Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.
Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.
Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl
Shorts:
Wraz ze spadkiem temperatury w Rosji powraca załamanie komunalne: według lokalnych mediów część Jekaterynburga zamieniła się w saunę z powodu przecieku w rurach. Do tej pory nie ustalono dokładnego miejsca przecieku. Asfalt zaczął się zapadać w tej części miasta.
Serwisy pogodowe informują, że dziś w Jekaterynburgu temperatura wynosi minus 3 stopnie Celsjusza i pada śnieg.
- Trump powiedział, że będzie „ciężko pracował” nad rozwiązaniem konfliktu wokół Ukrainy, ale nie ujawnił szczegółów swojego planu.
- Kluczowymi nabywcami rosyjskiego gazu w Unii Europejskiej w okresie od stycznia do sierpnia 2024 r. były Francja, Węgry i Hiszpania – pisze RIA Novosti na podstawie wyliczeń Eurostatu. W sumie w tym okresie Rosja dostarczyła gaz do UE za 9 mld euro.
- Pentagon zamierza przekazywać Ukrainie cotygodniowe partie broni, aby mieć czas na dostarczenie całej pomocy o wartości 7,1 miliarda dolarów zatwierdzonej przez Kongres przed zmianą administracji w Białym Domu – powiedziała zastępca rzecznika Departamentu Obrony USA Sabrina Singh.
- Francja zakończyła szkolenie 2,3 tys. ukraińskich żołnierzy w bazie w departamencie Marna na wschodzie kraju. Poinformowało o tym francuskie Ministerstwo Obrony.
- Mychajło Podolak, doradca szefa biura Wołodymyra Zełenskiego, powiedział, że Ukraina może zaoferować prezydentowi-elektowi USA Donaldowi Trumpowi częściowe zastąpienie amerykańskiego kontyngentu wojskowego w Europie, a także wspólne wydobycie minerałów.
- Największy rosyjski Firma spedycyjna Sovcomflot opublikowała wyniki finansowe Wyniki za trzeci kwartał i dziewięć miesięcy 2024 roku:* Zysk netto za III kwartał spadł rok do roku o 12,2% do $ 181.1 mln.* Przychody spadły o 20,8% do 453,5 mln USD. * W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy zysk netto spadł o 28% do 504,9 dolarów milion, przychody spadły o 16,2% do 1,473 mld USD
- Korea Południowa jest gotowa zwiększyć pomoc wojskową dla Ukrainy wraz ze swoimi sojusznikami, jeśli współpraca między Rosją a KRLD będzie kontynuowana – Prezydent Republiki Yoon Suk-yeol.
- Kurs dolara na rynku międzybankowym 14 listopada przekroczył 100 rubli
Dolar na rynku międzybankowym 14 listopada był wart ponad 100 rubli. O godzinie 15:29 czasu moskiewskiego amerykańska waluta kosztowała 100,2 rubla, co było najwyższym poziomem od października 2023 roku.
Według rosyjskich ekspertów do końca roku dolar może osiągnąć nawet 110 rubli.
Dolar poszybował w górę z powodu „efektu zwycięstwa Donalda Trumpa” w wyborach prezydenckich w USA, wyjaśnił profesor, ekspert ds. giełdy „BCS World of Investments” Michaił Zeltcer.
„Rubel, po tygodniu płynnego umocnienia, ponownie spada, ale dynamika w stosunku do głównych walut jest inna.
Analityk finansowy BitRiver Wladislaw Antonow powiązał umocnienie dolara w stosunku do rubla z nierównowagą między podażą a popytem na rosyjskim rynku walutowym.
Eksporterzy zaczęli znacznie zmniejszać wolumen sprzedaży dochodów dewizowych, a transakcje są często zawierane w walutach narodowych.
„Z jednej strony może to wynikać ze spadku cen ropy Brent do okolic 70-75 dolarów za baryłkę. Z drugiej strony, wraz ze złagodzeniem wymogów dotyczących obowiązkowej sprzedaży dochodów dewizowych oraz kosztami sankcji za zwrot waluty do kraju.
