Codzienny ekonomiczny przegląd 24.07.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

  • W pierwszej połowie roku spadło zainteresowanie widzów rosyjskimi serialami, tureckie projekty ustanowiły antyrekord pod względem liczby widzów. Mamy do czynienia z kolejnym wspaniałym planem odcięcia się od zachodu, który spełzł na niczym.
  • Duma Państwowa Federacji Rosyjskiej przyjęła poprawkę w sprawie miesięcznego podwyżki emerytur w wysokości 1200 rublidla emerytów i rencistów powyżej 80. roku życia oraz osób niepełnosprawnych z grupy I.
  • Bank Centralny poradził Rosjanom, aby nie pukali chomika, ale robili prawdziwe rzeczy, ponieważ tylko programiści i oszuści zarabiają na grach typu clicker, takich jak i tu nazwy nie możemy podać.
  • Strona rosyjska, w odpowiedzi na sankcje strony japońskiej, wprowadziła zakaz wjazdu 13 obywatelom Japonii, podało rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
  • Duma Państwowa przyjęła ustawę o podwyższeniu opłat sądowych .
    • — W sprawach cywilnych i administracyjnych minimalna wysokość opłat wzrosła 10-krotnie, z 400 do 4 tysięcy rubli, a maksymalna wzrosła 15-krotnie, do 900 tysięcy rubli.
    • — W przypadku sporów arbitrażowych minimalna opłata wzrosła pięciokrotnie, z 2 tysięcy do 10 tysięcy rubli (przy cenie roszczenia do 100 tysięcy rubli), a maksymalny limit wzrósł 50-krotnie, z 200 tysięcy do 10 milionów rubli.
    • Przewodniczący Komisji Budżetowej Dumy Państwowej powiedział, że posłowie nie mają obowiązku omawiać czegokolwiek z Rosjanami, ponieważ sami ich wybrali, a wiceminister finansów Sazanow jest przekonany, że Rosjanie będą w stanie uiścić honorarium, ponieważ płacą za prawników kiedy idziesz do sądu.
  • Putin zwrócił się do szefa Izby Obrachunkowej Borysa Kowalczuka o dokładniejsze monitorowanie dyscypliny finansowej, ponieważ „nie ma wystarczająco dodatkowych pieniędzy”.
  • Łosoś i czerwony kawior staną się droższe. Kończy się dzierżawa łowisk do połowu tego gatunku ryb, a wraz z nowym sezonem połowowym Ministerstwo Rolnictwa podwyżke opłat z 80 mld do 200 miliardów rubli. Związek Przedsiębiorstw Rybackich określił plany Ministerstwa Rolnictwa jako „trzecią katastrofę łososiową” na Kamczatce.
  • Rynek kredytów hipotecznych załamał się w lipcu po zamknięciu głównych programów preferencyjnych. W pierwszych dwóch tygodniach miesiąca wolumen udzielonych kredytów hipotecznych w Rosji spadł o 46,4% w porównaniu z czerwcem i wyniósł 156,54 miliarda rubli, obliczył Frank RG. O połowę spadła także liczba udzielonych kredytów: z 67 tys. do 36,2 tys.
  • Pisarz i dziennikarz Michaił Zygar* został skazany zaocznie na 8,5 roku więzienia. Sąd w Basmannym uznał go za winnego na podstawie artykułu o fałszywkach na temat armii rosyjskiej (207 § 3 kodeksu karnego). Sprawę przeciwko Zygarowi wszczął 12 marca wydział śledczy Południowego Okręgu Administracyjnego Moskwy. Zdaniem śledczych, 27 czerwca 2022 roku Zygar na swojej osobistej stronie w serwisie społecznościowym zamieścił wpis o wydarzeniach w Buczy – zawierający celowo informację o działaniach Sił Zbrojnych Rosji.
  • Personel wojskowy kontraktowany w Moskwie otrzyma w pierwszym roku od 5,2 mln rubli.Pracownicy kontraktowi w Moskwie otrzymają dodatkową wypłatę w wysokości 1,9 mln rubli. W sumie w pierwszym roku służby otrzymają ponad 5,2 mln rubli. Odpowiedni dekret podpisał burmistrz miasta Siergiej Sobianin. W czerwcu przewodniczący Moskiewskiej Dumy Miejskiej Aleksiej Szaposznikow powiedział, że w strefie działań wojskowych znajduje się 45 tys. Moskali. Podobną liczbę podał Siergiej Sobianin w sierpniu 2023 r.
  • W Moskwie dzień jak codzień, eksplodował Land Cruiser z ludźmi.Do eksplozji doszło w pobliżu domu przy ulicy Siniawińskiej – według naocznych świadków w samochodzie w tym momencie znajdował się weteran 3 dniowej operacji wojskowej i kobieta. Natychmiast trafili do szpitala. Eksplozja była tak silna, że ​​uszkodziła zaparkowane w pobliżu samochody.
  1. Dzieci do pracy. Mamy rekord.

W Rosji gwałtownie wzrosła liczba nastolatków pracujących na własny rachunek.

W kontekście niedoboru siły roboczej w Rosji gwałtownie wzrosła liczba osób prowadzących działalność na własny rachunek w wieku poniżej 18 lat.

Na koniec 2023 roku liczba nastolatków pracujących na własny rachunek wzrosła do 146 tys. osób.

Oznacza to wzrost o 54% w porównaniu z rokiem 2022. Wynika to z danych Federalnej Służby Podatkowej (FTS).

Młodzi ludzie pracujący na własny rachunek pracowali głównie w sektorze usług: jako kelnerzy, kurierzy, content marketingu, korepetycjach i projektowaniu.

Wzrost zatrudnienia młodych ludzi wynika z konieczności rekompensowania przez rodziny wysokich podwyżek cen, mówi Alexander Safonov, profesor Katedry Psychologii i Rozwoju Kapitału Ludzkiego Wydziału Nauk Społecznych i Komunikacji Masowej Uniwersytetu Finansowego.

Według niego pracodawcom opłaca się zatrudniać osoby prowadzące działalność na własny rachunek.

Młodzi ludzie chcą być niezależni finansowo, ale znalezienie oficjalnej pracy bez doświadczenia zawodowego poniżej 18 lat jest prawie niemożliwe, dlatego wyjściem z sytuacji staje się samozatrudnienie, zauważa Tatyana Ushkats, ekspert na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu im. Uniwersytet RUDN.

„Ponieważ młodsze pokolenie jest najbardziej aktywnym użytkownikiem nowoczesnych technologii cyfrowych, w szczególności usług internetowych, z łatwością rejestruje się jako osoba samozatrudniona. Nastolatki płacą podatki, rekompensują braki kadrowe, pozytywnie wpływając na rozwój społeczno-gospodarczy kraju” – podsumowała Anna Evsyukova, dyrektor centrum rozwoju kariery Akademii Prezydenckiej.

2. Rosyjski przemysł surowcowy zabiega o chińskie inwestycje.

Bezpośrednie inwestycje Chin w rosyjski sektor energetyczny i związane z nim branże przyczyniłyby się do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego i rozwoju wzajemnie korzystnej współpracy między oboma krajami – powiedział Igor Sieczin, sekretarz wykonawczy prezydenckiej Komisji ds. Strategii Rozwoju Kompleksu Paliwowo-Energetycznego i Bezpieczeństwa Środowiskowego, szef Rosniefti, podczas otwarcia VI Rosyjsko-Chińskiego Forum Biznesu Energetycznego.

Szef firmy uważa, że bezpośrednie inwestycje Chin mogą stworzyć „znaczący efekt synergii”.

Sieczin nazwał rosyjskie projekty energetyczne atrakcyjnymi dla chińskich inwestycji.

Wyjaśnił, że znaczna część rosyjskiej ropy pochodzi rurociągiem ESPO, który w obecnej sytuacji jest bardziej niezawodnym kanałem transportowym w porównaniu z transportem tankowcami przez Cieśninę Ormuz czy Kanał Sueski.

Według Sieczina Rosja jest jednym z niewielu krajów, które konsekwentnie inwestują w rozwój tradycyjnej energetyki, a Chiny w ciągu ostatnich kilku lat z importera stały się eksporterem kapitału.

Dlatego w ubiegłym roku zapowiadane przez Chiny bezpośrednie inwestycje w nowe projekty za granicą przekroczyły rekordową kwotę 160 mld dolarów – przypomniał szef Rosnieftu.

Niestety nie w Rosji.

„Liczymy na wzrost bezpośrednich inwestycji Chin w rosyjski sektor energetyczny, który charakteryzuje się wysokimi zwrotami z inwestycji dla inwestorów i brakiem ryzyka zwrotu z kapitału własnego” – dodał.

Według Igora Sieczina jednym z obiecujących obszarów potencjalnej współpracy jest zagospodarowanie zasobów Arktyki, gdzie obecnie rozwijany jest projekt Północnej Drogi Morskiej, czyli szlaku dostaw surowców energetycznych do Azji.

3. Fortuna dla mieszkańców Moskwy. Jest tylko jeden drobny szczegół…

Mieszkańcy Moskwy już zacierają ręce. Za zawarcie kontraktu na udział w wojnie na Ukrainie otrzymają 1,9 mln rubli – pochwalił się burmistrz Siergiej Sobianin.

„Rząd moskiewski podjął decyzję o zapewnieniu osobom, które zawarły umowę o służbie wojskowej z Ministerstwem Obrony Rosji, jednorazową dopłatę – nowy środek wsparcia społecznego ze strony Moskwy w wysokości 1,9 mln rubli” Jakbyście się zastanawiali ile to jest to ok 85 tysięcy złoty. Braknie nawet na najmniejszą kawalerkę w Rosji o której opowiemy na Jaruskij.

Ale oczywiście jest pewien haczyk. Zapłatę będą mogli otrzymać żołnierze, którzy podpisali kontrakt po 23 lipca. Wcześniej pracownicy kontraktowi w Moskwie otrzymywali jedynie jednorazową federalną wypłatę w wysokości 195 tysięcy rubli. Czyli ok. 8,5 zł. Zatem po dekrecie Sobianina jednorazowa opłata za wysłanie na wojnę w stolicy wzrośnie około 10-krotnie. Pomyślcie sobie o tych wszystkich mężczyznach, którzy kontrakt podpisali np. poprzednim tygodniu. Jak pech to pech.

W przypadku śmierci personelu wojskowego wypłaci członkom rodziny 3 miliony rubli.

4. Kolejne zaostrzenie ustawodawstwa migracyjnego

Duma Państwowa w drugim i trzecim czytaniu przyjęła ustawę grupy deputowanych ze wszystkich frakcji Dumy, której proponuje się wprowadzenie nowego reżimu migracyjnego dla wydalania cudzoziemców.

Przyjęto również ustawę, która daje policji uprawnienia do podejmowania decyzji o administracyjnym wydaleniu cudzoziemców i bezpaństwowców z Rosji.

Planowane jest również stworzenie rejestru osób deportowanych.

Konieczna jest ścisła kontrola w dziedzinie migracji: ci, którzy nie przestrzegają rosyjskiego prawa, którzy utracili prawo do legalnego pobytu w Rosji, nie powinni przebywać w naszym kraju.

Nowy reżim wydaleń będzie miał zastosowanie do tych migrantów, których dokumenty straciły ważność lub zostały anulowane, lub którzy popełnili przestępstwo” – powiedział przewodniczący Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin .

Dzięki nowym przepisom wydalenie decyzją policji nie będzie trwało dłużej niż 48 godzin, chyba że sąd postanowi inaczej. Skracany jest okres czasowego pobytu migrantów w Rosji. Zgodnie z nowelizacją migranci mogą przebywać w kraju nie dłużej niż 90 dni w ciągu roku.

Cudzoziemcy podlegający wydaleniu zostaną umieszczeni w specjalnym rejestrze. Nie będą oni mogli:

  • zmienić miejsce zamieszkania lub pobytu w Rosji bez zgody Ministerstwa Spraw Wewnętrznych;
  • podróżować poza miejsce zamieszkania;
  • prowadzić pojazdy, uzyskać prawo jazdy;
  • nabywania lub zbywania nieruchomości, pojazdów i maszyn samobieżnych, rejestrowania tych nieruchomości w organach państwowych;
  • zawrzeć związek małżeński;
  • Otwieraj konta bankowe, przelewaj pieniądze, zarządzaj środkami na kontach.

Wołodin dodał, że obecnie Duma Państwowa rozpatruje 25 projektów mających na celu poprawę(zaostrzenie) prawa migracyjnego. Rozważane inicjatywy przewidują również zaostrzenie odpowiedzialności karnej dla organizatorów nielegalnej migracji.

W ubiegłym tygodniu Komitet Śledczy zaproponował rozszerzenie przesłanek pozbawienia nabytego obywatelstwa. Mowa również o wprowadzeniu obowiązkowej biometrii, pobierania odcisków palców, rejestracji genomowej, cyfrowej rejestracji miejsca pracy i zamieszkania.

5. Dzieci trzeba katalogować, bo mogą się pomylić.

Zastępca Dumy Państwowej sułtan Chamzajew zwrócił się do wicepremier Federacji Rosyjskiej Tatiany Golikowej z inicjatywą uzupełnienia aktu urodzenia fotografią dziecka ze zmianami w wieku 3, 7 i 10 lat.

W piśmie parlamentarzysta zwraca uwagę, że aktualny akt urodzenia „nie odzwierciedla identyfikacji dziecka”, a ze względu na brak zdjęcia dziecko można pomylić.

Tym samym zdaniem Chamzaeva „dowody praktycznie tracą znaczenie”. Kontrolerzy w pociągach i na stanowiskach odprawy na lotniskach nie mają możliwości sprawdzenia, czy wskazane w dokumencie dziecko rzeczywiście stoi przed nimi. Dlatego proponuje dołączenie do zaświadczenia zdjęcia dziecka ze zmianami w wieku 3, 7, 10 lat.

Poseł zaznacza, że ​​zdjęcie można załączyć w formie specjalnego kodu QR, a przesłanie można przeprowadzić za pośrednictwem Jednolitego Portalu Służb Państwowych Federacji Rosyjskiej. Działanie to pomoże zaangażować młodych ludzi w korzystanie z usług rządowych, gdzie do czasu otrzymania paszportu będzie już „cała historia z ich kontem osobistym”.

Zauważył też, że rodzice są niezadowoleni z jakości aktualnego aktu urodzenia: dokument papierowy szybko staje się bezużyteczny, brudzi się i podrze. Dlatego wskazane jest stworzenie nowego projektu i wykonanie wersji elektronicznej na portalu.

6. Rząd rozważa zakaz eksportu oleju napędowego

Jak podaje Kommiersant, w przypadku gwałtownego wzrostu kosztów oleju napędowego rząd rozważa opcję zakazu jego eksportu.

W tym roku restrykcje zostały nałożone tylko na benzynę i zakłada się, że embargo zostanie przedłużone w sierpniu.

Pod koniec 2023 r. rząd zakazał eksportu oleju napędowego za granicę, ale ze względu na ryzyko spadku rafinacji ropy naftowej, eksport rurociągowy został wznowiony po kilku tygodniach po wprowadzeniu zakazu.

Zakłada się, że embargo może zostać nałożone na rafinerie i handlowców. ładze mogą zastosować ten środek w prWzypadku zaostrzenia sytuacji cenowej, ale decyzja w tej sprawie jeszcze nie jest przesądzona .

7. Walka z korupcją. Putin nadaje nowe uprawnienia.

Izba Obrachunkowa Rosji (AC RF) otrzymała od prezydenta Władimira Putina rozszerzone uprawnienia.

Nowy główny audytor kraju Borys Kowalczuk nie będzie musiał wykrywać, a raczej ma skupić się na zapobieganiu kradzieży pieniędzy budżetowych.

Dla urzędników wszystkich szczebli jest to wyraźny sygnał, że nie powinni oni zaspokajać osobistych „potrzeb” kosztem skarbu państwa – uważają analitycy.

Szef wspólnego przedsięwzięcia podzielił się z prezydentem priorytetami, jakie stawia przed audytorami: realizacją celów narodowych, kwestiami obronności wojskowej (zaopatrzenie armii, wsparcie żołnierzy i ich rodzin) oraz suwerenności technologicznej (mówimy o dotacjach na prace badawczo-rozwojowe, tworzenie nowych produktów itp.), technologie informacyjne i inwestycje publiczne.

Tego właśnie Putin oczekuje od nowego szefa resortu. „Jak to jest? Dochody budżetu rosną, deficyt jest minimalny, [dochody] z ropy i gazu rosną, ale dodatkowych pieniędzy nie ma” – zauważył Putin.

Według raportu Izby Obrachunkowej w 2023 roku zidentyfikowano naruszenia na kwotę 2,1 biliona rubli. Czyli niecałe 30 mld $.

Dotyczą one głównie zamówień publicznych, zarządzania i zbywania majątku państwowego. Wszczęto 132 sprawy o wykroczenia administracyjne, 126 urzędników pociągnięto do odpowiedzialności dyscyplinarnej. Na podstawie przeprowadzonych kontroli wszczęto 18 spraw karnych.

Dziś Putin oznacza, że ​​rolą Izby Obrachunkowej jest walka z korupcją i uniemożliwianie przestępczości dostępu do pieniędzy budżetowych”

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: