Dzień Dobry,
Zapraszam na subiektywne zestawienie top 10 Wieści z Rosji.
A w dzisiejszym zestawieniu:
Miejsce 10 – Groźby Putina wobec Finlandii
18 grudnia, Finlandia i Stany Zjednoczone mają podpisać umowę o współpracy obronnej, która da amerykańskim siłom zbrojnym dostęp do 15 fińskich baz. Estonia, Łotwa, Litwa i Norwegia zawarły już tę umowę.
15 Grudnia Finlandia ponownie zamknęła wszystkie przejścia graniczne z Rosją. Prezydent Finlandii Sauli Niinistö powiedział, że Kreml mści się na jego kraju za wstąpienie do NATO, prowokując kryzys migracyjny na granicy rosyjsko-fińskiej.
Putin straszy z koniecznością koncentracji jednostek wojskowych w Leningradzkim Okręgu Wojskowym.
„Teraz stworzymy Leningradzki Okręg Wojskowy i skoncentrujemy tam niektóre jednostki wojskowe. Po co im to, to po prostu nonsens” .
Miejsce 9 – 12 pakiet sankcji się zbliża.
Władze Ukrainy czasowo wykluczyły Raiffeisen Bank z listy „sponsorów wojny”
Narodowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji Ukrainy tymczasowo wykluczyła austriacką grupę Raiffeisen Bank International z listy „sponsorów wojny”. Status ten został zawieszony na czas dwustronnych konsultacji z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskie
Władze Austrii zniosły weto wobec 12. pakietu sankcji UE wobec Rosji. Według źródła TASS w instytucjach UE w Brukseli rozpoczęto już pisemną procedurę w sprawie pakietu sankcji, co nie powinno zająć dużo czasu.
12. pakiet sankcji obejmuje zakaz bezpośrednich dostaw diamentów z Federacji Rosyjskiej oraz tych przetwarzanych w krajach trzecich. Możliwy jest zakaz eksportu obrabiarek wykorzystywanych do produkcji broni oraz dodatkowe środki w celu dostosowania się do pułapu cenowego na rosyjską ropę.
Miejsce 8 – Rosja porozumiała się z Kazachstanem w sprawie dostaw ropy do Niemiec
Rosja i Kazachstan porozumiały się co do technicznej wykonalności transportu kazachstańskiej ropy do Niemiec rurociągiem naftowym Przyjaźń w 2024 roku. Do Niemiec trafi do Niemiec do 1,2 mln ton ropy – poinformowało agencję Interfax Ministerstwo Energetyki Kazachstanu.
We wrześniu rosyjskie Transnieft’ i KazTransOil podpisały umowę o tranzycie ropy w 2024 roku. Później Ministerstwo Energetyki Kazachstanu ogłosiło plany zwiększenia dostaw ropy do Niemiec do 2 mln ton rocznie.
Miejsce 7 – Nowe świetlane plany Putina
Koleje dużych prędkości dotrą do Doniecka i Ługańska tak zapowiedział Prezydent w najnowszym wystąpieniu.
„Planuje się, że koleje dużych prędkości będą przejeżdżać przez tereny, na których mieszka ponad 111 mln naszych obywateli, a to jest 80 proc. populacji kraju” – powiedział prezydent o perspektywach budowy kolei.
Przemawiając na kongresie, Władimir Putin zaznaczył, że koleje z powodzeniem radzą sobie ze zwiększonym obciążeniem na kierunkach południowym i południowo-zachodnim, niezawodnie zapewniając transport wojskowy i dostawy surowców do przedsiębiorstw zbrojeniowych.
Władimir Putin powiedział, że nadchodząca dekada w Rosji będzie okresem „wielkiego budownictwa”, realizacji dużych projektów, w tym projektów kolejowych. Według jego słów, w ciągu najbliższych trzech, lat Federacja Rosyjska odnowi floty samochodów osobowych.
Mają też powstać trakcje przyszłości i autostrady : z Moskwy do Adlera, z Moskwy przez Kazań na Ural, a także budowa szybkiej kolei do Mińska.
Obecnie trwa budowa szybkiej kolei między Moskwą a Petersburgiem. Zakończenie budowy planowane na 2028 rok prawdopodobnie opóźni się o kilka dobrych lat. Nie wiadomo również kiedy szybkie pociągi pojawią się na trasie projektu Moskwa Kazań,
Koszt budowy nowych kolei to 11 bln rubli.
Na Niebie w Przeciągu 5 lat ma sie pojawić 1000 nowych rosyjskich samolotów.
Miejsce 6 – Putin żąda obniżki cen samochodów.
Prezydent Rosji Władimir Putin zgodził się, że podwyżka cen samochodów krajowych jest zbyt poważna. W ciągu roku rosyjskie samochody podrożały o 40%. Sytuację tłumaczył wzrostem cen komponentów zagranicznych. Zdaniem głowy państwa koszt samochodów musi zacząć spadać w 2024 wraz ze wzrostem produkcji.
Według Ministerstwa Przemysłu i Handlu sprzedaż samochodów osobowych w listopadzie spadła w porównaniu z październikiem ze względu na spadek sprzedaży w AvtoVAZ.
Miejsce 5 – Nowe firmy na amerykańskiej liście sankcyjnej
Nowy pakiet amerykańskich sankcji antyrosyjskich dotknął wielu dużych krajowych biznesmenów i firm z różnych branż. Ale jedną z jego najważniejszych cech był prawdziwie międzynarodowy charakter i po raz pierwszy włączenie dużej ilości firm z krajów przyjaznych Rosji.
Są to głównie firmy z Turcji, Chin i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, ale do SDN włączeni są również obywatele i firmy z Korei Południowej, Singapuru, Kirgistanu, Malediwów, Tadżykistanu i Szwajcarii. Zapowiedziano również dynamiczne dołączanie firm w 2024r.
„Z każdym rozszerzeniem sankcji wobec zagranicznych partnerów rosyjscy kontrahenci stają się mniej atrakcyjni i bardziej ryzykowni dla ewentualnej współpracy zarówno z punktu widzenia reputacji, jak i czysto biznesowego”
Maksim Kuzniecow, przewodniczący Rosyjsko-Azjatyckiej Rady Biznesu, przyznaje, że chińskie firmy „stały się bardziej ostrożne we współpracy z rosyjskimi firmami”. Podkreśla jednak, że ostrożność ta przejawia się przede wszystkim w wyborze „niektórych banków korespondentów, z którymi współpraca pomoże uniknąć sankcji”. „W niektórych przypadkach, na przykład, jeśli dla chińskiego dostawcy ważna jest współpraca z amerykańskimi lub europejskimi partnerami, zwraca się on do rosyjskich kontrahentów o przyłączenie do systemu dodatkowej firmy chińskiej lub hongkońskiej, która będzie działać jako eksporter w dostawach” – wyjaśnia Kuzniecow.
12 grudnia po raz pierwszy na liście znalazło się szerokie grono chińskich producentów i dostawców komponentów elektronicznych. Wśród nich są C&I Semiconductors Ltd (dostarczający „komponenty pasywne i aktywne”), Cady Tech Ltd (dostarczający płytki, chipy, mikrokontrolery itp.), pekiński producent dysków półprzewodnikowych, modułów pamięci itp. Yunze Technology Co., Ltd, producent kontraktowy elektroniki i mikroelektroniki Imaxchip Technology Co., Ltd, dostawca chipów i innych komponentów Izzition E-Technology Co., Ltd, Kobi International Company (Bloomberg nazywa firmę dostawcą przemysłowym sprzęt), producent mikroelektroniki Sheng Core Technology, producent maszyn CNC do złożonej obróbki metalu Sino Machinery, dystrybutor komponentów elektronicznych UU Innovation Technology.
Na liście SDN znalazła się również firma Chang Guang Satellite Technology Co., Ltd, która produkuje i wystrzeliwuje satelity do teledetekcji Ziemi, w tym konstelację Jilin-1.
Nałożenia tak szerokich sankcji na chińskich dostawców komponentów „wywołał poważne zaniepokojenie wśród rosyjskich producentów i regulatorów”.
Miejsce 4 – Inflacja nie odpuszcza
Indeks najsłynniejszej sałatki noworocznej „Olivier” pobił wszelkie rekordy – jest o ponad 30% wyższy niż w poprzednim roku.
Poniżej skłąd:
gotowane ziemniaki – 4-5 sztuk, marchewka – 2-3 sztuki, jaja kurze – 4-5 sztuk, gotowana kiełbasa „Doktorska” lub filet z kurczaka – 400 gramów, ogórki kiszone lub świeże – 4 sztuki, groszek konserwowy – 1 puszka, majonez – 250-300 gramów, warzywa – 1 pęczek, sól i pieprz – do smaku.
Jeśli chcesz spędzić wakacje w okupowanym Doniecku musisz liczyć się
- Ceny ziemniaków w Doniecku wzrosły do 50-60 rubli
- Marchewki będą kosztować 50-70 rubli za kilogram.
- Jednym z najdroższych składników sałatki w tym roku były jaja kurze, których ceny wzrosły do niespotykanych dotąd w DRL poziomów – od 135 do 180 rubli za tuzin. Domowe jajka całkowicie przekroczyły granicę 200 rubli za tuzin.
- kiełbasa „doktorska ” to 350-400 rubli za kilogram.
- Groszek i majonez będą kosztować około 180-200 rubli. Jeśli kupisz warzywa z wyprzedzeniem,
Jak pokazuje doświadczenie jeśli się nie pospieszysz to tuż przed Nowym Rokiem cena wielu produktów może się podwoić się.
Miejsce 3 – Rosja zaczyna wzywać kraje do szybszej spłaty rosyjskich długów
Najwięksi dłużnicy Rosji , według Banku Światowego dane na koniec 2022:
1. Białoruś (8,2 mld dolarów),
2. Bangladesz (5,9 miliarda dolarów).
3. Indie (3,75 miliarda dolarów).
4. Ukraina(3 mld)
5. Egipt (1,8 miliarda dolarów).
6. Wietnam (1,4 miliarda dolarów)
Połowa krajów mają wysoki udział długu publicznego do PKB ponad 80%.
Także można liczyć na Białoruś, Bangladesz i Wietnam i próbę pozyskania szybszej spłaty od nich.
Miejsce 2 – Jaja
Federalna Służba Antymonopolowa (FAS) Federacji Rosyjskiej wszczęła sprawy przeciwko producentom jaj kurzych, którzy dopuścili do wzrostu cen hurtowych. Zostało to zgłoszone do „Izwiestii” w serwisie 15 grudnia.
„Władze terytorialne ujawniły w działaniach firm oznaki naruszenia ustawy „O ochronie konkurencji”. W wyniku badania rynku, a także analizy materiałów przedłożonych serwisowi, międzyregionalny krymski OFAS ujawnił jednorazowy wzrost cen jaj kurzych od dwóch krymskich firm produkcyjnych – Partizan LLC i JV Oktiabrskoye LLC, podała służba w oświadczeniu.
Zauważa, że od początku września 2023 r. firmy pozwoliły na wzrost cen hurtowych nawet o 94% dla różnych kategorii jaj.
Urząd wniósł sprawę przeciwko przedsiębiorstwom na podstawie porozumienia kartelowego, które doprowadziło do wzrostu cen jaj kurzych. W toku rozpatrywania sprawy organ antymonopolowy oceni zasadność takiego podwyższenia.
13 grudnia oficjalny przedstawiciel Prokuratury Generalnej Rosji Andriej Iwanow wyjaśnił, że w oparciu o wyniki takich środków nadzorczych w sprawie faktu nieuzasadnionego zawyżania wartości zostaną podjęte działania mające na celu ochronę praw Rosjan.
Miejsce 1 – Kolejna podwyżka stopy bazowej
Na piątkowym posiedzeniu Bank Centralny po raz piąty z rzędu podniósł główną stopę procentową do 16%.
Rosyjska gospodarka nie nadąża za popytem, więc bez podwyżki kluczowej stopy procentowej Banku Centralnego może dojść do efektu „przegrzanego samochodu” – powiedziała podczas konferencji prasowej szefowa regulatora Elwira Nabiullina.
„Zasoby siły roboczej, wraz z dostępnymi technologiami i możliwościami, determinują obiektywne możliwości gospodarki, które decydują o jej potencjale. Wysoka i uporczywa inflacja sugeruje, że gospodarka odeszła od tego potencjału i nie nadąża za rosnącym popytem. A gdybyśmy przymknęli oko na wysoką inflację i nie zacieśnili polityki pieniężnej, to tylko zaszkodziłoby to gospodarce” – powiedziała Nabiullina.
Nowa runda zacieśniania polityki pieniężnej miała miejsce w kontekście przyspieszającej inflacji w listopadzie. Na koniec miesiąca wyniosła ona 7,5 proc. – podał Rosstat. Pokrywa się to z górną granicą prognozy Banku Rosji i prognozy Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego na 2024 rok. Prezydent Władimir Putin podczas rozmowy telefonicznej dzień wcześniej przyznał, że do końca roku wzrost cen może przyspieszyć do 8%
Zdaniem szefa regulatora, w „warunkach przegrzania gospodarki” tworzenie każdej dodatkowej jednostki towaru będzie coraz trudniejsze i droższe.
Czy to oznacza że również czołgu i uzbrojenia nie sprecyzowała.
Proszę pamiętajcie to zestawienie jest dla Was ❤️
Czytam z przyjemnością i serdecznie pozdrawiam, i oczywiście lajkuję i subskrybuję.