Istnieje ryzyko powtórki scenariusza z 2023 r., kiedy rubel osłabiał się do czasu, aż władze przywrócą obowiązkową sprzedaż zysków walutowych” – powiedział Michaił Wasiljew, główny analityk Sovcombanku
Podobnie Negatywnymi czynnikami dla rubla są sezonowo zwiększający się odpływ kapitału pod koniec roku, popyt na walutę obcą na wykup akcji rosyjskich firm od zagranicznych właścicieli oraz zwiększone wydatki budżetowe w ostatnich miesiącach roku, które m.in. są wykorzystywane do zakupu towarów importowanych.
Według Antonowa: Trend umocnienia się dolara w stosunku do rubla może utrzymać się jeszcze długo.
Analityk wyjaśnił, że indeks dolara zbliżył się do kluczowego poziomu oporu 106,775 pkt.
Jeśli dolar pokona ten poziom, istnieje możliwość, że wzrost będzie kontynuowany do poziomu 112 punktów, co utrzyma presję na rubla – powiedział ekspert.
. Do końca roku presja na rubla utrzyma się – przyznał analityk.
Wasiljew zasugerował, że trend w kierunku umocnienia dolara będzie kontynuowany w nadchodzących miesiącach. Maksym Tymoszenko, dyrektor Departamentu Operacji Rynku Finansowego w Russian Standard Bank, spodziewa się zwiększonych wahań kursu rubla w krótkim okresie.
Igor Bałinin, profesor nadzwyczajny Katedry Finansów Publicznych Uniwersytetu Finansowego przy rządzie Federacji Rosyjskiej, wezwał Rosjan, aby nie wpadali jeszcze w panikę z powodu wzrostu wartości dolara.
„Nie ma nic złego, nie ma powodów do paniki. Myślę, że ważne jest, żeby zachować zimną krew, nie podejmować decyzji pod wpływem emocji”
Trader Aleksiej Michiejew przyznał, że do końca roku kursy dolara i euro będą mniej więcej równe na poziomie 101-102 rubli.
Antonow spodziewa się, że do końca roku dolar będzie kosztował 105 rubli.
„Sytuacja może się zmienić w zależności od kilku czynników, ale jeśli Bank Centralny i Ministerstwo Finansów nie podejmą żadnych działań, przy obecnym tempie osłabienia rubla, dolar może osiągnąć 105 rubli do końca roku. Jeśli chodzi o granicę umocnienia rubla w tym roku, to widzę maksimum na poziomie 94,75 rubla za dolara. Ten poziom nie wydaje się zbyt optymistyczny w obecnych okolicznościach” – podkreślił Antonow.
Według prognozy Bałinina, w pozostałej części roku dolar będzie w przedziale 98-105 rubli.
„Rubel ma niewiele powodów, by wykazywać niezależną dynamikę.
Czynniki fundamentalne dla niej pozostają umiarkowanie negatywne, więc jest mało prawdopodobne, że rosyjska waluta będzie w stanie zauważalnie się umocnić w nadchodzących tygodniach” – przewiduje Ewstifeew.
Piotr Szczerbaczenko, profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Finansowym przy rządzie Federacji Rosyjskiej, zasugerował, że jeśli Trump będzie kontynuował politykę cięć podatkowych i stymulowania gospodarki, może to doprowadzić do umocnienia dolara.
«Do końca roku dolar może znaleźć się w przedziale 97-104 rubli za dolara, w zależności od reakcji rynków i gospodarek. Stopień umocnienia dolara może być uzależniony od poziomu aktywności gospodarczej i popytu na walutę.
Jeśli obecne negatywne czynniki się utrzymają, limit może osiągnąć 110 rubli za dolara, ale jest to raczej pesymistyczny scenariusz prognostyczny” – przewiduje ekonomista.
Według Wasiljewa rubel w 2025 roku będzie nadal słabł.
2. Margarita Simonyan wezwała do ochrony Rosjan przed Wikipedią, Google i YouTube.
Propagandziści mają problem jeśli co chwile ktoś im miesza w narracji. Ciężko ukryć jest prawdę, mając dostęp do wielu obecnie dziś znanych narzędzi. Np. wolnego internetu.
Redaktor naczelna kanału telewizji RT Margarita Simonyan przyznała, że na rosyjską publiczność znacznie większy wpływ mają nie zachodnie media, ale platformy takie jak YouTube, Google, Wikipedia i tym podobne. Jej zdaniem należy przed tymi zasobami „zabezpieczyć” rosyjską przestrzeń informacyjną. Mówiąc dobitniej zakazać.
„ To, co naprawdę ma kolosalny wpływ na rosyjską publiczność, to te struktury, których zwykle nie nazywano mediami, choć w rzeczywistości są to oczywiście tylko media. Mam na myśli YouTube i Google w ogóle, Wikipedię i inne. To jest ich broń, i to najpotężniejsza ” – stwierdził propagandysta.
Podkreśliła, że mówi o tym „problemie” od około 15 lat „we wszystkich audycjach i urzędach”. „ Wygląda na to, że nie ma ludzi, którzy tego nie rozumieją. Okazuje się jednak, że tak naprawdę nie możemy z nimi nic zrobić. Oni mogą to zrobić – po prostu zajmują i blokują setki naszych kanałów w ciągu jednego dnia . Ale my tego nie robimy ” – uskarżał się redaktor naczelny „RT”. No bo Pani redaktor na tym polega różnica – to ten kto ma know how i ma nad nią władze może robić. A wy możecie globalnie właśnie tyle, co teraz. Trochę botów, trochę opłaconych influercerów i polityków. Nie macie globalnej platformy i mieć nie będziecie.
Według Simonyan „dawno temu” zaproponowała ochronę rosyjskiej „przestrzeni informacyjnej” to dałem w cudzysłów, przed takimi platformami. „ Przestrzeń informacyjna” nie różni się zbytnio od przestrzeni bezpieczeństwa z wojskowego punktu jej widzenia.
Rosja powinna zawsze mieć „dźwignie do ochrony i obrony przestrzeni informacyjnej przed szkodliwymi informacjami” – zauważył propagandystka.
Władze rosyjskie zaczęły spowalniać YouTube w lipcu. Zastępca Dumy Państwowej Aleksander Chinsztein wyjaśnił ten krok, mówiąc, że hosting wideo rzekomo narusza rosyjskie prawo. Jesienią Rosjanie zaczęli korzystać z platformy prawie o połowę rzadziej, a łączna liczba odsłon spadła o 52%.
Klasycznie, albo prawda jest po naszej stronie, albo tym gorzej dla prawdy i trzeba ją zakazać.
3. Prokuratura poinformowała o spadku cen mleka
Tak, tak nie przysłeszyliście się.
Producenci mleka Wimm-Bill-Dann, Ecomilk i inne firmy obniżyły ceny mleka do poprzedniego poziomu po kontroli prokuratorskiej – informuje służba prasowa Prokuratury Generalnej Federacji Rosyjskiej.
„W imieniu Prokuratora Generalnego Federacji Rosyjskiej Igora Krasnowa zorganizowano środki nadzorcze w związku z doniesieniami o wzroście kosztów mleka. Ustalono, że decyzje te zostały podjęte bez obiektywnych podstaw ekonomicznych, na co zwrócono uwagę producentom i współpracującym z nimi firmom” – czytamy w raporcie.
Organ nadzoru dodał, że producenci poinformowali już o środkach podjętych w celu dostosowania cen mleka do poprzedniego poziomu
Według Krajowego Związku Producentów Mleka (NSPM) od 2022 roku koszt jego produkcji wzrósł o 24%, a przetwórstwa – o 15-18%, w zależności od kategorii. Jak podaje Rosstat, od stycznia do października br. ceny detaliczne mleka wzrosły o 12,41 proc.
Wzrost cen wynika z działań wszystkich uczestników rynku: producentów, przetwórców i sprzedawców detalicznych – mówi Alexander Anfinogenov, niezależny ekspert w dziedzinie FMCG. „Ogólnie rzecz biorąc, ceny mleka skaczą, ale niewiele szybciej niż tradycyjny przednoworoczny wzrost cen innych produktów spożywczych. Dlatego nie sądzę, żeby to była jakaś fatalna historia” – powiedział.
4. Rosjanie zaczęli kupować więcej Rolls-Royce’ów i ostryg.
Pojawiały się prośby, abyśmy jakieś pozytywne o tej Rosji dane podali no to macie dziś okazję posłuchać.
W trzecim roku wojny z Ukrainą Rosjanie gwałtownie zwiększyli zakupy luksusowych samochodów i spożycie przysmaków z owoców morza.
Od stycznia do września 2024 roku sprzedaż samochodów brytyjskiej marki Rolls-Royce w Rosji wzrosła o 39% rok do roku – do 99 sztuk.
Tak wynika z danych MSWiA dotyczących rejestracji pojazdów.
Jednocześnie najpopularniejszym modelem Rolls-Royce’a okazał się najdroższy SUV tej marki – Cullinan, który kosztuje ponad 100 milionów rubli i jest dostarczany do kraju poprzez tak zwany „szary” import. W ciągu zaledwie dziewięciu miesięcy Rosjanie kupili 59 takich samochodów (+27% rok do roku).
Rosjanie kupili także 22 Rolls-Royce Spectre za około 90 milionów rubli, 12 sedanów Rolls-Royce Ghost, sprzedawanych na rynku od 60 milionów rubli i sześć limuzyn Phantom, których ceny zaczynają się od 100 milionów rubli.
Równolegle z rosnącym popytem na luksusowe samochody Rosjanie zaczęli kupować coraz więcej wykwintnych skorupiaków.
Według badania Ogólnorosyjskiego Stowarzyszenia Rybołówstwa (VARPE) i firmy analitycznej NTech, które zostało sprawdzone przez RBC, sprzedaż wszystkich rodzajów skorupiaków w ciągu siedmiu miesięcy 2024 r. wzrosła ilościowo o 19% rok do roku, oraz w ujęciu pieniężnym o 25%.
Rosnące zainteresowanie konsumentów skorupiakami odnotowała także firma badawcza NielsenIQ, która analizuje zakupy Rosjan w największych sieciach handlowych. Według jej danych, w okresie styczeń-wrzesień 2024 r. sprzedaż mrożonych małży wzrosła rok do roku wolumenowo o 39%, a kalmarów o 11,8%
W Rosji produkuje się niewielką ilość skorupiaków, więc deficyt pokrywa import. To tak a propo Autarkii. Dostawy pochodzą głównie z Chin – w ciągu dziewięciu miesięcy 2024 roku chiński import wzrósł o 95,7% rok do roku – do 21,3 tys. ton mięczaków i innych bezkręgowców.
Jednocześnie w przypadku niektórych rodzajów wzrost importu mierzy się w tysiącach procent: na przykład dostawy żywych i schłodzonych ostryg wzrosły o prawie 2000% – do 253 ton.
Rosjanie zaczęli spożywać więcej skorupiaków gdyż w obliczu stresu i ograniczeń ludzie rozkoszują się pysznym jedzeniem.
5. Przełomowa decyzja. Austriacki OMV sięga po rosyjskie pieniądze.
Austriacki koncern naftowo-gazowy OMV poinformował, że postępowanie arbitrażowe między nim a rosyjską firmą Gazprom Export zakończyło się jego zwycięstwem. Teraz austriacki koncern planuje odzyskać od rosyjskiego koncernu 230 mln euro plus odsetki i koszty sądowe nie płacąc Rosjanom za dostarczany gaz.
OMV złożył pozew w styczniu 2023 r. w związku z zaprzestaniem dostaw rosyjskiego gazu jesienią 2022 r.
Decyzja o odzyskaniu środków zostanie potrącona z płatności, które austriacki koncern musi uiścić w ramach kontraktu z Gazprom Export na dostawy, precyzuje OMV. Uważają, że „będzie to miało pozytywny wpływ na zbilansowanie odpowiednich strat finansowych poniesionych w 2022 roku”.
Austriacki koncern przyznaje że może to doprowadzić do pogorszenia relacji umownych z Gazprom Export, w tym do możliwego wstrzymania dostaw gazu.
„W takim przypadku mogą wystąpić niewielkie jednorazowe straty z tytułu hedgingu, ale zostaną one wyraźnie zniwelowane przez pozytywny efekt odzyskania strat”, zauważa OMV.
Dodali, że podejmują działania na rzecz dywersyfikacji dostaw, a zapasy gazu w Austrii przekraczają 90 proc., więc w przypadku przerwy w dostawach rosyjskiego gazu OMV będzie mógł w pełni zaopatrywać swoich klientów w gaz.
6. Bandzior na wynajem. Czy może wykup sobie ochronę?
Pokrzywdzeni coraz częściej nie radzą sobie sami z tą trudną sprawą, lecz zlecają przywrócenie sprawiedliwości profesjonalistom i to po całkiem przystępnych cenach.
Awantura lub atak, w obliczu ryzyka otrzymania ciosu, czy sprawy karnej, stają się zupełnie niemodne. Upokorzonym i znieważonym obywatelom łatwiej jest zapłacić za akt zemsty.
Około dwa tygodnie temu w apartamentowcu w Puszkinie pod Moskwą zwęglone zostały drzwi wejściowe do jednego z mieszkań. Wkrótce funkcjonariusze organów ścigania ustalili: podpalenie! Nie wiadomo, kto się tego dopuścił. Właściciele zniszczonego mieszkania, pracownicy firmy sprzedającej części samochodowe, Egor i Natalia, długo głowili się komu zaszli za skórę.
Niedawno na podwórzu domu przy ulicy Łobaczewskiego w Moskwie spłonął bardzo drogi i wyrafinowany samochód BMW X7. Wkrótce na klatce schodowej tego samego domu wybuchł pożar. Jak się okazało, było to także podpalenie.
W Kaliningradzie, daleko od stolicy, w ciągu miesiąca uszkodzonych zostało pół tuzina drogich samochodów, kilka sklepów i magazynów.
Przyczyną takich zdarzeń były przestępstwa popełniane przez grupy nastolatków. Policja działa w takich przypadkach szybko, identyfikując i zatrzymując wykonawców. Podczas przesłuchań młodzi Rosjanie rozklejają się i zaczynają prosić o przebaczenie: mówią, że za pośrednictwem posłańca otrzymali anonimową ofertę na przyzwoite pieniądze za udział w akcji odwetowej lub zastraszaniu.
Funkcjonariusze policji i eksperci medycyny sądowej twierdzą, że wyłonił się cały przemysł, który powoduje nieprzyjemne kłopoty dla obywateli. Można znaleźć dziesiątki ogłoszeń oferujących nielegalne usługi. Asortyment jest szeroki. Oprócz podpaleń i szkód w mieniu, ludzie, którzy poczują się w jakiś sposób urażeni, chcą zemsty, mogą zatrudnić chuliganów do wybijania okien, uszkadzania drzwi, a nawet „napaści fizycznych” na ofiary.
Jeśli kogoś interesują ceny to też mamy. Koszt usług waha się od 100 do 300 tysięcy rubli – im bardziej skomplikowane zadanie, tym więcej trzeba zapłacić.
Popyt według policji na tego typu usługi stale rośnie. Ostatnio zaczyna coraz bardziej przyśpieszać. Anonimowość sprawia, że klienci i wykonawcy pozostają w cieniu. Policjanci łapią bezpośrednich sprawców, którzy z reguły nawet nie wiedzą, dla kogo pracują.
Dla organizatorów takiego „biznesu” łapanie ulicznych chłystków, którzy nie zawsze rozumieją, co im grozi, jest znikomą stratą.
W miejsce rozbitej brygady nastolatków szybko zajmuje nowa brygada chuliganów. Należy zauważyć, że króluje tu prawdziwy internacjonalizm: rekrutacja wykonawców odbywa się wśród Rosjan i osób z krajów WNP. Wymagania dla kandydatów są niższe niż w przypadku pracy w taksówce, nie musisz mieć nawet prawa jazdy – wystarczy, że udowodnisz swoje umiejętności i brak skupułów.
Braki w policji. Bohaterowie SVO którzy, są państwem w państwie. Coraz większa bieda. Coraz większe pijaństwo. Coraz więcej oszustw. Coraz więcej samotnie wychowujących matek i buntujących się nastolatków. Złóżmy sobie to wszystko razem w jedną całość. Dzieje się dokładnie to, o czym mówiliśmy od wielu, wielu miesięcy. Ci młodzi, najpierw będą biegać, podpalać drzwi, potem będą bili. Potem będą wymuszali na własną rękę. A jak osiągną dorosłość, będą w pełni przeszkoleni, będą głodni sukcesu. Rosyjskie młode wilki.