Rosyjska prasa do ☕11.05.2023

Dzień Dobry, 

Zapraszam na subiektywny przegląd rosyjskiej prasy która mam nadzieję osłodzi wam poranną ☕..

Kommersant 

1. .Przychody Rosji z ropy i gazu spadły w okresie styczeń-kwiecień o 52% rok do roku

Ministerstwo Finansów Rosji opublikowało wstępne szacunki ykonania budżetu federalnego na okres styczeń-kwiecień 2023 r. Dochody budżetowe wyniosły 7,7 bln rubli, czyli o 22% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Przychody poza ropą i gazem wzrosły o 5% do 5,5 bln rubli. Ropa i gaz natomiast spadły o 52%, do 2,2 bln rubli. Według agencji wynika to z wysokiej bazy z ubiegłego roku, spadku notowań ropy Urals oraz ograniczenia eksportu gazu.

Wydatki budżetu federalnego w okresie styczeń-kwiecień 2023 r. wyniosły 11,2 bln rubli. To o 26% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Mój komentarz dane kasowe pokazują że sytuacja jest jeszcze gorsza niż podaje mininisterstwo finansów. Największą różnica polega na liczeniu przez Ministerstwo przyszłych wpływów i należlosci tak jakby one już wpłynęły co w praktyce okazuje się fikcją. Różnica sięga 40% i utrzymuje się od dłuższego czasu. Należy również pamiętać że rząd mocno ograniczył wydatki poza sfera wojskowa zmniejszając również dotacje dla regionów. Pojawiły się również wydatki pozabudżetowe realizowane przez rosyjskie banki i korporacje . I tu należałoby upatrywać dalszego wzrostu nakładów wojennych. 

2.Zyski spółek Skarbu Państwa spadły na koniec roku o ponad połowę

W 2022 roku zysk rosyjskich firm z udziałem państwa wyniósł ponad 2 biliony rubli, czyli o 52% mniej niż wyniki z 2021 roku. Poinformowało o tym RBC , powołując się na dane Rosstatu.

Na koniec 2022 r. funkcjonowało 507 spółek akcyjnych, w których państwo posiada ponad 25 proc. Wśród nich są Gazprom, Koleje Rosyjskie, ALROSA, Rosseti, VTB, Sbierbank, RusHydro, Rosnieftiegaz, Aerofłot itp. Około 33% spółek państwowych osiągnęło stratę na koniec roku.. 

RBC zauważa, że ​​z porównania tych dwóch wskaźników wynika, że ​​zyski spółek państwowych spadły bardziej niż w całym sektorze handlowym.

Wśród spółek akcyjnych z udziałem państwa prym pod względem zysku prowadziły spółki działające w sektorach handlu hurtowego i detalicznego oraz naprawy pojazdów i motocykli. Ich zbilansowany zysk wyniósł około 1 biliona rubli, czyli trzykrotnie mniej niż wyniki z 2021 roku. 

Przypomnijmy że w 2023 i 2024 to spółki państwowe będą obciążone dodatkowym podatkiem od zysków za lata 2022 2021., co może wpędzić niektóre firmy w spore kłopoty. 

3. Kłamstwa Pieskowa 

Sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow powiedział, że rosyjska operacja wojskowa na Ukrainie jest bardzo trudna, ale w ciągu roku ” cele zostały osiągnięte”, na przykład „zniszczenie produkcji wojskowej”. Według niego powolne działania Rosji wynikają z faktu, że jest to operacja wojskowa, a nie wojna .

„Oczywiście bardzo trudno jest porównywać potencjał militarny Ukrainy i Rosji. A wy pytacie, dlaczego Rosjanie tak wolno działają? Bo Rosjanie nie prowadzą wojny” – powiedział Dmitrij Pieskow w rozmowie z ATV (Republika Serbska, podmiot Bośni i Hercegowiny).

„Nie jesteśmy w stanie wojny. Prowadzenie wojny to zupełnie inna sprawa, to jest całkowite zniszczenie infrastruktury, to jest całkowite zniszczenie miast ”- powiedział Pieskow. „Nie robimy tego. Staramy się ratować infrastrukturę i staramy się ratować ludzkie życie” – powiedział rzecznik prezydenta.

Mówiąc o osiągniętych celach operacji wojskowej, Dmitrij Pieskow powiedział, że Rosji „Udało się rozbić machinę wojskową Ukrainy”. „Widzisz, przy pomocy bardzo precyzyjnych rosyjskich pocisków rakietowych można było zniszczyć wiele produkcji wojskowej, zlikwidować zapasy broni i tak dalej, i tak dalej. Ta praca będzie kontynuowana – dodał. Zaznaczył przy tym, że wroga należy odsunąć „na znaczną odległość” od miast Donbasu.

Komentując sytuację wokół Bachmutu, gdzie toczą się ciężkie walki, Dmitrij Pieskow powiedział: „Nie wymienię różnych nazwisk ludzi, ale powiem: bez względu na to, kto co się mówi, bez względu na to, jakie są oświadczenia, wciąż mówimy o powiedzmy Siłach Zbrojnych Federacji Rosyjskiej”..

MK. RU

4. Pralki i roboty kuchenne  znowu zdrożeją

Już wkrótce, w ciągu miesiąca lub dwóch, ceny zagranicznych urządzeń gospodarstwa domowego w naszym kraju zaczną gwałtownie rosnąć, a asortyment się zawęzi. Wynika to z niedawnego zaostrzenia kontroli importu równoległego przez Kazachstan, co wyraźnie poszło w ślady sekretarza stanu USA Anthony’ego Blinkena. Rosyjscy dystrybutorzy muszą kolejny raz  przenieść łańcuchy dostaw do Chin, Kirgistanu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Być może sytuację da się jeszcze ustabilizować, ale oczywiste jest, że w niedalekiej przyszłości zwykli konsumenci marzący o nowym robotze kuchennym czy pralce będą musieli oszczędzać każdy grosz.

Kazachstan „nie pozwoli, aby jego jurysdykcja była wykorzystywana do obchodzenia antyrosyjskich sankcji” – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Roman Wasilenko. Urzędnik przypomniał, że od 1 kwietnia w kraju działa internetowy system śledzenia towarów dostarczonych do późniejszego reeksportu. Jak ważny jest to obecnie kierunek świądczą dane  Rosyjskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, według której handel między krajami wzrósł w 2022 roku o 2 mld USD, do 26 mld USD.

Sprzęt RTV i AGD marek Bosch, LG, Samsung, Electrolux i szeregu innych importowano do Rosji głównie z Kazachstanu i Uzbekistanu. W drugiej połowie 2022 roku producenci ci zaczęli tracić pozycje na rynku rosyjskim, ich udział w pieniądzach ze sprzedaży spadł kilkukrotnie. W tym samym czasie wolne miejsca zaczęły być aktywnie zajmowane przez chińskie i tureckie marki. „Kazachstan był wygodnym i tanim kanałem dostaw w ramach „szarych” schematów” – mówi Artem Deev, szef działu analiz w Amarkets. „Teraz dla wielu importerów w naszym kraju sprowadzanie stamtąd sprzętu jest po prostu nieopłacalne. Oczywiście „przyroda nie znosi próżni”, a biznes będzie szukał nowych kanałów, aby zastąpić ten, który odszedł. Głównymi krajami pozostają Chiny, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Kirgistan. Ale to doprowadzi do wzrostu cen towarów o co najmniej  o 12% w średnim okresie. A to nie koniec kłopotów, sytuacja na rynku wygląda na napiętą. Według niektórych doniesień Stany Zjednoczone przekonały już Turcję do zaprzestania reeksportu towarów do Rosji przez strefę wolnego handlu”.

5. Ceny gazu w Europie załamały się. 

Ceny gazu na giełdzie w Europie spadły do rekordowo niskich wartości po raz pierwszy od lipca 2021 roku. Ceny spadły z powodu ciepłej pogody, dużych dostaw i obfitych dostaw LNG z Kataru i USA. Ale czy to oznacza, że ​​Stary Świat przezwyciężył kryzys energetyczny? Czy Europejczycy nie zamarzną bez rosyjskiego gazu podczas mroźnej zimy? Jaka jest przyczyna spadku cen i czy należy spodziewać się nowej fali wzrostu cen? Eksperci powiedzieli o tym „MK”.

Kirill Dronov, dyrektor zarządzający Alfa-Forex:

„Ponieważ UE całkowicie zastąpiła gaz ziemny z Rosji, w tym za pomocą LNG z USA i Azji, Europa najprawdopodobniej nie zamarznie. W każdym razie naszym zdaniem kryzys energetyczny UE już nie grozi, ponieważ rynek całkowicie przeorientował się na innych dostawców. Możliwe są również sezonowe podwyżki cen gazu ziemnego ale bliżej zimy.  Dodatkowo udało się uratować większość rezerw w obiektach PMG. Odwrócenie trendu wzrostowego  na unijnym rynku gazu nastąpiło już we wrześniu-październiku 2022 roku i było spowodowane likwidacją pozycji terminowych po wygaśnięciu paniki wokół kryzysu energetycznego.”

Pamiętajcie, że wszystkie artykuły w pierwszej kolejności są dostępne na portalu https://EkonomiaRosji.pl

Jeśli to zestawienie osłodziła Wam ☕, to możecie postawić kawę autorowi publikacji.

Proszę pamiętajcie przekazać dalej to zestawienie jako cytat z własnym komentarzem. To zestawienie jest dla Was ❤️

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez:

2 komentarze

 1. PidgeonFan
  2023-05-11

  To naprawdę wk…ające, że kacapy z powodu swoich własnych fobii, histerii i schizofrenii chcą ZNISZCZYĆ wojsko każdemu sąsiadowi i zabronić mu posiadać armii bo cośtam. KAŻDY kraj ma prawo do armii, a kacapy chcą to zabrać.

  A potem będą się śmiać i drwić „haha jaki ty suwerenny? skoro tak to czemu nie zrobiłeś armii?!”,

  Jak ja tych gnid nienawidzę…

 2. Filip
  2023-05-14

  Doktryna Ograniczonej Suwerenności w kacaplandzie widzę ma się świetnie

Brak możliwości komentowania.