Codzienny ekonomiczny przegląd 17.04.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

Shorts:

 • Wśród Rosjan zauważalnie wzrosło zapotrzebowanie na torebki z kawą rozpuszczalną: w ciągu ostatniego roku wolumen zakupów takich produktów wzrósł o ponad 10%. Sprzedaż pozostałych rodzajów napojów gorących w dalszym ciągu spada. Eksperci przypisują to nowej fali oszczędności konsumenckich. 
 • Jak podało krymskie Ministerstwo Transportu, ruch w rejonie Dżankoja został tymczasowo wstrzymany. Na samym lotnisku doszło do licznych eksplozji i . Zdjęcia satelitarne wskazują na sześc ognisk pożarów.Nie znamy jednak pełnego zakresu strat. w regionie w wielu domach wyleciały szyby w oknach. Na lotnisku stacjonowały helikoptery szturmowe i i wyrzutnie s300 i s400.
 • Już ponaonad 13 tysięcy dzieci z przygranicznych obszarów obwodu Biełgorodskiegozostało ewakuowanych poinformował gubernator regionu Wiaczesław Gładkow.
 • Słowacja będzie przeciwna przyjęciu Ukrainy do NATO, powiedział na konferencji prasowej premier republiki Robert Fico.
 • W obwodzie zaporoskim; wysadzony został zastępca rady rejonu Akimów
 • Unia Europejska przyjęła ustawę wprowadzającą odpowiedzialność karną za naruszenie reżimów sankcji. Może dotyczyć nie tylko mieszkańców krajów UE, ale także Rosjan objętych sankcjami 
 • Propozycja dymisji spikera Johnsona zyskuje na popularności.Nawet jego koledzy z partii, w szczególności republikanin Thomas Massie, domagają się jego dymisji.
 •  Szef Komitetu Śledczego (IC) Alexander Bastrykin wezwał do wysyłania większej liczby dzieci do specjalnych więzień.„Konieczne jest poszerzenie kategorii dzieci, które decyzją sądu mogą być umieszczane w takich ośrodkach” – stwierdził w rozmowie z Komsomolską Prawdą. 
 • Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (PACE) przyjęło uchwałę  wzywającą do przekazania zamrożonych rosyjskich aktywów na odbudowę Ukrainy. Za przyjęciem uchwały głosowało wszystkich 134 delegatów obecnych na posiedzeniu.
 • Władze Czeczenii nadali dzielnicy w Groznym imię Putina.
 • Prezydent Rosji Władimir Putin nie zostanie zaproszony na  obchody 80. rocznicy lądowania aliantów w Normandii, które odbędą się 6 czerwca we Francji. Zostało to ogłoszone przez Mission Libération, odpowiedzialną za organizację wydarzenia, relacjonuje Le Figaro.
 • Jedna Rosja nie zamierza stosować żadnych sankcji wobec burmistrza Orska i sekretarza lokalnego oddziału partii Wasilija Kozupitsy, którego syn jest właścicielem mieszkania w Dubaju, gdyż burmistrz „nie zrobił nic dyskredytującego”. 
 • W obliczu trwającycvh problemów z rafinacją ropy, Rosja zmuszona jest do eksportu rekordowych ilości surowej ropy. Tygodniowy eksport wyniósł 3,95 mln baryłek dziennie i był najwyższy od maja 2023 r. Takie wartości zagrażają planom rządu i mogą zapowiadać przyszłe niedobory.
 1. Raiffeisenbank pcha się na pięść amerykańskich sankcji.

Raiffeisenbank, który wydawało się, planował opuszczenie Rosji, od grudnia 2023 r. zamieścił ponad 2400 ogłoszeń rekrutacyjnych, w których mowa o ambitnych planach rozwoju biznesu.

W szczególności bank poszukuje blisko 1500 osób na stanowiska menedżerów sprzedaży i specjalistów ds. obsługi klienta.

„Aktywnie poszerzamy bazę klientów korporacyjnych w obszarze wynagrodzeń. Poszukujemy teraz kandydata, który przyciągnie firmy świadczące usługi kadrowo-płacowe” – głosi jedno z ogłoszeń.

Inny zaprasza „do zespołu tych, którzy już pracowali w obszarze sprzedaży b2b”, czyli poszukiwali klientów korporacyjnych. Dywizja średniej wielkości potrzebuje pracowników, aby osiągnąć wielokrotną ekspansję bazy klientów i stabilny dwucyfrowy wzrost zysków.

Zaprzecza to zarówno zapewnieniom banku o stopniowej likwidacji rosyjskiego biznesu, jak i szeregowi konkretnych działań.

W szczególności portfel kredytowy Raiffeisenbanku spadł o 56% w porównaniu z początkiem 2022 roku. Ale jednocześnie stał się jedynym europejskim bankiem, który nadal działa w Rosji i publikuje dane na temat liczby pracowników swojego lokalnego oddziału, którego pracownicy wzrosła w ciągu ostatnich dwóch lat.

W Raiffeisenbank wzrósł on na koniec 2023 roku o 6,6% do 9942 osób, w Unicredit spadł o 27,7% do 3171 osób, a w Deutsche Banku – prawie 10-krotnie.

2. Powódź pochłania kolejne regiony

W ciągu najbliższych dni spodziewany jest wzrost poziomu wody w rzece Tobol w pobliżu Kurganu nawet o 1 m, w tym w gminie Ketowski. Poinformował o tym Regionalna Dyrekcja Główna Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych.

Dziś, 17 kwietnia, poziom wody w rzece Tobol w pobliżu Kurganu przekroczył niebezpieczny poziom 850 cm, w niektórych miejscach w regionie poziom wody wzrósł do ponad 10 m.w 24 godziny poziom wody wzrósł o ponad 1,3 – 1,5 m. Synoptycy przewidują kulminacje w najbliższych dniach.

Na ten moment fabryka jest jeszcze nie zagrożona , choć ryzyko wzrosło w ciągu doby.Kolejne domy i ulice są zalewane. Według prognoz rosyjskiego Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych w regionie zatopionych może być 62 miejscowości.

Tiumeń może stać się kolejnym celem powodzi w Rosji. Władze regionalne rozpoczęły ewakuację mieszkańców zalanych wiosek nad rzeką Ishim, gdzie poziom wody przekroczył krytyczny poziom 8 m. Jednocześnie urzędnicy mówią o rosnącym prawdopodobieństwie przerwania tam, ponieważ „obiecują dużo wody ” – więcej niż przewidywano. 51 osad znajdzie się w strefie prawdopodobnej powodzi.

Powódź wraca również w okolicy Orska ponieważ na prywatnym zbiorniku na granicy z Kazachstanem przepełniła się tama. Zdaniem administracji, woda do Orska może docierać korytem rzeki Mendybai. Wiosce Tukai grozi powódź. Ogłoszono ewakuację. Mieszkańcy będą przyjmowani przez ośrodki tymczasowego zakwaterowania.

W wielu miejscowościach brakuje wody a tam gdzie jest ustawiają się gigantyczne kolejki. Brak jest szczepionek na zapalenie wątroby. Władze obiecują że po weekendzie dostarczą partię 70 tys. Co nie zniszczyła woda dokończą szabrownicy odwiedzający domostwa.

3. Rosjanie obwiniają o powódź już nie gryzonie i Kazachstan. Kogo tym razem?

Patruszew Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej się wypowiedział:

 Niedociągnięcia w przewidywaniu zagrożeń i reagowaniu na niebezpieczeństwa doprowadziły do ​​sytuacji nadzwyczajnej w obwodach Orenburga i Kurganu, a w północno-zachodniej Rosji występują luki w tych pracach.

„Niewystarczająca uwaga poświęcona pracy przy (organizowaniu skutecznego prognozowania) i nieterminowa reakcja na pojawiające się zagrożenia mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, jak to miało miejsce w obwodach Orenburga i Kurganu” – cytuje Patruszewa agencja RIA Nowosti.

Czyli wychodzi na to, że jednak niedbalstwo i zaniedbanie. No i winni jednak Rosjanie.

4. Miało być lepiej jest gorzej. Czy Ławrow wyląduje na dywaniku?. Co ra więcej chińskich banków odmawia przyjmowania juanów z Rosji

Chińskie banki z dnia na dzień przestały przyjmować płatności w juanach z Rosji. W tym momencie należą do nich największy w Chinach ICBC, China Citic Bank, Industrial Bank i Bank of Taiżau. Bank of China wprowadził także nowe ograniczenia – jedynie niewielka część transakcji nadal przechodzi z Federacji Rosyjskiej do tej instytucji kredytowej. 

Obecnie ponad 80% transakcji zostało zwróconych . Z dnia na dzień powiększa się lista chińskich instytucji kredytowych, które przestały przyjmować juanów z Federacji Rosyjskiej.

Informację potwierdził dyrektor generalny Rady Biznesu przy Izbie Przemysłowo-Handlowej (CCI) Federacji Rosyjskiej Aleksiej Egarmin. Według niego szczególnie skomplikowane stały się płatności za towary przemysłowe. Jednocześnie Chiny nadal obsługują transakcje dotyczące zwykłych produktów konsumenckich.

Trudności dotyczą największych banków w Chinach. Płatności nadal dokonywane są w jedynie niewielkich kwotach, i obecnie z Rosją współpracują małe chińskie organizacje finansowe.

Nowe ograniczenia wiążą się z ryzykiem wtórnych środków ograniczających , wyjaśnił Aleksey Poroshin, dyrektor generalny First Group JSC. Podkreślił: pomimo przyjaźni Federacji Rosyjskiej z Chinami chińskie banki nie są gotowe na pełną konfrontację ze światem anglosaskim .

Jednak cześć analityków zaczyna dostrzegać inny motyw. Chiński system bankowy w całości kontrolowany jest przez państwo, Trudno wyobrazić sobie że pogłębiające się ograniczenia odbywają się bez aprobaty reżimu.

Czemu to ma służyć i jak będzie długotrwałe nie wiemy ale przyjrzymy się problemowi z Markiem Meissnerem w lupie gospodarczej.

5. Chiński producent AGD i RTV obawia się amerykańskich sankcji w Rosji.

Chińska firma Haier boi się zablokowania swoich produktów w Rosji przez amerykański koncern Google i szuka zamiennika dla swoich technologii dla telewizorów i innych inteligentnych urządzeń gospodarstwa domowego.

W szczególności, jak stwierdzili, Haier „jest świadomy możliwości utraty dostępu do Android TV w Rosji ze względu na zasady Google”. W związku z tym firma uruchomiła projekt Evo TV.

Zgodnie z opisem mówimy o systemie operacyjnym (OS) opartym na otwartym kodzie źródłowym Androida (AOSP).

Zakłada się, że system operacyjny Evo TV w Rosji będzie przeznaczony nie tylko dla telewizorów Haier, ale także dla lodówek z ekranem i konsol sterujących inteligentnym domem. Jednak w tej chwili chiński producent nie sprzedaje takich urządzeń w Federacji Rosyjskiej.

„Biorąc pod uwagę możliwe ograniczenia w korzystaniu z zagranicznych systemów operacyjnych, takich jak Android TV, opracowanie własnego systemu pozwala dostosować go do potrzeb i preferencji użytkowników oraz zintegrować lokalne usługi z treścią medialną” – wyjaśnił Yandex.

W szczególności chińska firma „stara się zwiększyć przychody poprzez reklamy w aplikacjach i własna platforma im to ułatwi.

Rozwój własnej platformy w Rosji wydaje się logiczny, „biorąc pod uwagę, ile Haier inwestuje w lokalizację produkcji w Rosji oraz w ambicje firmy polegające na wzmocnieniu swojej pozycji lidera na rynku” –

„W kontekście zarządzania ryzykiem sankcji utworzenie własnej platformy jest dodatkowym działaniem, które zapewni stabilność urządzeń inteligentnego domu” – zauważył ekspert.

6. Białorusko-chińskie samochody podbijają Rosję.

Odejście czołowych zagranicznych producentów samochodów z Rosji spowodowało, że Rosjanie zaczęli masowo kupować chińskie samochody, w tym produkowane na Białorusi.

W marcu samochody białoruskiej marki Belgee po raz pierwszy znalazły się na liście 10 najlepiej sprzedających się marek samochodów w Rosji – obliczył Avtostat.

W ciągu roku sprzedaż wzrosła niemal trzykrotnie, do 2732 sztuk, w efekcie marka zajęła 9. miejsce, na liście.

Jednocześnie w Rosji sprzedawany jest obecnie tylko jeden model Belgee – crossover X50 – prawie klon Geely Coolray. Dostarczany jest także do Rosji, ale kosztuje o około 300–500 000 rubli więcej niż białoruski klon. To jest świetna informacja. Chińczycy tak zdzierają z Rosjan, że ten sam samochód na Białorusi kosztuje pół miliona rubli mniej.

Do lutego 2024 roku Belgee dostarczany był do Rosji z nazwą Geely, a teraz formalnie stał się drugą niechińską marką w pierwszej dziesiątce. Za Ładą plasują się Haval, Geely, Chery, Changan, EXEED, OMODA i Lixiang. To jest TOP 10 samochodów w Rosji.

W ubiegłym roku Geely udało się rozwiązać problemy z logistyką podzespołów samochodowych – a w Białorusi okazało się to łatwiejsze niż utworzenie montażu w Rosji, czego tak naprawdę chciały władze rosyjskie – w końcu reżim sankcji jest łatwiejszy i Presja ze strony społeczności zachodniej nie jest tak silna, mówi jeden z dealerów.

Chiny nie zamierzają budować fabryki w Rosji. Już teraz trudno im sprzedać to, co wyprodukowali: rynek rosyjski rośnie wolniej niż oczekiwano (dla nas to było oczywiste, dla fanów Kremlinki chyba też)

Ekspansja będzie kontynuowana: prawie wszystkie chińskie marki zamierzają w tym roku zwiększyć sprzedaż i rozszerzyć swoją sieć dealerską w Rosji. Na początku roku działało tu już 2207 oficjalnych centrów dealerskich chińskich marek – ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: