Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.
Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.
Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl
Short:
- Długi sen w weekendy jest dobry dla serca podają rosyjscy naukowcy. Badania wykazały, że osoby, które nie wysypiają się wystarczająco w tygodniu pracy, a śpią więcej w weekendy, są o 19% mniej narażone na rozwój chorób układu krążenia.
- Wiele chińskich banków odmawia dokonywania płatności, jeśli w dokumentach płatniczych wskazane są rosyjskie nazwiska lub nazwiska rosyjskobrzmiące podaje Izwiestia Takie przypadki zaczęto odnotowywać w połowie lipca. Podstawą do anulowania płatności stają się rosyjskie nazwiska w dokumentach płatniczych, wszelkie powiązania z Rosją, a czasem nawet napisy w cyrylicy.
- W Rosji stworzyli „militarny” telegram dla wojska na tle sprawy Pawła Durowa – podają media. Nowy komunikator, zaprojektowany specjalnie do użytku w warunkach bojowych, został już przetestowany i pozwala na wymianę wiadomości, powiadamianie o sytuacji i udostępnianie geodanych. Jego kluczową zaletą jest możliwość pracy bez Internetu i serwerów
- Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że Moskwa i Ułan Bator pracują nad umową przewidującą dostawy paliw oraz paliw i smarów (POL) do Mongolii po preferencyjnych cenach. Podobne oświadczenie wypowiedziała głowa państwa w wywiadzie dla mongolskiej gazety „Onodor” w przeddzień swojej podróży do Mongolii. Po ostatnich wydarzeniach może należy odwrócić kierunek dostaw.
- Nowa Łada Vesta może się zapalić z powodu problemów z elektroniką. Według wiadomości Awtogradu po rozpoczęciu produkcji takich samochodów odkryto, że oprogramowanie zaczęło działać nieprawidłowo. Właściciele samochodów twierdzą, że doszło już do jednego przypadku pożaru. Do czasu usunięcia problemu wszystkie wózki z przenośnika zostaną umieszczone w studzience. Właściciele Łady Vesta NG również otrzymali powiadomienia o konieczności sprawdzenia automatycznej skrzyni biegów, która często nie działa.
- Walki na terytorium Ukrainy nie zakończą się w 2025 roku. Jak podaje „The Times”, armie ukraińska i rosyjska przygotowują na przyszły rok główne operacje ofensywne.
- Masowe zatrucia psów i kotów karmą Chummy w Rosji. Opakowanie zostało wyprodukowane w regionie Tula i sprzedawane w sklepach internetowych.
Badania wykazały przekroczenie zawartości ołowiu w karmie. - Jak podaje Rosstat, średnia płaca w Rosji osiągnęła prawie 90 tysięcy rubli. W porównaniu do czerwca 2023 r. wzrost wyniósł 15,3%. Największe pieniądze pochodzą z wydobycia ropy i gazu, średnio 213 tysięcy rubli.
1. Rekordowy atak dronów na Rosję. Moskiewska rafineria i kilka elektrowni zostało uszkodzonych
Drony zaatakowały 15 regionów Rosji. Według Ministerstwa Obrony ukraińskie wojsko wystrzeliło w całym kraju co najmniej 170 dronów. Departament tradycyjnie informował, że wszystkie zostały „przechwycone i zniszczone”.
Ponownie zaatakowany został również region moskiewski.
Według mera stolicy Siergieja Sobianina osiem dronów zostało zniszczonych przy podejściu – w dzielnicach miejskich Stupino, Podolsk, Leninsky, Ramensky, Odintsovsky, dwa kolejne zostały zestrzelone nad Moskiewską Rafinerią Ropy Naftowej (MNPZ) w Kapotnii.
W wyniku upadku gruzów zapaliło się „wolnostojące pomieszczenie techniczne” – precyzował Sobianin.
Jak podaje agencja TASS, początkowo pożarowi przypisano maksymalny – piąty – stopień skomplikowania, następnie obniżono go do drugiego.
Do gaszenia zaangażowano helikoptery Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych oraz jednostki straży pożarnej ze wszystkich dzielnic Moskwy. Obecnie trwa spalanie pochodni. Nie odnotowano żadnych ofiar.
