Chińska panda pożera Rosję. Najnowsze dane dotyczące bilansu handlowego pomiędzy Pekinem a Moskwą.

Najnowsze dane o bilansie handlowym między Chinami a Rosją wyraźnie pokazują nieprawdopodobne wręcz uzależnienie się Rosji od Chin. Gwałtowne zerwanie stosunków między Rosją a krajami zachodnimi pchnęły niedźwiedzia brunatnego w objęcia chińskiej pandy.

Za pierwsze cztery miesiące 2023 roku mamy łącznie ok 73 mld $ wymiany handlowej pomiędzy Pekinem a Moskwą. Chiny wysłały w pierwszych czterech miesiącach towary za łącznie około 33,68 mld $ w drugą stronę otrzymały od Rosji produkty (najczęściej surowce) za kwoty na poziomie 39,46 mld $. Widać gołym okiem, że różnica pomiędzy importem a eksportem która jeszcze niedawno była znaczna zmniejsza się z miesiąca na miesiąc. Na dzień dzisiejszy różnica w imporcie i eksporcie pomiędzy tymi dwoma krajami to raptem 5,57mld $. Jak wskazują najnowsze dane z import z Rosji do Chin ujęciu rok do roku wzrósł o niemal 25%. Eksport z Chin do Rosji w tym czasie osiągnął niesamowite wręcz przyrosty, gdyż na poziomie 67,2%. Sankcje nałożone na wiele towarów zachodnich zmuszają Kreml, oraz biznes rosyjski do poszukiwania zamienników na ogromną ilość produktów.

Całkowity bilans handlowy miedzy dwoma krajami wzrósł w stosunku do już rekordowego roku 2022 o 41,9%. Łączny bilans handlowy za miesiące styczeń- kwiecień na poziomie 73,14 mld $ pokazuje nam dwie rzeczy. Pierwsza rzecz w ujęciu historycznym jak ta relacja zaczęła się gwałtownie zacieśniać. Mieliśmy kolejno w 2018 roku łącznie bilans handlowy na poziomie 108 mld $ , w 2019 – 110 mld $, 2020 – 107mld $. W 2021 nastąpił gwałtowny przyrost do 141mld $ , 2022 przyniósł we wzajemnych relacjach kolejny rekord gdyż aż – 190mld $. Obecnie wszystko wskazuje na przekroczenie 220mld $.

Drugą punktem którego nie da się nie zauważyć jest sytuacja jakim partnerem dla Chin jest Federacja Rosyjska. Obecnie pomimo dalszych wzrostów obrotu pomiędzy Moskwą a Pekinem bilans handlowy Rosja-Chiny nie przekracza 4% (tak dobrze widzicie- dokładnie to 3,76%) całościowego bilansu handlowego czerwonego smoka ze światem. Nawet Australia która ma zaledwie 25mln ludzi ma większy bilans handlowy z Chinami niż Rosja.

Kolejną ważną informacją jaką widzimy jest różnica na wzrostach między importem a eksportem. Chiny zwiększają wysyłkę do Rosji o 67,2% a w drugą stronę Moskwa do Pekinu zaledwie o 24,8 % Takim tempem jeszcze w tym roku nastąpi najprawdopodobniej zmiana i to Federacja Rosyjska będzie importerem netto w tej relacji. A wszystko to wydarzy się w sytuacji gdzie to Chiny będą dostarczać ponad 50% wszystkich towarów reżimowi Putina. Tworzy się potworne wręcz uzależnienie udowodnione najnowszymi liczbami. Nie ma tu miejsca na domniemania i tworzenie obrazu innego niż te dane. Połowa towarów na koniec 2023 będzie przez Rosję sprowadzana z Chin, a bilans handlowy będzie ujemny. „Mocarstwo” surowcowe które miało ciągłe nadwyżki handlowe na naszych oczach się zapada.

Poniżej wklejam tabelę z Generalnej Administracji Celnej Chin którą przetłumaczyłem z Chińskiego na nasze, oraz oznaczyłem co ciekawsze smaczki. Warto zwrócić również uwagę na relacje Tajwan- Chiny i jak w tym roku dramatycznie następuje zerwanie więzi handlowych. Eksport na Tajwan -20,1% , import z Tajwanu – 27,5 %, wzajemny bilans handlowy – 25,7%, a wszystko to na kwotach wyższych niż Chiny-Rosja. Przyciąga również uwagę niemal 27% wzrost eksportu z Chin z Afryki. Z tabeli wynika, że to tam właśnie Chiny działają najbardziej prężnie.

Jeżeli się podobał artykuł i chcecie podziękować za pracę jaką włożyłem w cały materiał to można podziękować mi wirtualną kawką.

Facebook Comments Box
Mateusz Lech Opublikowane przez:

5 komentarzy

 1. Michał
  2023-05-10

  Czy wiadomo co spowodowało nagłe zwiększenie importu Chin z Kanady (56%)?

  PS. Czy tabelka mogłaby być w trochę lepszej rozdzielczości? 🙂

 2. 2023-05-16

  Ta tabelka jest chyba niezbyt wiarygodna. Gdzie jest wymiana handlowa z USA ?

 3. szymon
  2023-05-19

  Mógłby Pan wytłumaczyć:
  ” A wszystko to wydarzy się w sytuacji gdzie to Chiny będą dostarczać ponad 50% wszystkich towarów reżimowi Putina. ”
  to jaki procent importu będzie przypadać na Chiny ?
  A jaki % towarów w PL jest z importu ?

Brak możliwości komentowania.