Oficjalne rosyjskie informacje prasowe nt. awarii mostu krymskiego

Poniżej informacje z rosyjskich mediów na temat sytuacji na moście krymskim.

Godz. 23.30

Kończymy relacje z mostu krymskiego.
Ruch na trasie lądowej na Krym przez nowe okupowane regiony jest bardzo utrudniony i niebezpieczny..

W wielu miejscach utworzyły się wielokilometrowe korki. Od 6 km, do 10 km . Mariupol szczególnie „ucierpiał”..Dochodzi w nim do załamania komunikacyjnego..

Most krymski najwcześniej zostanie naprawiony na jesieni ale aby to zrobić należy najpierw wybudowac nowy tymczasowy most.

Godz. 23.00

 • Do prac nad odbudową mostu krymskiego konieczna jest budowa tymczasowego mostu o długości 250 metrów, z którego będą operować ciężkie dźwigi – wicepremier Khusnullin.
 • Ruch dwukierunkowy po jednej stronie mostu ma zostać uruchomiony 15 września, po drugiej stronie – w listopadzie – Khusnullin.

Godz. 14.00 

 • Policja drogowa będzie towarzyszyć kolumnom samochodów z regionu rostowskiego na Krym. 
 • Wzdłuż drogi do Dzhankoy zaczęto rozbijać obozy namiotowe.
 • Ze względu na sytuację awaryjną na moście krymskim ruch został wstrzymany. Władze dokładają wszelkich starań, aby usprawnić ruch samochodów. Trasy alternatywne przebiegają przez nowe regiony okupowane. 

„Poinstruowałem Ministerstwo Transportu i inne służby, aby szybko zorganizowały administrację ruchu, aby zminimalizować niedogodności dla kierowców” – napisał Wasilij Gołubiew na swoim mikroblogu.

 • Ministerstwo Transportu zapewniło, że obwód rostowski jest gotowy do zwiększenia ruchu przez region. Wzdłuż autostrady Rostów-Dzhankoy zaczęli rozstawiać obozy namiotowe dla kierowców i instalować suche szafy. Na autostradzie są dwa parkingi przechwytujące, władze planują podwoić ich liczbę. Przypuszczalnie pojawią się w rejonie Kujbyszewa i Matwieewo-Kurganu.

Godz. 13:40

 • MSZ Rosji: jeśli wyniki śledztwa ujawnią zachodnie pochodzenie UAV, potwierdzi to współudział Zachodu.
 • Osiem pociągów na Krym i cztery pociągi z półwyspu są teraz opóźnione, informuje Grand Service Express.
 • Usługa promowa Kercz działa tylko dla transportu towarowego, samochody poruszają się korytarzem lądowym – Ministerstwo Transportu Krymu. 

Godz. 11.00

Oświadczenie 

🇷🇺 Dima Miedwiediew w swoim stylu nigdy na trzeźwo 🤭:
„Konieczne jest wysadzanie w powietrze ich własnych domów i domów ich krewnych. Trzeba wyeliminować ich wspólników, porzucając wątpliwy pomysł procesu przeciwko nim. Ale najważniejsze jest zniszczenie najwyższego kierownictwa formacji terrorystycznych, bez względu na to, w jakich szczelinach ukrywają się te robale”.

Dmitrij Miedwiediew mówił o ataku na most krymski.

Godz. 10:55

W  Kerczu rozmieszczono 34 punkty tymczasowego zakwaterowania dla turystów zmuszonych do pozostania w związku z atakiem terrorystycznym na moście krymskim.

Godz. 10:27

Przedstawiciel irańskiego MSZ potępił atak na most krymski, informuje agencja Fars.

Godz. 10:25

Ukraińskie SBU skomentowała atak na moście krymskim.

Przedstawiciel SBU Artem Dekhtyarenko:

„Szczegóły organizacji wybuchu, tajne służby ujawnią po zwycięstwie Ukrainy”.

„ Do tej pory z zainteresowaniem obserwujemy, jak jeden z symboli reżimu Putina po raz kolejny nie wytrzymał militarnego obciążenia ” 

Godz. 10:10

Ruch kolejowy został wznowiony po awarii na moście krymskim, jeden pociąg Symferopol-Moskwa wyruszył w kierunku Terytorium Krasnodarskiego, poinformowała krymska kwatera główna operacyjna. Jednakze przepustowosc mostu ma być ograniczoną. 

Godz: 10:00

Rubel na moskiewskiej giełdzie utrzymuje stabilny kurs podobnie notowania rosyjskich spółek.

Wszystkie media podają, że awaria na moście spowodowana była atakiem terrorystycznym nawodnych dronów ukraińskich. 

Kerczeński prom wznowił pracę, zawieszony rano z powodu awarii na moście krymskim. Poinformował o tym sztab operacyjny Terytorium Krasnodarskiego.

„Pierwsi pasażerowie odlatują z portu Kavkaz do Kerczu. Teraz tylko ci, którzy podróżowali regularnymi autobusami, bez transportu osobistego, mogą dostać się drogą morską „- podała centrala w oświadczeniu na Telegramie.

Godz. 09:45

Jak podaje Kommersant:Ukraina zaatakowała most krymski dronami morskimi, sprawa ataku terrorystycznego została otwarta.  (Jest to zmiana narracji do tej pory mówiono o awarii).

Krymski most został zaatakowany przez dwa bezzałogowe pojazdy nawodne – poinformował Narodowy Komitet Antyterrorystyczny (NAC). Główny Zarząd Komitetu Śledczego Rosji (TFR) wszczął sprawę karną na podstawie art. 205 kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej (akt terrorystyczny). Śledztwo winą za atak obarczyło służby specjalne Ukrainy.

„O 3:05 nad ranem dwa ukraińskie bezzałogowe pojazdy nawodne zaatakowały most krymski. W wyniku aktu terrorystycznego uszkodzony został drogowy element mostu krymskiego” – podała NAC w oświadczeniu.

Godz. 8:00

W nocy 17 lipca szef Krymu, Siergiej Aksjonow, poinformował o sytuacji awaryjnej na moście krymskim, nie precyzując szczegółów tego, co się stało. Później okazało się, że w wyniku nagłego wypadku zmarło małżeństwo z regionu Biełgorod, ich córka została ranna o umiarkowanym nasileniu, przebywa na oddziale intensywnej terapii. Według Ministerstwa Transportu, na moście krymskim jezdnia na przęsłach z Krymu została uszkodzona, podpory są nienaruszone.

Incydent skomentował przewodniczący Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy Andrij Jusow:

„Most krymski jest tam niepotrzebnym projektem”. Ukraińskie media RBC-Ukraine i Obozrevatel poinformowały, że atak na most krymski był specjalną operacją Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i marynarki wojennej kraju.

Dziękujemy za śledzenie portalu ekonomiarosji.pl
Pamiętaj, jest to inicjatywa oddolna, bez finansowana zewnętrznego.
Utrzymujemy się tylko z reklam na stronie i waszych wirtualnych kaw.
To dzięki Wam tworzymy tę bazę informacji nieodstępnych nigdzie indziej w Polsce.

Serdecznie dziękujemy za wasze wsparcie!

Redaktorzy ekonomiarosji.pl
Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez:

Jeden komentarz

 1. Ppp
  2023-07-17

  Wy piszecie o dronach pływających, gdzie indziej informują o latających – niemniej uszkodzenia wyglądają na dość poważne.
  Pozdrawiam.

Brak możliwości komentowania.