Rafineria moskiewska należy do Gazpromnieftu i produkuje benzynę, olej napędowy, naftę lotniczą i asfalt do budowy dróg. Dostarcza 50% benzyny dla Moskwy
Na lotniskach Wnukowo, Domodiedowo i Żukowski wprowadzono tymczasowe ograniczenia pracy w nocy i rano. 43 samoloty przeleciały na lotniska zapasowe, 74 loty były opóźnione – poinformowała Federalna Agencja Transportu Lotniczego.
Ponadto trzy drony zaatakowały Kaszirskaja elektrownie na brzegach Oki w obwodzie moskiewskim. Szef Kaszyry Michaił Szuwałow powiedział, że „nie było ofiar ani zniszczeń, nie było pożaru”, a „energia elektryczna jest regularnie dostarczana do abonentów”. W tym samym czasie naoczni świadkowie opublikowali nagranie, na którym widać eksplozję w rejonie stacji i pożar.
Inny dron spadł na szopę obok prywatnego domu we wsi Durnikha w rejonie rameńskim. Nikt nie został ranny.
Pięć dronów zostało zestrzelonych nad miastem Konakowo w obwodzie twerskim – poinformował gubernator Igor Rudenya. Po ataku w GRES wybuchł pożar. Zapaliła się również stacja dystrybucji gazu, podały lokalne kanały. Rudenya zapewnił, że nie było ofiar, a zaopatrzenie mieszkańców „odbywa się normalnie”.
Konakovskaya GRES jest jedną ósmą najpotężniejszej elektrowni cieplnej w kraju. Znajduje się na brzegu zbiornika Iwankowskiego i jest filią PJSC EL5-Energo.
Atak w nocy 1 września był największym od początku wojny na Ukrainie, bijąc rekord z 14 sierpnia, kiedy na Rosję wystrzelono 117 dronów i cztery pociski taktyczne.
Ukraina ostrzelała Biełgorod godzinę po tym, jak Rosja zaatakowała Charków. Zapalił się balkon w budynku mieszkalnym i samochód. Według wstępnych informacji rannych zostało 11 osób, w tym dwoje dzieci – poinformował gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow
Gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow powiedział, że w wyniku nocnego ostrzału przedszkole w Biełgorodzie zostało doszczętnie zniszczone. Szkoły w Biełgorodzie w przejdą na tydzień na naukę zdalną, przedszkola zostaną całkowicie zamknięte.
Jak podaje agencja TASS, w miejscu upadku pocisku powstał krater, a wrak budynku przedszkola „jest rozrzucony w promieniu 300 m”. Ruch w rejonie sytuacji kryzysowej jest zablokowany. Nie ma informacji o ofiarach.
2. Majątek Popowa ma zostać przekazany na rzecz Państwa.
Majątek byłego zastępcy szefa Ministerstwa Obrony Rosji, generała armii Pawła Popowa, podejrzanego o oszustwa na szczególnie dużą skalę, może na wniosek prokuratury zostać zamieniony na dochód państwa.
W tej chwili sprawdzana jest zgodność potwierdzonego zadeklarowanego dochodu z wartością nieruchomości. Wyjaśnił, że prokuratura może zwrócić się do sądu z wnioskiem o przekształcenie nielegalnie uzyskanego majątku w dochody państwa, nie czekając na wyrok w sprawie Popowa.
Dzień wcześniej 235. Garnizonowy Sąd Wojskowy umieścił generała w areszcie do 29 października. Spotkanie odbyło się za zamkniętymi drzwiami ze względu na ryzyko ujawnienia tajemnic śledztwa i tajnych informacji o wojnie na Ukrainie.
Przypominam, jak ustaliło śledztwo, ze środków przyznanych na budowę parku Patriot Popow zbudował sobie posiadłość w obwodzie krasnogorskim obwodu moskiewskiego, zmuszając wykonawców do wykonywania pracy i niepłacenia za swoje usługi.
3. Kolejne złe informacje da rosyjskiego węgla
Spadek popytu na stal w Chinach ma negatywny wpływ na koszt surowców metalurgicznych. Ceny rosyjskiego węgla koksowego premium od początku czerwca do końca sierpnia spadły o ok. 20 USD, do 130 USD za tonę i spodziewany jest dalszy spadek notowań.
Ministerstwo Energii, w związku z niekorzystną dynamiką cen światowych, wzrostem kosztów logistycznych i fiskalnych, już wcześniej zwracało uwagę na trudną sytuację przedsiębiorstw wydobywających węgiel koksowy.
Firmy z Kuzbasu, działają już ze sporą stratą, a producenci z Jakucji zapewniają branży bardzo niewielki zysk.
Niektórzy rosyjscy dostawcy oferują gatunki koksu po „agresywnie niskich” cenach, próbując zmniejszyć zapasy w chińskich portach.
4. Rząd odwołał prognozę spowolnienia PKB, bo Putin kazał.
Rosyjski rząd porzucił prognozę spowolnienia wzrostu gospodarczego w drugiej połowie 2024 roku.
Zamiast wzrostu PKB na poziomie 2,8% w skali roku, jaki władze przewidywały w kwietniu, gospodarka, według nowych szacunków, zwiększy się o 3,9%, powiedział w piątek minister finansów Anton Siłuanow.
„Szacunki dynamiki gospodarczej na ten rok są wyższe, niż początkowo zakładaliśmy w naszych prognozach” – wyjaśnił Siłuanow w wywiadzie dla państwowej telewizji Rossija 24.
Według nowych wyliczeń rządu, gospodarka będzie rosła jeszcze bardziej niż w roku ubiegłym (3,6%) i utrzyma tempo wzrostu zbliżone do tych, które podaje obecnie Rosstat: 4,4% narastająco za styczeń-lipiec.
Wszystko fajnie. Wiadomość pójdzie w świat. Jest jednak pewien szczegół, którego zapewne w zagranicznej prasie i mediach już nie podadzą.
Prognoza została poprawiona 4 dni po spotkaniu prezydenta Władimira Putina w kwestiach gospodarczych z przedstawicielami Gabinetu Ministrów i Banku Centralnego.
Na spotkaniu Putin powiedział, że gospodarka „nadal będzie rosła w dobrym, wysokim tempie”, przedsiębiorstwa pracują „rytmicznie”, a także polecił urzędnikom przyspieszenie tego wzrostu.
„Zdecydowanie musimy wzmocnić pozytywne tendencje w sektorze realnym” – powiedział Putin. Poinstruował także o wzmocnieniu „bazy ekonomicznej dla pomyślnego zakończenia specjalnej operacji wojskowej”, od której zdaniem prezydenta zależy „realizacja długoterminowych planów rozwoju” kraju.
Wcześniej Bank Rosji przewidywał gwałtowne spowolnienie wzrostu gospodarczego w 2025 roku. Według Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej w przyszłym roku PKB wzrośnie zaledwie o 0,5–1%, a dynamika spożycia prywatnego i inwestycji może spaść do zera.
Podsumowując – Bank Centralny mówi, słuchajcie padaka jest wszystko zwalnia, będzie w przyszłym roku od 0,5% do 1% wszystko hamuje.
Rząd mówi. Nie no tak podać nie możemy, bo się zdenerwuje. Zróbmy, że będzie 3,6% w tym roku 3,6% to pozytywny wynik. Taki się poda i jest ok. A co w przyszłym to na razie cicho sza.
Na spotkaniu Putin mówi – fajnie fajnie. Te 3,6%. Ale możemy więcej.
No i za 4 dni rząd mówi, ok to podbiliśmy o jeszcze 1 procent prawie do 4,4%.
5. Pogłębia się sojusz gospodarczy Rosji i Węgier przynajmniej w teorii.
Minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó przybył do Petersburga i spotkał się z szefem Gazpromu Aleksiejem Millerem. Rozmawiali o dostawach rosyjskiego gazu na Węgry. Szijjártó zaznaczył, że dostawy te są niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju.
„Dziś w Europie trzeba odwagi, by to powiedzieć, ale Węgry są zadowolone ze współpracy energetycznej z Rosją, która służy jako gwarancja bezpieczeństwa żywnościowego kraju” – napisał Szijjártó na Facebooku (należącym do ekstremisty i zakazanym w Federacji Rosyjskiej Meta).
Dodał, że bezpieczeństwo energetyczne Węgier nie może być zapewnione bez rosyjskiego gazu i nie jest to kwestia polityczna. „Już za miesiąc, 1 października, rozpocznie się nowy rok gazowy i nowy sezon grzewczy” – napisał szef węgierskiego MSZ.
Węgry odbierają gaz z Rosji za pośrednictwem Turkish Stream. W 2023 roku Budapeszt otrzymał gazociągiem 5,6 mld metrów sześciennych gazu. Péter Szijjártó powiedział, że Węgry otrzymują obecnie wystarczające ilości rosyjskiego gazu, ale jeśli będą potrzebować dodatkowych dostaw, zwrócą się do Gazpromu.
6. Putin dał Kim Dzong-unowi stado koni do dostarczania muszli.
Nic nie jest tak pasjonujące jak obserwowanie dwóch dyktatorów obsypujących się dziwnymi prezentami.
Prezydent Rosji Władimir wysłał przywódcy Korei Północnej Kim Dzong-unowi 24 kłusaki Oryol . Stado składające się z 19 ogierów i pięciu klaczy zostało wysłane koleją z Terytorium Primorskiego.
Konie zostały wcześniej poddane kwarantannie w obwodzie włodzimierskim: wszystkie otrzymały mikrochipy, aby wykluczyć możliwość zamiany i potwierdzić czystość pochodzenia.
Kłusak Oryol to ulubiona rasa Kima. To nie pierwszy raz, kiedy Putin podarował mu takie konie – w 2022 roku do Pjongjangu sprowadzono 30 koni. Przywódca Korei Północnej jest regularnie fotografowany na nich.
Na przykład państwowa agencja informacyjna KCNA opublikowała historię o tym, jak Kim na białym koniu wspiął się na najwyższą górę Półwyspu Koreańskiego na wysokoć (2744 m).
Nowa partia kłusaków stanowi część zapłaty za pociski artyleryjskie, które Korea Północna dostarcza Rosji na wojnę na Ukrainie. Według południowokoreańskiego wywiadu wojskowego od połowy 2022 roku Pjongjang wysłał do Moskwy 13 tys. kontenerów z bronią, w tym 6 mln pocisków artyleryjskich kal. 152 mm.
7. Rynek mieszkaniowy po zniesieniu preferencyjnych kredytow hipotecznych
Z dniem 1 lipca br. przestał działać preferencyjny program kredytów hipotecznych, który przez kilka lat w dużej mierze zapewniał ożywienie w budownictwie mieszkaniowym – i wzrost cen mieszkań. Jej wyniki były kontrowersyjne: z pewnością wspierała deweloperów i zapewniała rekordy oddawania mieszkań do użytku, z drugiej strony sprawiła, że mieszkania stały się jeszcze mniej przystępne cenowo,
Pierwsze wyniki, według różnych uczestników rynku, są następujące. Dynamika cen nowych budynków znacznie wyhamowała, bo w lipcu wyniosła zaledwie 0,4 proc., po dwóch miesiącach wzrostu o ponad jeden procent. Wyniki rozkładały się nierównomiernie w całym kraju: np. w Ufie cena metra kwadratowego spadła o 2,2 proc., a w Woroneżu wzrosła o 4,1 proc. W Moskwie odnotowano mniejszy wzrost – o 1,7 proc.
W tym samym czasie doszło do kolosalnego załamania wolumenu transakcji. Ogólnie w dużych miastach spadł on w ubiegłym miesiącu o 46,6%. W Samarze i Czelabińsku spadek sięgnął 70%.
Jednocześnie, według Frank RG, wolumen udzielonych kredytów hipotecznych wyniósł 348,5 mld rubli, czyli o 55,1% mniej niż w czerwcu 2024 r. i o 46,7% mniej niż w lipcu 2023 r.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz