Rosyjska prasa do ☕ 03.05.23

 Dzień Dobry, 

Zapraszam na subiektywny przegląd rosyjskiej prasy która mam nadzieję osłodzi wam poranną ☕.

Koniecznie zapoznajcie się z pozycją numer dwa. Od decyzji zarządu szwedzkiej firmy może zależeć bardzo dużo. 

Miejsce 0 Atak ukraińskich dronów na Kreml

Rosjanie mocno zaskoczeni.
Prasa rosyjska bardzo powściągliwa.
Na filmie widać jak jeden z dronów uderza w budynek.

Kreml: ukraińskie drony zaatakowały nocą rezydencję Putina na Kremlu

Pieskow powiedział, że Władimir Putin był w tym momencie w Nowo-Ogariowie.

Służba prasowa prezydenta Rosji poinformowała , że ​​dziś w nocy, 3 maja, Ukraina próbowała uderzyć na Kreml dwoma dronami. Władze oświadczyły, że Rosja zastrzega sobie prawo do odwetu „gdzie i kiedy uzna to za stosowne”. W czasie ataku Władimira Putina nie było na Kremlu.

KOMMERSANT 

1..UE rozważa ograniczenie tranzytu towarów przez Rosję w ramach 11. pakietu sankcji

Stany Zjednoczone i kraje Unii Europejskiej (UE) przygotowują osobne pakiety nowych sankcji przeciwko Rosji, informuje Bloomberg ,. Według nich kluczowym celem nowych środków jest zlikwidowanie luk we wcześniej nałożonych sankcjach i ogólne rozwiązanie problemu ich obejścia. Wśród propozycji omawianych przez UE jest zakaz tranzytu „wielu towarów” przez Rosję, a także sankcje wobec statków, które wyłączają systemy nawigacyjne.

Według Bloomberga USA i Japonia przygotowują własne pakiety sankcji, a Kanada opracowuje środki w odpowiedzi na „ porwania ukraińskich dzieci” oraz sankcje na rosyjski przemysł obronny.

Oczekuje się, że nowe ograniczenia zostaną upublicznione podczas spotkania przywódców państw G7 (Wielka Brytania, Niemcy, Włochy, Kanada, Francja, Japonia, USA) pod koniec maja. Oczekuje się, że przywódcy G7 rozszerzą ograniczenia dotyczące technologii i sprzętu używanego przez rosyjskie wojsko i przemysł. Rozważany jest także zakaz wszelkiego eksportu, z wyjątkiem towarów, dla których wcześniej wprowadzono zwolnienia (towary rolne, żywność i leki) oraz ograniczenie handlu diamentami.

EuObserver poinformował , że Polska i kraje bałtyckie w ramach 11. pakietu sankcji zaapelowały o odłączenie Gazprombanku od SWIFT i zakazanie importu gazu i aluminium z Federacji Rosyjskiej 👍.

2. Rosja zakupiła w imporcie równoległym 20 tys. stacji bazowych

Powołana w lutym firma Makscomm LLC zadeklarowała import do Rosji komponentów do 20 tys. bazowych stacji komunikacyjnych szwedzkiej firmy Ericsson AB, która rok temu oficjalnie przestała działać w tym kraju. Źródła Kommersanta szacują koszt partii na 30-40 mln dolarów i dodają, że jej wielkość odpowiada rocznej rezerwie na rozwój sieci jednego z największych operatorówW każdym przypadku do uruchomienia sprzętu wymagana będzie zgoda firmy Ericsson, podkreślają eksperci. ( Rosjanie twierdzą że : nie ma sankcji za dostarczanie takiego sprzętu prywatnym rosyjskim organizacjom) .

Sądząc po wielkości partii zadeklarowanej do importu, „wydaje się, że ci ludzie są pewni, że będą w stanie aktywować sprzęt”, zauważa Aleksander Siwołobow.

(Od Autora: Jak się zachowają Szwedzi czas pokaże, nieuruchomione stacje to złom a uruchomione mogą pośrednio służyć zbrodniczemu reżimowi i przedłużyć prowadzenie wojny).

3.Rząd Federacji Rosyjskiej podniósł taryfę za przesył energii elektrycznej

Rząd Federacji Rosyjskiej podwyższył taryfę za przesył energii elektrycznej o 6,3%. Odpowiednie zarządzenie podpisane przez premiera Federacji Rosyjskiej Michaiła Miszustina zostało opublikowane na oficjalnym portalu informacji prawnej.

„Ustanowić od 1 maja do 31 grudnia 2023 r. Taryfy za usługi przesyłu energii elektrycznej przez zunifikowaną krajową (ogólnorosyjską) sieć elektryczną… biorąc pod uwagę wzrost o 6,3% w stosunku do obowiązujących taryf na dzień 30 kwietnia 2023 roku” – czytamy w dokumencie.

4. Włoski producent sprzętu Danieli Group ogłasza wycofanie się z Rosji

Międzynarodowa włoska firma, która jest trzecim co do wielkości dostawcą urządzeń i instalacji dla przemysłu metalowego na świecie, we wtorek 2 maja ogłosiła wycofanie się z Rosji.

„Odejście Danielego z rynku rosyjskiego jest spowodowane niemożnością sprzedaży sprzętu w Rosji z powodu reżimu sankcji ustanowionego przez społeczność europejską” – powiedział  przedstawiciel zarządu firmy .

Zaznaczył, że produkty wytwarzane przez Danieli Group wymagają transportu ciężkimi pojazdami i statkami, po czym na miejscu montowany jest sprzęt hutniczy. Wszystko to, jego zdaniem, stało się niezwykle trudne ze względu na poważne ograniczenia w sprawach celnych.

5.Sieci handlowe będą zobowiązane do tworzenia półek z rosyjskimi produktami niespożywczymi

Sieci handlowe będą zobowiązane do tworzenia półek z krajowymi produktami niespożywczymi. Wynika to z uzasadnienia projektu ustawy deputowanych frakcji Jednej Rosji w Dumie Państwowej i Ministerstwie Przemysłu i Handlu, będącego w dyspozycji Izwiestii. Dokument wprowadza zmiany do ustawy „O podstawach państwowej regulacji działalności handlowej w Federacji Rosyjskiej”.

„Ustawa została opracowana w celu zwiększenia konkurencyjności rosyjskich towarów konsumpcyjnych i przyspieszenia rozwoju technologicznego kraju. W tym celu wprowadzono pojęcie „towarów pochodzenia rosyjskiego”, a także ustalono ich obowiązkowy udział w różnych pozycjach, określony przez Ministerstwo Przemysłu i Handlu ”- czytamy w uzasadnieniu.

Wyjaśnia, że ​​​​upoważniony organ określi listę produktów, które powinny być prezentowane na „rosyjskiej półce”, a także swój udział w wolumenie towarów o tej nazwie.

(Od autora: Autorzy tego wspaniałego pomysłu zapomnieli że oznacza to tworzenie półek tylko z towarami zagranicznymi w tym zgniłego Zachodu, chyba to już przerabialiśmy 🤭)

Moscow Times 

6.Dron zaatakował zbiornik z produktami ropopochodnymi w pobliżu portu Taman w Terytorium Krasnodarskim

W pobliżu portu Taman na Terytorium Krasnodarskim zapalił się zbiornik z produktami ropopochodnymi. Do zdarzenia doszło w nocy 3 maja we wsi Wołna w rejonie Temryuk, poinformował gubernator regionu Wieniamin Kondratiew.

Obszar pożaru osiągnął 1,2 tysiąca metrów kwadratowych, powiedział szef okręgu Temryuk Fiodor Babenkow. Według niego w gaszeniu biorą udział 23 jednostki sprzętu przeciwpożarowego i 85 osób.

Jak podaje REN TV, płonie dach zbiornika na ropę o pojemności 20 000 metrów sześciennych. Wieś Volna znajduje się na wybrzeżu Morza Czarnego na półwyspie Taman, niedaleko portu Taman. Mieści się w nim kompleks przeładunkowy Taman dla ropy naftowej, produktów naftowych i LPG, obsługiwany przez JSC Tamanneftegaz.

Według kanału telegramu Baza, zanim wybuchł pożar, okoliczni mieszkańcy usłyszeli wybuch. Jego wstępną przyczyną jest atak drona. „O godzinie 02:30 ukraiński dron uderzył w zbiornik paliwa Tamanneftegaz w porcie Taman”.

7.Kolej wysadzona w obwodzie briańskim po raz drugi w ciągu dwóch dni

W obwodzie briańskim niezidentyfikowani ludzie wysadzili tory kolejowe, informuje kanał telegramu 112 . W rezultacie wykoleiło się dwadzieścia wagonów pociągu towarowego.

Do zdarzenia doszło o godzinie 19:47 na niezelektryfikowanym jednotorowym odcinku Śnieżecka – Biała Berega – poinformowało biuro prasowe Kolei Rosyjskich. Ruch pociągów w tym miejscu został wstrzymany. Na miejscu pracują strażacy, wysłano tam dwa zastępy ratunkowe i jeden pociąg strażacki.

„Niezidentyfikowany ładunek wybuchowy eksplodował w rejonie stacji kolejowej Snezhetskaya. Nie było ofiar. W wyniku zdarzenia wykoleiła się lokomotywa i kilka wagonów pociągu towarowego. Wszystkie służby operacyjne pracują na miejscu” – napisał na swoim kanale telegramowym gubernator regionu Aleksander Bogomaz .

Co dokładnie przewieziono pociągiem, nie jest oficjalnie podawane.

RBC

8. Naprawiające Airbusa i Boeinga w Rosji firmy zmniejszyły zyski sześciokrotnie
Całkowity zysk netto wiodących rosyjskich firm zajmujących się obsługą i naprawą importowanych samolotów na koniec 2022 roku spadł 5,6 razy, do 386 mln rubli, przychody – o 2,8%, do 21,7 mld rubli. Wynika to z raportowania spółek w ramach RAS, które zostało przeanalizowane przez RBC.

Większość przychodów (15,6 mld rubli) pochodziła od dwóch dostawców należących do grupy S7 Vladislava Fileva i grupy Aeroflot. Przychody największego rosyjskiego gracza na tym rynku – S7 Technics – spadły o 8,5% (do 11,5 mld rubli), zysk netto – o 43% (do 1,1 mld rubli). Przychody Aeroflot Technics wzrosły o 4,9% (do 4,1 mld rubli), ale firma wykazała maksymalną stratę w swojej historii (od 2016 r.) – 570 mln rubli.

MK.RU

9. Na ratunek rublowi

Z dużym prawdopodobieństwem Ministerstwo Finansów Federacji Rosyjskiej wznowi w maju skup walut obcych. Początkowe wolumeny nie przekroczą 200 milionów dolarów  miesięcznie, pisze Bloomberg. Z jednej strony krok ten oznacza powrót na pełną skalę do polityki reguły fiskalnej, ze wszystkimi tego konsekwencjami. Jednocześnie manewr ten ma w dużej mierze charakter symboliczny i skierowany jest przede wszystkim do rynku i inwestorów: mówią, że zamiast „zjadać” rezerwy, Rosja je gromadzi.

Ministerstwo Finansów w swoich działaniach kieruje się nie tyle względami pragmatycznymi, co potrzebą wysłania jasnego sygnału inwestorom i rynkowi: z budżetem wszystko w porządku – państwo może powiększyć swoją skarbonkę ponownie” – mówi Igor Nikołajew, główny badacz w Instytucie Ekonomii Rosyjskiej Akademii Nauk. „Jeśli chodzi o rubla, to dziś na kurs walutowy zasadniczo wpływają głównie stan handlu i bilansu płatniczego, eksport surowców, z którymi problemy wciąż trwają”.

W styczniu całkowity miesięczny wolumen obrotu na rosyjskim rynku walutowym spadł do minimum w ostatnich latach – około 5,4 bln rubli. I to oczywiście było smutne, zwłaszcza na tle załamania wpływów eksportowych do budżetu, mówi Artem Deev, szef działu analitycznego w AMarkets. Ale teraz, jego zdaniem, sytuacja z dostawami węglowodorów za granicę poprawia się, co pozwala państwu wznowić zakup obcej waluty, nawet na tle sankcji. I niech tomy będą początkowo małe, najważniejsze jest to, że będą. W tym przypadku najprawdopodobniej pojawi się nawet nowa koncepcja – „petrojuan”, ponieważ to na rynki azjatyckie przekierowywane są przepływy rosyjskiego „czarnego złota”.

I teraz mój komentarz. Rosja znowu ryzykuje i gra Vabank. Sytuacja z budżetem wcale się nie poprawia, zatory płatnicze są ogromne. Spodziewany wzrost cen surowców od maja nie następuje. Giełdy właśnie zjadły efekt cięć Opec. a ropa Brend notuje cenę 75 dolarów. A i Urals na moskiewskiej giełdzie i rynku wewn jest za 58 dolarów i wciąż spada a w dostawach z portów bałtyckich o 12-15 dolarów taniej..

Oznacza to że wpływy z ropy i gazu  w kwietniu i w maju mogą być zbliżone do fatalnego pierwszego kwartału. Próba ratowania w takich warunkach rubla może tylko przyspieszyć nieuniknione i być samobójczą misją.

O rozliczaniu w Juanach mowilem wielokrotnie w cyklu Smuta w Rosji Ta decyzja jest najpoważniejszym błędem obecnego reżimu jedynie porównywalnym w swych fatalnych skutkach z decyzją o inwazji na Ukrainę.

10. Eksport rosyjskiej wódki załamał się

Eksport rosyjskiej wódki w pierwszym kwartale 2023 roku, w porównaniu z analogicznym okresem 2022 roku, spadł o 76,7% do 6,33 mln USD w ujęciu pieniężnym. Świadczą o tym dane Federalnej Służby Celnej. Sytuacja spowodowana jest zakazem dostaw do krajów UE, USA i Kanady, czyli na rynki, na które dotychczas przypadało nawet 1/3 całkowitego wolumenu mocnych alkoholi eksportowanych z Rosji.

Co ciekawe, jak mówi rozmówca „MK”, ​​początkowo wielu uczestników tego spontanicznego protestu nie rozróżniało produktów rosyjskich, ukraińskich czy polskich. Najwyraźniej z głębokiej ignorancji. A potem na tym samym YouTube zaczęli przesyłać filmy ze szczegółowymi instrukcjami, jak odróżnić rosyjską markę od, powiedzmy, polskiej wódki Belvedere, a tym bardziej od ukraińskiej marki.

„Oczywiście straty są poważne. Nasi producenci zamierzają jednak rozszerzyć geografię eksportu o kraje, które nie sabotują dostaw. Na przykład Wietnam, mówi Bragin. – Nawiasem mówiąc, żadna z rosyjskich marek (mamy ich 6 tysięcy) nie odniosła sukcesu w Chinach, choć to ogromny rynek i nasza wódka jest tam dostępna w sprzedaży detalicznej. Faktem jest, że jego profil aromatyczny nie jest zgodny z preferencjami lokalnych konsumentów.

( Jedynie co ratuje producentów to rynek wewnętrzny, tu obserwowane są nieprzerwane wzrosty)

Pamiętajcie że wszystkie artykuły w pierwszej kolejności są dostępne na portalu https://EkonomiaRosji.pl

Jeśli rosyjska prasówka osłodziła Wam ☕, to możecie postawić kawę  autorowi publikacji..

Proszę pamiętajcie przekazać dalej to zestawienie jako cytat z własnym komentarzem. To zestawienie jest dla Was ❤️

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez:

7 komentarzy

 1. Łukasz
  2023-05-03

  Dobra robota 🙂

 2. marcin
  2023-05-03

  dobrych wieści z Rosji ciąg dalszy 🙂
  Taka uwaga na przyszłość, czy własnych komentarzy nie warto by umieszczać na innym tle lub w jakiejś ramce? Czasami jest problematyczne odróżnienie co jest komentarzem.
  Pozdrawiam

 3. kmat
  2023-05-03

  „( Jedynie co ratuje producentów to rynek wewnętrzny, tu obserwowane są nieprzerwane wzrosty)”
  No 🙂

 4. Piotr
  2023-05-03

  Czekam na kolejne głupie decyzje sauroa z moscwy i jego orków. Myślę że Szwedzi nie zaryzykuja osrtracyzmu w europie i ie aktywuja sprzętu kupionego przez chanat orczy.

 5. Sébastien 😉
  2023-05-03

  Witam, wszystko idzie zgodnie z planem zmierzajacym do rozpadu Mordoru.. Od dluzszego czasu granie VaBank nie wychodzi na dobre, wiec pozostaje zyczyc im dobrej kontynuacji do zapasci gospodarki i wszystkich skutkow z tym zwiazanych. Wspaniala lektura i dzieki za caloksztalt pracy

 6. 2023-05-03

  ( Jedynie co ratuje producentów to rynek wewnętrzny, tu obserwowane są nieprzerwane wzrosty)
  – Z tego akuratnie się cieszę 😉

 7. Filip
  2023-05-14

  Ciekawa analiza

Brak możliwości komentowania.