Top 🔟 Wieści z Rosji 02.07.2023

 Dzień Dobry, 

Zapraszam na subiektywne zestawienie top 10 Wieści z Rosji. Dzisiaj nr 1 są problemy rubla , będzie też dużo na temat ropy. 

Miejsce 10 – Sankcje jednak działają  

Jak podaje Kommersant Deputowani do Dumy Państwowej Jednej Rosji (ER) otrzymują regularne zalecenia dotyczące pracy z mediami i wyborcami podczas tygodnia regionalnego. Otwiera je motyw udanego stłumienia buntu Wagnera PKW. Członkom partii zaleca się podkreślanie szerokiej konsolidacji społeczeństwa, armii i przywództwa w kraju, a przede wszystkim , że problem został rozwiązany bez rozlewu krwi ( kłamstwo ) . Jednocześnie zaleca się przekierowania uwagi obywateli na program letniego zatrudnienia dla nastolatków oraz obchody Dnia Miłości, Rodziny i Wierności. Listę tez dotyczących specjalnej operacji wojskowej otwiera stwierdzenie o bezwarunkowym przywództwie i powszechnym poparciu prezydenta Władimira Putina, którego decyzje, zdaniem Jednej Rosji, zawsze prowadzą do zwycięstwa. Proponuje się zwrócenie uwagi wyborców na fakt, że jest ono realizowane, pomimo trudnych warunków ekonomicznych wywołanych sankcjami. Kolejnym punktem są obchody Dnia Miłości, Rodziny i Wierności. Święto jest ważne w kontekście kulturowego sprzeciwu wobec zachodnich trendów, a także troski władz o zachowanie „pierwotnych tradycji rodzinnych” „Młodzieżom” należy wręczyć słodkie zestawy i bukiety stokrotek (symbol święta).

Jakoś nie wiedzieć czemu skojarzyły mi się Niemcy Lat 40 ubiegłego wieku.

A Wam ?

Miejsce 9 –  Plotki, Ploteczki na temat PKW Wagner

Jak informuje Gazeta MK RU PMC Wagnera, założona przez Prigożyna, otrzymała 858 miliardów rubli w ramach kontraktów państwowych

Gospodarz programu „Wiadomości tygodnia” na kanale telewizyjnym rosyjskiej jedynki, Dmitrij Kisielow na antenie swojego programu ujawnił  kwotę obrotów firm związanych z biznesmenem Jewgienijem Prigożynem, Jak zauważył Kiselev, PMC Wagnera, który został założony przez Prigożyna, otrzymał ponad 858 miliardów rubli w ramach umów zawartych z państwem.

Ponadto Kiselev powiedział, że dodatkowo holding Concord, kontrolowany przez Jewgienija Prigożyna, świadczył usługi o wartości 845 miliardów rubli.

Dziennikarz wyjaśnił, że obroty nie oznaczają, że wszystkie te pieniądze zostały zarobione przez struktury Prigożyna, ale takie astronomiczne sumy mówią o „skali biznesu i skali ambicji”.

Wcześniej prezydent Rosji Władimir Putin poinformował, że Jewgienij Prigożyn zarobił 80 miliardów rubli w ciągu roku dzięki samemu handlowi wojskowemu, świadcząc usługi żywnościowe dla Ministerstwa Obrony. Putin wyjaśnił również, że sama treść PMC Wagnera spoczywa również na barkach państwa.

Niestety nie jest wiadomo na podstawie jakich dokumentów dziennikarz oparł swoją wiedzę oraz jakiego okresu dotyczą. 

Wydaje się że podawane wiadomości mają na celu dyskredytacje Prigożina jako człowieka skorumpowanego i majętnego.

Miejsce 8 – Dywidenda Rosniefti

W piątek 30 czerwca odbyło się doroczne zgromadzenie akcjonariuszy Rosniefti. Akcjonariusze zatwierdzili sprawozdanie roczne i sprawozdanie finansowe, a także wypłatę dywidendy.

Dywidendy za 2022 r. wyniosą 17 rubli 97 kopiejek za akcję. Biorąc pod uwagę wypłatę dywidend zaliczkowych z zysku za pierwszą połowę 2022 r., Łączna dywidenda na akcję za 2022 r. wyniosła 38 rubli 36 kopiejek, a łączna kwota środków na wypłatę wyniosła 406,5 mld rubli.

Odpowiada to 50% zysku netto według standardów MSSF na 2022 r. przypadającego akcjonariuszom Rosniefti.

Według stratega inwestycyjnego Aricapital, Siergieja Suwierowa, dywidendy Rosnieftu w 2022 r. są drugimi co do wielkości w historii firmy. Jednocześnie obecna stopa dywidendy za 2022 r. z akcji Rosniefti kształtuje się na poziomie 10,1%. Jest to najwyższa kwota na rynku rosyjskim. Na przykład ten sam wskaźnik Phosagro wynosi 8,9%, Norylsk Nickel – 6,7%, Novatek – 6,1%, Polyus – 5%, Surgutneftegaz – 3%.

„Spółka po raz kolejny pokazała akcjonariuszom, że nawet w obliczu silnej presji zewnętrznej jest w stanie nie tylko utrzymać stabilność ekonomiczną i wykazać stabilne wyniki finansowe, ale także wywiązać się ze swoich zobowiązań wobec akcjonariuszy (rządu). Jednocześnie nie wszystkie duże rosyjskie firmy tak bardzo dbają o swoich akcjonariuszy. Jaskrawym przykładem jest Gazprom, który odmówił wypłaty ostatecznej dywidendy za 2022 r. i ograniczył się jedynie do dywidend zaliczkowych. Rosseti, Atomenergoprom, Alrosa, a także wszystkie największe firmy metalurgiczne (Severstal, Rusal, Norilsk Nickel, NLMK, MMK, TMK, Mechel), które jednocześnie mają jedne z najniższych obciążeń podatkowych na rynku rosyjskim, również odmówiły wypłaty ostatecznej dywidendy na koniec 2022 r. – powiedział Suwierow.

Kto otrzyma dywidendę?

  • głównie  rosyjski rząd posiadający w swoich spółkach większość udziałów, brytyjski BP, oraz fundusz z Kataru.

Miejsce 7 – Zyski z zamrożonych rosyjskich dewiz będą służyć Ukrainie

Unia Europejska spodziewa się zysku w wysokości 3 mld euro rocznie z zamrożonych aktywów Rosji . Stwierdził to belgijski premier Alexander de Croo. W Belgii zamrożono jest 90% rosyjskich aktywów objętych sankcjami. Europejskie władze chcą wykorzystać otrzymane środki na pomoc Ukrainie. 

Według słów Ursuli von der Leyen, Komisja Europejska przygotowała propozycję przekazania zamrożonych rosyjskich aktywów dla odbudowy Ukrainy. Tymczasem  Bruksela postanowiła nie tracić czasu i zacząć czerpać zyski z bogactwa już na rachunkach innych. „Belgia jest bardzo zaangażowana w tę kwestię, ponieważ 90 proc. aktywów jest tutaj zamrożonych” – podkreślił Kroo na szczycie UE. – Skupiamy się na super zyskach. Mówimy o kwocie 3 mld euro rocznie, którą można by uzyskać.

Premier Belgii zaznaczył jednak, że sposób uzyskiwania takich zysków „musi być prawnie stabilny”. Zablokowane aktywa koncentrowały się na centralnych depozytach papierów wartościowych, w szczególności na belgijskim Euroclear, gdzie w wyniku sankcji zablokowano rosyjskie aktywa o wartości 196,6 mld euro. Prawdopodobnie Kroo mówi o osiągnięciu zysku z tej kwoty.

Przypomnijmy, w maju Komisja Europejska ogłosiła, że od początku inwazji na Ukrainie aktywa Banku Rosji o wartości ponad 200 mld euro zostały zamrożone. Ponadto zablokowano kolejne 24,1 mld euro aktywów należących do osób objętych sankcjami, które mają obywatelstwo naszego kraju.Jako środek lustrzany Rosja zamroziła aktywa Euroclear i Clearstream na około 2,6 mld euro (w tym aktywa Euroclear o wartości około 2,5 mld euro).

Miejsce 6 – Rosyjskie lobby w Niemczech tęskni za rosyjskim gazem

Premier kraju związkowego Saksonia w Niemczech Michael Kretschmer powiedział, że Niemcy nie powinny na stałe zamykać drogi dla rosyjskiego gazu. Jego zdaniem niemieckie władze muszą zrobić wszystko, co możliwe, aby obniżyć ceny energii.

„Konieczne byłoby przemyślenie wszystkiego: energii jądrowej, rezygnacji z węgla, gazu krajowego, odbudowa Nord Stream 1, ekspansji odnawialnych źródeł energii – jest wiele sposobów na osiągnięcie kompromisu” – powiedział Kretschmer w wywiadzie dla grupy medialnej Funke (cytowany przez Welt). Powiedział, że niemieccy rzemieślnicy, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz prywatne gospodarstwa domowe z trudem wiążą koniec z końcem z powodu wysokich cen energii.

Premier również zaznaczył, że konflikt na Ukrainie powinien być rozwiązany dyplomatycznie. Spodziewa się, że niemieckie władze będą na to otwarte.

20 marca Kretschmer powiedział, że stosunki gospodarcze między Rosją a Niemcami mogą zostać przywrócone. Jednym ze sposobów, aby to zrobić, jego zdaniem, jest uruchomienie Nord Stream. Jego zdaniem „ważna jest możliwość wyboru źródeł energii”.

Na początku 2023 r. ceny gazu w Europie zaczęły spadać. Do połowy stycznia ceny gazu giełdowego w Europie spadły o 25%. Również w lutym ceny skroplonego gazu ziemnego osiągnęły najniższy poziom od 18 miesięcy. Według szacunków, w ciągu zimy cena gazu w Europie spadła trzykrotnie.

Obłożenie europejskich magazynów gazu w dniu 28 czerwca wynosiło około 76,5%.

Miejsce 5 – Wojna transportowa

Rosyjski rząd przedłużył do 30 grudnia zakaz międzynarodowego transportu drogowego szeregu towarów pojazdami z nieprzyjaznych państw. Wynika to z dekretu rządu Federacji Rosyjskiej, opublikowanego w piątek, 30 czerwca.

Wprowadzono również zakaz dla polskich samochodów do przewozu towarów przez terytorium Rosji, z wyjątkiem leków krytycznych, urządzeń medycznych i niektórych innych grup towarów.

Zakaz ten nie dotyczy obwodu kaliningradzkiego, mówi dekret.

Ponadto dekret zmniejszył listę towarów dozwolonych do przewozu zagranicznymi pojazdami, co powinno stymulować rosyjskich przewoźników, mówi dokument.

Miejsce 4 – Konfiskata rosyjskich aut w Niemczech

Właściciele samochodów z rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi zaczęli skarżyć się na konfiskatę ich pojazdów w Niemczech: w niektórych przypadkach władze uważają import samochodów osobowych za eksport objętych sankcjami towarów z Rosji do Unii Europejskiej. Według ekspertów, , taka ścisła interpretacja sankcji może prowadzić do sporów i naruszeń praw własności.

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie sankcji (art. 3i nr 833/2014) Unia Europejska zakazuje zakupu, importu i tranzytu towarów wymienionych w załączniku 21 do tego dokumentu, jeśli towary te przynoszą Rosji znaczne dochody i mogą zdestabilizować sytuację na Ukrainie. Przedstawiciel departamentu podkreślił, że dokument wspomina o samochodach, więc w zasadzie podlegają one zakazowi.

„Służby celne sprawują kontrolę nad przestrzeganiem antyrosyjskich sankcji UE w zakresie importu, eksportu i tranzytu towarów. W przypadku wykrycia możliwych naruszeń sankcji przy wjeździe osób fizycznych, organy celne działają w ramach swoich uprawnień „- poinformowali niemieccy celnicy.

Miejsce 3 – Zmiany podatku dla firm naftowych

Jak dowiedział się Kommiersant, projekt dostosowania podatków dla przemysłu naftowego wchodzi na prostą domową – jego parametry zostały zasadniczo zatwierdzone przez rząd w tym tygodniu. Planowane jest obcięcie płatności dla firm naftowych od września, a także zmniejszenie maksymalnego rabatu Uralu do Brent przy obliczaniu podatków od ropy do 20 USD za baryłkę. Tym samym maksymalna kwota rabatu ustalona przez prawo będzie zbliżona do jej aktualnych wartości. Ponadto planowane jest odroczenie o trzy lata zachęt podatkowych dla wyeksploatowanych pól.

Kluczową zmianą będzie obniżenie maksymalnego rabatu w cenie rosyjskiej ropy Urals w stosunku do Brent, który jest wykorzystywany do obliczania podatku od wydobycia kopalin, dodatkowego podatku dochodowego (AIT) i cła eksportowego na ropę.

Od lipca, zgodnie z obowiązującym prawem, liczba ta została ustalona na 25 USD za baryłkę (w czerwcu – 28 USD za baryłkę). Zgodnie z poprawkami zatwierdzonymi przez rząd, od września maksymalna zniżka zostanie obniżona do 20 USD za baryłkę, co generalnie będzie odpowiadać jego obecnemu poziomowi. 

Ponadto od września rząd podjął decyzję o obcięciu na rok płatności amortyzatorów dla rafinerii za dostawy benzyny i oleju napędowego na rynek krajowy. Równocześnie z obniżeniem podatku od wydobycia minerałów budżet będzie w stanie zaoszczędzić dodatkowe 30 miliardów rubli miesięcznie.

Kolejnym środkiem będzie odroczenie rozpoczęcia świadczeń dla wyczerpanych pól o trzy lata. Może to przynieść budżetowi dodatkowe 460 miliardów rubli. w ciągu trzech lat. Od 2021 r. wyczerpane pola, które stanowią około 140 mln ton rocznej produkcji, utraciły ulgi podatkowe na wydobycie minerałów, ale mają prawo przejść na system AIT i otrzymać ulgę podatkową od 2024 r.

W naszej ocenie proponowane zmiany spowodują braki benzyny i spadek inwestycji na nowe pola. Tak trzymać.

Miejsce 2 – Rosyjska Ropa

Eksport rosyjskiej ropy drogą morską spadł aż o 980 000 baryłek dziennie W ciągu tygodnia do 25 czerwca, spadek spowodowany był pracami konserwacyjnymi w kluczowym terminalu eksportowym.  

Tym samym tygodniowe dostawy ropy naftowej z rosyjskich terminali eksportowych spadły do 2,55 miliona baryłek dziennie w tygodniu kończącym się 25 czerwca, pokazały we wtorek dane śledzenia tankowców monitorowane przez Bloomberg.

Największy spadek w tygodniu poprzedzającym 25 czerwca odnotowano przy załadunku i wyjeździe ładunków ropy naftowej z rosyjskiego bałtyckiego portu Primorsk. Program załadunkowy w porcie wykazał, że między 21 a 25 czerwca nie miały być ładowane żadne ładunki.

W związku z tym rosyjski eksport ropy naftowej prawdopodobnie odbije w tym i kolejnych tygodniach, co po raz kolejny sugeruje, że nawet jeśli Rosja ogranicza produkcję ropy naftowej, nie jest to widoczne w jej eksporcie ropy drogą morską.

Dostawy rosyjskiej ropy nieznacznie spadły w ciągu czterech tygodni do 18 czerwca, ale nadal były o 250 000 baryłek dziennie wyższe w porównaniu z lutym, co stanowi punkt odniesienia dla obiecanej przez Rosję w tym roku redukcji produkcji o 500 000 baryłek dziennie. 

W zeszłym miesiącu pojawiły się doniesienia, że ​​rosyjski wiceminister energetyki Paweł Sorokin  starał się przekonać  zachodnich analityków w rzadkim wezwaniu, że Rosja rzeczywiście ogranicza produkcję ropy.

Rosja przestała informować o poziomie wydobycia ropy, a rynek i analitycy muszą polegać na danych ze śledzenia statków, źródłach handlowych i statystykach importu w Chinach i Indiach dotyczących ilości rosyjskiej podaży.

Ciekawe informacje nadchodzą z Indii

W maju rosyjska ropa stanowiła 46 proc. całkowitego importu ropy do Indii, według Kpler.

Wcześniej agencja informowała, powołując się na dane Vortexa, że Indie w maju ustanowiły nowy rekord dostaw ropy z Rosji – 1,96 mln baryłek dziennie, czyli o 15 proc. więcej niż kwietniowe maksimum.

Agencja przypisuje wzrost dostaw temu, że rosyjska ropa jest sprzedawana jest ze znacznymi upustami.

Nie cała indyjska infrastruktura rafineryjna jest gotowa na taki wzrost dostaw z Rosji. Na przykład niektóre rafinerie w kraju nie zostały zaprojektowane do rafinacji ropy naftowej, która zawiera dość dużo siarki, jak ta rosyjska. W jednym z zakładów Bharat Petroleum (BPCL) tylko 10% przetwarzanej ropy jest rosyjskie, powiedział agencji jeden z dyrektorów pod warunkiem zachowania anonimowości. W nowszych zakładach korporacji liczba ta sięga 40%. Jednocześnie Engineers India, która zajmuje się projektami mającymi na celu ulepszenie przedsiębiorstw, zauważyła, że teraz nie widzą chęci modernizacji w przemyśle rafinacji ropy naftowej.

 W czerwcu na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu (SPIEF) Vinod Kumar, dyrektor wykonawczy firmy naftowo-gazowej Indian Oil, powiedział, że udział rosyjskiej ropy w imporcie Indii wzrósł dziesięciokrotnie w ciągu ostatniego roku – z 2 do 20%, a w roku podatkowym 2023-2024 może osiągnąć 30%.

Ceny ropy w ostatnim tygodniu kształtowały sie w okolicach 54 dolarów za baryłkę na moskiewskiej giełdzie.

Co gorsze dane z Chin nie napawają optymizmem.

W czerwcu chiński wskaźnik aktywności przemysłowej (PMI) wyniósł 49 pkt. Takie dane dzisiaj, 30 czerwca, opublikował Urząd Statystyki Narodowej Chin. PMI poniżej 50 punktów odzwierciedla spowolnienie aktywności, tym samym aktywność przemysłowa w Chinach spowolniła trzeci miesiąc z rzędu. Wskaźnik aktywności nieprzemysłowej w czerwcu wyniósł 53,2 pkt, co jest najgorszym wynikiem od początku roku.

„Dynamika gospodarcza w Chinach jest nadal dość słaba. Najnowsze dane pokazują, że globalna gospodarka zwalnia, co prawdopodobnie wywrze dodatkową presję na popyt na rynku zagranicznym w nadchodzących miesiącach” – powiedział Zhang Zhiwei, prezes Pinpoint Asset Management.

Jeśli sytuacja się szybko nie poprawi chiński rząd może zacząć rozważać kroki polityczne w tym silniejsze naciski na Rosję w celu zakończenia wojny.

A zapomniałbym:

Prezydent Władimir Putin zmienił grudniowy dekret o środkach odwetowych na wprowadzenie pułapu cenowego rosyjskiej ropy i produktów naftowych, przedłużając go do 31 grudnia br. włącznie. Odpowiedni dokument jest zamieszczony na portalu informacji prawnych.

Wicepremier Aleksander Nowak Poinstruował regulatorów, aby wypracowali możliwość kwot Eksport produktów naftowych dla firm naftowych – czytamy w raporcie rządowym w piątek.

Miejsce 1 – Problemy Rubla

Miniony tydzień na rynku walutowym charakteryzował się gwałtownym spadkiem kursu rubla. Rosyjska waluta przez osłabiła się 6 rubli w stosunku do dolara i euro, schodząc ze skali na 89 rubli do pierwszego i za 97 do drugiego. Obecny kurs rubla osiągnął najniższy poziom od 15 miesięcy, powracając do poziomów panicznego załamania z początku marca 2022 r. Niewielu rosyjskich ekspertów wierzy że to koniec spadków a większość z nich zapowiada kolejne.

W niektórych kantorach „amerykański dolar” jest sprzedawany po 99 rubli, a euro po 108.

O powodach załamania pisaliśmy kilka tygodni temu w artykule Co dalej z Rublem. Czy czeka nas ostry kryzys 

Jednym z ważniejszych a i  prozaicznych powodów są nierozważne wypowiedzi ministrów rosyjskiego rządu dotyczące droższej waluty w stosunku do rubla. W ubiegłym roku pierwszy wicepremier Andriej Biełousow(To ten od dobrowolnych podatków) nazwał  wygodny zakres 80-90 rubli, a rynek postrzega górną granicę nowego zakresu jako wskazanie do działania. 

Oddajmy głos rosyjskim analitykom i ekonomistom jak oni widzą sytuacje: (W oryginale dostępne na MK RU)

Andrey Loboda, ekonomista, dyrektor ds. komunikacji w BitRiver:

„W ciągu ostatnich sześciu miesięcy rubel wyraźnie stracił na wartości w stosunku do dolara i euro, tracąc prawie 25% (więcej ale mniejsza o to) swojej wartości w stosunku do kluczowych walut światowych. Podaż waluty obcej w handlu giełdowym znacznie spadła, podczas gdy udział importu nadal rośnie w Rosji. Nie wszystkie pieniądze eksporterów wracają do rosyjskiej jurysdykcji, a ceny ropy straciły prawie 10%(też sporo więcej) w pierwszej połowie roku. Rosja nadal ma wysoki deficyt budżetowy, zauważalną presję na rubla wywiera negatywny efekt sankcji i zwiększony popyt na dolary w sezonie turystycznym. Zyski walutowe eksporterów zaczną się pojawiać dopiero  przy cenie ropy 80 USD za baryłkę Brent lub więcej. Przed tym okresem dolar pokona  90 rubli bez żadnych przeszkód, a euro osiągnie 99 rubli. Te poziomy docelowe będą istotne w połowie i drugiej połowie lata. Rosyjskie władze monetarne niestety nie  wyraziły jeszcze zaniepokojenia tym, co się dzieje(wyraziły choć mało kto słuchał). Ryzyko inflacji jednak rośnie. Nie ma żadnych czynników wzmacniających walutę krajową, a dewaluacja rubla o 10% przyspiesza inflację o 10-12% ( chyba tu Pandyrektor przeszarżował).

To słuchajmy następnego

Natalia Milchakova, główny analityk w Freedom Finance Global

„Dolar jest już blisko poziomu 90 rubli Co prawda jest to dość silny poziom oporu, ale przebicie go umożliwi  kontynuacje  szturmu na nowe szczyty, co jednak może nie być takie łatwe. Jednak prognozuje że może osiągnąć ten poziom, a nawet wzrosnąć wyżej w pierwszej dekadzie lipca. Ale to będzie zależeć od wiadomości. Jeśli dolar będzie w stanie osiągnąć 90 rubli i zdobyć przyczółek powyżej tego poziomu, droga otworzy się na nowe szczyty: najpierw na 94-95 rubli, a następnie, być może, o 100 rubli, i najprawdopodobniej pokona te poziomy wystarczająco szybko.

W przypadku Euro 99 rubli,nie będzie łatwe do pokonania ale jeśli pokona ten poziom, nie zatrzyma się na 100 rubli, ale może natychmiast przejść do 102 rubli.  Oczywiście będzie to możliwe przy negatywnych wiadomościach dla Rosji, ponieważ z technicznego punktu widzenia zarówno dolar, jak i euro są wykupione. Jeśli jednak Bank Centralny i rząd Federacji Rosyjskiej podejmą działania, aby zapobiec wzrostowi dolara powyżej 90 rubli, dolar i euro mogą bardzo szybko cofnąć się do 82 rubli. i 90 rubli, odpowiednio.

i ostatni 

Ekonomista Nikolaev

– Bunt Wagnerowskiej PMC, który sprowokował deprecjację rubla, już dawno się wyczerpał. Ale rubel nadal spada skokowo. Dlaczego?

– Na początku tygodnia rubel nieznacznie odrobił spadek, ale potem dolar znów poszedł w górę. Niepewność pozostaje wysoka, zdarzenia siły wyższej zwiększają ryzyko deprecjacji rubla. A kiedy jest dużo niepewności, ludzie chcą ubezpieczyć się na czarną godzinę. Chociaż wierzymy o dedolaryzacji i deeurowizacji, ubezpieczamy się przed ryzykiem w staromodny sposób – gromadząc zapasy w zwykłej walucie. Oczywiście wiele innych czynników odgrywa rolę w osłabieniu rubla.

– Jakich?

– W szczególności nierównowaga budżetu federalnego, rozczarowujące prognozy eksportu energii na tle oczekiwań globalnej recesji, w tym w Chinach. Koniec okresu rozliczeniowego, kiedy podaż waluty maleje. Ale to wszystko, jak mówią, do kupy. Głównym czynnikiem są utrzymujące się napięcia geopolityczne, ubezpieczenie od przyszłych możliwych zagrożeń przez fakt, że gospodarka przechodzi na inną walutę rozliczeniową.

– Rok temu, po wiosennym szoku finansowym, nasz rubel nie tylko odbił, ale nawet zauważalnie umocnił się . Czy dziś jest to możliwe? Kiedy biegać do kantorów po tanią walutę

– Na pewno nie trzeba na to czekać. Rok temu eksport naszych towarów gwałtownie wzrósł. Według Banku Centralnego, w ujęciu wartościowym na 2022 r. wyniosła ona 588 mld USD. To bardzo dużo, prawie rekord.

Ceny ropy wzrosły, a my przekierowaliśmy eksport na inne rynki. Import zauważalnie spadł, co oznaczało spadek  zapotrzebowania na walutę obcą.

Teraz sytuacja jest dokładnie odwrotna. Nawet według Banku Centralnego oczekuje się, że eksport towarów w ujęciu wartościowym w 2023 r. wyniesie 435 mld USD, o 26% mniej niż w ubiegłym roku (wyniesie jeszcze mniej w mojej ocenie i duża część w rupiach).

Rubel nie odzyska już swojego kursu wymiany. Sytuacja jest sporo gorsza niż przed rokiem.

– Jaki może być kurs dolara w lipcu i do końca lata? Niektórzy eksperci mówią o 100 rubli, a liczba ta już wywiera presję na świadomość …

– Wydaje mi się, że 100 rubli tego lata przekroczy nie dolara, ale euro. W każdym razie dojdzie do tej wartości. A dolar jest mało prawdopodobny, choć takiej możliwości nie można wykluczyć. Jednak Bank Centralny już zapowiedział, że podniesie główną stopę, mam nadzieję, że dolar nie wybije się powyżej granicy 100 rubli.

– Kurs rubla zwykłych Rosjan, delikatnie mówiąc, którzy nie często odwiedzają za granicą, martwi się faktem, że bezpośrednio wpływa na ceny w sklepie. Czego możemy się spodziewać?

– Tutaj wszystko jest jasne, ceny na rynku konsumenckim już zaczęły rosnąć. Zaskakujące jest to, że oficjalne statystyki pokazują nam piękne, kojące liczby, dotyczące inflacji.

Dawno, dawno temu przeprowadziliśmy badanie dotyczące alternatywnej inflacji. Doszliśmy do wniosku, że istnieje spora różnica między rzeczywistym poziomem cen (sklepowych) a tym, co pokazują oficjalne statystyki. Nie powiem konkretnej liczby, teraz nie przeprowadziłem takich obliczeń. Ale chcę mieć nadzieję, że Rosstat dokładniej rozważy podawane  ceny konsumpcyjne aby jego  dane nie wywoływały śmiechu wśród ludzi, którzy chodzą do sklepów.

Całość dostępna na Kremlinka Show TV

Jeśli to zestawienie osłodziła Wam ☕, to możecie postawić kawę autorowi publikacji.

 

Proszę pamiętajcie to zestawienie jest dla Was ❤️

 

Dziękujemy za śledzenie portalu ekonomiarosji.pl
Pamiętaj, jest to inicjatywa oddolna, bez finansowana zewnętrznego.
Utrzymujemy się tylko z reklam na stronie i waszych wirtualnych kaw.
To dzięki Wam tworzymy tę bazę informacji nieodstępnych nigdzie indziej w Polsce.

Serdecznie dziękujemy za wasze wsparcie!

Redaktorzy ekonomiarosji.pl
Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez:

2 komentarze

  1. Marek
    2023-07-02

    Dzieki za peace wlozona w przyblizenie wydarzen w Rosji.

  2. reg335
    2023-07-02

    „Proponuje się zwrócenie uwagi wyborców na fakt, że jest ono realizowane, pomimo trudnych warunków ekonomicznych wywołanych sankcjami.”

    : )

Brak możliwości komentowania.