ukrainie podaje AFP.
 • Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow powiedział, że nie można zatrzymać się w Donbasie i że trzeba „najpierw wyzwolić Odessę i Charków”, „w przeciwnym razie ten konflikt będzie tlił się latami”
 • Białoruś przeprowadzi inspekcję zsynchronizowaną z Federacją Rosyjską użycia nośników taktycznej broni nuklearnej – Rada Bezpieczeństwa Republiki Białorusi.
 •  Rosja, jeśli spełnią się groźby Londynu dotyczące ataków Kijowa z brytyjskiej broni na terytorium Federacji Rosyjskiej, ma prawo uderzyć w brytyjskie cele na Ukrainie i poza nią, powiedziała TASS rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.
 • Holenderska minister obrony Kaisa Ollongren powiedziała, że ​​kraj planuje rozpocząć dostawy myśliwców F-16 na Ukrainę jesienią tego roku. Wyjaśniła, że ​​taki harmonogram zakłada plan podpisany przez sojuszników. Pierwsze myśliwce F-16 z innych krajów mogą pojawić się na Ukrainie już w lipcu, powiedział poseł ukraińskiego parlamentu Aleksiej Gonczarenko.
 1. UE przeznaczy 90% wpływów z zamrożonych aktywów Rosji na potrzeby wojskowe Ukrainy.

Kraje UE zgodziły się przekazać 90% wpływów z zamrożonych rosyjskich aktywów na cele obronne Ukrainy, powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Według niego mówimy o „znacznej kwocie, sięgającej kilku miliardów rocznie”. Jednocześnie Ukraina nie będzie zobowiązana do zakupu broni z Europy za te środki.

Scholz dodał, że umowa jest w końcowej fazie. Konsensus umożliwi dodanie 3 miliardów euro do 16 miliardów zobowiązań UE wobec Ukrainy latem, powiedział unijny komisarz gospodarczy Paolo Gentiloni.

Wcześniej szef europejskiej dyplomacji Josep Borrell zaproponował, aby kraje UE przeznaczyły 90% dochodów z rosyjskich aktywów na zakup broni i pocisków dla wsparcia Kijowa, a 10% przekazały do ​​budżetu UE na inwestycje w ukraiński przemysł zbrojeniowy.

Dzień wcześniej Borrell powtórzył, że część pieniędzy z majątku powinna zostać wysłana bezpośrednio do Kijowa, aby Ukraina mogła samodzielnie produkować produkty wojskowe, zgodnie ze swoimi potrzebami. „Pozwoli to zaoszczędzić na kosztach transportu i uniknąć opóźnień” – wyjaśnił .

Pod koniec kwietnia belgijski minister finansów Vincent Van Peteghem ogłosił , że UE jest bliska osiągnięcia porozumienia politycznego w sprawie specjalnego podatku od zysków z rosyjskich aktywów, którego pierwszy podatek mógłby zostać wprowadzony już 1 lipca.

W sumie od lutego 2022 roku kraje G7 zamroziły około 300 miliardów euro rezerw walutowych Centralnego Banku Federacji Rosyjskiej, z czego około 208 miliardów znajduje się w Unii Europejskiej, głównie w belgijskim depozycie Euroclear. W 2023 roku przynieśli mu 4,33 miliarda euro zysku. A według wyników pierwszego kwartału 2024 r. – 1,566 mld euro. Środki wypłacane są na specjalne konto.

2. Polski zdrajca były sędzia Szmydt udzielił wywiadu Sołowjowowi i rosyjskiej prasie

Wystąpienie Tomasza Szmydta miało miejsce wczoraj w programie „Sołowjow na żywo”.

Pan Szmydt udzielił też wywiadu Ria Nowosti

Co Szmydt powiedział w obu mediach. Poniżej kilka cytatów.

To jest wolny kraj. W Polsce nie miałem takiego poczucia. Czułem się zagrożony” – mówi Szmydt Władimirowi Sołowiowowi. Chodzi tutaj o Białoruś

„Mam sygnały z Polski. Prokuratura zbiera materiały i oskarżają mnie o działalność szpiegowską. To dzieje się z godziny na godzinę. Działania już są podejmowane i to bardzo zdecydowane działania”

W wywiadzie z Władimirem Sołowjowem przyznał, że zajmował się sprawami dotyczącymi policji, wojska, polskiego wywiadu, kontrwywiadu i wywiadu wojskowego.

„Oczywiście zajmowałem się ochroną danych osobowych” – powiedział.

Szmydt powtórzył już wcześniejsze tezy z mediów białoruskich o swoim poczuciu zagrożenia i rzekomych prześladowaniach ze strony polskich władz.

Wywiadowi u Sołowiowa towarzyszyły problemy techniczne i dlatego nie został dokończony zgodnie z planem.

Wwywiadzie dla RIA Novosti Szmydt podkreśli że istnieje realne niebezpieczeństwo oficjalnego wciągnięcia Polski w konflikt na Ukrainie.

3. Putin obiecał zaangażować się w „ratowanie narodu”

Władimir Putin nazwał „ochronę ludzi” priorytetem swojej piątej prezydentury po rozpętaniu największego konfliktu zbrojnego w Europie od czasów II wojny światowej i wysłaniu prawie miliona Rosjan do walki na Ukrainie w obliczu pogłębiającego się kryzysu demograficznego w Rosji.

„Jestem przekonany, że z godnością przejdziemy ten trudny, przełomowy okres, staniemy się jeszcze silniejsi i na pewno będziemy realizować długoterminowe plany i zakrojone na szeroką skalę projekty mające na celu osiągnięcie celów rozwojowych. A to przede wszystkim ratuje naród” – powiedział Putin w swoim przemówieniu inauguracyjnym na Kremlu.


W grudniu 2023 roku Putin powiedział, że na Ukrainie walczy 617 tys. żołnierzy rosyjskich. Na początku kwietnia 2024 r. Ministerstwo Obrony Narodowej podało, że od początku roku kontrakty na służbę w wojsku podpisało ponad 100 tys. osób, a każdego dnia liczba żołnierzy kontraktowych rośnie o około 1000 osób.

Jednocześnie straty armii rosyjskiej, potwierdzone przez niezależnych dziennikarzy, przekroczyły 52 000 osób, a według szacunków zachodniego wywiadu Rosja straciła na Ukrainie 100–150 000 zabitych i około trzykrotnie więcej ciężko rannych.

4. Szaman, Chirurg i Steven Seagal oraz Don Kadyrow przybyli na inaugurację Putina

Inauguracja prezydenta Rosji Władimira Putina odbyła się w Wielkim Pałacu Kremlowskim. Zaproszono na nią ponad 2,5 tys. gości. Są wśród nich szefowie regionów, przedstawiciele duchowieństwa, dyplomaci, dziennikarze i personel wojskowy. Tych ostatnich było tym razem szczególnie dużo, w tym bohaterowie Północnego Okręgu Wojskowego.

Wśród gości byli podróżnik Fiodor Konyuchow, aktorzy Steven Seagal i Ivan Okhlobystin, gimnastyczki rytmiczne Dina i Arina Averin, prezenterka Julia Baranowska i rzeźbiarz Zurab Tsereteli.

„Prezydent Putin będzie najlepszy” – powiedział Seagal reporterom.

Ze sceny muzycznej przybyli śpiewacy Michajłow, Szaman i Yurkiss, Diana Gurtskaya i Larisa Dolina.

Również na ceremonii po raz pierwszy pojawiło się dziecko – dziewięcioletnia Raisat Akipova z Dagestanu. O dziewczynie zrobiło się głośno w 2023 roku, kiedy w internecie pojawiło się wideo, na którym płacze, bo nie mogła spotkać się z Putinem podczas jego wizyty w Derbent.

7 maja Władimir Putin po raz piąty w życiu objął urząd prezydenta Rosji. Nowa kadencja potrwa do 2030 roku. Rząd po inauguracji automatycznie podał się do dymisji.

5. Rosja przestała wykorzystywać most krymski do przewozu ładunków wojskowych.

Rosja przestawiła się na wykorzystywanie szlaków lądowych przez wschodnią część Ukrainy do zasilania linii frontu i zaprzestała obsługi mostu przez Cieśninę Kerczeńską – pisze The Independent.

Zdjęcia satelitarne, które przeanalizowała i udostępniła do publikacji największa ukraińska prywatna agencja wywiadowcza Molfar, wykazały, że od trzech miesięcy przez most nie przejeżdżają wojskowe pociągi towarowe.

Od 29 lutego zauważono tylko jeden rosyjski pociąg towarowy przewożący 55 wagonów z paliwem.

Należy zauważyć, że po ataku z 17 czerwca 2023 r. Moskwa znacznie ograniczyła wykorzystanie Mostu Krymskiego. Następnie ukraińskie drony morskie zdołały uszkodzić część płótna, zabijając dwie osoby.

Według dyrektora generalnego Molfara Artema Staroska decyzja władz rosyjskich o zaprzestaniu korzystania z mostu zbiegła się z gwałtownym wzrostem ruchu towarowego przez Taman w obwodzie rostowskim. Według niego Rosja rozpoczęła budowę nowych linii kolejowych na okupowanych terytoriach, czyli w Melitopolu, Berdiańsku i Mariupolu, aby połączyć Krym z „kontynentalną” Rosją.

Nowa linia kolejowa, biegnąca z Melitopola do Berdiańska i Mariupola, a następnie do Rostowa nad Donem, zostanie prawdopodobnie wykorzystana przez wojska rosyjskie do nowej ofensywy, która według powszechnych przewidywań rozpocznie się latem tego roku – precyzuje publikacja.

11 kwietnia Prezydent Ukrainy Władimir Zełenski oświadczył , że Siły Zbrojne Ukrainy w ramach nowej kontrofensywy zamierzają zniszczyć Most Krymski.

Źródła ukraińskie informowały wcześniej „The Guardian”, że ukraiński wywiad przygotowuje trzeci atak na Most Krymski w pierwszej połowie 2024 roku. Według nich Dyrekcja Wywiadu Państwowego Ukrainy dysponuje już „większością środków, aby osiągnąć ten cel”. Szef wydziału Kirill Budanow zauważył, że Rosja dobrze chroni Most Krymski, ale „pracuje nad tą kwestią”.

Ukraina dwukrotnie zaatakowała Most Krymski po rozpoczęciu wojny: w październiku 2022 r. i lipcu 2023 r. W trakcie ataków Zełenski stwierdził, że Most Krymski „nie jest jakąś małą drogą logistyczną”, służy do dostarczania amunicji i „militaryzacji Krymu”. Z kolei prezydent Rosji Władimir Putin zaprzeczył wykorzystaniu mostu „do celów transportu wojskowego”, a próby jego zniszczenia przez Kijów nazwał „bezsensowną zbrodnią z wojskowego punktu widzenia”.

6. Putin nakazał podwoić płacę minimalną do 2030r

Te inne cele znaczy ukazy ukazały się w dekrecie o rozwoju narodowym.

Dokument zawiera aż sto różnych punktów.Wszystkich dzisiaj nie omówimy ale jeśli Was temat interesuje to możemy zrobić to w osobnym komentarzu. A jest o czym mówić bo czego tam nie ma

 • zwiększonej demografii,
 • wydłużenie średniej długości życia
 • bycia czwartą gospodarką świata,
 • liderem przemysłu High tech
 • zmniejszenie poziomu ubóstwa
 • zapewnienie do roku 2030 segregacji śmieci 100%

W przypadku płac Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin nakazał dopilnować, aby do 2030 roku płaca minimalna została podwojona w porównaniu z kwotą ustaloną na rok 2023.  na okres do 2030 roku.

Prezydent polecił dopilnować, aby do 2030 r. płaca minimalna wzrosła ponad dwukrotnie. Kwota nie może być mniejsza niż 35 tysięcy rubli miesięcznie.

Putin polecił także zatwierdzenie w 2026 roku nowych systemów wynagrodzeń pracowników sektora publicznego.

Prezydent zwrócił uwagę na absolutną potrzebę zwiększenia poziomu zadowolenia Rosjan z pracy urzędników a urzędników ze swojej pracy .

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: