Rosyjska prasa do ☕ 29.04.23

 Dzień Dobry, 

Zapraszam na subiektywny przegląd rosyjskiej prasy która mam nadzieję osłodzi wam poranną ☕.

Izwiestia 

1. . Ukraiński atak dronówy na skład ropy w Sewastopolu. 

Gubernator Sewastopola Michaił Razwożajew poinformował na swoim kanale Telegram , że nikt nie został ranny w wyniku pożaru zbiornika paliwa w zatoce Kazachya. Powierzchnia pożaru wynosi 1000 metrów kwadratowych. m. Według gubernatora pożar został przypisany do czwartego stopnia złożoności, zlokalizowanie pożaru zajmie trochę czasu.

„Nic nie zagraża obiektom cywilnym” — dodał Razwożajew. Na miejscu pracuje 18 zastępów straży pożarnej, spodziewany jest przyjazd pociągu strażackiego. Wcześniej wojewoda informował , że według wstępnych danych przyczyną pożaru był atak drona. Według gazety Izwiestia dron należał do sił zbrojnych Ukrainy.

2. Putin zezwolił na dostawy ropy do zaprzyjaźnionych krajów po cenie poniżej pułapu( czyli jest źle,, poszukiwanie pieniędzy odcinek 61)

Cenę maksymalną wprowadziły 5 grudnia 2022 roku kraje G7, jednocześnie Putin zareagował na tę decyzję zakazem dostaw do państw, w umowach, z którymi pojawi się limit cenowy. Od 5 lutego 2023 r. takie same ograniczenia obowiązują w przypadku morskich dostaw produktów naftowych z Federacji Rosyjskiej, maksymalna cena baryłki benzyny i oleju napędowego wynosi 100 USD, a produktów naftowych o niskiej wartości dodanej 45 USD za baryłkę.

Zakaz przestrzegania cen maksymalnych nie dotyczy dostaw do zaprzyjaźnionych krajów na podstawie wcześniej zawartych umów, odpowiedni dekret podpisał prezydent Władimir Putin. Tekst dekretu został opublikowany na oficjalnym portalu informacji prawnej 28 kwietnia.

„Niniejszy dekret wchodzi w życie z dniem jego oficjalnej publikacji” – czytamy w dokumencie.

( dekret wiąże się z podpisanymi umowami długoterminowymi z Indiami i Pakistan gdzie wpisano  limity i upusty związane z pułapem cenowym).

3. W poszukiwaniu zaginionych pieniędzy odcinek 62

Jednorazowa składka biznesowa do budżetu może zostać wpłacona w wysokości 10% w 2024 r., aw tym roku – 5%. Poinformował o tym w piątek, 28 kwietnia, minister finansów Federacji Rosyjskiej Anton Siłuanow na konferencji prasowej.

„Istnieje możliwość złożenia depozytu zabezpieczającego w wysokości 5% w tym roku, który będzie odliczany od podatku i odliczony w przyszłym roku” – powiedział.

Wcześniej, 11 kwietnia Centrum Ekspertyz Ekonomicznych Instytutu Administracji Państwowej i Miejskiej (ISMU) Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Państwowej Wyższej Szkole Ekonomicznej przedstawiło wyniki badań , z których wynika, że ​​duże przedsiębiorstwa mogą zasilać budżet w ramach jednej wkład czasowy w wysokości 470 miliardów rubli. To 1,6 razy więcej niż oczekiwało Ministerstwo Finansów, które oczekuje ze zbiórki 300 mld rubli. Według ich wyliczeń, główną część dochodów zapewnią branże wydobycia i eksportu surowców naturalnych oraz firmy finansowe i ubezpieczeniowe.

Kommersant

4. Stopy procentowe pozostawione na tym samym poziomie 7.5%

Decyzja piątkowego posiedzenia Rady Dyrektorów Banku Rosji po raz kolejny była do przewidzenia. W ujęciu „rok do roku” oficjalna inflacja konsumpcyjna w Rosji obniżyła się w marcu do poziomu 3,5% rocznie, w momencie decyzji Banku Centralnego wynosiła podobno około 2,5% rocznie.

Jednak, jak wyjaśniła Elvira Nabiullina, prezes banku centralnego, rada mimo wszystko rozważała możliwość podwyższenia stopy – wraz z zatwierdzoną decyzją o pozostawieniu jej na poziomie 7,5%.😂

5.Rząd zawiesił publikację statystyk dotyczących wydobycia ropy i gazu na 11 miesięcy

Rosyjski rząd nakazał wstrzymanie publikacji statystyk dotyczących wydobycia ropy, gazu i kondensatu do 1 kwietnia 2024 roku. Tak wynika z dokumentu opublikowanego na portalu informacji prawnej.

W szczegółowym wykazie rodzajów produktów, dla których dystrybucja statystyk została zawieszona, znajdują się mieszanina ropy i gazu (płyn wiertniczy), ropa odwodniona, odsolona i stabilizowana, niestabilny kondensat gazowy. Dodatkowa lista określa rodzaje działalności, dla których statystyki zostaną przerwane za kolejny rok – wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego, wydobycie ropy naftowej i gazu towarzyszącego, wydobycie gazu ziemnego i kondensatu.

Część rosyjskich ekspertów obawia się że spadki produkcji wywołane sankcjami mogą być wyższe niż podawane  oficjalne rządowe statystyki a nawet prognozy Opec.

Pamiętajcie że wszystkie artykuły w pierwszej kolejności są dostępne na portalu https://EkonomiaRosji.pl

Jeśli rosyjska prasówka osłodziła Wam ☕, to możecie postawić kawę  autorowi publikacji..

Proszę pamiętajcie przekazać dalej to zestawienie jako cytat z własnym komentarzem. To zestawienie jest dla Was ❤️

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez:

Jeden komentarz

  1. Piotr
    2023-04-29

    Fajne te moskiewskie statystyki takie niejawne. Czekam na kolejne zakazy publikacj danych i trzymam kciuki za coraz gorsze informacje dlaorkowego swiata.

Brak możliwości komentowania.