Jak szczury uciekają z tonącego okrętu. Pieniądze opuszczają Rosję.

W biznesie i w polityce zawsze chodzi o pieniądze. W momencie gdy zaczyna się dziać źle zazwyczaj mamy sytuacje, gdzie PR jeszcze pompuje narrację pozytywną, natomiast pieniądze niczym przysłowiowe szczury zaczynają opuszczać okręt. Mamy najnowsze informację dotyczące tego aspektu. Pieniądze zaczynają uciekać z kraju. Rosjanie przekazali rekordową ilość środków do zagranicznych banków. O jakich kwotach mówimy i jaki będzie miało to wpływ na dalsze losy gospodarki Federacji Rosyjskiej?

Ostatnie półtora roku działania na tym podłożu były niezwykle intensywne. Na skutek toczącej się wojny w Ukrainie Rosjanie wycofali rekordową kwotę oszczędności do zagranicznych banków. Według danych Banku Centralnego od maja 2022 do maja 2023 zagraniczne rachunki obywateli Rosji zostały uzupełnione o 3,28 bln rubli , a kwota środków dla nich wzrosła o 131%. Przyjrzyjmy się najpierw kwocie stanowiącej 3,28 bln rubli. Przypomina wam ona jakąś szczególną kwotę? Dla tych którzy odpowiedzieli tak, to kwota bliska dziurze budżetowej Rosji to dobra odpowiedź. Ostanie dane MF wskazywały 3,411 bln rubli dziury budżetowej ( więcej informacji szczegółowych odsyłam do https://ekonomiarosji.pl/2023/06/07/najnowsze-dane-z-wykonania-budzetu-federacji-rosyjskiej/) Oczywiście obie kwoty nie wynikają z siebie bezpośrednio natomiast warto odnotować skalę odpływu „krwi dla krwioobiegu gospodarki rosyjskiej”. Mniej pieniędzy w obiegu – to mniejsza siła i motor napędowy gospodarki, ale… też czynnik który odrobinę hamuję inflację w Rosji. Mamy więc na przestrzeni roku wypływ prawie 40mld $ z Rosji. KPO o które walczy Polska to około 38mld $. Więc łatwo można sobie uzmysłowić skalę inwestycji jakie mogłyby zostać wdrożone, gdyby te pieniądze były obracane w gospodarce rosyjskiej.

Natomiast o oczywiście nie wszystko, gdyż bogaci Rosjanie miłujący zachodni styl życia wyprowadzi tej gotówki więcej. Część oczywiście wiedziała, do czego zdolny jest Putin i za już wcześniej powoli, lecz konsekwentnie zabezpieczała swoje majątki, nie tylko przed sankcjami, ale też przed samym Putinem i jego reżimem. Obecnie według statystyk Banku Centralnego Rosjanie posiadają za granicą 5,79 bln rubli. To najwyższy wynik od publikacji takich raportów przez Bank Centralny od 2018 roku. To bagatela 70 mld dolarów. Jak duża to kwota? Jest to mniej więcej PKB Gruzji, Mongolii, Kirgistanu i Laosu… Razem wziętych. Na mnie zrobiło to wrażenie, nie wiem jak na was. Takie pieniądze, nie napędzają obecnie rosyjskiej gospodarki. Ale to wciąż nie wszystko.

Za tymi pieniędzmi poszli też ludzie. Gdyż wiele z tych pieniędzy to po prostu środki na rozpoczęcie nowego życia poza granicami Rosji. Mamy więc nie tylko odpływ takiej ilości pieniędzy, ale również odpływ ludności. Jak duża to liczba ludzi? Oczywiście ciężko na podstawie tej kwoty cokolwiek szacować, gdyż jeden ucieka z miliardem dolarów, a drugi z 50$ w kieszeni. Natomiast jeśli podzielić 70 mld dolarów na 3mln ludzi to każdy dostał by do kieszeni 23 333 dolary. Choć zaznaczam, że tak nie można tego przeliczać, natomiast daje nam to szerszy kontekst tego jak dużo pieniędzy wypływa z Rosji.

I tak, Ci którzy nas czytają od jakiegoś czasu to wiedzą, że to oczywiście wciąż nie wszystko. Gdyż mamy jeszcze odpływ kapitału zagranicznego. Już w zeszłym roku mieliśmy informację o tym, że zagraniczny kapitał wypłynął z Rosji w kwotach około 200-250mld $. Dla uzmysłowienia sobie wielkości takich kwot to Ukraina przed wojną miała roczne PKB na poziomie około 200 mld $. Ta Ukraina, która pomimo takich zniszczeń i odpływu swoich ludzi w ilości około 10mln obywateli rozpoczyna swoją kontrofensywę. Nie mamy jeszcze szacunków za ten rok ile kapitału zagranicznego odpływa z Rosji, ale wiemy już, że wciąż odpływa ( kolejka na 2000 firm – w tym francuskie takie jak Decathlon). Mamy informację o kwocie między 35 mld $ a 100mld $ Można założyć bezpiecznie, że mamy do czynienia z minimum kolejnymi 50mld $ za tegoroczne pół roku. Co nam daje ta suma? Około 370mld $ (Rosjanie ze swoimi oszczędnościami+ kapitał zagraniczny)

Wiecie, że to jest więcej niż roczny budżet Rosji? Tak… Z Rosji wyciekło tyle pieniędzy ile jest ona w stanie ściągnąć przez rok z podatków od pracy, handlu surowcami itp. Jej budżet w 2021 roku wynosił 340 mld $. I co wy na to?

Jeżeli artykuł się spodobał i chcecie wspierać naszą pracę to zapraszam do polecania artykułu, komentarzy, oraz wsparcie wirtualną kawką. Więcej kawy, to więcej pracy po nocach, aby wyszukiwać dla was takich wisienek na torcie jak powyższe dane.

Facebook Comments Box
Mateusz Lech Opublikowane przez: